Těhotenství a práce v Německu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Prosteluca94
Povídálka 17 příspěvků 25.09.18 09:39
Těhotenství a práce v Německu.

Zdravím holky,
Ráda by jsme se zeptala zda nemáte někdo zkušenosti s prací v Německu a následovné otěhotnění, jak to funguje? Pracuju v Německu jako pendler, 8. měsíc. Nyní jsem těhotná a jsem na neschopnosti, ale vůbec se nevyznám to bude nebo jak bych měla postupovat s mateřskou nebo rodičovskými příspěvky. Má cenu žádat v Německu nebo se mám rovnou přihlásit v Čechách? Jsem z toho zmatená.
Děkuju moc.

Reakce:
Aduš8
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 25.09.18 10:05

1. Zbytečně jsi na neschopence,zariď si u gynekologa v De Beschäftigungsver­bot,budeš až do mateřské placená 100%,jinak máš nárok jen 6 týdnů pak si pojišťovna zažádá o důvod nemoci. Zaměstnavatel ti během neschopenky může dát výpověď,takže pozor. Pokud bude nadále trvat tvůj pracovní poměr,mateřská je 6 týdnů před a 8 týdnů po porodu,cca 7 týdnů před porodem musíš dostat od gynekologa lístek, který odevzdáš v práci a na pojišťovně,po­jišťovna ti platí 13 Euro na den(to chodí nadvakrát,jedna půlka před porodem, druhá hned,jak doložíš rodný list dítěte. U rodičáku je rozdíl,kde pracuje otec dítěte. Pokud v ČR,žádáš tam,pokud v De,žádáš tady. Jsou tu ale jiné podmínky,rodičák je jen na rok 63% z platu. Pokud bys chtěla na dva,budeš pobírat jen 150 Euro měsíčně. Pokud bude mít jeden z rodičů pracovní poměr v Německu, automaticky máte nárok na Kindergeld(196 Euro měsíčně) ,

Aduš8
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 25.09.18 10:08

A ještě si nejsem jistá, jestli nemusíš nejdřív záda v De a nečekat na zamítnutí a pak ho v ČR dokládat. Jen počítej s tím,že to vyřízení může trvat i dva až tři měsíce a budeš mezitím bez příjmu. Kamarádka je pendler, má pětiměsíční dítě, přítel pracuje v Německu a musí žádat zde. Dodnes nemá vyřízeno, pořád chtějí něco dokládat

Prosteluca94
Povídálka 17 příspěvků 25.09.18 17:49

@Aduš8 Na neschopence nejsem zbytečně, kdyby k tomu nebyl důvod tak mi to doktorka nedoporučuje. Jinak děkuju za informace.
K doktorce chodím v Čechách nikoli v Německu. A otec dítěte pracuje v Čechách, budu tedy žádat v tady.
Zatím jsou to informace do budoucna.

Aduš8
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 25.09.18 20:22

Vůbec jsi mě nepochopila. Zbytečně myslím kvůli tobě,jestli k tomu máš či nemáš důvod je mi fakt ukradené. V Německu pobíráš nemocenskou od zaměstnavatele ve výši 100% po dobu 6 týdnů. Pak jsi placená pojišťovnou a jen ve snížené sazbě,pokud vůbec. Tady se v těhotenství,pokud žena nemůže pracovat z jakýchkoli důvodu vystavuje zákaz výkonu povolání. A během něho té vyplácí zaměstnavatel a dostáváš 100% mzdy. Až ti vyprší ta šestitýdenní lhůta,bude chtít pojišťovna důvody tvé pracovní neschopnosti a pokud to bude těhotenství,tak e vyplácet nebudou nemají důvod. Navic,pokud budeš mít dále platný pracovní poměr v Německu,o ma­teřskou musíš žádat tady,v ČR nic nedostaneš. A k tomu také potřebuješ potvrzení od německého lékaře. Až ti tady(8 týdnů po porodu)vyprší mateřská,pak si normálně zažádáš v ČR o rodičovský příspěvek. Dále je povinností ještě před porodem nahlásit písemně zaměstnavateli,jak dlouho budeš na rodičovské.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Výhrůžný vzkaz radikálů: Na těchto místech o Vánocích zaútočíme znovu!

V posledních měsících a letech se začínalo zdát, že aktivita islámských... číst dále >

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >