Reklama

Těhotenství a práce v Německu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Prosteluca94
Nováček 5 příspěvků 25.09.18 09:39
Těhotenství a práce v Německu.

Zdravím holky,
Ráda by jsme se zeptala zda nemáte někdo zkušenosti s prací v Německu a následovné otěhotnění, jak to funguje? Pracuju v Německu jako pendler, 8. měsíc. Nyní jsem těhotná a jsem na neschopnosti, ale vůbec se nevyznám to bude nebo jak bych měla postupovat s mateřskou nebo rodičovskými příspěvky. Má cenu žádat v Německu nebo se mám rovnou přihlásit v Čechách? Jsem z toho zmatená.
Děkuju moc.

Reklama

Reakce:

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1727 příspěvků 25.09.18 10:05

1. Zbytečně jsi na neschopence,zariď si u gynekologa v De Beschäftigungsver­bot,budeš až do mateřské placená 100%,jinak máš nárok jen 6 týdnů pak si pojišťovna zažádá o důvod nemoci. Zaměstnavatel ti během neschopenky může dát výpověď,takže pozor. Pokud bude nadále trvat tvůj pracovní poměr,mateřská je 6 týdnů před a 8 týdnů po porodu,cca 7 týdnů před porodem musíš dostat od gynekologa lístek, který odevzdáš v práci a na pojišťovně,po­jišťovna ti platí 13 Euro na den(to chodí nadvakrát,jedna půlka před porodem, druhá hned,jak doložíš rodný list dítěte. U rodičáku je rozdíl,kde pracuje otec dítěte. Pokud v ČR,žádáš tam,pokud v De,žádáš tady. Jsou tu ale jiné podmínky,rodičák je jen na rok 63% z platu. Pokud bys chtěla na dva,budeš pobírat jen 150 Euro měsíčně. Pokud bude mít jeden z rodičů pracovní poměr v Německu, automaticky máte nárok na Kindergeld(196 Euro měsíčně) ,

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1727 příspěvků 25.09.18 10:08

A ještě si nejsem jistá, jestli nemusíš nejdřív záda v De a nečekat na zamítnutí a pak ho v ČR dokládat. Jen počítej s tím,že to vyřízení může trvat i dva až tři měsíce a budeš mezitím bez příjmu. Kamarádka je pendler, má pětiměsíční dítě, přítel pracuje v Německu a musí žádat zde. Dodnes nemá vyřízeno, pořád chtějí něco dokládat

Prosteluca94
Nováček 5 příspěvků 25.09.18 17:49

@Aduš8 Na neschopence nejsem zbytečně, kdyby k tomu nebyl důvod tak mi to doktorka nedoporučuje. Jinak děkuju za informace.
K doktorce chodím v Čechách nikoli v Německu. A otec dítěte pracuje v Čechách, budu tedy žádat v tady.
Zatím jsou to informace do budoucna.

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1727 příspěvků 25.09.18 20:22

Vůbec jsi mě nepochopila. Zbytečně myslím kvůli tobě,jestli k tomu máš či nemáš důvod je mi fakt ukradené. V Německu pobíráš nemocenskou od zaměstnavatele ve výši 100% po dobu 6 týdnů. Pak jsi placená pojišťovnou a jen ve snížené sazbě,pokud vůbec. Tady se v těhotenství,pokud žena nemůže pracovat z jakýchkoli důvodu vystavuje zákaz výkonu povolání. A během něho té vyplácí zaměstnavatel a dostáváš 100% mzdy. Až ti vyprší ta šestitýdenní lhůta,bude chtít pojišťovna důvody tvé pracovní neschopnosti a pokud to bude těhotenství,tak e vyplácet nebudou nemají důvod. Navic,pokud budeš mít dále platný pracovní poměr v Německu,o ma­teřskou musíš žádat tady,v ČR nic nedostaneš. A k tomu také potřebuješ potvrzení od německého lékaře. Až ti tady(8 týdnů po porodu)vyprší mateřská,pak si normálně zažádáš v ČR o rodičovský příspěvek. Dále je povinností ještě před porodem nahlásit písemně zaměstnavateli,jak dlouho budeš na rodičovské.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Před rozlučkou Radka Štěpánka si Novak Djokovič prošel Prahu, nešlo ho přehlédnout

Ještě předtím než si ve čtvrtek večer užil společně s Radkem Štěpánkem jeho... číst dále >

Nejznámější český vodník Josef Dvořák: Na prahu osmdesátky vypadá prostě skvěle

Když se řekne vodník, každý si hned vybaví Josefa Dvořáka (76). Herec totiž,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >