Poradna na téma jóga pro zdravé tělo
Karolína Racková
Ahoj. Holky nejakou dobu cvičim a dost se zajimam uz dlouho o stravu. Kdysi jsem to moc neřešil ale výsledky nebyli moc znát…hlavně co se tyce spalování tuku…což je asi pro vas jednim z nejzajimavejsich témat. Urcite je nejlepší si nechat zpracovat osobní jídelníček i trénink protoze kazdy ma jiny prijem a vydej energeticky ale je mi jasny ze každý na to nemá penize a treba i cas tak vám sem zkusim něco obecného napsat. Pokud teda mate zajem o spalování tuku-hubnuti-je nejdůležitější věc ten jídelníček. Uplne zapomente na tucna jídla! Rano je dobrý do sebe hodit nějaký sacharidy ale polysacharidy a ne rychlý cukry. Takže treba ovesné vločky s mlikem, nebo celozrne pečivo se šunkou a plátkem sýra..pit jen vodu a zapomente na slazeny limonady..kafe nejlip uplne bez cukru a kdyz uz tak jednu lžičku…rano moc nevadí ze do sebe něco sladkyho dostanete protože pres den dostatečným pohybem cukr spalite ale nesmíte se toho sladkyho prezrat. Navíc vám to dodá energii a pak večer nebudete mit nutkání na sladký. Pak k svacince treba jogurt, ovoce(tam je zase fruktóza)taky cukr ale rano a dopo to tolik nevadi. Oběd každopádně by mel byt sacharidovo proteinovy. Z polysacharidu můžete zařadit brambory, ryzí, testoviny…a jako protein(bílkovinu)hlavně kuřecí maso treba nebo rybu..a samozřejme nějakou zeleninu kvůli vitaminum. Odpoledne si dejte ke svacince treba celozrny pecivo se šunkou a plátkem sýra…pit můžete dost i mléko ale nizkotucne..to je dobrý zdroj bílkovin taky…každopádně odpoledne a večer uz žádný sacharidy jinak by jste je uz pravděpodobné „nespalily“ a ukládali by se vám do tuku. A večer můžete udělat treba rybí pomazanku z nizkotucneho tvarohu…je levný a je tam hodne bílkovin…s cibuli a samozřejmé můžete i vejce protože to je tky dobrý zdroj bilkovin(kdo chce muže vyřadit žloutek protože obsahuje cca g tuku-bilek jen bílkoviny).Bílkoviny suprove zasyti a po nich rozhodne nepriberete tuk.Max tak svalovou hmotu kdyz budete cvičením zpevnovat postavu.
Takže stručne: Tuky uplne vyradit!!!Stejne neco malo do sebe prijmete i z jinych jidel.Rano a dopoledne sacharidy a bílkoviny, oběd taky, odpoledne uz jen bílkoviny a zeleninu a večer taky. Zeleniny se můžete klidne prezrat.Ale nekorenit a nesolit moc. Koukejte v obchodech na etikety kolik jaká potravina čeho ma az budete nakupovat a nebo si na netu najdete nutriční tabulky potravin at víte kde je kolik bílkovin, sacharidu a tuku. Hlavne je dulezity aby jste jedli treba 7 krat denne aby se vam „nakopnul“ metabolismus. Samozrejme hodne pijte vodu po cely den! To by bylo tak trošku všeobecné o tom jídle.
No a ted k tomu pohybu na spalování tuku. Dobrý je cvičeni hlavně aerobní. To znamená běh, rotoped, elipticky trenager apod. Proste jakýkoliv pohyb který budete vykonávat aspoň 3 krat týdne po dobu 45 minut - 60minut při menší zátěži. Důležitá je vase tepova frekvence(počet tepu za minutu) proto by jste si měli pořídit treba sporttester na ruku a nebo mit treba rotoped který vám měří puls. Každý ma puls na regulaci hmotnosti(spalovani tuku)jiný..je to individualni. Spocitate si ho jednoduše na BMI kalkulacce kdekoliv na netu. A potom by jste teda měli mit aspoň 3krat týdne po dobu tak tech 60 minut pohyb takový aby vas puls byl po celou dobu na tepové frekvenci na spalování tuku podle te BMI kalkulačky. Treba ja mam tep. frekvenci 112-131 myslim na spalování tuku. Pritakovem pulzu se mi po cca 30minutach začne spalovat tuk. A nespaluje se jen během tech 60 minut jízdy na rotopedu ale potom i v klidovém režimu az 48 hodin. Proto je důležitý aspoň 3krat týdne tohle dodržovat. Kdyby jste jeli na rotopedu podle sebe a slapali by jste jak o zivot byla by vase tep. frekvence vyšší a nespalovali by jste tuk ale cukr v krvi! Byli by jste vyčerpaný a nezhubli by jste. Tak to by bylo k aerobnimu cvičeni myslím to nejdpodstatnejsi.
Pak je další cvičeni a to je anaerobní. Tzn opak aerobního. Anaerobní je cvičeni s vetší zátěži a kratší dobu. Tohle cvičeni je klasika..činky, drepy, kliky apod. Tímhle cvicenim ale nespalite tuk ale zformujete si postavu. Palite svalový glykogen(cukr) a rostou vám svaly potom…tvarujete a zpevnujete postavu.Je důležitý dělat cviky správné hlavně. Tady tep. frekvenci hlídat nemusíte.
Takže jsou 3veci:Hlavně správné jist a hodne pit vodu! To je 70% uspechu, pak aerobní cvičeni aspoň 3krat týdne po dobu 60minut podle vaši individuální tepove frekvence BMI kalkulacka(Body Mass Index) a pokud chcete nejen spalovat tuk ale i formovat a zpevňovat postavu tak pravidelné cvičit. Cviky viz internet.
Preju hodne úspěchu všem co maji trpělivost, silnou vůli a odhodlaní udělat něco pro svoje zdravi a krasu;)Kdyztak napište sem nebo primo me na digitalexistenz@gmail.com.
@baculkaji mrkni na stobklub sebekoučing - je to zdarma, zaregistruješ se pak tam píšeš, co jsi jedla, kolik jsi měla pohybu atd a dostaneš vyhodnocení…
@3HE píše:
@baculkaji mrkni na stobklub sebekoučing - je to zdarma, zaregistruješ se pak tam píšeš, co jsi jedla, kolik jsi měla pohybu atd a dostaneš vyhodnocení…
kaloricketabulky.cz
základní potraviny tam jsou zadané, složitější jídla rozepisuju, i tak to je rychlejší a hned jak něco sním tak to tam můžu dát.. a nemusím si nic psát na papírky a složitě počítat…
@Dragan Dovolím si nesouhlasit s vyřazením tuků, to je už dnes přežitek a začali to uznávat i lékaři. Jasně, smažená jídla nebo tučné sýry nejsou zrovna super, ale tuky z ryb, ořechů, semínek, kvalitních olejů a třeba avokáda jsou důležité a potřebné. Naopak sacharidy jsou problém mnohem větší, i když jejich vyřazení je taky hloupost a má místo jen v krátkodobé předsoutěžní dietě fitness závodníků.
A ten pohyb.. No dnes už se od dlouhého cvičení ve stálém tempu spíš upouští.. Já myslím, že své místo v tréninkovém programu má, ale tak max. 1-2× týdně. Mnohem účinnější a zábavnější je intervalový a plyometrický trénink, ať už aerobní nebo posilovací..
Ano…jsou i zdravější tuky a jsou potřebné a ty člověk prave do sebe dostane z tech ryb např. který ve svém textu doporucuju..ale ja myslel vyřadit ty tuky který každý zná tzn. hranolky, bucek, apod…jinak proste clovek nezhubne. A pokud člověk chce chodit někam cvičit a ma na to penize a cas tak jsou samozrejme i efektivnejsi cvičeni na spalování tuku nez jen doma na rotopedu.Moje doporuceni je spis pro lidi co jsou doma a nemají treba tolik možnosti jako ostatní.
Jinak vsem taky doporučuju kouknout se treba na YouTube na porad „Jste to co jite“ a udělejte si obrázek sami;)