Vegetariánství - pro nebo proti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:02
Vegetariánství - pro nebo proti?

Ahoj
odmala jsem (přirozeně) nechtěla jíst moc maso, až to před nedávnem došlo k tomu, že se ze mě stala vegetariánka. Ano, je to jak z etických, tak ale i z důvodů, že uzeniny mi tedy vůbec ale vůbec nechutnají a na maso nikdy nemám chuť a tak jsem spíše než nevědomě nejíst žádné začala vědomě maso nazovat jinou stravou. Tělesně je vše ok, chuťově taky a ještě mám sama dobrý pocit. Kdyby to bylo pouze z etických důvodů, omezila bych maso opravdu pouze na ověřené chovy, kde mají zvířata dostatek prostoru, nejsou krmení obilím a netrápí se. To jí třeba můj přítel a jak mě nevadí, že on si tohle maso dá (je to přirozený koloběh), tak jemu nevadí, že já si udělám sojové kuličky třeba. Z ověřených chovů bereme i sýry, vajíčka a mléko. Je to sice dražší, ale člověk se tím nepřejídá zase. CO mě ale překvapilo, byli přítelé a rodina. Nejen kritika, ale i posměšky a řeči typu, vypadají ti vlasy, nebudeš mít dostatek živin, budeš nemocná, bledá apod apod…
Máte někdo podobné zkušenosti? Nebo jaký je váš názor? Díky za otevřenost.

Z citlivých důvodů anonym.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 18.07.19 14:12

Vegetariánská dieta je při troše příčetnosti plnohodnotná strava.

Veganství nikoliv, tam je potřeba suplementovat, ale vegetariánství je dlouhodobě udržitelné, včetně výživy dětí. Je to zdravější, levnější a přírodě prospěšnější, než běžná středoevropská strava.

To že se vůči tomu okolí vymezuje je tak nějak folklor, je potřeba najít nějakou jednoduchou replikou, kterou debatu na toto téma ukončíš - ve smyslu že je to tvoje věc, tak ať tě nechají být. Ono je to posléze přestane bavit, zejména když se je nebudeš snažit evangelizovat.

Kaileee
Ukecaná baba ;) 1619 příspěvků 18.07.19 14:15

Vegetariánství mi nevadí, ne každému prostě chutná maso, ale veganství, to už je podle mě i nemoc… prostě psychicky nezvládají to, že se holt zvířata zabíjí pro maso atd.
hlavně ti, co to ženou do úplných extrémů a jak do toho nutí děti, to je úplně na hlavu..

Havlova
Ukecaná baba ;) 1160 příspěvků 18.07.19 14:17

Dítě vegetariána mám doma už 3 roky - je jí 14. Když se postupuje rozumně, tělu nic nechybí. Akorát při menses jí dávám asi 3 dny železo. Dle krevních rozborů je OK, dokonce závodně sportuje.

Popokatepetla
Závislačka 3475 příspěvků 18.07.19 14:20

Jsem masožravec (i když etika mě poslední dobou také celkem „trápí“ a snažím se maso lehce omezit a hledat „lepší“ zdroje, tak jak píšeš), ale nikdy by mě nenapadlo se nad vegetariánstvím někoho pozastavovat. Nedávno u nás byli na grilovačce známí, kde paní je vegetariánka. Ok připravila jsem jídlo tak, aby i ona se dobře najedla, nemám s tím problém.

Polykarpa7
Kecalka 147 příspěvků 18.07.19 14:22

Ahoj, ano mam podobné zkušenosti.
Máma zachází dokonce tak daleko, že mi vyčítá, že jsem sobecká a že ona si mě porodila a živila a vypiplala a já si teď huntuju svoje zdraví a zabíjim se jí před očima… A zvlášť v těhotenství to je jedna scéna za druhou, že dítě bude postižený kdesi cosi…
Ale samozřejmě dělám to, co chci já a na ostatní se můžu vyprdnout.
To oni jsou sobci, že se cpou kilama masa a nemyslí na to, co tim komu způsobují ;) hlavně aby měli spokojený bříška :roll:

Lenka76
Ukecaná baba ;) 1399 příspěvků 18.07.19 14:23

Ja se taky divim, ze se nad tim nekdo pozastavuje. Ja maso jim, ale nemusim kazdy den. Vegetariani mi nevadi, veganstvi mi orijde uz moc utazeny, protoze nevidim nic spatnyho na syrech, vejci…ale akceptuju je. Jen mi vadu, kdyz vtrhnou do restaurace a rvou tam, at nejime maso. At si kazdy ji podle sveho uvazeni.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:25
@Polykarpa7 píše:
Ahoj, ano mam podobné zkušenosti.
Máma zachází dokonce tak daleko, že mi vyčítá, že jsem sobecká a že ona si mě porodila a živila a vypiplala a já si teď huntuju svoje zdraví a zabíjim se jí před očima… A zvlášť v těhotenství to je jedna scéna za druhou, že dítě bude postižený kdesi cosi…
Ale samozřejmě dělám to, co chci já a na ostatní se můžu vyprdnout.
To oni jsou sobci, že se cpou kilama masa a nemyslí na to, co tim komu způsobují ;) hlavně aby měli spokojený bříška :roll:

A jde i to jakým masem - jako to, co koupíš ve velkých řetězcích typu Tesco, Albert apod. to je šílený maso, mám husí kůži, jen kolem toho projdu… Tak hlavně, že je to levný, nebo v akci, že… :zed:

Lalelale
Kelišová 5304 příspěvků 18.07.19 14:25

Z citlivých důvodů reagovat nemohu ani jako anonym, je to tak intimní téma, že bych nepřežila, aby třeba jen admini věděli, kdo jsem :mrgreen:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 14:28
@Lalelale píše:
Z citlivých důvodů reagovat nemohu ani jako anonym, je to tak intimní téma, že bych nepřežila, aby třeba jen admini věděli, kdo jsem :mrgreen:

Nezlob se, ale setkala jsem se bohužel s ne uplně příjemnými reakcemi. Tobě to, že to píši anonymně, nějak vadí?

Polykarpa7
Kecalka 147 příspěvků 18.07.19 14:30
@Anonymní píše:
A jde i to jakým masem - jako to, co koupíš ve velkých řetězcích typu Tesco, Albert apod. to je šílený maso, mám husí kůži, jen kolem toho projdu… Tak hlavně, že je to levný, nebo v akci, že… :zed:

upřímě… ono je úplně jedno, jestli to maso koupíš v tescu nebo jak píšeš „z ověřných chovů, kde mají dostatek prostoru“, oni totiž stejně všechny skončí na stejných jatkách… Jako jediný, co se liší je život před pořážkou, ale na těch jatkách zachází se všema stejně a pro všechny jsou to stejný muka…
Ale to už je na každym co chce nebo nechce podporovat a z jakých důvodů to dělá, každej to máme jinak :)

hadraplanka
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 18.07.19 14:57

Pokud to budeme brát fatálně, tak nevidím rozdíl mezi zabitím rostliny a zabitím krávy. Každý organismus na planetě má nějaký obranný mechanismus před poškozením. V případě klasického nervového systému je to zkrátka bolest, jak ji známe my. Rostliny také v rámci svých možností vylučují látky, které zalarmují zbytek soustavy, že se něco děje a je třeba se tomu vyhnout, komunikují, jen mají tu smůlu, že neumí dělat smutné oči. Je to taková selektivní morálka. Omezení konzumace masa je určitě správně, protože se jím přežíráme a žádost o zlepšení podmínek pro chovná zvířata je samozřejmě také zcela legitimní. Pokud tobě vegetariánská strava vyhovuje a cítíš se lépe, nic ti nechybí, tak ti do toho nemá kdo co kecat.

LAlezane
Ukecaná baba ;) 1316 příspěvků 18.07.19 15:15
@Anonymní píše:
CO mě ale překvapilo, byli přítelé a rodina. Nejen kritika, ale i posměšky a řeči typu, vypadají ti vlasy, nebudeš mít dostatek živin, budeš nemocná, bledá apod apod…
Máte někdo podobné zkušenosti? Nebo jaký je váš názor? Díky za otevřenost.

Otevřenost? Takže když někdo otevřeně zareaguje stejně jako tvoje okolí, bude to oukej? :mrgreen:
Můj názor… podle něj se stravuju a jak to mám, do toho je tobě celkem houby ;) Stejně jako, upřímně řečeno, mně je úplně houby po tom, co jíš nebo nejíš ty a proč…
Podobně si to můžeš vymezit s rodinou. Pokud chceš to vymezení provést v klidu, opatři si adekvátní argumenty, proč ti nevypadaj vlasy, nebudeš bledá atd.
Aniž bych chtěla být zlá, tak nechápu, proč si nepochopení vlastní rodiny léčíš na emiminu. To není problém názorů lidí tady, to je problém komunikace ve tvojí rodině a tvém okolí. A ten nevyřešíš debatami, kdo tady jí maso a odkud, ale debatami s nimi, případně jejich vykázáním do patřičných mezí. Ju?

Úplně na okraj, s prominutím, s..ní se členům rodiny do života je občas úplnej rodinnej folklór :lol: Už jsem to tu někde psala, nejím typické české moučníky, například - koláče, bábovky… moje máma umí oboje fantasticky, ale já prostě nevidím smysl ve žraní oslazený mouky, ani mi to popravdě zvlášť nechutná. Nemysli si, že jsem za menšího vyvrhele, než ty s vegetariánstvím, protože pro mojí rodinu „je to prostě dobrý“ a oni nepochopí, že pro mě to „prostě dobrý“ není :D A jsem divná a pět let poslouchám, jak „za trest“ mi upečou to a to budou mě nutit to jíst. Boží :mrgreen:
Ergo - máš svou filozofii, nauč se si za ní stát jako za svým osobním rozhodnutím.
PS, starej fór… Jak poznáte vegetariána? Řekne vám to :mrgreen:
Nemusela ses obhajovat a vysvětlovat ani tady v úvodním příspěvku, chápeš ;) Odkud bereš vajíčka je fakt tvoje věc. Takže si to zkus trochu srovnat i vnitřně, pak ti ty „debaty“ nebo spíš nedebaty s rodinou půjdou o dost líp :mavam:

LAlezane
Ukecaná baba ;) 1316 příspěvků 18.07.19 15:21
@hadraplanka píše:
Pokud to budeme brát fatálně, tak nevidím rozdíl mezi zabitím rostliny a zabitím krávy.

Moje řeč :pankac: Nechápu, proč kytky nemaj právo na život :mrgreen: A to s nima zacházíme hůř než se zvířatama… tam jsou předpisy a povinné omráčení… Co chudák useknutá, přeseknutá nebo rozšmelcovaná kytka, kytka vyrvaná ze země… nařezávaný stromy na javorovej sirup… Trhání bylinek 8o 8o 8o
Holt pokrytectví je nejoblíbenější sport lidstva, co naděláme :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.19 15:28
@LAlezane píše:
Moje řeč :pankac: Nechápu, proč kytky nemaj právo na život :mrgreen: A to s nima zacházíme hůř než se zvířatama… tam jsou předpisy a povinné omráčení… Co chudák useknutá, přeseknutá nebo rozšmelcovaná kytka, kytka vyrvaná ze země… nařezávaný stromy na javorovej sirup… Trhání bylinek 8o 8o 8o
Holt pokrytectví je nejoblíbenější sport lidstva, co naděláme :lol:

Achjo. Na jednu stranu se nadává na vegany, na druhou na vegetariány, proč teda nejsou vegani. Maso nejím protože mi nechutná a zároveň se mi nelíbí způsoby chovu. Živinami ale nestrádám, čehož si nejsem jistá, že by tak fungovalo i u veganství. Na to nemám. Já mám sama dobrý pocit, neb alespoň malinko přispívám k lepšímu světu, svým malým kouskem. :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama