Velikonoční menu a zvyky

13.3.17 21:22

Velikonoční menu a zvyky

Ahoj, tak už máte promyšleno co uvařit a upéct na velikonoce? Dodržujete nějaké zvyky? :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5700
13.3.17 21:36

@Borůvka1990 já budu mít šestinedělí, tak jsem chtěla začít už teď. Dnešní pokus o malování vařených vajíček s dvouleťákem skončil 4 oloupanými s vydloubnutým žloutkem (ten ho fascinuje). Ale dvě z nich předtím počmáral fixama, pak ještě jedno snědl a jedno se samolepkama zachráněno do misky s obilím. Sázet do květináčku ho baví.
Jinak chci udělat mazance, to bych mohla dát. A víc asi nevyjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.3.17 21:40
@Ornwen píše:
@Borůvka1990 já budu mít šestinedělí, tak jsem chtěla začít už teď. Dnešní pokus o malování vařených vajíček s dvouleťákem skončil 4 oloupanými s vydloubnutým žloutkem (ten ho fascinuje). Ale dvě z nich předtím počmáral fixama, pak ještě jedno snědl a jedno se samolepkama zachráněno do misky s obilím. Sázet do květináčku ho baví.
Jinak chci udělat mazance, to bych mohla dát. A víc asi nevyjde.

Držím palce, ať má šestinedělí hladký průběh :kytka: Dvouletý děti se umí nadchnout pro cokoliv, dcera taky ráda vajíčka, taky od mala, ale už je neloupe až na žloutek :lol: S tím sázením obilí dobrý nápad. Úplně bych zapoměla :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2028
13.3.17 22:07

Ty jo, já řeším, co uvařit zítra, natož za měsíc :mrgreen: Hlavně si musím oběd připravit den dopředu, abychom si ho pak jen ohřáli, když budou chodit koledníci, tak nic nestihem. Jinak obvykle peču nádivku ve formičkách na muffinky, jako slané pohoštění, má úspěch, je to malé k zakousnutí a dobře se to jí velkým i malým koledníkům. Upeču nějaké řezy a minulý rok jsem dělala taky velikonoční sušenky (kokosové, ale ve tvaru zajíčků, vajíček a kuřátek).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
13.3.17 22:10

Velikonoce jdou mimo mě a letos to bude asi sranda, s novorozencema :mrgreen: ale ráda si počtu, třeba to kvůli dětem zavedem :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2028
13.3.17 22:16

Jinak místo klasického osení vysijeme řeřichu na vatičku do „větší půlky“ skořáky s nalepovacíma očkama, to se pak hodí na vajíčkovou pomazánku. S holkama hodně tvoříme, takže už jsme nějaká vyfouknutá vajíčka malovaly, ty vařené pro koledníky zdobíme těmi natahovacími „košilkami“ co se smrsknou v horké vodě. Já je mám osobně na loupání nejradši, nemám pak zapatlané ruce od barvených vajec. A s nimi jsem ráda, že takto vyzdobíme vcelku rychle a efektně těch 15 vajec, už takhle to je kalup.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11634
13.3.17 22:58

My moc neslavime, mozna udelam nejaka vajicka, to je tak asi vsechno…zvykli jsme vyrazet na ruzne vylety, uvidime podle pocasi. Dite je jeste male,
ale vazne premyslim, ze zavedeme anglosaske zvyky a bude jednou hledat vejce venku na zahrade, tyhle nase sexisticke zvyky at klidne vymrou, ja osobnr jsem na ne dost alergicka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47488
14.3.17 06:29

Muj muz meli tradici peceneho kralika s nadivkou.
Pro me bez br. salatu nejsou Velikonoce, proste neco jim chybi. (Velikonoce a Vanoce mam s tim spojene). Novoty nepotrebujeme.
My se vsichni sejdeme u nasich zase, letos bude dvoj oslava segry syn ma ted v breznu, muj syn a ja v dubnu, neni cas jet specialne neco slavit, takze o Velikonocich letos a klasika deda, tatkove s deckama obejdou rodinu, ponavstevuji. Pak pojedeme domu, ze bude treba zpet do prace, skoly.
Vajicka barvime, vyzdobu uz jsem s deckama doma delala. Oni vse nanesene prozivaji, raduji se, takze nic neupirame ani Velikonoce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2148
14.3.17 06:44

Na velikonoční neděli většinou peču na snídani mazanec nebo jidášky, na oběd máme hráškovou polévku, pečeného králíka se špenátem a bramborami. Dělám taky kopřivovou / špenátovou nádivku do formiček od muffinů a věnečky.

S dětmi pečeme máslové sušenky ve tvaru vajíček a mláďátek, slepujeme marmeládou a lemon curd a zdobíme. Sejeme osení, vyrábíme různé dekorace podle věku dětí a tak. Mám dva kluky, takže v pondělí vyrážejí s tátou na pomlázku za kamarádkami a za rodinou, kde se i naobědvají a vrací se až po obědě. To mám moc ráda, mám celé dopoledne pro sebe. Odpoledne jsou většinou už unavení, takže relaxujeme.

Na výlet jezdíme většinou v pátek nebo v sobotu. Před Velikonocemi se snažíme stihnout nějaký tématický jarmark, kde děti vidí různé tradice a tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.17 06:51

Tý jo, koukám že už mají některé z vás nazdobeno :lol: Taky se chystám, ale zatím není moc čas. Hlavně na mytí oken :jazyk: :mrgreen: Objevila jsem vrby (asi 10km od nás), tak přemýšlím že svážu vrbový proutí do otopu, dám do váz do oken, jak se zazelenají, tak budou zelená okna. Vejce barvím klasickými barvami (tak 20 vajec), košilkujeme cca 20 vajec, pak dokoupím sladkosti (kinder tyčinky, sušenky…). U nás se vždycky vystřídá tak 60 koledníků, krom našinců přijíždí lufťáci :mrgreen: A samozřejmě dospělí budou chlastat, takže i slané pohoštění pro dospělé k alkoholu. V loni jsme na velikonoční neděli zabíjeli, takže pohoštění bylo jasný, letos nevim, asi udělám chlebíčky. Jen doufám že nebude sněžit, objednávám slunečné, teplé počasí 8)

U nás mazance, brzy začnu s velikonočními perníčky, kuřecí roláda, bramborová kaše, polívka podle toho, na jakou budeme mít chuť. Výzdoba fakt nevim, velikonoční okenní nálepky děti loni zlikvidovali, zmizeli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47488
14.3.17 07:02

Okna uz mam umyte, protoze mi min. tyden dosel ten Leifheit vysavac na okna :dance: vyborna hracka a dle rad na fb jsem prvne zkusila tim nejlevnejsim brezovym samponem, ze se tim hezky umyva. Muj muz nadával, ze co to doslo za kravinu dom, no pak to zkusil taky, ze to je dobre. To vlastne umyju vodou s necim ted jsem dala ten sampon a jen tim vysavacem vysaju, kraje oken trosku dolestim novinama a hotovo. Strasne rychle, zadne stridani hader, jak driv. Jsem aj rikala, proc jsem si to neporidila driv :zed: (nevedela jsem, ze neco takoveho existuje).
Vyzdobu mame vymenila jsem zapichy v kvetinaci zimni za jarni, venec na dvere 1.3. mame barak u cesty, takze vyzdoba je zadouci. A doma neco na stul. Beranky a zqjiajice na dekoraci upeceme az zacatkem dubna, na jidlo nez pojedeme k nasim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56907
14.3.17 07:04
@Borůvka1990 píše:
Ahoj, tak už máte promyšleno co uvařit a upéct na velikonoce? Dodržujete nějaké zvyky? :kytka:

vůbec žádné, nepamatuju, že bych velikonoce kdy slavila :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5700
14.3.17 07:55

Jeste me napadlo, ze loni jsem delala slane zajicky. Protoze sladke je vsude :)
Nuc narocneho, jen z listoveho tesra vykrajeni zajici, pomazani vajickem a navrch paprika nebo sul+kmin nebo sezam

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10057
14.3.17 08:38

Věnec 1.3. jsem nestihla, tak ho udělám asi v pátek. Ostatní kraslice až týden před velikonocemi, venku mám truhlík s primulkami a kočičkami.

Určo upeču roládu plněnou „kopřivovým špenátem“, pár chlebíčků, Beránka a mazanec.

Vejce na tvrdo se u nás škrábou, kreslí, cokoliv. Koledníci vyžadují zdobené vejce. Já mám asi 7 bílých vyfouklých vajíček, které budu škrábat týden před jako ozdoby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
603
16.3.17 04:10

My jsme Velikonoce ani v dětství moc neslavili, jen byl slavnostnější oběd. Teď máme skoro roční holčičku tak zvažuji nějaký tradice zavést, ale asi spíš až příští rok. Na neděli budeme mít kuře s nádivkou, protože je to takové jarní jídlo, a možná upeču beránka… ráda bych pak zdobila vajíčka, ale to spíš až bude malá trochu schopná se toho účastnit.
Pomlázky ani nic takovýho zavádět nebudeme, tady ten zvyk všechny lehce děsí :D (žijeme v Anglii), a mně osobně se to taky nelíbí. Až malá povyroste, plánujeme poschovávat vajíčka po zahradě, jako to měl muž v dětství, to mi přijde super. Letos by je hledal tak maximálně náš pes. :mrgreen:
Jediná tradice, kterou jsme s mámou v dětství dodržovali, bylo rozkrojení vajíčka. Jedno uvařené natvrdo se má rozkrojit na počet dílků podle toho kolik je u stolu hostů. Každý sní svůj kousek a má to být jakože kdyby se během roku někdy „ztratil ve světě“, dostane se díky tomu zase zpátky kam patří, k našemu stolu. :) Tak to chci zachovat, líbí se mi to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama