Výchova á la Líná máma

40
13.9.21 12:59

Výchova á la Líná máma

Zdravím, zrovna jsem dočetla knihu Líná máma - Jak vychovat samostatné dítě. A po dlouhé době jsem našla knihu tohoto tématu, která mi byla sympatická a ráda bych některé metody vyzkoušela. Manžel je vůči tomu skeptický, tvrdí, že nemohou fungovat a že nejsou ve stylu „klasické (= správné) mámy“.

Už nějakou dobu jsem přemýšlela nad tím, že mě ubíjí dvě hodiny uspávat dítě, kterému se spát evidentně moc nechce. Momentálně to probíhá tak, že prcka uspím kolem 21-21:30 a začínám pracovat, takže pak mám zábavu minimálně do půlnoci a ráno vstávačka v 5 hodin. Manžel je většinu dne mimo a nemám nikoho na hlídání nebo případnou výpomoc, takže jsem 24/7 na syna (20 měsíců) sama. Docela by mi pomohlo, kdybychom spolu se synátorem začali trochu lépe koexistovat. Například, kdybychom večer přečetli pohádku a já mohla jít pracovat s tím, že syn bude buď spát nebo si třeba hrát v pokojíčku a půjde do postele sám, až bude unavený. Nebo kdyby si zvládl alespoň nějaký krátký čas přes den hrát sám, ideálně, kdybychom nějakým volnějším způsobem dosáhli i chození na nočník. Nechce se mi ho do toho tlačit a nutit ho dlouho vysedávat na nočníku.

Cílem není si dítěte vůbec nevšímat, ale spíš ho přimět zkoušet některé věci sám, sám si trochu hýbat s režimem a nechat mi aspoň nějaký čas na věci, které bych pak nemusela dohánět o půlnoci. Přijde mi totiž, že třeba tím uspáváním, ho akorát prudím, když by to šlo udělat jinak. Jak se píše v knížce - Není potřeba dělat vše za děti, ale naučit je novým věcem a pomoci jim je zvládat.

Máte s takovou výchovou nějaké zkušenosti? Jak u vás Líná máma funguje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7839
13.9.21 13:06

Ve vašem případě bych se spíš zaměřila na aktivitu během celého dne, včetně poledního spánku. Neznám dite co by v roce a půl nemohlo usnout o půl 10. Moje dcera ve 20ti měsících chodí spát v 19.00.. Stím že lehne a spí totální únavou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10218
13.9.21 13:06

Tyhle věci spíš záleží na typu dítěte, než na Líné mámě. A na nočník ho nijak nutit nemusíš, stačí mu to jen ukázat a vysvětlit a pak podchytit, kdy je schopný si čůrání uvědomit a ovládnout a přesměrovat ho na nočník/wc. Uspávání taky záleží na dítěti, jaký je jeho režim, kolik toho za den na spí a kdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32751
13.9.21 13:09

Neznám principy Líný mámy.
Hodinu a půl uspávat, to si děláš proč? :zed: Dítě dávám spát v tomhle věku zásadně, když je unavený. Jestli si dokáže vyhrát a nechat mámu pracovat, tak nechápu, na co ztrácet hodinu a půl v posteli. Nehledě na to, že dítě je akorát tak na zabití a stejně neusne :think:
To samý vysedávání na nočníku. Až bude připravenej, to znamená, že neučůrává každou chvíli a nevědomky netrousí loužičky, tak mu seber plenu, dej nočník a hodně trpělivosti :lol: :lol: Za pár dní to půjde :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25320
13.9.21 13:10

Knihu jsem nečetla, ale praktikuji to tak uz u druhého dítěte :D žádné vysedávání u dítěte a uspavani, večer pomůžu vykoupat (ale už od 2 let se koupou sami, jen pod dozorem), pak si můžou delat v klidu co chce, buď si jdou prohlížet knížku, nebo koukaji s náma na televizi, starší se pak sebere a sám jde spát, když se mu chce, mladší většinou vytuhne někde mimo postel, že ho jenom přeneseme. Jinak učím ve všem samostatnosti, sami si uklízí hračky, oblečení do skříně (u mladšího to teda musím sem tam urovnat), nádobí, když dojí odnesou do kuchyně, sami se oblékají, obouvaji, plus je zapojuji do domácích prací (třeba je nechám vysát, vyklidit myčku, otřít prach ze stolku, podávat vyprané prádlo nebo sklidit ze sušáku už suché apod, takové snazší věci. Prostě neztrácím moře času skákáním kolem dětí, ale spíš je zaclenim do svých činností, ono když je jich víc, tak to ani jinak nejde :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
13.9.21 13:31

@Kriss Tina Přesně toho bych hrozně ráda docílila, ale nemám ve svém okolí nikoho, kdo by to tak doma měl. Právě naopak. Když jsem tchýni nebo mamce řekla, že se malej naučil jíst lžičkou a vidličkou sám metodou pokus-omyl, tak mi řekly, že jsem nezodpovědná, že beztak akorát dělal bordel. Takže jakmile jsem nadhodila, že už nechci dvě hodiny sedět večer u postele, tak na mě koukaly jako bych se zbláznila se slovy: „Tak sis holt neměla pořizovat dítě, když tě u něj nebaví sedět.“ Ale mě tenhle systém nedává smysl a spíš bych radši dítě „nechala žít“ a měla taky prostor pro sebe. Akorát se děsím, jak prcek zareaguje, když teď ten systém změním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
13.9.21 13:38

@Fiducia Dřív to bylo s uspáváním rychlovka. Vykoupat, mlíko v posteli a bylo hotovo do 15 minut. Ale teď už má víc energie a místo spaní se mi dere z postele a ještě by běhal. Nejraději bych ho nechala, ať si hraje a šla pracovat, ale on si moc sám hrát nechce. Ve finále se mi zavěsí za nohu a křičí, abych si ho všímala. :roll: Načež vypění manžel a začne naléhat, ať ho vezmu do postele, že sám spát nepůjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25320
13.9.21 13:40

@Chaiss vyzkoušej to, já taky nemám nikoho takového v okolí, kamarádky uspávají čtením pohádek, sedí u postýlek, ale na to já asi nemám trpělivost někde 2 hodiny vysedávat. Jíst se taky naučili sami, starší chtěl teda dlouho krmit i když to dávno umel sám, to sem pak byla za tyrana, že nechci krmit :mrgreen: mladší chce jít sám asi od 8 měsíců, to sem mu pomáhala, ale někdy od roka a půl už se naji komplet sám a ano, občas je kolem bordel, ale pro mě je lepší, když se snaží a já pak oplachnu plastovy stoleček, než když hodinu sedim a snažím se mu dostat něco do pusy. Třeba bude malý radši, že má svoji svobodu a když by to nešlo, tak se vrátíš k dosavadnímu systému :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
13.9.21 13:45

@AnastazieB S tím nočníkem právě trochu tápu. Samozřejmě jsem obdržela spoustu rad z příbuzenstva. Mamka nás nechala se prostě napoprvé počůrat a údajně nám to mokré prádlo tak vadilo, že jsme se sami směřovali na nočník. Tchýně zase posadila děti na nočník a seděla u nich jako bachař, dokud z nich prostě něco nevypadlo. Mně osobně teda ani jeden z těch způsobů nesedí, takže jsem jen prckovi ukázala nočník, vysvětlila mu co a jak a teď stojí v obýváku, aby ho měl na očích a držím si pěsti. Což teda moje tchýně uzavřela jako: „Takže ho vlastně neučíš nic.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25017
13.9.21 13:48

Základ je se neděsit, děti to cítí na sto honů a jsou pak ještě horší.
Jak píše Kriss, děti co jde zapojovat, nedělat jim kašpárka od rána do večera, u prcků je to ideální čas - ty nové věci je vesměs baví, třeba pomáhat mámě při vaření, nebo při nošení prádla k sušáku, uklízení nádobí (ze začátku jen nerozbitné věci, třeba příbory) atd.

HOdinu a půl uspávání, co tam jako děláš? To by mě trefilo. Já syna odmalička položila do postele, pohádku, pusu a nazdar. Naštěstí nevyřvával denně do půlnoci, občas něco fňuknul, tak jsem zase přišla, řekla něco jako že je čas na spinkání, trochu pomazlit a zase odejít. Bylo to trochu ve vlnách, i dneska, skoro v deseti, chce občas pomazlit, tak si k němu na deset minut lehnu, povídáme si, ale pak zase odcházím. Chci mít taky svůj čas.

Má ještě odpolední spaní? Možná zkrátit to, když ti takhle doma straší. Hlavně kdyby to ráno dospal, tak to ještě chápu (a ty můžeš pracovat třeba ráno), ale jestli ještě v deset, jedenáct nespí a v pět už straší, tak je to naprd, vždyť nemůže být ani pořádně odpočatý. Co třeba poslechová pohádka, tlumená hudba, teplé kakao nebo bylinkový čaj na zklidnění, případně už večerní činnost přizpůsobit klidnému režimu. Ale než ho trápit dvouhodinovým uspáváním, to už ať si radši ještě hodinu hraje.

Jinak „líná matka“, knihu jsem nečetla, ale mám určitou představu, co jsem zaslechla, a dost věcí praktikuju. Syn už je větší, takže už můžu klidně i se vtipem v hlase říct „Nejsem žádnej tvůj otrok“ :jazyk: Nebo „Ten talíř se sám neuklidí/chleba nenamaže/prádlo nevyndá z pračky“ a jestli má pocit, že na to nemá čas, tak mi může odevzdat tablet a bude času dost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25320
13.9.21 13:51

@Chaiss na nočník musí dítě dozrát, to nenaučíš tím, že ho necháš chodit půl dne mokré nebo nad ním budeš sedět a držet ho tam násilím, to mu to spíš znechutis a celý proces bude trvat o to dýl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32751
13.9.21 13:52
@Chaiss píše:
@Fiducia Dřív to bylo s uspáváním rychlovka. Vykoupat, mlíko v posteli a bylo hotovo do 15 minut. Ale teď už má víc energie a místo spaní se mi dere z postele a ještě by běhal. Nejraději bych ho nechala, ať si hraje a šla pracovat, ale on si moc sám hrát nechce. Ve finále se mi zavěsí za nohu a křičí, abych si ho všímala. :roll: Načež vypění manžel a začne naléhat, ať ho vezmu do postele, že sám spát nepůjde.

Není unavenej, nebo uspáváš přetažený dítě :nevim: Musíš ho ukládat dřív, nebo později podle toho, co potřebuje dítě. Ne manžel, nebo ty :?
Psala, že ideálně si bude hrát, a ty pracovat, tak jsem myslela, že vám to tak funguje :mrgreen: Zas nesmíš mít nereálný očekávání. Jestli si nevystačí přes den, tak večer to s únavou bude ještě horší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
13.9.21 13:55

@mackA159 Syn vstává v rozmezí 5.-6. hodina, občas si jde lehnout po obědě kolem 12, na hodinku a je zvyklý chodit do postele v 19:30, ale posledních pět měsíců neusne před 21-21:30. Většinou ale během dne spát nechce. Chodíme 1-2× denně ven, většinou na hřiště, aby se vyběhal. Doma se pak taky nezastaví, pořád běhá, skáče, ale stejně je večer jako torpédo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32751
13.9.21 13:59
@Chaiss píše:
Kriss Tina Přesně toho bych hrozně ráda docílila, ale nemám ve svém okolí nikoho, kdo by to tak doma měl. Právě naopak. Když jsem tchýni nebo mamce řekla, že se malej naučil jíst lžičkou a vidličkou sám metodou pokus-omyl, tak mi řekly, že jsem nezodpovědná, že beztak akorát dělal bordel. Takže jakmile jsem nadhodila, že už nechci dvě hodiny sedět večer u postele, tak na mě koukaly jako bych se zbláznila se slovy: „Tak sis holt neměla pořizovat dítě, když tě u něj nebaví sedět.“ Ale mě tenhle systém nedává smysl a spíš bych radši dítě „nechala žít“ a měla taky prostor pro sebe. Akorát se děsím, jak prcek zareaguje, když teď ten systém změním.

Co prcek, ale tchýně, jak zareaguje 8o :mrgreen: Normálně to zkus a udělejte si to, jak to vyhovuje vám dvěma (třem s tátou). Moje děti jí sami, od té doby, co je zajímá jídlo :lol:
Máme to doma jako Kriss Tina. Inspiruju se principem Marii Montessori :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
40
13.9.21 14:02

@Fiducia Což to já bych ráda dělala, jen se mi nepodařilo zjistit, jak by to potřeboval. :D Přes den mi usne maximálně 1× týdně na hodinku, jinak většinou spát nechce. Zkoušela jsem to několikrát a vždy se jen vzteká a utíká z postele. Ať mu přes den udělám jakýkoli program, tak usne stejně. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat