Výchova dítěte - jak řešíte obdobné situace?

Anonymní
18.9.23 17:57

Výchova dítěte - jak řešíte obdobné situace?

Dcera má 3,5 roku.
Poslední dobou se dostávám do situací, které nevím, jak řešit. Příklad - dcera mi vezme telefon, chvíli si s ním “hraje” (i přes zamčený display tam může zadávat nějaký smajlíky), po chvíli jí několikrát řeknu, ať mi ten telefon už vrátí, načež ona řekne ne a utíká s ním pryč. Pro telefon si dojdu a vezmu jí ho a ona mě bouchne do nohy (to zřejmě pochytila ve školce, od nás to opravdu nemá, my nebijeme). Tak jí důrazně řeknu, že nikdy nikoho bít nesmí, že se to nedělá a že to bolí. A zase za pár dní se situace opakuje.

Další věc, kterou nevím, jak řešit, je, že když po ní něco chci, neudělá to. Příklad - ráno chci, aby si po převlečení složila pyžamo a dala si ho pod polštář. X krát jsem jí to vysvětlovala, proč to po ní chci, že to tak děláme všichni a že se tu přece nebude celý den na zemi válet pyžamo, že by nám tu překáželo, kocour by ho počůral, a že to tu chceme mít uklizené. A dcera řekne ne a neudělá to. Protože chci být důsledná, nikdy to za ní neudělám. Nakonec to řeším tak, že jí vezmu za ruku, přivedu jí k tomu pyžamu a už opravdu zvýšeným hlasem jí řeknu, ať to uklidí. Tak to nakonec uklidí. Tento způsob mi ale přijde dost hrubý, připadám si pak jako její bachařka, co jí jen hlídá, jestli udělá vše podle rozkazu :roll: Přitom to nejsou rozkazy, jen chci, aby participovala na chodu domácnosti.
A tohle řešíme xkrát denně, takže se ani nedá používat pozitivní/negativní motivace, neboť tyto běžné úkony nechci stále něčím podmiňovat.

Jak takové situace řešíte?

Prosím o slušné komentáře, nikdo z nás se myslím nenarodil s dokonalým know-how, jak děti vychovávat.

  • Upravit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Reakce:

Velikost písma:
749
18.9.23 18:10

Taky nas zkousel placat chytla jsem ruku, stiskla a durazne rekla ne, po nejakem casem si to zapamatoval, kdyz neco nechtel delat, tak jsem mu rekla, ze me se taky treba nebude chtit, az bude neco potrebovat, taky pochopil, ale kazde dite je jine, co plati na jedno, nemusi platit na druhe.

  • načítám...
749
18.9.23 18:11

Jo a duslednost je treba, musi se vydrzet

  • načítám...
2595
18.9.23 18:14

Tak dcera by měla velký problém, kdyby mi vlezla do kabelky a vzala tam můj mobil. To prostě neexistuje. Pak bych jí na něm rozhodně nenechala mačkat nějaké smajlíky. A kdyby s ním ještě utíkala, nejspíš bych bez dovolení vzala nějakou její hračku v pokoji a řekla, že jí vyhodím. Když ona nerespektuje věci mé, já nebudu její.
Televize, dobrá snídaně, hračka.. všechno je povolené až po tom, co se uklidí pyžamo. X krát něco vysvětlovat je k ničemu. Rozumí vám napoprvé. Ví, že vy ho chcete mít uklizené a ona ne.
Dítě bych za ruku nebrala, abych dosáhla svého, to je fyzický atak, řešila bych to slovně, ale kdyby mě kopla do nohy, dostala by přes zadek. Oplatila bych to stejnou mincí.

  • načítám...
Anonymní
18.9.23 18:19
@mokkk píše:
Tak dcera by měla velký problém, kdyby mi vlezla do kabelky a vzala tam můj mobil. To prostě neexistuje. Pak bych jí na něm rozhodně nenechala mačkat nějaké smajlíky. A kdyby s ním ještě utíkala, nejspíš bych bez dovolení vzala nějakou její hračku v pokoji a řekla, že jí vyhodím. Když ona nerespektuje věci mé, já nebudu její.
Televize, dobrá snídaně, hračka.. všechno je povolené až po tom, co se uklidí pyžamo. X krát něco vysvětlovat je k ničemu. Rozumí vám napoprvé. Ví, že vy ho chcete mít uklizené a ona ne.
Dítě bych za ruku nebrala, abych dosáhla svého, to je fyzický atak, řešila bych to slovně, ale kdyby mě kopla do nohy, dostala by přes zadek. Oplatila bych to stejnou mincí.

Telefon leží na stole nebo na kuchyňské lince, není v kabelce.
Souhlasím, to vzetí za ruku (byť to není nijak násilné), mi taky nepřijde vhodné.

  • Upravit
35964
18.9.23 18:51

To aby si uklízela pyžamo každý den samo od sebe v tomhle věku mi teda přijde sci-fi, ale já mám trošku pomalejší dítě teda :mrgreen: a ještě slozit? 8o

  • načítám...
Anonymní
18.9.23 19:06
@pikola píše:
To aby si uklízela pyžamo každý den samo od sebe v tomhle věku mi teda přijde sci-fi, ale já mám trošku pomalejší dítě teda :mrgreen: a ještě slozit? 8o

Tak dcera si skládá oblečení na hromádku normálně, naučila se to ve školce, dělají to tam každý den. Umí skládat i ručníky :)

  • Upravit
Anonymní
18.9.23 19:07
@pikola píše:
To aby si uklízela pyžamo každý den samo od sebe v tomhle věku mi teda přijde sci-fi, ale já mám trošku pomalejší dítě teda :mrgreen: a ještě slozit? 8o

Tak já jí učím si po příchodu uklidit i boty do botníku atd. Spoustu věcí dělá, ale u spousty to právě bojkotuje. Ale umí všechno, když chce.

  • Upravit
36171
18.9.23 19:07

Pyžamo bych udělala formou hry, nebo soutěže kdo to zvládne rychleji za nějakou malou odměnu.
Kdyby mě kopla do nohy, tak by telefon hodně dlouho neviděla. Dávala bych ho někam kam nedosáhne.

  • načítám...
2595
18.9.23 19:12
@Anonymní píše:
Tak já jí učím si po příchodu uklidit i boty do botníku atd. Spoustu věcí dělá, ale u spousty to právě bojkotuje. Ale umí všechno, když chce.

Podle mě je přetížená a chceš toho po ní moc. Takhle malé dítě má dělat věci pro radost, s úsměvem, s mámou, ne z povinnosti. Proto se seká. To, že něco umí, neznamená, že to má dělat denodenně.

  • načítám...
Anonymní
18.9.23 19:16
@mokkk píše:
Podle mě je přetížená a chceš toho po ní moc. Takhle malé dítě má dělat věci pro radost, s úsměvem, s mámou, ne z povinnosti. Proto se seká. To, že něco umí, neznamená, že to má dělat denodenně.

Těžko říct, zda toho chci moc. Vycházím z toho, co po nich chtějí ve školce, uklidit si po sobě talíř, boty, oblečení. Nepřijde mi to, že bych po ní chtěla zázraky. Skládat ručníky se chtěla naučit sama, když mě to viděla dělat.

  • Upravit
34473
18.9.23 19:18

Participovat na chodu domácnosti ve 3 letech :lol: Jo, chováš se jako fízl a ne jako máma. Měla by ses uklidnit a přestat dceru pérovat.

  • načítám...
35964
18.9.23 19:23
@Anonymní píše:
Tak dcera si skládá oblečení na hromádku normálně, naučila se to ve školce, dělají to tam každý den. Umí skládat i ručníky :)

Ale školka a doma je něco jiného, tam to dělá, protože by to dělají i ostatní děti.

  • načítám...
30419
18.9.23 19:24
@Anonymní píše:
Telefon leží na stole nebo na kuchyňské lince, není v kabelce.
Souhlasím, to vzetí za ruku (byť to není nijak násilné), mi taky nepřijde vhodné.

Vzít za ruku mi naopak přijde vhodné velmi. Pokud nemůžeš mít mobil mimo dosah a chceš, aby se to dítě naučilo, meldovat dokola je na nic. To nakonec vidíš sama. nemusíš jí tu ruku utrhnout.

  • načítám...
Anonymní
18.9.23 19:24
@terien píše:
Participovat na chodu domácnosti ve 3 letech :lol: Jo, chováš se jako fízl a ne jako máma. Měla by ses uklidnit a přestat dceru pérovat.

A od jakého věku se má dítě učit si po sobě uklízet? Ve 3,5 letech to přece není nemluvící batole, ale už docela velká holka, co spoustě věcem rozumí.

  • Upravit

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Chrastítko Špendlík

  • (4.6) + 67 recenzí

Dudlík Perfect

  • (4.7) + 53 recenzí

BABY NA UCPANÝ NOS 50 ML

  • (4.9) + 41 recenzí

Dudlík Space 0–6m

  • (4.9) + 41 recenzí

Poradna pediatra

Ikona - Jiří Havránek

Mudr. Jiří Havránek