Vyhazov na hodinu

Anonymní
22.4.20 15:33

Vyhazov na hodinu

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s vyhazovem na hodinu. Manžel pracuje v jedné nejmenované firmě jako operátor technické podpory. Těď má firma nějakou ekonomickou krizi a začalo to tím, že neprodloužila smlouvu několika zaměstnancům, kterým končila na konci března smlouva. Manžel má již smlouvu na dobu neurčitou, ve firmě pracuje již 7 let. Teď se k němu z ověřenéhého zdroje dostala informace, že jejich šéf se plánuje zbavovat další vlny zaměstnanců na konci měsíce a to právě pracovníků seniorů, kterým se za ty roky už poměrně dost valorizoval plat a tudíž je oproti nováčkům o dost více platí. Manžel je z toho na prášky, práce ho baví a neví o tom že by bylo něco špatně, hlavně mu přijde sprosté, že jim dopředu nikdo nic neřekl a každý včetně vedoucího se tváří jako kamarád. Prý se jich chtějí zbavit ze dne na den bez odstupného a teď můj dotaz je to vůbec nějak právně možné? Bez nějakého důvodu mu dát výpověď bez odstupného? Nezdá se mi to, ale prý se jsou schopni něco najít a přitlačit ho na zeď, setkali jste s něčím takovým někdy? Právě bych potřebovala klid a místo toho se na mě valí další stresovka. :?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1592
22.4.20 15:39

...

…tak teoreticky to právně možné není, ale jestli mají nějaké páky jak ho přitlačit na zeď a dát mu návrh, který se nedá odmítnout…bude se muset pán se situací smířit. Ať zkusí doplňování zboží, tam prý pořád berou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6923
22.4.20 15:39

Nejsem vyloženě znalec zákoníku, ale pokud má smlouvu na dobu neurčitou, bez odstupného ho vyhodit nemůžou, leda by měl nějaké hrubé porušení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6923
22.4.20 15:40
@Tecumseh píše: …tak teoreticky to právně možné není, ale jestli mají nějaké páky jak ho přitlačit na zeď a dát mu návrh, který se nedá odmítnout…bude se muset pán se situací smířit. Ať zkusí doplňování zboží, tam prý pořád berou.
:roll: bože to je trapné, co umývat záchody? Tam prý berou taky, nejlepší rada na dotaz, zda někoho můžou vyhodit, když má smlouvu na neurčito
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6541
22.4.20 15:42
@Anonymní píše:
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s vyhazovem na hodinu. Manžel pracuje v jedné nejmenované firmě jako operátor technické podpory. Těď má firma nějakou ekonomickou krizi a začalo to tím, že neprodloužila smlouvu několika zaměstnancům, kterým končila na konci března smlouva. Manžel má již smlouvu na dobu neurčitou, ve firmě pracuje již 7 let. Teď se k němu z ověřenéhého zdroje dostala informace, že jejich šéf se plánuje zbavovat další vlny zaměstnanců na konci měsíce a to právě pracovníků seniorů, kterým se za ty roky už poměrně dost valorizoval plat a tudíž je oproti nováčkům o dost více platí. Manžel je z toho na prášky, práce ho baví a neví o tom že by bylo něco špatně, hlavně mu přijde sprosté, že jim dopředu nikdo nic neřekl a každý včetně vedoucího se tváří jako kamarád. Prý se jich chtějí zbavit ze dne na den bez odstupného a teď můj dotaz je to vůbec nějak právně možné? Bez nějakého důvodu mu dát výpověď bez odstupného? Nezdá se mi to, ale prý se jsou schopni něco najít a přitlačit ho na zeď, setkali jste s něčím takovým někdy? Právě bych potřebovala klid a místo toho se na mě valí další stresovka. :?

Spis bych verila tomu, ze mu nabidnou nejakou dohodu. U vetsiho poctu zamestnancu tezko budou hledat vazny duvod k vyhazovu na hodinu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.4.20 15:42

@Tecumseh trapné!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6541
22.4.20 15:43
@Kfětoslava píše: :roll: bože to je trapné, co umývat záchody? Tam prý berou taky, nejlepší rada na dotaz, zda někoho můžou vyhodit, když má smlouvu na neurčito

Naprosto souhlasim. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.20 15:54

Zažila jsem u jedné paní vyhazov „na hodinu“, ale domluvili se na 3 platech odstupného.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.20 15:57

Prosim o zachovani anonymu kvuli info o praci.

U nas pred lety pri fuzi nutili podepsat nove pracovni smlouvy. Takze krome prechodu prav a povinnosti by se nam zmenily pracovni smlouvy a platove vymery. Pro me by to znamenalo financni propad cca 1000 mesicne a protoze me v te dobe vsichni chvalili a spis jsme vsichni cekali, ze nam platy zvednou, tak jsme hromadne (cca 80 lidi) rekli, ze se nam to nelibi. Reakce prisla, ze kdo nechce, nemusi, ale pracovat tam dale nebude. Pak nahore zjistili, ze to takhle vazne nejde a otocili, ze to je dobrovolne a at to podepiseme, ze se nic nezmeni. S dobrovolnosti prudili asi dvakrat do tydne a ja jsem tenkrat rekla, ze jestli se jeste jednou zeptaji, dam vypoved. Od te doby pracuji v lepsi firme a za vice penez. Kdybych tenkrat vydrzela jeste par tydnu natlak, asi bych dostala odstupne, protoze vim, ze v jinych oddelenich se to nekolika lidem povedlo. Ale nervy jsem mela jen jedny.

Takze moje rada: nic nepodepisovat bez poradneho precteni a promysleni, na vsechno si vzit cas. Neverit tomu, co rikaji, ale tomu, co je na papire. Protoze nam taky tvrdili, ze zadne zmeny a jen vyhody a bum, ja bych mela nizsi plat, pozdejsi vyplatni termin, mozna i pracovni dobu apod. A take mam dojem, ze hrubemu poruseni by mel predchazet nejaky vytykaci dopis. Myslim, ze pokud se budou chtit manzela zbavit, moc s tim neudelate, ale hlavne, at se nenecha pripravit o odstupne a je dulezite, aby byl uvedeny spravny duvod. Protoze snad pri vypovedi dohodou je podpora v nezamestnanosti jen 40% a treba pri nadbytecnosti 60%…

A nakonec drzim palce, at je to jen nejaka fama a vsechno dopadne dobre.

• Citovat
  • Nahlásit
1592
22.4.20 15:58

Tak zakladatelka psala, že je manžel na prášky a že ho práce baví. Tak jsem posloužil radou, bo se říká, že dělání všechny smutky zahání. A co jste zakladatelce poradily vy, hanabéšová a kfětoslavo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.20 16:03

Taky raději anonym. Znám případ, kdy prostě,, nutili podepsat dohodu.. argumetnace, nespokojenost v práci, že by jinak uvedli, že dělá problémy v kolektivu, málo pracuje, špatně se zpracovává..Nátlak, že to bude uvedno pro UP
Kdo třeba neni pod tlakem, tak si řekne nepodepíše, ale ta co byla v této situaci byla docela odraz ženská a v éít chvíli, kdy je méně práce a jdede na Up, tak vás to zlomí. Jde o moji bývalou spolupracovnici v minulém zaměstnání, a vím, na 100 procent, že to pravda neni.. vědělo to i víc pracovníků, ale nepostavilo se za ni nikdo, báli se. Já tehdy dva měsíce marodila, a když jsem přšila do práce, tak mě to dost zarazilo

• Citovat
  • Nahlásit
6923
22.4.20 16:04
@Tecumseh píše:
Tak zakladatelka psala, že je manžel na prášky a že ho práce baví. Tak jsem posloužil radou, bo se říká, že dělání všechny smutky zahání. A co jste zakladatelce poradily vy, hanabéšová a kfětoslavo?

Drahý ocásku, jdi si honit jinam. (samozřejmě triko) asi máš problém s psaným textem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25867
22.4.20 16:07

Ať nastuduje zákoník práce, aby se nedal opít rohlíkem a věděl, jaký má manévrovací prostor.

Na hodinu může jít za hrubé porušení pracovní kázně (např. alkohol či jiná návyková látka, krádež atd.). U méně závažných prohřešků musí předcházet 2 vytýkací dopisy.

A pak lze samozřejmě ukončit ze dne na den pracovní poměr dohodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
466
22.4.20 16:13
@Kfětoslava píše: :roll: bože to je trapné, co umývat záchody? Tam prý berou taky, nejlepší rada na dotaz, zda někoho můžou vyhodit, když má smlouvu na neurčito

A proč by to jako bylo trapné? Když nebudou mít na jídlo, tak musí být rádi i za to, že bude chlap doplňovat zboží. Uvědom si laskavě, že i to umývání záchodů je potřeba a není to podřadná práce, asi máš nosánek pěkně nahoru.

Manžel zakladatelky by si měl domluvit schůzku s právníkem, který se specializuje na pracovní právo a zjistit si detaily i to, jak se může bránit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2819
22.4.20 16:19
@Anonymní píše:
Prosim o zachovani anonymu kvuli info o praci.

U nas pred lety pri fuzi nutili podepsat nove pracovni smlouvy. Takze krome prechodu prav a povinnosti by se nam zmenily pracovni smlouvy a platove vymery. Pro me by to znamenalo financni propad cca 1000 mesicne a protoze me v te dobe vsichni chvalili a spis jsme vsichni cekali, ze nam platy zvednou, tak jsme hromadne (cca 80 lidi) rekli, ze se nam to nelibi. Reakce prisla, ze kdo nechce, nemusi, ale pracovat tam dale nebude. Pak nahore zjistili, ze to takhle vazne nejde a otocili, ze to je dobrovolne a at to podepiseme, ze se nic nezmeni. S dobrovolnosti prudili asi dvakrat do tydne a ja jsem tenkrat rekla, ze jestli se jeste jednou zeptaji, dam vypoved. Od te doby pracuji v lepsi firme a za vice penez. Kdybych tenkrat vydrzela jeste par tydnu natlak, asi bych dostala odstupne, protoze vim, ze v jinych oddelenich se to nekolika lidem povedlo. Ale nervy jsem mela jen jedny.

Takze moje rada: nic nepodepisovat bez poradneho precteni a promysleni, na vsechno si vzit cas. Neverit tomu, co rikaji, ale tomu, co je na papire. Protoze nam taky tvrdili, ze zadne zmeny a jen vyhody a bum, ja bych mela nizsi plat, pozdejsi vyplatni termin, mozna i pracovni dobu apod. A take mam dojem, ze hrubemu poruseni by mel predchazet nejaky vytykaci dopis. Myslim, ze pokud se budou chtit manzela zbavit, moc s tim neudelate, ale hlavne, at se nenecha pripravit o odstupne a je dulezite, aby byl uvedeny spravny duvod. Protoze snad pri vypovedi dohodou je podpora v nezamestnanosti jen 40% a treba pri nadbytecnosti 60%…

A nakonec drzim palce, at je to jen nejaka fama a vsechno dopadne dobre.

Výpověď dohodou neexistuje.. Buď je výpověď dana jednou stranou, nebo je dohoda obou stran. Z hodiny na hodinu ho jen tak propustit nemohou, to jedině pro hrubé porušení - např. fyzické napadení šéfa, alkohol v krvi, krádež na pracovišti apod.. Ať nic nepodepisuje..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat