Reklama

Vyzvání zaměstnavatele ke splnění povinnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:22
Vyzvání zaměstnavatele ke splnění povinnosti

Má někdo prosím zkušenost s vyzváním zaměstnavatele, aby splnil povinnost oznámit OSSZ trvání pracovní neschopnosti a zaslání přílohy pro výpočet dávek nemocenského pojištění? Od 10.1 jsem na PN, okamžitě předán doklad, 24.1 zaslán doklad o trvání PN, 1.2 zaslán další doklad o trvání PN, k dnešnímu dni stále nemají na OSSZ podklady. Zároveň bych připojila otázku, jak je to s výpovědí ve zkušební době, byla to moje takzvaná druhá šance tomuto zaměsnavateli, už jednou s ním byly problémy, které nechci blíže specifikovat. Dala jsem mu druhou šanci a opět nezklamal, jak nezaslaná mzda a náhrada mzdy, tak nezaslané podklady pro sociálku. Chci tedy zároven s výzvou o doložení dokladů OSSZ zaslat i výpověd ve zkušební době, lze toto?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Katche
Kecalka 463 příspěvků 16.02.17 11:28

Nevím, jak máte velkého zaměstnavatele, ale já to pro svou firmu posílám všechno zaráz při zpracování mezd, tj k 10.2.(nescho­penky, OČR a tak) Na výplatu má zaměstnavatel ještě čas, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak.

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:30

Tak co se neschopenky týče, už před 14 dny volala jeho účetní, že zpracovává přílohu, takže to prostě zadržuje on. A právě, že je uvedeno co se mzdy týče, že do 15. má být mzda na účtu. Nějak bych to extra neřešila, kdybych neměla předchozí špatné zkušenosti. Chtěla jsem dát šanci, ale prostě ne.

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:34

Vím, že jde o jeden hloupý den u té mzdy. Ta by mě extra netankovala, ale ta neschopnost ano

Katche
Kecalka 463 příspěvků 16.02.17 11:38

Ale vždyť je to jedno, stejně Vám prvních 14 dní neschopenky platí on (resp 11) a pak až OSSZ, která to bude zpracovávat na konci měsíce a pošle Vám to nejdřív v březnu. On žádnou povinnost neporušil.

Premek_Orac
Závislačka 4212 příspěvků 16.02.17 11:38

@Samara5 Pokud se nemýlím, tak do 15. musí mzda odejít od zaměstnavatele. Zaměstnavatel neovlivní, kdy Vaše banka částku na Váš čet připíše.
A k tomu podání neschonosti na OSSZ - zkusila jste o to slušně požádat? Prostě napsat mail nebozavolat, že na OSSZ na to čekají? A pokud by to nepomohlo, tak napsat slušně žádost mailem a v kopii jí poslat příslušné pracovnici na OSSZ?

Premek_Orac
Závislačka 4212 příspěvků 16.02.17 11:40

Pracovní smlouva a splatnost mzdy
I přesto, že je výše mzdy a datum její výplaty jedním z nejdůležitějších důvodů, proč zaměstnanci vůbec vykonávají práci, v České republice nemusí být ani jeden z těchto údajů obsažen v pracovní smlouvě. To ale neznamená, že by zaměstnavatelé mohli mzdu vyplácet kdykoli. Podle zákoníku práce je mzda splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci, po které zaměstnanci na mzdu vzniklo právo – např. měsíční mzda za práci vykonanou v únoru je tak splatná do konce března.

zdroj: https://www.novinky.cz/…it-mzdu.html

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:42

No dle paní na lince nem. pojištění ano, že prý tyto doklady mají být zaslány neprodleně, tak jsem z toho jelen. Takže on může poslat doklady, které jsem mu předala až se mu bude chtít?

Mám za to, že měla na mysli toto…

Přijímat žádosti svých zaměstnaných osob a také bývalých zaměstnanců, pokud onemocněli v ochranné lhůtě, o dávky nemocenského pojištění, včetně dalších podkladů potřebných pro stanovení nároku na dávku a její výplatu, a neprodleně je spolu s Přílohou k žádosti o dávku nemocenského pojištění předávat OSSZ příslušné k výplatě dávek. Na předepsaném tiskopisu Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění uvede zaměstnavatel údaje potřebné pro výpočet a výplatu dávek..

A co se výplaty týče, vím, že zatím jde o jeden den, ale nedělám si iluze, ale pokud je ve smlouvě jasně dané datum, a není víkend apod, to taky nemusí dodržovat??? 8o 8o

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:45

Už minulý týden při poslední komunikaci jsem ho požádala, jestli je to odesláno, prý ano. Právě protože mi volala jeho účetní skrz info. Mzda je za těch pár dní minimální, to až tolik neřeším, ale poučena z minulých zkušeností chci mít právě vše podloženo. Už jen původně domluvená mzda 15000 čistého a posléze mi chtěl dát smlouvu na 12500 čistého, že zbytek mi udělá danový bonus na děti. Strhávání peněz bez opakovaně žádaného přehledu způsobené škody apod…

Katche
Kecalka 463 příspěvků 16.02.17 11:46

Hele, já mám v jedný firmě přes 200 zaměstnanců. Umíš si představit, že by jich třicet postupně onemocnělo a já musela platit 30× doporučenej dopis OSSZ?
Ne, kdy se mu bude chtít, ale tehdy, kdy zpracuje mzdy (obvykle do 10.-15. dalšího měsíce)

Katche
Kecalka 463 příspěvků 16.02.17 11:46

Mzda se na čistou nikdy nepíše, to je blbost.
by mě zajímalo o jaký zaměstnání jde.

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:48

Jsme 4 zaměstnanci, i když už možná vlastně tři. Zbytek osazenstva postupně dal výpověd, což se jim vzhledem ke skutečnostem, které vím, vůbec nedivím.

Premek_Orac
Závislačka 4212 příspěvků 16.02.17 11:49

@Samara5 Pokud je ve smlouvě 15. následujícího měsíce a Vám přišly peníze 16., pak s pravděpodobností hraničící s jistotou on opravdu zadal příkaz 15.
Mezibankovní převod trvá někdy i dva dny…
Pokud mohu přidat vlastní zkušenost - vždy jsem se snažil mzdy posílat co nejdříve, ale už jsem se také kvůli všem těm hlášením s tím spojeným posunul někam na 12. den následujícího měsíce. Dřív to prostě s externí účetní dohromady nedám. Dva, tři dyn mi trvá, než mám pro mzdy všechny podklady ze všech poboček a paní účetní na zpracování chce jeden víkend…

A co se týká OSSZ - za mé zaměstnance to posílám společně s přehledem, tedy jakmile jsou spočítány ty mzdy.

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:51

Ve smlouvě je uvedena hrubá, ale při komunikaci o výši mzdy při opětovném nástupu jsme se dohodli na 15 000 čistého, tzn cca +- 19000 hrubého. Při podpisu smlouvy mi donesl smlouvu, kde bylo 15 000 hrubého, že zbytek do dohodnuté částky mi udělá ten danový bonus, toto jsem odmítla podepsat, poté donesl novou už se správnou částkou.

A jde o vytěžování vozidel- dispečer

Samara5
Kecalka 367 příspěvků 16.02.17 11:54

Celý můj dotaz je spíše směřován jaké kroky podniknout pokud tam podklady nebudou ani dejme tomu v pondělí, středu, to stejné mzda a náhrada mzdy. Že má vlastně splatnosti do března vím, a že čeká na přehled také vím, ale také vím, že ten už určitě několik dní od účetní má. SMS ani volání nic neřeší, trochu lituji, že jsem k tomuto zaměstnavateli opět nastoupila, ale doufala jsem, že ho výpověd zaměstnanců trochu vyškolila a ukázala, že takto ne. Dost mě zarazila ta pracovní smlouva na nižší hrubou, ale když jsem se ohradila a on donesl novou, považovala jsem věc za vyřízenou a že už při ničem nebudou vznikat problémy.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Co zlomilo Slavíkovi vaz? Opakující se skandály a odchod partnera

Konec! Karel Gott a ani Lucie Bílá si letos dalšího Zlatého Slavíka na své... číst dále >

Třetí televizní škrt pro Leoše Mareše: Jak číst komplikace v jeho obsazení

Je to už třetí televizní projekt s Leošem Marešem v relativně krátké době,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama