Vzdělávání sester 4+1, několik otázek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  07.05.18 12:26
Vzdělávání sester 4+1, několik otázek...

Ahoj,
studuje už někdo z vás na všeobecnou sestru systémem 4+1? :) A jste ve druháku nebo ve třetím ročníku? Ředitel má prý právo dát vás i do druháku, takže by to potom bylo 4+2. Bude mít sestra tímto stylem opravdu titul DiS? A ještě bych se chtěla zeptat vystudovaných sestřiček jak to vzdělání 4+1 (2) vnímáte vy? Jste pro nebo proti? Vrátily by jste vzdělání zpět na střední školy a nebo to nechaly, tak jak je to od roku 2008 nastavené…tedy ať se vzdělávají dál na vyšších a vysokých školách? Já jsem zastávala názor, že by se studium sestry mělo vrátit zpět na SZŠ, ale potom jsem si řekla, že by dnešní sestra měla mít přece jen větší vzdělání než maturitu. Medicína i ošetřovatelství jde stále dopředu. Ošetřovatelství se stalo vědním oborem. Mluvila jsem i s paní magistrou (dnes vlastně už doktorkou), co učila dříve na SZŠ a dnes učí sestry na univerzitě a ta mi říkala, že tolik odborných předmětů a praxe jako je dnes na VOŠ a VŠ nebylo ani dříve na střední škole, natož dnes. A mnoho sester to stále prý nemůže pochopit. Pořád prý argumentují, jakto že se to celé studium sestry (4600 hodin) na 3-letý obor vejde a na 4-letý ne? :nevim: Že to je přeci pitomost. Důvod je takový, že na střední škole musí být především maturitní předměty např. literatura, cizí jazyk apod. a to celé 4 roky a právě kvůli nim se nemůže vejít taková hodinová dotace odborných předmětů (2300 h) a ještě praxe (2300 h), aby to splnilo 4600 hodin, tak jak to chce EU. A toto je možné absolvovat pouze na VOŠ nebo VŠ, protože tam už se vyučují pouze odborné předměty a za tři roky se to dá krásně stihnout i s praxí…celkem tedy 4600 hodin. Ale vůbec si teda nedokážu představit, jak se toto může vejít do jednoho nebo dvou let na VOŠ??? 8o

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

xjuklickova
Kelišová 5022 příspěvků 2 inzeráty 07.05.18 12:36

Jsem pro zachovani studia na VŠ, jen mi prijde nefér, ze holky ze stredni jsou skodne na penězích. Ve statnim jim seberou roky.

Celeste97
Kecalka 280 příspěvků 07.05.18 12:44

Já mám jen střední SZŠ a podle mě stačí :roll: maximálně ten jeden rok navíc. Ale aby sestra studovala dohromady 7 let mi přijde na hlavu. Vždyť to už je jak doktořina :roll:…Já se vůbec nedivím že chybí sestry, když musely být tolik let ve škole, aby nakonec brali pár tisíc za 12 hodinové směny+noční 8o A můžu říct že na střední nás připravily super :)

Anonymní  07.05.18 13:04
@Celeste97 píše:
Já mám jen střední SZŠ a podle mě stačí :roll: maximálně ten jeden rok navíc. Ale aby sestra studovala dohromady 7 let mi přijde na hlavu. Vždyť to už je jak doktořina :roll:…Já se vůbec nedivím že chybí sestry, když musely být tolik let ve škole, aby nakonec brali pár tisíc za 12 hodinové směny+noční 8o A můžu říct že na střední nás připravily super :)

Naprostý souhlas. Je to jenom buzerace. Vyšší vzdělání mají sestry v cizině a tam to má význam, protože nemají tak moc zdrav. zařízení a tak mají sestry vyšší kompetence, aby mohly poskytovat adekvátní pomoc. Já sama VŠ mám, proto abych mohla učit. Jinak zdrávka bohatě stačí!!
Zdravky byly a jsou vždycky kvalitní školy a kvalitně připravily holky do praxe. Tohle je jen zavádění amerického stylu do české praxe!! Čili na hov..o!

Anonymní  07.05.18 13:11
@Anonymní píše:
Naprostý souhlas. Je to jenom buzerace. Vyšší vzdělání mají sestry v cizině a tam to má význam, protože nemají tak moc zdrav. zařízení a tak mají sestry vyšší kompetence, aby mohly poskytovat adekvátní pomoc. Já sama VŠ mám, proto abych mohla učit. Jinak zdrávka bohatě stačí!!
Zdravky byly a jsou vždycky kvalitní školy a kvalitně připravily holky do praxe. Tohle je jen zavádění amerického stylu do české praxe!! Čili na hov..o!

Nezlobte se, ale to jak se vyjadřujete, tak nevěřím, že učíte na škole. To fakt ne.

rokris
Závislačka 4453 příspěvků 07.05.18 13:12
@Celeste97 píše:
Já mám jen střední SZŠ a podle mě stačí :roll: maximálně ten jeden rok navíc. Ale aby sestra studovala dohromady 7 let mi přijde na hlavu. Vždyť to už je jak doktořina :roll:…Já se vůbec nedivím že chybí sestry, když musely být tolik let ve škole, aby nakonec brali pár tisíc za 12 hodinové směny+noční 8o A můžu říct že na střední nás připravily super :)

Souhlasím. Je to na palici. Sestra musí vědět téměř tolik co doktor, neboť jen tak může adekvátně pečovat. Zachází se s nimi mnohdy všelijak. A ještě aby studovaly 7 let a dřely za takový peníz.

Příspěvek upraven 07.05.18 v 23:52

Anonymní  07.05.18 13:53
@Celeste97 píše:

Omyl! Jak to po tolika letech může ještě někdo tvrdit, že sestra studuje sedm let!??? To je hloupost. Sestra se vzdělávala do roku 2007 na čtyřletém maturitním oboru. A od roku 2008 se sestra kvalifikuje na triletem studiu VŠ nebo VOŠ. Střední zdravotnická škola od roku 2008 NIKDY nebyla podmínkou, že ji musíte mít, aby jste mohla studovat DiS nebo Bc. sestru. Podmínkou je maturita a je jedno z jakého oboru…takhle to je u všech vysokoškolských oborů, že podmínkou je maturita a můžete se hlásit na jakýkoliv vysokoškolský obor. A ještě se vrátím k tomu jak si myslíte, že dnešní absolventky SZŠ jsou dostatečně připravené pro práci sestry. Myslím, že by to měla hodnotit jiná osoba, která dokáže posoudit. Třeba všeobecná sestra z dřívější SZŠ. Vidí, co se dnes absolventky učí a co musela umět ona.

Celeste97
Kecalka 280 příspěvků 07.05.18 21:16
@Anonymní píše:
Omyl! Jak to po tolika letech může ještě někdo tvrdit, že sestra studuje sedm let!??? To je hloupost. Sestra se vzdělávala do roku 2007 na čtyřletém maturitním oboru. A od roku 2008 se sestra kvalifikuje na triletem studiu VŠ nebo VOŠ. Střední zdravotnická škola od roku 2008 NIKDY nebyla podmínkou, že ji musíte mít, aby jste mohla studovat DiS nebo Bc. sestru. Podmínkou je maturita a je jedno z jakého oboru…takhle to je u všech vysokoškolských oborů, že podmínkou je maturita a můžete se hlásit na jakýkoliv vysokoškolský obor. A ještě se vrátím k tomu jak si myslíte, že dnešní absolventky SZŠ jsou dostatečně připravené pro práci sestry. Myslím, že by to měla hodnotit jiná osoba, která dokáže posoudit. Třeba všeobecná sestra z dřívější SZŠ. Vidí, co se dnes absolventky učí a co musela umět ona.

Jistě, ne všechny zdravky připraví stejně kvalitně, já si myslím že jsem měla štěstí a kdybych pracovala v oboru tak jsem připravena velmi dobře :palec: No ale 7 let studují snad i tak ne? Pokud je podmínkou maturita jak píšete znamená to 4 roky na jakékoliv SŠ a k tomu 3 roky na VŠ, VOŠ =7 let :lol:

sagina
Kelišová 7279 příspěvků 07.05.18 21:33
@Celeste97 píše:
No ale 7 let studují snad i tak ne? Pokud je podmínkou maturita jak píšete znamená to 4 roky na jakékoliv SŠ a k tomu 3 roky na VŠ, VOŠ =7 let :lol:

no, já mám pocit, že se studuje až na vysoké škole, tam jsou studenti, do té doby jsou to žáci, takže se učí :nevim: ale pokud to chceš brát takhle, tedy i to, co nesouvisí s kvalifikačním studiem, tak to potom sestry studují 17 let - 1 povinný předškolní rok + 9 povinných na základce + 4 na střední + 3 na VŠ nebo VOŠ :mrgreen:

Anonymní  07.05.18 21:35

Z pohledu starší sestry mohu říct, že i dnešní sestry jsou připraveny dobře. Jen nás dříve učili doktoři, což bylo fajn, podávali informace uceleně. Dnešní kantorky jsou často mladé ženy, které pouze vystudovaly a mají jen velmi málo praxe-to není dobře. Jinak co se týče studia na VŠ, tak to mi přišlo jako opakování zdravky. Děvčatům po zdravce nic jiného krom titulu nepřinese, nebavím se o těch, kteří mění kvalifikaci a jdou na VŠ např. po gymplu apod. Tam má VŠ význam. pro studentky zdravotní školy ne. V minulosti byla děvčata po zdravce uplanitelná, byla pro ně práce a bylo to prestižní zaměstnání,. Dneska se honí za titulem, a když jej mají " obyčejná práce" se jim nechce dělat. Očekávají kancelář a služební vůz. Navíc stojí zdravotnictví více peněz. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu, nejsou peníze, nesjou lidi… Pokud mám srovnat, mi titul přinesl vyšší pozici, ve vzdělání apod. nic-realita!

rokris
Závislačka 4453 příspěvků 07.05.18 21:59
@Anonymní píše:
Z pohledu starší sestry mohu říct, že i dnešní sestry jsou připraveny dobře. Jen nás dříve učili doktoři, což bylo fajn, podávali informace uceleně. Dnešní kantorky jsou často mladé ženy, které pouze vystudovaly a mají jen velmi málo praxe-to není dobře. Jinak co se týče studia na VŠ, tak to mi přišlo jako opakování zdravky. Děvčatům po zdravce nic jiného krom titulu nepřinese, nebavím se o těch, kteří mění kvalifikaci a jdou na VŠ např. po gymplu apod. Tam má VŠ význam. pro studentky zdravotní školy ne. V minulosti byla děvčata po zdravce uplanitelná, byla pro ně práce a bylo to prestižní zaměstnání,. Dneska se honí za titulem, a když jej mají " obyčejná práce" se jim nechce dělat. Očekávají kancelář a služební vůz. Navíc stojí zdravotnictví více peněz. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu, nejsou peníze, nesjou lidi… Pokud mám srovnat, mi titul přinesl vyšší pozici, ve vzdělání apod. nic-realita!

Pěkně napsáno. :kytka:

Celeste97
Kecalka 280 příspěvků 07.05.18 23:07
@sagina píše:
no, já mám pocit, že se studuje až na vysoké škole, tam jsou studenti, do té doby jsou to žáci, takže se učí :nevim: ale pokud to chceš brát takhle, tedy i to, co nesouvisí s kvalifikačním studiem, tak to potom sestry studují 17 let - 1 povinný předškolní rok + 9 povinných na základce + 4 na střední + 3 na VŠ nebo VOŠ :mrgreen:

Nojo nesmíš to brát až tak doslova :roll: mám na mysli studium určené k budoucímu povolání což znamená SŠ a pak VŠ čili buď 5 nebo 7 let :roll:

sagina
Kelišová 7279 příspěvků 07.05.18 23:16
@Celeste97 píše:
Nojo nesmíš to brát až tak doslova :roll: mám na mysli studium určené k budoucímu povolání což znamená SŠ a pak VŠ čili buď 5 nebo 7 let :roll:

studium určené k budoucímu povolání, tedy kvalifikační studium, trvá tři roky :nevim:

Celeste97
Kecalka 280 příspěvků 07.05.18 23:32

@sagina musíš si za každou cenu rejpnout? :roll: 8o pro mě je prostě studium na budoucí povolání střední škola, učnák…případně nástavba nebo vysoká škola. Hotovo. 8o

sagina
Kelišová 7279 příspěvků 08.05.18 17:27

@Celeste97 no jasně, a potom vznikají ty fámy, že sestry musí studovat sedm let a že je to studium jak doktora :nevim: přitom studium ošetřovatelství je bakalářské a trvá tři roky (nebo tedy program na VOŠ), studium všeobecného lékařství je magisterské a trvá šest let, tedy dvojnásobek (a na VOŠ ho člověk neabsolvuje) :nevim:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Manuál na cesty: Co zabalit do lékárničky a kam s dětmi nejezdit

Blíží se léto a s ním čas dovolených. Většina z nás přemýšlí nad cestou k... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak dostat Frolíka do polepšovny? Kobzanová si stěžuje, že je na všechno sama

První mráčky v ráji? Diana Kobzanová sice žije díky Michaelu Frolíkovi život... číst dále >

Překvapení na svatbě Harryho a Meghan. Kdo pozval Terezu Maxovou?

Nejsledovanější svatba letošního roku se neobejde bez české účasti. Snoubenci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět pádných důvodů, proč by každá žena měla častěji masturbovat

Ať už žijete v partnerském vztahu, nebo jste zrovna sama, měla byste si podle... číst dále >

Slavné matky po čtyřicítce se varování odborníků nebojí

Ačkoli gynekologové ženy před mateřstvím ve starším věku spíše varují, matky... číst dále >

Reklama