Zaměstnání a mateřská

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Nikol25559
Povídálka 49 příspěvků 03.09.18 22:12
Zaměstnání a materska

Měla bych dotaz tento rok jsem ukončila pracovní smlouvu která byla na dobu neurčitou zaměstnání trvalo 3 roky. Skončila jsem 30.04.2018 od 1.05.2018 vedena na UP do června. A od 1.07.2018 mám zkrácený úvazek do října. Chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na mateřskou a z čeho by se mi počítala. Děkuji

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 04.09.18 08:26
@Nikol25559 píše:
Měla bych dotaz tento rok jsem ukončila pracovní smlouvu která byla na dobu neurčitou zaměstnání trvalo 3 roky. Skončila jsem 30.04.2018 od 1.05.2018 vedena na UP do června. A od 1.07.2018 mám zkrácený úvazek do října. Chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na mateřskou a z čeho by se mi počítala. Děkuji

Nepíšeš termín porodu a nevíme, co bude dál. Ale předpokládejme, že ti to nové zaměstnání vydrží až do porodu. V tom případě podmínka účasti 270 kalendářních dní na nemocenském pojištění v posledních dvou letech bude splněna. A pokud budeš v den porodu v pracovním poměru nebo ochranné lhůtě, tak nárok na PPM mít budeš a bude se ti počítat z průměrného příjmu v posledním zaměstnání.

Uvedl jsem spoustu hypotéz, které nemusí platit, ale nedodala jsi zkrátka dostatečná data.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.10.18 01:24
Mateřská a výpověd

Ahoj holky.Omlouvám se za anonym ale potřebuji poradit.Před měsícem jsem přišla o miminko v 7 měsíci. :( Nyní jsem na zkrácené mateřské, která uplyne začátkem prosince..)Chtěla bych se snažit co nejdříve o mimi..což by bylo možné začít prosinec/leden.
Jsem 6 let u jedné firmy a zaměstnavatel je ochoten přistoupit na výpověd dohodou.Nechci se tam vracet.Jsme velký kolektiv a je to trauma i bez toho vysvětlovat okolí co se stalo..Ale jak se dozvídám, když si najdu nové místo a povede se brzy otěhotnět, můžou mě vyhodit a ztratím nárok na mateřskou..je to asi i „neetické“ nastoupit a plánovat otěhotnět..ale­.Pracuju 20 let..platím daně, sociální,zdravotní a ještě řešit tohle..je.mi 38, děti nemám..povedlo se ale na třetí pokus…tak nevím mám li tu výpověd dát..prosím poraďte.

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 03.10.18 07:16
@Anonymní píše:
Ahoj holky.Omlouvám se za anonym ale potřebuji poradit.Před měsícem jsem přišla o miminko v 7 měsíci. :( Nyní jsem na zkrácené mateřské, která uplyne začátkem prosince..)Chtěla bych se snažit co nejdříve o mimi..což by bylo možné začít prosinec/leden.
Jsem 6 let u jedné firmy a zaměstnavatel je ochoten přistoupit na výpověd dohodou.Nechci se tam vracet.Jsme velký kolektiv a je to trauma i bez toho vysvětlovat okolí co se stalo..Ale jak se dozvídám, když si najdu nové místo a povede se brzy otěhotnět, můžou mě vyhodit a ztratím nárok na mateřskou..je to asi i „neetické“ nastoupit a plánovat otěhotnět..ale­.Pracuju 20 let..platím daně, sociální,zdravotní a ještě řešit tohle..je.mi 38, děti nemám..povedlo se ale na třetí pokus…tak nevím mám li tu výpověd dát..prosím poraďte.

Neporadím máte-li ukončit nynější pracovní poměr, nebo ne. Nejsem zvyklý lézt do vůle jiných lidí a říkat jim, co by měli chtít.

K tomu
Ale jak se dozvídám, když si najdu nové místo a povede se brzy otěhotnět, můžou mě vyhodit a ztratím nárok na mateřskou..je to asi i „neetické“ nastoupit a plánovat otěhotnět.

Nový zaměstnavatel s vám pravděpodobně navrhne pracovní smlouvu se zkušební dobou (je to obvyklé). Je to neetické? Odmítnete-li, můžete hledat zaměstnavatele, který na ní netrvá. Zkušební doba může být nejvýše 1/4 roku. V této zkušební době můžete vy i zaměstnavatel zrušit PP bez uvedení důvodu (a bez jakékoliv ochrany). Je to neetické? Toť vše.

Můžete se zde třeba dozvědět, že je to neetické, fuj fuj, případně hrozné, ale k čemu vám to bude, jak s takovým hodnocením naložit, že?

A teď ještě k tomu „zaměstnavatel je ochoten přistoupit na výpověd dohodou“: „Výpověď dohodou“ je nesmysl. Zaměstnavatel je ochoten přistoupit na dohodu. Můžete dát výpověď, nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení PP (když je na dohodu ochoten přistoupit).

eumedon
Extra třída :D 13621 příspěvků 03.10.18 10:07

Anonymní tulipán: Nejsem zvyklý předepisovat lidem, co mají chtít. Především si ujasni, chceš -li opravdu změnit zaměstnavatele, proč to chceš, čeho tím dosáhneš a jaká jsou rizika.

@Anonymní píše:
Nechci se tam vracet.Jsme velký kolektiv a je to trauma i bez toho vysvětlovat okolí co se stalo..

Nemusíš každému vysvětlovat, co se stalo. Slušný člověk se v takové situaci nevyptává a ostatní můžeš poslat, kam slunce nesvítí. Je to tvoje soukromí, nedovol, aby ti do něj lezl kdekdo.

Chceš-li opravdu změnit zaměstnavatele, tak nejdřív najdi nového. Nejlíp takového, který ti dá smlouvu na dobu neurčitou a bez zkušební doby, ale nenajdeš-li, tak aspoň smlouvu na dobu neurčitou s tím, že teda počkáš se snažením čtvrt roku, než uplyne.

Nenajdeš-li, tak si holt budeš muset vybrat, co chceš víc. To je život.

Najdeš-li, můžeš s ním podepsat smlouvu na dobu určitou a pak se dohodneš se stávajícím zaměstnavatelem na rozvázání PP tak, abys mohla nastoupit.

A pokud u nového zaměstnavatele budeš mít zkušební dobu, tak se snažením budeš muset s oznámením těhotenství 3 měsíce počkat.

Uživatel je onlineMarta2016
Stálice 96 příspěvků 11.10.18 22:28
@Anonymní píše:

Co PN? Zatím,… je mě to líto, co se stalo posílám  :hug:.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Malý blondýn s černou botou: Má Juncker během konference každou botu jinou?

Na tiskovou konferenci v belgickém Bruselu, kde vystoupil předseda Evropské... číst dále >

Babiš ml. a jeho schizofrenie: 6 lidí, kterým tato porucha ničí nebo ničila život

Zjistěte si, co je to schizofrenie, kterou má můj syn, řekl ve středu před... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >