Právní poradna pro odškodnění a náhradu škody
Mgr. Petr Novák
Trošku to doplním, to že daň bude nulová neznamená, že bude nulové i zdravotní pojištění! Daň se počítá ze základu daně a pak se odečte sleva na dani! Žádná taková sleva na zdravotním není! Takže pokud budeš ve ztrátě nebo příjmy - náklady = nula, pak ZP = 0,– Pokud budou příjmy vyšší než výdaje, pak ZP vyjde.
Je to tak jak píše Hanula1212. Jenom bych ještě upřesnila, že zálohy nemusíte platit jenom první rok podnikání. V příštím roce, po podání přehledu o přijmech a výdajích OSVČ za 2014 již platit zálohy na zdravotní pojištění musíte.
@Sojkka Tak to záleží jak vysoké budou ty příjmy, pokud nulové či 0 se blížící, tak nemusí platit zálohy ani další rok.
@Sojkka píše:
I kdyby nulové, bude muset platit minimální zálohu.
Nemusí, když je osoba pečující o dítě do 7 let.
Ano, ale pisatelka uvádí, že dcera chodí na půl dne do školky, což není celodenní péče, resp. muselo by to být max 4hod.
@Sojkka Celodenní péče je splněna, pokud dítě chodí max. na 4 hodiny, což se s půldnem pravděpodobně vejde, hlavně pokud by toto nebyla celodenní péče, tak je povinna ty zálohy platit už první rok.
Zakladalka ovšem psala o přechodu z vedlejší na hlavní, takže je otázkou z jakého titulu letos neplatila ony zálohy.
@Sojkka Zakladatelka psala o přechodu z hlediska sociálního, protože ji skončil rodičák. Pokud by nesplňovala tu péči o dítě, tak musí i ty zálohy na zdravotní začít platit v průběhu roku.