Že by tu byl konec kojení?

9868
22.2.08 10:10

Žeby tu byl konec kojení?

Ahoj :)

Našla jsem zajímavý článek - minimálně holky, které se trápí, že nekojily, by si ho měly povinně přečíst:

//Podle nové britské studie mohou matky ovlivnit IQ svých kojenců časným nástupem přikrmování speciálně obohaceným mlékem.

Předčasně narozené děti, které dostávají obohacený sunar, mají v průměru vyšší IQ než jejich normálně živení vrstevníci.

Vyplynulo to ze studie Dětské nemocnice Great Ormond Street a UCL Institutu dětské medicíny v Londýně. Tamní odborníci tvrdí, že je to první důkaz o tom, jak lze vývoj mozku ovlivnit výživou v prvních měsících života.

„Není zatím jasné, zda se to týká právě předčasně narozených dětí, které mají velmi specifické vývojové problémy,“ uvedla vedoucí autorka studie doktorka Elizabeth Isaacsová pro BBC.

„Ale zřejmě další otázkou bude, zda neexistují jiné širší důsledky, jak pro krmení po těchto několika prvních týdnech, tak pro děti, které se narodí v termínu,“ dodala Isaacsová.

Sledováním skupiny dětí narozených v roce 1980 vědci došli k zajímavým závěrům. Ty děti, které se narodily předčasně a byly krmeny sunarem s vyšším obsahem tuků, bílkovin a mikroživin, měly vyšší IQ v osmnácti měsících i sedmi letech života ve srovnání s běžně kojenými dětmi. Navíc osmiletí chlapci krmení po porodu touto speciální výživou měli o 12 bodů vyšší inteligenci verbálních schopností než jejich běžně kojení vrstevníci.

Ve věku šestnácti let mezi dívkami krmenými speciálním sunarem a běžně kojenými byl průměrný rozdíl IQ devět bodů ve prospěch první skupiny. U chlapců byl rozdíl sedm bodů.

Magnetickou rezonancí se zjistilo, že mozek předčasně narozených dětí krmených speciální výživou a dětí narozených v termínu a běžně kojených se liší. První skupina měla větší tzv. jádro ocasaté neboli nucleus caudatus, které je spojováno s procesy učení a paměti.

Závěry studie byly otištěny v odborném časopise Pediatric Research. //

Sice je to z blesku, ale stejně…
A docela si říkám, že je opravdu možné, že za pár let bude kojení bráno jako zastaralý a překonaný způsob výživy stejně jako za dob našich miminkovských let… Co na to říkáte?

L.

PS: Zdroj je tady: http://www.blesk.cz/…ek190658.htm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6954
22.2.08 11:37

Lesi , no, pěkné… :roll: V podstatě to ve mě budí dojem, že jako vždy se člověk snaží přesvědčit o tom, že na přírodu umí vyzrát, že je prostě chytřejší… Konkrétně ke článku - nemyslím, že by IQ bylo tou jedinou správnou devizou do života. Přesvědčování o tom, že kojení je přežitek, tu už jednou bylo a doufám, že podobné výzkumy nepovedou ke stejnému trendu…

Já mám jiný odkaz… Jsem ráda, že konečně vyšel v češtině Koncept kontinua… Všem ho doporučuji k přečtení, jen upozorňuji, že je to síla. Žádné pěkné čtení, upřímně přiznám, že jsem nad tím nejednou brečela. Člověk někde v průběhu vývoje totálně zblbnul. A tento a podobné výzkumy mě v tom jen utvrzují… :?

http://marek.blog.respekt.cz/…ontinua.html

http://www.kosmas.cz/…pt-kontinua/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1209
22.2.08 11:57

Souhlasím se Sajsou, lidstvo si bude neustále hledat a vymýšlet důkazy, že nad něj není :roll: .

Vojta byl (bohužel :lol: ) od narození dokrmován UM, leč nenarodil se předčasně, dokonce až 12 dní po termínu, takže to zřejmě na jeho IQ nemělo žádný vliv :lol: . Nezbývá než doufat, že něco zdědil po rodičích :lol: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
22.2.08 12:23

No jo, zdá se, že se trend obrací zase k „sunaru“ :lol: Takže co si z toho vzít? Kojit a přikrmovat tím nadupaným spešl mlíkem :lol: jako zlatá střední cesta?
Přiznávám, že to třeba uklidní na duši maminky nekojičky, ale i ty kojičky, které na kojení nechaly kus zdraví vlivem nechutné masáže laktační ligou a už si hodně budou rozmýšlet jak vyřešit kojení u dalšího dítěte :?

Ono třeba není pravdou, že MM je lepší než UM - samozřejmě ano v bioaktivních látkách vlastních jen mateřskému mléku, ale prokazatelně je nižší obsah železa, fluoru a jódu, jak jsem se dozvěděla, takže pak v případě nedostatku musíte do děcka rvát doplňky, hnusný železitý kapičky a podobný radosti, zatímco dítko na UM to dostává jaksi v chutnější formě…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
22.2.08 12:39

Niki já měla starší dceru na UM a i tak měla nedostatek železa a brala hnusné železité kapičky.. :wink: Oproti tomu mladší syn je jen kojený a nic dalšího nebere, zjevně nestrádá… Bude to i o dispozicích daného organismu…

A jinak co se týká MM - obávám se, že právě ty bioaktivní látky a další složky jsou v tomto případě klíčové. :wink: Jinak by se výrobci UM tak urputně nesnažili se MM co nejvíc přiblížit, což se jim stále nedaří a ani nepodaří…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1045
22.2.08 12:48

Zdravím všechny

NiKi, četla jsi tu racenzi, na kterou odkazuje Sajsa?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
22.2.08 12:50

Sajso , je to samozřejmě individuální, někdo má zkušenost takovou, jiný makovou. Souhlasím s tím, že MM je jedinečné a nenapodobitelné, ale narozdíl od doby před 3 lety neopovrhuji UM a už bych případný přechod na ni brala jako úlevu pro mě i pro miminko a ne jako „skorojed“ jak to bylo tehdy prezentováno a sebe jako krkavčí matku.
Ono se toho moc málo píše o vlivu kojení NA MATKU, nemyslím teď tu ochranu před rakovinou prsu, ale o těch negativech na zdraví, vyčerpanost, nevyspání, že dětičky na MM se v noci častěji budí a závislost na prsu? Stačí prohledat diskuze, to je peklo a upřímně jsem opravdu ráda, že po 2,5 letech mě od přeplněných prsou pomohlo další těhotenství. Jen mě mrzí, že jsem z kojo chronické únavy přešla rovnou do těhu únavy a nějak nezaregistrovala životní elán :twisted: Ale zas musím říct, že narozdíl od UM dětí ten náš věčný kojenec dosud neví, co je to nachlazení a nemoc :wink: holt si sebral imunitu asi ode mě :lol:

ad recenze - je zajímavá a stojí za přečtení. Napadá mě, že je to článek spíš pro naše matky, cca před 20-30 lety byla dost tvrdá výchova a my snachy a dcery jsme se svými šátky, baby-vaky a kojením podle potřeb miminka benevolentní, pošahané módou a kdovíco ještě. Pevně věřím, že každá maminka uspokojuje potřeby svého miminka podle svého srdce a nejlepšího svědomí, nic to nemění na tom, že ho opravdu nechám plakat, když už dvě hodiny potřebuju na záchod a praská mi močový měchýř 8) . Ale souhlasím s tím, že citová deprivace z dob novozeněte a miminka, ale i dalších následujících věkových období, hodně zacloumá lidskou psychikou :?

Kojení je fajn, ale ne za každou cenu a takhle by se to mělo ZDRAVĚ prezentovat!
Toť můj názor
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17409
22.2.08 12:51

Mirne OT: Sajso, ten odkaz je sila…normalne mam z nej husi kuzi…ta knizka se da normalne koupit?
a je fakt, ze lidstvo nekde dela chybu…odjakziva byly deti s rodicema, dbalo se na jejich potreby- vzdyt ony byly budoucnost…je mi z toho odkazu vselijak…premyslim, jestli jsem nekde neudelala chybu…opravdu to nuti k zamysleni…

a k tomu MM versus UM- myslim, ze MM je pro dite to nejvhodnejsi- v pripade, ze je matka v klidu, stravuje se zdrave a zije v kvalitnim prostredi- v pripade znecisteneho ZP, nekvalitni stravy a nervozni matky si vubec nejsem jista, ze to to nejlepsi je…
ale vliv na IQ nedokazu posoudit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
22.2.08 12:58

Zuziky ano, ta knížka se dá koupit. Našla jsem ji namátkou na kosmasu, ale určitě i jinde… A souhlasím. Já ji četla a je to síla. :?

Niki souhlasím s tím, že propagovat by se mělo zdravě. To je fakt. Ale jinak si myslím, že zvířata taky neřeší únavu a závislost - prostě si myslím, že i s tím bychom měli počítat, když si pořizujeme děti. Ten odkaz opravdu mluví za vše. Dítě by se nemělo přizpůsobovat našim potřebám, ale naopak. Ono je naše budoucnost a stojí za „investice“… A když čtu třeba návody k Estivillovi a tam se dítěti podstrkává oblíbený plyšák, se kterým usíná, běhá mi z toho mráz po zádech. My jim strkáme kus hadru místo sebe a nikomu to nepřijde divné! V tom je ta chyba. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
22.2.08 13:03

asi jsem měkká, ale u nás se podstrkává maminka nebo tatínek v případě nouze, plyšáci nezabírají :lol: ale ještě bych snad jako náhražku pochopila tričko „vonící“ maminkou, jak se někde radí a někomu i funguje, ale to nemůžu posoudit.
Ale to jsme mimo téma, žejo…

Sajso, vidíš, a například moje matka mě odsoudila jako měkkou a nezodpovědnou, protože NEUMÍM dítěti poručit, aby ignorovalo své základní potřeby (kojení, vyměšování, aby se nehrnul do práce, u které je riziko, že ji nezvládne - třebas to nesení talíře na stůl…typická to výchova alá bachařka :( smutné…a dítě tenhle postoj v těch 2-3 letech už umí vycítit a „nadávající babička“ už není v kurzu)
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
22.2.08 13:13

Lesi , super.

Pro mě jak šité. Radim je téměř nekojený… 6 týdnů částečně odstříkávané MM, ale předčasně narozený - inkubátor, a krmený spec. mlékem pro nedonošence. Byl to ale Nutrilon Nenatal :D Na ten se To vztahuje taky? :D

Článek pochopitelně beru s rezervou… jako všechno ostatní. :D Ono vyzkoumalo už se kde co… :D

Beruška :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
22.2.08 13:14

Niki, no, naprosto upřímně - já tohle poslouchám taky. My jsme tak byli vychovávaní všichni. A naše matky možná někde v podvědomí tuší, že někde je chyba, ví, že něco neproběhlo správně, podpořit nás v tom, jak to cítíme my, by automaticky v jejich očích znamenalo tuhle chybu uznat a to je možná v tu chvíli víc, než jsou schopné unést… :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
22.2.08 14:11

Sajso , máš nejspíš pravdu, jen mě napadá, jak to pak pro ně muselo být stresující, chápeš ten rozpor mezi mateřskými city a pudy a těmi blafy z knih a od pediatrů, kterými bylo tehdy módní se řídit?

N.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
22.2.08 14:26

Niki ano, to je přesně ono. Chápu. Musel to být stres. Co je horší, neskončilo to… Rozhlídni se kolem a najdi diskuze o spaní a vyřvávání a rozmazlování a závislosti atd. Pořád je ten, kdo tohle nedělá či neřeší, považován za osobu, která se nechá ovládat dítětem, neumí stanovit hranice apod. A z toho je mi docela smutno. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1466
22.2.08 14:30

Tak jsem se zrovna dočetla, proč jsem tak inteligentní :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu