Reklama

Živnosťák, mé zaměstnání, zaměstnávání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.17 07:28
Živnosťák, mé zaměstnání, zaměstnávíní

Ahoj, předem se omlouvám za anonym, ale jde o věc, kterou nechci zatím ventilovat neboť nevím jak se věci mají a proto se zde ptám :)
Takže, pracuju ve školství na hlavní pracovní poměr, v práci končit nechci.
Chci si udělat živnostenský list na práci v lesnictví. Práci bude dělat můj manžel, a o víkendu i já, který je doteď zaměstnán u rodičů ve firmě.
Chci manžela zaměstnat, normálně pracovní smlouva.
Je tohle vše možné a co nezapomenout nebo jak udělat, aby to bylo všechno správně právně?
Vím, asi moc odborný dotaz, ale třeba bude někdo vědět a Vaše rady mi pomůžou.
Moc děkuji!

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Fazulina
Závislačka 3404 příspěvků 05.02.17 07:52

Odpověď nemám, jen mě napadlo, proč si neudělá ten ŽL manžel?

nozu
Extra třída :D 11471 příspěvků 05.02.17 08:10

Pro zahájení podnikání si načti třeba toto: http://www.jakpodnikat.cz/…odnikani.php (hodila jsem do googlu „jak začít podnikat“, odkazů ti to vyjede více). Pro práci v lesnictví budou možná nějaká omezení pokud jde o vzdělání či praxi. Tohle si budeš muset dodělat. Jinak souběh tvého zaměstnání a živnostenského listu podle mě půroblém nebude, jen si pak pohlídej, jakým způsobem si budeš zpracovávat daně z příjmu. Pokud budeš mít zaměstnance, je to velká komplikace. Musíš vést nějaké evidence, zpracovávat mzdy, odvádět srážkovou daň z příjmu, zdravotní a sociální za zaměstnance, evidovat je na sociálce a zdravotní pojišťovně, řešit a platit neschopenku atd… Určtě jsou nějaké speciální podmínky pro manžele, kteří se vykazují jako spolupracující osoba. Ale myslím si, že by bylo z hlediska administrace mnohem jednodušší, aby živnostenský list měl manžel a ty jso pro něj pracovala třeba na DPČ (nebo jako ta spolupracující osoba). Ale detaily ti k tomu neřeknu, možná to už tak výhodné není, v této oblasti se až tak detailně nepohybuji.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.17 08:39

@nozu ano ja si uz nacitala toto podnikani nepodleha vzdelani a je mi jasne ze budu muset spolupracovat s nejakou ucetni. Manzel ma zaznam v trestnim rejstriku a myslim ze na ZL musi byt cisty jak jsem cetla prave.

nozu
Extra třída :D 11471 příspěvků 05.02.17 08:45

Hmm, to je blbé. z tím záznamem nevím, ale asi to bude problém pro získání ŽL. Pak asi bude toto jediné řešení, pokud teda nemůže zůstat u stávajícího zaměstnavatele. Jen si propočítejte finance, abyste nebyli nakonec ve ztrátě. Možná by bylo nejlepší si rovnou najít účetní, která vám se vším papírováním pomůže a bude vést vaše účetnictví.

Fazulina
Závislačka 3404 příspěvků 05.02.17 09:02
@nozu píše:
Pro zahájení podnikání si načti třeba toto: http://www.jakpodnikat.cz/…odnikani.php (hodila jsem do googlu „jak začít podnikat“, odkazů ti to vyjede více). Pro práci v lesnictví budou možná nějaká omezení pokud jde o vzdělání či praxi. Tohle si budeš muset dodělat. Jinak souběh tvého zaměstnání a živnostenského listu podle mě půroblém nebude, jen si pak pohlídej, jakým způsobem si budeš zpracovávat daně z příjmu. Pokud budeš mít zaměstnance, je to velká komplikace. Musíš vést nějaké evidence, zpracovávat mzdy, odvádět srážkovou daň z příjmu, zdravotní a sociální za zaměstnance, evidovat je na sociálce a zdravotní pojišťovně, řešit a platit neschopenku atd… Určtě jsou nějaké speciální podmínky pro manžele, kteří se vykazují jako spolupracující osoba. Ale myslím si, že by bylo z hlediska administrace mnohem jednodušší, aby živnostenský list měl manžel a ty jso pro něj pracovala třeba na DPČ (nebo jako ta spolupracující osoba). Ale detaily ti k tomu neřeknu, možná to už tak výhodné není, v této oblasti se až tak detailně nepohybuji.

Na práci v lese nepotřebuje žádné vzdělání, moje tchýně a švagr to dělají na ŽL a nemuseli mít nic speciálního. Někdy jim tu práci závidím, celý den venku, pohyb, čerstvý vzduch, čistá hlava:-).

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27238 příspěvků 9 inzerátů 05.02.17 09:23
@Anonymní píše:
Ahoj, předem se omlouvám za anonym, ale jde o věc, kterou nechci zatím ventilovat neboť nevím jak se věci mají a proto se zde ptám :)
Chci si udělat živnostenský list na práci v lesnictví. Práci bude dělat můj manžel, a o víkendu i já, který je doteď zaměstnán u rodičů ve firmě.
Je tohle vše možné a co nezapomenout nebo jak udělat, aby to bylo všechno správně právně?
Moc děkuji!

manžela nemůžeš zaměstnat na smlouvu… maximálně může být spolupracující osobou… najdi si to v tom „jakpodnikat.cz“, tam to je všechno pěkně rozepsané…

eumedon
Extra třída :D 13255 příspěvků 05.02.17 09:23
@Anonymní píše:
Moc děkuji!

Manžela zaměstnat nelze.

eumedon
Extra třída :D 13255 příspěvků 05.02.17 09:26

@Regina Hero Jj, a doufám, že za tuto informaci nedostaneme vynadáno, jak jsem dostal vynadáno tady . To už uvažuju, jestli mám vůbec radit anonymním tazatelkám.

Ale ještě to risknu: http://www.finance.cz/…-spoluprace/

nozu
Extra třída :D 11471 příspěvků 05.02.17 09:28

@Fazulina hele, ale jsou činnosti, kde musí mít zkoušku odborného lesního hospodáře. fakt záleží na tom, co se přesně myslí pod pojmem práce v lese…

jakanas
Kelišová 6274 příspěvků 05.02.17 09:50

Založ s. r.o. a potom ho zaměstnej.

jakanas
Kelišová 6274 příspěvků 05.02.17 09:53

A víte někdo jak to je s těmi výpisy z rejstříku trestů?
Chápu že účetní co zpronevěřil peníze zaměstnavatele nemůže podnikat jako fin poradce. Ale lesák který před hospodou ukradne kolo a dostane podmínku tak nesmí na svůj žl v lese kácet stromy? to se mi nějak nezdá. Nevíte kde se to dá najít nějak srozumitelně popsané?

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27238 příspěvků 9 inzerátů 05.02.17 09:57

@jakanas § 6 Všeobecné podmínky provozování živnosti
(1) Všeobecnými podmínkami provozování živnosti fyzickými osobami, pokud tento zákon nestanoví jinak, jsou:
a) dosažení věku 18 let,
b) způsobilost k právním úkonům,
c) bezúhonnost.
(2) Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena25a).
(3) Bezúhonnost se prokazuje u občanů České republiky výpisem z evidence Rejstříku trestů, u osob, které jsou občany jiného členského státu Evropské unie, doklady podle § 46 odst. 1 písm. a) a u osob, které nejsou občany České republiky ani jiného členského státu Evropské unie, doklady podle § 46 odst. 1 písm. b) a výpisem z evidence Rejstříku trestů. Živnostenský úřad je oprávněn si vyžádat výpis z evidence Rejstříku trestů podle zvláštního právního předpisu25b). Žádost o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů a výpis z evidence Rejstříku trestů se předávají v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup.
(4) Pro účely posouzení bezúhonnosti je živnostenský úřad oprávněn vyžádat si od soudu opis pravomocného rozhodnutí. Pokud rozhodnutí neobsahuje skutečnosti rozhodné pro posouzení bezúhonnosti, je živnostenský úřad oprávněn nahlížet do těch částí trestního spisu, které tyto skutečnosti obsahují.

jakanas
Kelišová 6274 příspěvků 05.02.17 10:10

Aha takže pokud ukradnu kolo tak můžu těžit dřevo. Pokud deset kubíků dřeva tak v lesnictví podnikat nesmím?

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27238 příspěvků 9 inzerátů 05.02.17 10:12
@jakanas píše:
Aha takže pokud ukradnu kolo tak můžu těžit dřevo. Pokud deset kubíků dřeva tak v lesnictví podnikat nesmím?

tak nějak to chápu… respektive asi pokud by dřív byl zaměstnanec lesů a ukradl to, tak by podnikat v lesnictví nesměl…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bývalý sparťan Zelenka dvakrát napadl manželku: „Neuklízí a vylila na mě kolu“

Platí za jednu z ikon fotbalové Sparty, vždyť v jejím dresu válel v dobách,... číst dále >

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama