Zvyšování minimální mzdy 2020

Anonymní
3.1.20 16:23

Zvyšování minimální mzdy 2020

Prosím anonymně.
Pracuji v soukromé firmě a drží nás zkrátka. Navíc jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek kvůli dětem, takže je to bída.
Svojí činností jsem zařazena do 2.platové třídy a mám na 8 h 14600,–
Zaměstnavatel mi zatím nedal podepsat nový platový výměr, takže nevím, jestli by byl schopný mě zpět vrátit do 1. platové třídy, aby mě stále držel na této minimální mzdě. V pracovní smlouvě o platovém zařazení není bohužel řeč :,(
Pokud to tak udělá, i když to nemá četné na bílém, dám výpověď, jde mi jen o to, jestli to lze?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Amnestovaný_vdovec
3.1.20 16:41
@Anonymní píše:
Prosím anonymně.
Pracuji v soukromé firmě a drží nás zkrátka. Navíc jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek kvůli dětem, takže je to bída.
Svojí činností jsem zařazena do 2.platové třídy a mám na 8 h 14600,–
Zaměstnavatel mi zatím nedal podepsat nový platový výměr, takže nevím, jestli by byl schopný mě zpět vrátit do 1. platové třídy, aby mě stále držel na této minimální mzdě. V pracovní smlouvě o platovém zařazení není bohužel řeč :,(
Pokud to tak udělá, i když to nemá četné na bílém, dám výpověď, jde mi jen o to, jestli to lze?

Jestli tam osm hodin nespíš, tak bych dal výpověď už dávno - co tě v této práci drží, proboha? Máš k tomu ještě ID? Jinak nechápu, proč tam nezůstaneš jen do té doby, než si neseženeš něco lepšího…

• Nahlásit
  • Citovat
35461
3.1.20 16:47

Žádný nový platový výměr s tebou nemusí podepisovat. Ani ve 2. platové třídě ti nezaručí jinou mzdu a minimální bys s celým úvazkem měla. V pracovní smlouvě žádné platové zařazení nemusí být řešené. Normálně se zeptej, ne, jestli dostaneš přidáno, abys měla opět aspoň o něco víc než minimálku, nebo si prostě najdi něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.1.20 16:47
@Amnestovaný_vdovec píše:
Jestli tam osm hodin nespíš, tak bych dal výpověď už dávno - co tě v této práci drží, proboha? Máš k tomu ještě ID? Jinak nechápu, proč tam nezůstaneš jen do té doby, než si neseženeš něco lepšího…

Ano, děkuji za radu.
Odpověď zní, jak už jsem psala, kvůli dětem.
A jinou práci, kde bych mohla pracovat na zkrácený úvazek a vyzvedávat tak děti ze školky a kde bych nebyla takhle finančně podhodnocená hledám už rok

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.1.20 16:52
@Tiger-lily píše: Žádný nový platový výměr s tebou nemusí podepisovat. Ani ve 2. platové třídě ti nezaručí jinou mzdu a minimální bys s celým úvazkem měla. V pracovní smlouvě žádné platové zařazení nemusí být řešené. Normálně se zeptej, ne, jestli dostaneš přidáno, abys měla opět aspoň o něco víc než minimálku, nebo si prostě najdi něco jiného.

8o To je od kdy?

§ 136Platový výměr
(1) Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci v den nástupu do práce platový výměr, který musí být písemný.

(2) V platovém výměru je zaměstnavatel povinen uvést údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu. Termín a místo výplaty je nutno v platovém výměru uvést, pokud tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit včetně uvedení důvodů, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

(3) Vedoucímu zaměstnanci, který je statutárním orgánem nebo vedoucím organizační složky, vydá platový výměr orgán příslušný k určení jeho platu (§ 122 odst. 2).

• Nahlásit
  • Citovat
Amnestovaný_vdovec
3.1.20 16:55
@Anonymní píše:
Ano, děkuji za radu.
Odpověď zní, jak už jsem psala, kvůli dětem.
A jinou práci, kde bych mohla pracovat na zkrácený úvazek a vyzvedávat tak děti ze školky a kde bych nebyla takhle finančně podhodnocená hledám už rok

No tak o co ti jde? Jako kdybys řešila s manželem těsně před rozvodem, že bude dávat dolů prkýnko od záchodu - prostě už ti je ukradenej, když se chceš co nejdřív odstěhovat pryč a místo plýtváním energie se starým a odepsaným ji věnuj na hledání nového, ne? :D

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.1.20 16:55
@Tiger-lily píše: Žádný nový platový výměr s tebou nemusí podepisovat. Ani ve 2. platové třídě ti nezaručí jinou mzdu a minimální bys s celým úvazkem měla. V pracovní smlouvě žádné platové zařazení nemusí být řešené. Normálně se zeptej, ne, jestli dostaneš přidáno, abys měla opět aspoň o něco víc než minimálku, nebo si prostě najdi něco jiného.

Co se týká 2.platové třídy, tak ta se taky zvyšuje, na 16100,–.. To je minimální zaručená mzda ve 2 skupině.

• Nahlásit
  • Citovat
35461
3.1.20 16:56

Platový výměr ale bývá uzavřený bokem pracovní smlouvy. Právě z důvodu, aby jej šlo změnit operativněji. A ty ho snad nemáš? Máš, tak s tebou nemusí uzavírat jiný

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.1.20 16:57
@Amnestovaný_vdovec píše:
No tak o co ti jde? Jako kdybys řešila s manželem těsně před rozvodem, že bude dávat dolů prkýnko od záchodu - prostě už ti je ukradenej, když se chceš co nejdřív odstěhovat pryč a místo plýtváním energie se starým a odepsaným ji věnuj na hledání nového, ne? :D

Jde mi přece o to, že ten „rozvod“ se šíleně táhne a nemám jisté, že brzo skončí.

• Nahlásit
  • Citovat
1073
3.1.20 16:57

Zkrácený úvazek není 8 hodin ne? Zaměstnavatel se musí řídit podle zákonem stanovených tabulek a nemůže tě vrátit níž. První zvýšení by jsi stejně dostala až únoru za leden, ale stejně se na to zeptej zaměstnavatele, já mám taky málo kvůli děckám, nedostanu taky víc než minimální mzdu. A ty nemáš platový výměr tam je uvedený i v jaké jsi třídě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
3.1.20 16:58
@Anonymní píše:
Co se týká 2.platové třídy, tak ta se taky zvyšuje, na 16100,–.. To je minimální zaručená mzda ve 2 skupině.

Druhá platová třída spadá do 1. skupiny, takže tvůj problém neřeší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.1.20 17:00
@Tiger-lily píše:
Platový výměr ale bývá uzavřený bokem pracovní smlouvy. Právě z důvodu, aby jej šlo změnit operativněji. A ty ho snad nemáš? Máš, tak s tebou nemusí uzavírat jiný

Platový výměr mám, ale ne s jinou mzdou. Většinou se platový výměr, kdy se mzda navyšuje podepisuje v prosinci a je leden, kdy už se pracuje za jiný plat :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
40146
3.1.20 17:01
@Anonymní píše:
8o To je od kdy?

§ 136Platový výměr
(1) Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci v den nástupu do práce platový výměr, který musí být písemný.

(2) V platovém výměru je zaměstnavatel povinen uvést údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu. Termín a místo výplaty je nutno v platovém výměru uvést, pokud tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit včetně uvedení důvodů, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

(3) Vedoucímu zaměstnanci, který je statutárním orgánem nebo vedoucím organizační složky, vydá platový výměr orgán příslušný k určení jeho platu (§ 122 odst. 2).

Motáš dvě věci dohromady. V soukromé firmě nemáš plat a tudíž ani platový výměr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.1.20 17:02
@Tiger-lily píše:
Druhá platová třída spadá do 1. skupiny, takže tvůj problém neřeší.

Nechápu

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.1.20 17:03
@lucenka píše:
Motáš dvě věci dohromady. V soukromé firmě nemáš plat a tudíž ani platový výměr.

Nemám plat a nejsem zaměstnanec? :roll:
Platový výměr mám!

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama