Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bolest bříška – alergie na potravinu?

Anonymní se ptá 05.12.18

Dobrý den,

syn 5 let. Zdravý, čilý, jí normálně, vylučuje většinou normálně, nikdy průjem netrval déle jak jeden den (1-2 kadění), nezvrací (krom virózy). Asi dva měsíce si stěžuje na bolest bříška okolo pupíku. Bolest trvá jen třeba dvě hodiny ale tak, že jo, ne, jo, ne, víc, míň… vždy odejde. Není to asi hrozná bolest, protože si při ní většinou normálně hraje. Toto se děje cca 1× týdně. Někdy ráno, nekdy večer, i v noci. Jednou jsme jeli na pohotovost, ultrazvuk ok, krev ok, výtěr ze zadečku ok.

Doktorka mě uklidňuje, že to je u 5letých chlapečků normální. Kdyby mu něco bylo, měl by teploty, průjmy, zvracení nebo i ta bolest trvala déle. Ale jednou týdně pár minut nic neznamená. Je teda dost nadýmavý. Snažila jsem se vypozorovat potravinu, na kterou by reagoval ale nic, nikdy se to neopakovalo po určitém jídle.

Mohu poprosit o Váš názor na danou situaci? Případně, jaké vyšetření bych měla požadovat?

Děkuji

Petra

Mgr. Pavla Hájková odpovídá 11.12.18

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.
Bolesti bříška kolem pupíku u malých dětí skutečně nebývají zpravidla ničím závažným a život ohrožujícím, ale dokáží děti velmi potrápit.

Pokud při bolesti bříška není přítomná nažloutlá, našedlá stolice (stagnace jater při mononukleóze) plus např. zvětšené krční mandle, bolest v krku (všechny tyto příznaky by ukazovaly na probíhající EBV nebo CMV infekci, tzv. mononukleózu) a jedná se pouze o bolest kolem pupíku, tak jak ji popisujete výše, doporučila bych:

  • zařadit protinadýmavé dětské čaje, tzv. karminativa (fenykl, anýz, kmín, majoránka, máta, zázvor).
  • vždy, když bříško začne bolet, zkontrolovat krk - zda nejsou zvětšené mandle - pokud je ve špatném stavu lymfatická tkáň v krku, bude ve špatném stavu i lymfatická tkáň v bříšku, proto si často malé děti stěžují na bolesti bříška např. při angínách.
  • doporučuji zakoupení testu na potravinové přecitlivělosti (IgG imunitní reakce) v lékárně - jmenuje se FOOD DETECTIVE - lze v klidu provést v domácím prostředí - posléze vyřadit ze stravy případné vytestované alergeny a sledovat, zda bolesti bříška nezmizí nebo se alespoň nezmírní. Tento test není to samé jako krevní test nebo prick test na alergologii - imunologii na IgE potravinové alergie. Pokud by měl Váš chlapeček pravou alergii, tak by nereagoval nahodilou bolestí bříška, ale kopřivkou, vyrážkou, kožními problémy, které by nastoupily bezprostředně po konzumaci potraviny. Kdežto IgG reakce - potravinová přecitlivělost je pouhým sledováním velmi těžce odhalitelná, protože se může projevit např. formou bolesti hlavy, bolesti bříška, průjmu, rýmy a jiných netypických příznaků i 2-3 dny po konzumaci potraviny. Tento test stojí kolem 2500 Kč a pojišťovny jej bohužel nehradí (můžete si IgG test na potravinové přecitlivělosti nechat udělat i v některých vělkých nemocnicích, ale také jako samoplátce), ale FOOD DETECTIVE vychází cenově výhodněji vzhledem k množství testovaných složek (47 potravin).
  • sledovat kvalitu stolice - frekvenci, barvu, konzistenci, případné abnormality dále řešit.
  • případně ještě zvážit zařazení dětských probiotik - např. Biopron, Jamieson, Biogaia, všechny tyto značky vyrábí dětské řady, výborná jsou také od firmy Garden of life.

Hodně zdaru a pevné nervy,

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
 www.prirozenekezdravi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.