Porodnice Liberec

Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2002, kdy byl kompletně přebudován Pavilon péče o matku a dítě (PPMD). Porodnice poskytuje zdravotnickou péči rodičkám z celé oblasti severovýchodních Čech. Zápis do porodnice probíhá pondělí až pátek 12:30–14:30.

Porodní sál tvoří tři porodní boxy, které jsou všechny kompletně vybavené relaxačními pomůckami - k dispozici má rodící žena žíněnky, balóny (různých velikostí a tvarů), sedací pytle, masážní balónky a porodnická stolička. V některých je i porodnická vana. Chcete-li během porodu využívat CD přehrávač, přineste si vlastní CD. Stejně tak pro využívání aromaterapie je třeba si přinést vlastní éterický olej i svíčku.

Po 32. týdnu těhotenství se můžete na telefonu 485 312 713 hlásit na předporodní kurzy. Během celkem čtyř lekcí za cenu 800 korun se dozvíte vše potřebné jak o porodu, tak o péči o novorozence, kojení apod. . Náplň jednotlivých lekcí a kompletní informace se dozvíte na internetu.

Webové stránky:

Doporučují maminky porodnici Krajskou nemocnici Liberec, a.s., Gynekologicko-porodnické oddělení?

Hodnoceno 96x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Pavel Černý

Porodnická ambulance a zápis do porodnice: 485 312 713
Tel. ústředna: 485 311 111
Porodní sál: 485 312 730

Adresa: Husova 10, 460 63, Liberec 1

URL: https://www.nemlib.cz/gynekologicko-porodnicke/

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Liberec

Anonymní
03.10.19

Rodila jsem zde v srpnu 2018 a paní doktorka Suchánková a PA byly naprosto skvělé. Vzhledem k tomu, že nás ten den rodilo postupně celkem 11, byla jsem na chvíli přesunuta na novorozenecké, ale potom jinak celou dobu na porodním sále. Partner dorazil cca v polovině 1. doby porodní, kdy mi sama PA říkala ať už mu klidně zavolám. Pro mě lépe, u klystýru jsem ho opravdu mít nemusela.
Po porodu nastaly komplikace s placenou a opět super pohotoví lékaři. Na novorozeneckém nemám kromě stravy co vytknout. Na to, že radí kojit, kojit, kojit a jíst vyváženou stravu několikrát byla nadýmavá jídla a večeře v 17h byla pro mě málo a to nejsem žrout. Jistily to rodinné návštěvy. Teď jsem těhotná znovu a Liberec je jasna volba.:-)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

K 1. době porodní hroznový cukr nebo musli tyčinku. Jíst vám nedovolí, ja jsem jela v noci a nesnídala a ráno mi bylo pěkně špatně. Cukr pomohl. Tlusté ponožky.

Anonymní
16.09.19

Moje zkušenost byla příjemná. Personál má opravdu úžasný přístup. Všichni byli velmi ochotní a milí i přesto, že já jsem ke konci 11h porodu nebyla zrovna milá.
Celá doba pobytu byla díky personálu opravdu příjemná. Bylo to trochu náročné, protože byl zrovna stop stav, i tak jsme maličká i já měly vše, co jsme potřebovaly.
Jediné, co bych vytkla, je strava. Říkali mi, že kvůli kojení bych se měla vyhnout nadýmavým potravinám a pečivu a téměř denně bylo k jídlu čerstvé bílé pečivo a jednou dokonce i hrášek.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Až se vám začnou nalévat prsa, poproste personál o 2 pleny navíc. Namočte je ve studené vodě a udělejte z nich obklad na prsa. Úžasně to pomůže od bolesti.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Dostatek porodnickych vložek. Bepanthen. Všude bylo velké teplo, je zbytečné brát teplý župan.
Malé svačinky - müsli tyčinky, přesnídávky… Cokoliv. Při nočním kojení je fakt hlad.

Anonymní
17.06.19

Teď v sobotu jsem tu rodila, jsem prvorodička a takovej ten strach z lidí mám. Takže jsem se rozhodovala mezi Českou Lipou, kde to mám deset minut cesty nebo Libercem, kde to je 40 minut cesty. A rozhodla pro Liberec proto, že nemám dobrou zkušenost z Lípy, ale to jak kdo. Musím prostě říct jedním slovem úžasný lidi, dokážou poradit, jsou velmi ochotný a hlavně se tu člověk cítí dobře.

28.03.19

Tuto porodnici mohu jen doporučit.
Chtěla bych poděkovat personálu porodnice jak na odděleních gynekologie a šestinedělí, tak především na novorozeneckém oddělení. Všechny sestřičky byly empatické, kdykoliv (i v noci) připravené poradit a pomoct, např. při problémech s kojením nebo když miminko pořád pláče. Staniční sestra, paní Kirchhofová, je úžasná „laktační poradkyně“, umí „rozkojit“ každou maminku. Dětská paní doktorka je také skvělá.
Rodila jsem v této porodnici dvakrát v průběhu pěti let a tentokrát (březen 2019) jsem byla naprosto spokojená se vším a se všemi, včetně císařského řezu, který jsem měla plánovaný z důvodu příčné polohy miminka. Moc a moc děkuji za výbornou péči!
V roce 2013 se našly i malé nedostatky, ale celkově jsem i tehdy byla v dobré péči a spokojená.

Anonymní
10.03.19

Ahoj maminky.. Před pár dny jsem rodila v liberecké porodnici… A z prvu jsem byla dost skeptická, recenze ať od známých, nebo na internetu nebyly úplně dobré.. Ale protože nejsem z Liberce, nakonec jsem zvolila tu nejbližší variantu.. A mohu jen doporučit.. Byla jsem velmi mile překvapená.. Porodní asistentka byla úplně skvělá, moc mi pomohla.. Celkově sestry, doktorky, oddělení šestinedělí… Všechni byli empatičtí, lidští.. Takže pokud váháte, za mě určitě Liberec je dobrá volba.

Anonymní
06.03.19

Ahoj Maminky, ráda bych se s Vámi podělila o porod mého prvního syna v roce 2016 v nemocnici Liberec.
Měla jsem dost komplikované těhotenství, a nakonec mi praskla plodová voda a malej nešel ven. Čekala jsem 24 hodin na vyvolání, jelikož jsem byla prvorodička, chtěla jsem u sebe mít partnera, bohužel to nejde…Partnera vám pustí až k samotnýmu porodu. Porod byl fajn, za pár hodin, byl malej venku, byla jsem i ve vaně, což bylo fajn. Jenže za pár dní, co jsem byla doma, jsem měla pořád bolesti, šla jsem ke svému gynekologovi a ten ze mě vytáhnul gázu, vypadali mi stehy po nástřihu a asi ještě pár hodin a už jsem tu nemusela být:-(
Teď jsem znova těhotná a budu volit jinou porodnici.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

nabíječku na telefon, silné vložky, oblečení pro miminko, prsní vložky

08.01.19

Před několika dny jsem v liberecké porodnici porodila svého druhého syna. Musím se přiznat, že po prvním traumatizujícím porodu a následném hrozném jednání na novorozeneckém oddělení před deseti lety jsem byla už dost skeptická a plná obav. Musim říct, že naprosto zbytečně. Hodně věcí se v této porodnici po deseti letech zlepšilo. A tentokrát jsem byla spokojená a tuto porodnici se nebojím doporučit. Jediné co mi malinko bylo nepříjemné, že první dobu porodní jsem pár hodin trávila na pokoji ještě s jednou maminkou a nemohla jsem se tolik psychicky a fyzicky uvolnit. Toto jsem kdysi nezažila, byla jsem rovnou na porodnim sále od začátku do konce porodu, ale chápu že kapacita je omezená a někdy to jinak nejde. Poté co přišel manžel, už jsem byla přesunuta na porodní sál a tam jsem byla už nerušena. Manžel byl požádat pro mě o epidurál a bylo nám bez problému vyhověno a i během chvíle přišel velmi příjemný a ochotný anestiziolog, a epidurál mi během třetí kontrakce začal působit a dokonce mi ohromně rychle rozjel porod, že malej byl od zavedení epidurálu do hodinky venku. Takže ty, které uvažují nad epidurálem ale váhají, určitě do něj jděte. Bude vám bez keců vyhověno a pomůže. Personál na porodním sále vcelku nic moc, ale jak říká manžel profesně nic špatně neudělali, jen jsem postrádala malinko empatii. No a následně personál na odd.šestinedělí a novorozeneckém oddělení naprosto na jedničku super a na porod a následný pobyt v této porodnici mám krásné vzpomínky.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Hodně vložek a mýdlo na ruce. Na pokoji jsem ho neměla.

01.01.19

Jako neznalá prvorodička jsem se nechala přemluvit k vyvolání porodu, což byla největší chyba. Zkrátka jsem podlehla obrovskému nátlaku ze strany lékařů. V porodnici jsem strávila 3 dny porodem a poté dalších 10 dní s miminkem. Většina PA byla milých, ale zajímaly se pouze, když jsem je zavolala. Celou první dobu porodní ke mě nesměl partner, nedali mi nic k pití ani k jídlu. Ke druhé době porodní jsem ale vyfasovala tak protivnou PA, že jsem nechápala, jak někdo takový může tuto práci vykonávat. Celou dobu jsem musela ležet na monitoru, nesměla jsem si zvolit polohu, nemohla jsem se procházet ani hýbat. Nezajímala se jestli něco nepotřebuji, při samotném porodu mě neustále okřikovala ať jsem zticha, že tak moc to nebolí, nacpali do mě několik kapaček atb a oxytocinu a injekci na utlumení i přes můj nesouhlas. Stále mi opakovala, kdy můžu tlačit a kdy ne, přitom moje tělo si říkalo o tlačení úplně samo a jinak! Chtěla po mě, ať si po vyčerpávajících třech dnech v kontrakcích sama držím nohy a nakonec mi tlačila na břicho. Po porodu mi byl umožněn bonding asi tak na 2 minuty, potom mi syna vzali a dostala jsem ho k přisání zabaleného v zavinovačce, po 15 minutách mi ho vzali úplně a já na sále ležela další 2 hodiny sama. Měli mi ho přivézt už na noc, ale dočkala jsem se ho až v 6 hodin ráno a to jsem rodila v půl 7 večer. Celé další tři dny mi ho vozili pouze na kojení i přes to, že byl v pořádku. Na šestinedělí pomoc sester s kojením nulová. I přes to že syn málo přibýval na váze, jsem si po 10 dnech vybrečela odchod domů, doma jsem se i rozkojila, ale bez základu které mi měli dát v porodnici, to zase hodně rychle skončilo. Jestli budu v Liberci rodit znovu, tak s vlastní porodní asistentkou a porodním plánem.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Jít rodit jinam, a jestli nemáte tu možnost, připravte si pevné nervy a porodní plán, popřípadě dříve vyslovene přání, pokud nechcete zažít chemický masakr. O prirozeném porodu nemůže být řeč.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vložky, plenky pro miminko, jinak byl všeho dostatek.

19.09.18

Hrozný zážitek, při porodu sestra říká, že ji to dneska nebaví rodit a hlavně mě, prý jsem hluchá, když netlačím (nešlo tlačit, malý byl šprclý a to nepoznala, až když přišel doktor), ani bandáže mi nedali i přesto, že věděli, že mám křečové žíly. Po porodu jsem to odnesla s trombózou žil na antibiotikách a musela jsem si píchat injekce do břicha a tím pádem přestat kojit.

Po porodu docela dobrý, až na některé sestry, které nedovolí, ani aby vám partner přinesl odsávačku (kterou jsem akutně potřebovala) mimo návštěvní dobu a hned šel. Jídlo příšerné. Na novorozenckém míchají dětem Nutrilon s vodou z kohoutku a i tím vymývají lahve.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nechodit tam, radši jet do Jablonce

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pití

16.07.18

Ahoj, porodnici mohu doporučit. Rodila jsem zde 25. 6. 2018. Jako prvorodička jsem byla hodně nervózní, ale díky skvělé sestřičce na sále a panu doktorovi, co nás odrodil, jsme to zvládli. Nemohu si na nic stěžovat, ani na oddělení šestinedělí a ani na to, jak se starali k malou.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pití, plenky pro mimčo, vložky.

11.07.18

Ahoj, porodnici v Liberci mohu jen doporučit. Rodila jsem zde 27. 6. 2018 a vše v pořádku. Personál na porodním sále, šestinedělí i dětském užasný. Ráda bych jim touto cestou také poděkovala, jak se o nás starali. Takže za nás urcitě doporučuji.

25.06.18

Ahoj maminky, v polovině května jsme očekávali příchod našeho miminka. V úterý navečer mi naše malé zaťukalo na bříško, že by se už chtělo podívat na svět, a tak mě manžel odvezl do jablonecké porodnice, kterou máme od domu 5 minut jízdy. Z důvodu obsazenosti mě však již nemohli přijmout a poslali mě do liberecké porodnice, kde mě sestry již očekávaly. Po týdnu stráveném tu jsme se s děťátkem vrátili domů.

Ráda bych touto cestou chtěla ještě jednou poděkovat lékařům i sestřičkám za skvělou péči o mě i o miminko. Všichni z personálu byli moc milí, seznamovali mě s lékařskými postupy a pojmy a vždy mi zodpověděli všechny mé dotazy. Byla jsem zde velmi spokojená.

Anonymní
04.06.18

Jako prvorodička jsem doufala v rychlý a přirozený porod, kde mi bude nemocniční personál oporou a bude respektovat porodní plán. Porodního plánu jsem se vzdala po zjištění streptokoka, ale to bohužel nebylo jediné, co u porodu „nevyšlo“. Po příjezdu v jednu ráno do porodnice byly všechny sestry i doktorka ochotné, manžela posílaly domů s tím, ze dřív než ve tři odpoledne neporodím, manžel je naštěstí neposlechl. S tím, že budu rodit odpoledne skončila i veškerá péče. Nebolí vás celé břicho? Máte pouze poslíčky. Sestru jsem volala třikrát, sama by nepřišla ani jednou, potřetí mi téměř „chytala dítě mezi nohama“. Paní doktorka přišla až když jsem měla miminko v náručí, narodilo se v půl šesté ráno.

Naopak veškerý personál na šestinedělí musím vychválit. Ochotný, milý a nápomocný. O miminko i o mě se staraly přímo ukázkově a patří jim můj velký dík.

Co se týče vybavení porodnice, je zde pro miminko k dispozici pár plen do začátku, hygiena na koupání, tři látkové pleny na den, které vám každý den vymění, mast na zadeček, košilky, zavinovačky.

Pro maminky: neomezeně košile na knoflíky až do pasu, porodní vložky do začátku, mini bepanthen, konvice čaje (černý/ovocný) a kruhy na sezení.

Co se týče jídla, něco jako závodní kuchyně. Bohužel nikdo nedbá na to, že by se maminkám měly dávat nenadymavé a nekyselé potraviny. (Například pomeranč k svačině.)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Zásobu plen, porodní vložky, pokud chcete, tak oblečení na miminko, vlastní pití.

24.05.18

Personál příjemný, ochotný, jídla pro mě velké porce - půlka vždy zbyla, kdo nadává na jídlo, je to porodnice a ne 4*hotel - nemastné neslané, aby miminka neměla prdíky a jiná bolení. Za mě super zkušenost a spokojenost.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dobrá nalada, jdete rodit, ne na dovolenou.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pití a zásobu vložek a plen.

Anonymní
23.03.18

Ráda bych přidala svou zkušenost s porodnicí v Liberci. Osobně bych ji nastávajícím maminkám určitě doporučila, měla jsem trochu obavy po přečtení recenzí, ale obavy byly zbytečné. Přijímala mě sice poněkud otrávená porodní asistentka, ale řekla bych, že to bylo způsobeno končící směnou. Po ní nastoupila jiná porodní asistentka, jméno si bohužel nepamatuji, která mi po celou dobu porodu byla oporou, nenaléhala, byla empatická a snažila se mě podporovat.

Bohužel porod nepostupoval a po 6 hodinách trápení mi byl nabídnut epidurál - anestezioložka super přístup, vše vysvětlovala a komentovala krok po kroku, aby mě uklidnila, zavedení celkem bezbolestné. Po dalších 3 hodinách se stále nic nedělo, tak mi doktorkou Zemanovou byl doporučený císařský řez, opět nikdo nenaléhal a rozhodnutí nechaly na mě, upozornily na to že to může trvat třeba další 4 hodiny, že porod opravdu nepistupuje. Zodpověděly všechny mé otázky a vysvětlily rizika SC. Nechaly nás s partnerem cca půl hodiny, abychom se rozhodli. Vzhledem k mému vyčerpání jsem svolila.

Pak už to byl fofr, celková anestézie, super přístup všech na sále - znovu vše vysvětlovali, uklidňovali mě. Zachránilo mi to dělohu, možná i život můj a miminka. Ukázalo se, že jsem měla okrajově vrostlou placentu a krátký pupečník. Miminko porodili, hned předali tatínkovi, mě prevezli na JIP. Sloužila moc milá sestra, opět bohužel nevím jméno. No a pak už to bylo monotónní -transfúze, léky na bolest, ATB, monitory… Převoz na šestinedělí…

Tam nemám co vytknout, občas nějaká sestra hůř naladěná, ale svoji práci dělaly vždy citlivě a s ohledem na můj stav. Takže vesměs všichni od sanitářek až po doktora byli příjemní. Jediná výtka je jídlo, to je teda velký peklo. Chuťové budiž, je to nemocnice, ale tři jídla denně pro kojící matku po porodu opravdu bída. Bohužel byl zrovna zákaz návštěv, takže jsem chvílemi měla fakt hlad.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Myslet na to, že i personál jsou jen lidé a občas každý vstane levou nohou. Nebát se na cokoli zeptat, i když to bude sebeblbější dotaz.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Svačinu pro doprovod, ve večerních hodinách je bez šance cokoli koupit. Vlastní vložky - je jich omezený počet a hlavně jsou krátké. Jinak je všechno základní k dispozici.

Anonymní
03.03.18

Rodila jsem v Liberci jako prvorodička v únoru 2018. Miminko bylo celé těhotenství trochu nakřivo, a tak jsem se obávala nějakých komplikací. Nakonec se malá narodila abnormální rotací obličejem vzhůru. Porodní asistentka velmi nepříjemná, neochotná. Odpověď na otázky většinou - „To nevím, to se musíte zeptat pana doktora“ atd. Doktor cca 30 let. Bohužel nenastřihl hráz a skončila jsem cca 3/4 hodinovým šitím včetně konečníku. Naštěstí ke konci porodu přišla jiná porodní asistentka a ta byla úžasná.

Sestry z šestinedělí super, opravdu milé a ochotné. Sestry z dětského si bohužel 99% spletly pracoviště s diagnosťákem. Pokud máte problémy s kojením, zažijete opravdu perné chvíle. Příkrm nedostanete, kdyby dítě mělo hladovět 5 dnů po porodu. Katastrofa opravdu. Sestry nepříjemné, chladné, bez milého slova. Jen hlavně tady v noci neotravujte, radši se rozkojte. Žádná rada, pomoc. Když jsem si nakonec kloboučkem pomohla sama, dostala jsem ráno vynadáno, že toto bez jejich svolení dělat nesmím! Takže špatně, pokud nekojíte, a špatně, pokud kojíte.

Jinak prostředí hezké včetně pokojů. Bohužel na mě sestry z dětského zapůsobily tak intenzivně, že bych tam znovu rozhodně nerodila a z porodnice jsem dorazila domů s depresí.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Obrnit si nervy, pokud víte, že máte problém s bradavkami a celkově bude problém s kojením.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

V porodnici mají pouze triko s dlouhým rukávem přes hlavu pro miminka, jinak jsou pouze v zavinovačce. Takže vlastní oblečení, zavinovačku a hadrové pleny, které jsou na příděl.

29.01.18

Plánovala jsem rodit v Jablonci, ale pro těhotenskou cukrovku jsem byla odmítnuta, musela jsem se tedy přihlásit do Liberce. A ano, strach byl, přečtení recenzí mi stačilo. :)

Rodila jsem v červnu 2017 a můj zážitek z porodu? Skvělý! Paní porodní asistentka, tuším jménem Novotná, byla strašně moc hodná, chválila, radila, měla trpělivost. Díky jejímu přístupu jsem byla v klidu a mohla se soustředit. Paní doktorka též úžasná, obě byly skvěle naladěné. Díky nim můžu říct, že porod byl super.

Což se ale nedá říct o sestřičkách z novorozeneckého. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem byla na nadstandardu, nebo se takhle chovají normálně, ale jejich NEochota je do nebe volající. Člověk aby se bál je o něco požádat. Po požádání o pomoc při ukázání jiné polohy při kojení než fotbalové mi bylo řečeno, že to nepotřebuju vědět, že tahle mi stačí. Což mi přišlo jako vrchol. Jako prvorodička jsem z toho byla dost smutná, ale pro příště budu mít sestřičky z novorozeneckého, které mimochodem nevím, proč tu práci dělají, u zádele. Jinak porod bezva. :)

Personál:

MUDr. Zemanová, PA Novotná

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

poslouchat rady porodní asistentky

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

pití, porodní plán, hodně vložek, pantofle do vody, purelan na prsa, košile není třeba

15.12.17

Moje zkušenost s libereckou porodnicí - hrůza. Ve 2 ráno jsem tam přijela, personál na příjmu byl otrávený až skoro nasr… že je někdo ruší… Po x minutách přišel doktor nebo porodní asistent, udělal ultrazvuk a po 10 minutách se vrátil se slovy: „Jé, já vás asi zapomněl vyšetřit.“ Poslali nás domů, že jsme tam brzo a tak. Rodila jsem poprvé a po 2 hodinách v liberecké nemocnici jsem byla na nervy. Naštěstí druhou noc, když už to na mě fakt přišlo, měli plný stav a převezli mě do Jablonce - 100× lepší přístup, příjemný personál a hlavně měli pevné nervy (docela dost jsem hulákala a tak). Liberec nikdy!

27.11.17

Rodila jsem teď v listopadu a musím říct, že personál na porodním sále byl úžasný. Až mě mrzí, že jsem si nezjistila jména, abych poděkovala. Na lůžkové části přístup super, člověk se mohl na cokoliv zeptat, díky jedné sestře se nám povedlo rozkojit a malej začal jíst. Ale byla tam jedna sestra no na tyčku mezi oči, ale to byla jediná špatná zkušenost. Jinak jestli budu rodit někdy zas, tak se sem určitě ráda vrátím. A návštěvy? Nikdo neřeší nějakou určitou dobu. :-)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Hodně porodnických vložek
Košile dostanete, takže asi si zbytecně nebrat svoje.
Pití, vzít si dostatek vlastního pití.

09.10.17

Rodila jsem zde dvakrát - poprvé 10/1015, podruhé letos 9/2017.
Obě zkušenosti veskrze pozitivní.

První porod byl dlouhý, po vyčerpávajících hodinách doma jsme do porodnice dorazili s nálezem otevřená sotva na 2 prsty - přede mnou dalších x-hodin bolestí. Porodní sál perfektní, prostornej, s vanou, vlastní koupelnou, míčem, snad i lanem a podobným vybavením. Byla jsem tu po celou dobu porodu (přes 5h) sama s partnerem, jednou za čas přišla porodní asistentka na kontrolu či natočení ozev. Mohla jsem pít a dopovala jsem se hroznovým cukrem (asi by to v případě delších porodů chtělo mít nachystanou i svačinu pro partnera, ten můj byl chudák hladový. :))

Porod šílený, dlouhý, ale nikdo se nesnažil nic moc urychlovat, epidurál mi dát nechtěli, ale na ostatních možnostech analgezie se se mnou domlouvali a před podáním jakéhokoli léku mě informovali - včetně oxytocinu. Místo klystýru podávali pouze Yal. Při porodu přišla kromě porodní asistentky i doktorka, pomáhaly mi držet nohy, který bych už samou únavou sama neudržela (tlačení na koze v polosedě s pokrčenýma nohama přitisknutýma co nejblíže k tělu - doporučená poloha asistentkou - stejnou jsme volili i letos), radily, jak tlačit a jak dýchat (dýchaly se mnou), kdy je třeba počkat na dorotování hlavičky…

Výsledkem porod bez nástřihu a téměř bez poranění (pouze mírné natrhnutí labií), dítě ihned přiloženo na bříško, partnerovi nabídnuto přestřižení pupečníku. Poté na pár minut odneseno do vedlejší místnosti na očištění, změření, zkontrolování a zabalení - s asistencí partnera - a zase vráceno ke mě, přiložení k prsu a ponechání po celé 2 h na sále (pouze já, partner a miminko). Bohužel jméno doktorky ani porodní asistentky (vystřídaly se dvě směny) si nepamatuji.

Na oddělenní šestinedělí jsem byla na nadstandardu (výhodu hlavně vidím v možnosti návštěv po celý den až na pokoj), ženské sestry všechny milé, ochotné, chodily se loučit a druhé naopak představovat při předávání služeb… Sestry z novorozeneckého měly druhý den trochu honičku, takže rady ohledně kojení, přebalování, koupání a celkově péče o dítě přišly až s velkým zpožděním, ale přišly. :)

Druhý porod o hodně rychlejší, příjezd s pokročilým nálezem, opět soukromý porodní sál, tentokrát bez vany, ale koupelna taktéž vlastní, klystýr nedoporučen samotnou porodní asistentkou (vzhledem k progresi nálezu a spontánním čištění těla doma), zato oproti minule píchnuta voda (se souhlasem, poté kontrola ozev). Na sále opět soukromí pro mě a partnera, postupně se mi přišly představit porodní asistentky, sloužící doktorka i dětská sestra (jména jsem samozřejmě zapomněla ještě než vyšly ze dveří). Porodní asistentky nabízely analgetika a vždy mě dopředu informovaly, co se bude dít později (prohlídka, ozvy, voda, kanyla).

Výsledkem porod bez podání léků, bez nástřihu i poranění, miminko ihned na bříško, dále jako po prvním porodu. Oddělení šestinedělí beze změny, sestry milé a ochotné, dostatek náhradních povlečení, nočních košil, vložky a plínky vystačí na 1-2 dny, k dispozici jsou i kruhy na sezení pro maminky s porodním poraněním. Sestry z novorozeneckého se chodily ptát, zda něco nepotřebujeme, nabízely i přespání miminka u nich na oddělení první noc po porodu pro načerpání sil, informovaly mě kdy a jaké vyšetření dítě čeká (sluch, kyčle, krev z patičky), daly na výběr, zda pupečník odříznout, či nechat odpadnout.

No a jídlo… Jíst se to dalo, pro mě malé porce, snídaně v 8 hodin, oběd v 11:30 a večeře už okolo 17. hodiny (a to většinou dva krajíce chleba s máslem) - mezitím a potom za mě hlad, takže si doporučuju nechat donést nějakou sváču. :)

Personál:

MUDr. Šrýtrová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Porodní plán asi netřeba, před aplikací léků nebo jakýmkoli zásahem informují automaticky a bylo by zřejmě možné odmítnout, pouze na vypuzení placenty dávají vždy kapat oxytocin (ale to lze vyčíst z informovaného souhlasu). Nástřih rozhodně nedělají rutinně, ale opravdu dle potřeby.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vložky, síťované kalhotky, přibalit vlhčený toaletní papír a flašku s pítkem pro snadný oplach intimních míst po toaletě (není pak nutné se chodit několikrát sprchovat, stačí oplachovat), dále plenky pro miminko, eventuálně oblečení pro miminko, pro sebe pití k porodu i na pobyt (dávají jen černý čaj), na oddělení šestinedělí pak nějakou svačinu (na pokoji jsou i ledničky).

20.09.17

Po podezření na těhotenskou cholestázu si mě v den odběru krve rovnou nechali v porodnici na pozorování (36 tt). Manžel mi odpoledne dovezl věci a já byla každý den na monitoru a pod dozorem. Po pár dnech se jaterní testy zhoršily a byl zahájen vyvolávaný porod. Ve tři hodiny byla zavedena tabletka, za hodinku ještě půlka. Postupně naběhly kontrakce a v osm mi nechali odtéct plodovou vodu.

Zároveň se mnou byly na boxech další čtyři maminky, takže když mi měl být podán oxytocin na urychlení, poprosila jsem lékařku, aby ještě počkala, když vše postupuje tak, jak má. Jsem moc ráda, že mi vyhověla. V deset večer dorazil v munduru manžel a porodní asistentka nás nechala v poklidu samotné, ale byla na přijmu. Měla jsem box s vanou, takže jsem této možnosti využila a až do porodu byla ve vodě. Okamžitě, jak přišel tlak na konečník a potřeba tlačit, tak v mžiku dorazila porodní asistentka a následně paní doktorka. Samotný porod pak proběhl rychle, s mírným natržením.

Porodní asistentka i paní doktorka působily nesmírně klidně a pohodově a kdyby nebyl problém s odloučením placenty, tak možná i spokojeně. :) Nicméně vše se nakonec podařilo - po půlnoci porod a kolem třetí ráno vše hotovo i s placentou. Malou mi hned přiložili, ale kvůli velké ztrátě krve ji odvezli a já se na porodním boxu mohla dospat. Sestřičky na šestinedělí byly skvělé mladé holky a jedna milá starší paní. Bojovala jsem jen s dětskýma, které měly často několik směn po sobě a každá radila něco jiného. Malá ztrácela hodně na váze a všichni byli podráždění, sestry i já. To byla jediná nepříjemnost.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vzít si více vložek. Základní balíček je na pokoji, ale to nebude stačit. Výborný byl předporodní kurz.

15.08.17

Naše první miminko se v této porodnici narodilo začátkem července 2017 a byli jsme se vším naprosto spokojeni! Porod by náročný (20 hodin kontrakcí skončilo císařským řezem - malý měl 4,5 kg), ale přesto jsme si to v rámci možností užili.

Personál byl úžasný - od porodních asistentek (vystřídaly se u nás 3 směny), :) přes doktora a operační tým až po dětské sestry a personál na oddělené šestinedělek. Opravdu skvělí lidé, empatičtí, vždy nás informovali o stavu a dali nám na výběr, nikam nás netlačili. Se vším rádi poradili a dodávali energii i motivaci.

Skvělé bylo dokonce i jídlo (navzdory pooperační dietě) a nadstandardní pokoje jsou skvěle zařízené a příjemné. Platilo se za ně 700 Kč/noc a vyplatila se opravdu každá koruna. To soukromí a pohodlí za to určitě stojí.

Takže na 100 % doporučuji a poštěstí-li se nám ještě s dalšími dětmi, určitě sem zavítáme znovu.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pro prvorodičky předporodní kurz - proplácí pojišťovna. Ukáží a představí, jak to funguje obecně i speciálně v této porodnici, jaké jsou zvyky, ukáží porodní sály a doporučí další předporodní přípravu.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Mimo doporučený seznam věci nezapomenout vzít si věci i na období šestinedělí a odjezd domů - zejména dostatek vložek do podprsenek, regenerační krém/mast na bradavky (stačily mi vzorky z lékárny), čaje pro kojící matky, stahující pás na břicho na cestu domů (použila jsem svůj těhotenský a byl dostačující).

12.08.17

V Liberci jsem rodila letos 30.6.2017 podruhé. Kontrakce přišly kolem 18. hodiny a rovnou po 4 minutách, tak jsme vzali tašku, udali tetě dceru a vyrazili do porodnice. Před 19 hodinou si mě (v kleče na čtyřech drtíce ruku manželovi) u vjezdu do areálu přebírala porodní asistentka Knorová, která s úsměvem reagovala na projíždějícího řidiče, který nabízel pomoc, slovy: „Ta je moje“. Vzhledem ke stavu kontrakcí a připravenosti k porodu se manžel běžel převléknout do modrého obleku a šlo se na věc.

Po celou první dobu porodní u mě byla porodní asistentka, kontrolovala kontrakce, ozvy miminka apod. Byla příjemná a velice ochotná. Mohla jsem se pohybovat, jak jsem uznala za vhodné a hlavně příjemné, pokud bylo potřeba, neměla jsem problém vrátit se zpět na porodní lůžko. K samotnému porodu přišla mladá paní doktorka MUDr. Pavla Šrýtrová, která se mě i během první doby porodní ptala na průběh mého prvního porodu, na komplikace apod. Vzhledem k velikosti miminka byl potřeba nástřih, na souhlas se mě paní doktorka zeptala. Vzhledem k tomu, že se neřadím mezi tzv. Eko matky, a nejdůležitější pro mě je zdraví miminka a co nejbezpečnější porod, jsem souhlasila.

Syn se narodil ve 20:30 min., tj. hodinu a půl po příchodu do porodnice. Po porodu přišla dětská sestra a ihned přikládala miminko k prsu na kojení. Poté ho s manželem odnesli na očištění, zvážení a změření a podepsání a vrátili se už se zachumlaným miminkem. Mezi tím jsem za asistence doktorky porodila placentu a byla zašita. Asi po dvou hodinách jsem se přestěhovala na oddělení šestinedělí. I zde jsem se setkala jen s příjemným personálem, od lékařů, sester, laktační poradkyně, dětské doktorky a sester z novorozeneckého oddělení po servisní personál. Na cokoliv jsem se zeptala, na to mně bylo ochotně odpovězeno.

Co se týče stravy, tak jak už jsem hodnotila po prvním porodu… Maminky si musí uvědomit, že nejsou v pětihvězdičkovém hotelu. Strava je srovnatelná z běžnou školní jídelnou. Je to k jídlu. :)

Personál:

as. Knorová, MUDr. Šrýtrová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

V případě, že maminka bude rodit o víkendu, tak si přibalit dětské oblečení (pro prvorodičky doporučuji zavinovací košilky).

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Síťované jednorázové kalhotky, alespoň 2 balíky porodnických vložek Samu.

18.07.17

Rodila jsem před necelými třemi lety v Liberci. Na porod jako takový si nemohu stěžovat - rodila jsem císařem, byl to docela fofr, odtekla mi plodová voda a chlapeček byl koncem pánevním, takže se šlo na císaře. Největší bolest z celého porodu byla sonda, kterou mi zavedli nosem do žaludku a za kterou mne anesteziolog tahal, když chtěl, abych mlčela. Do tří minut od převozu na sál bylo dítě venku. Personál perfektní, když už jsem se zastyděla, že pořád něco melu a zmlkla jsem, doktorka se vyklonila zpoza plenty, kde mě zašívali břicho, a zeptala se, jestli jsem naživu, že jsem nasadila standard a báli se, jestli jim nekolabuju.

Co se týče poporodní péče, tam už bych výhrady měla. Např. to, že z prostorových důvodů musí ženy po císaři ležet na gynekologické JIP s jinými pacientkami. Měly jsme tři postele vedle sebe, oddělené plentou, nad námi světlo, proti nám sestra za pultíkem, poslouchala rádio, kecala s jinou, neměla jsem šanci usnout a když se mi to povedlo, tak asi v půl šesté přišla vizita s veselým zvoláním, že bych měla vstávat.

Po převozu na poporodní oddělení už to bylo lepší, ale vytkla bych porodnici hlavně tři věci:

1. Hrozně hnusné jídlo! Všichni tvrdí, jak maminky a kojící maminky musí dobře jíst, aby byly silné, dokázaly se starat o miminko, dělalo se jim mléko a kdesi cosi, ale to, co nám nosili k jídlu, bych nedala ani psovi. Díkybohu za manžela a rodiče, kteří mi každý den nosili domácí jídlo!

2. Kojení - nemocnice má sice certifikát Baby friendly hospital od Laktační ligy a v materiálech pro maminky se holedbá tím, jak věnuje zvýšenou péči kojení, ale v praxi to proběhlo tak, že všechny maminky nahnaly do jídelny a tam jim pustily video od Bepanthenu o kojení. Žádná individuální instruktáž o tom, zda dítě dobře držím, zda dobře saje, jak pečovat o prsa, jaké pozice mohu zvolit… všechny nás učily jen boční fotbalovou pozici, a to i maminky, které nebyly po císaři. Do toho mi poradili, abych si prsa chladila, takže nezkušená a blbá jsem je pořád měla omotaná mokrou plenou a levé prso mi zatvrdlo. V pravém jsem neměla skoro žádné mléko, ale protože už jsem se rozkojila, tak mne pustili domů a nazdar, nikdo na mne ani nekouknul.

Hned první večer jsem volala asi v půl desáté laktační poradkyni, protože prso jsem měla velké jak kopačák a neuvěřitelně to bolelo, děcko ani nemohlo chytit bradavku. Téměř celé šestinedělí jsem řešila hlavně kojení, odsávala pravé prso, masírovala levé, teklo to ze mne horem dolem, spala jsem asi 20 minut co tři hodiny, takže po 14 dnech jsem byla totálně mimo. A to nemluvím o tom, že mi sestry řekly, že nemohu kojit bez kojících kloboučků, takže mi trvalo asi další tři týdny, než jsem se toho nesmyslu zbavila. I laktační říkala, že bradavky mám naprosto normální, že nechápe, proč mi je doporučili - navíc to není levná záležitost. A ta práce s tím! Neustále vyvařovat, mýt, mít to nachystané, když jsem někam šla… Děs běs.

Doporučuju proto všem, co by chtěly rodit v Liberci, aby si tam radši pozvaly laktační poradkyni, i kdyby to byly nakonec zbytečně vyhozené peníze. Když mi kamarádka říkala, jaké poradenství jí standardně daly sestry v ústecké nemocnici, bylo mi do pláče. V Liberci spoléhají na to, že maminky mají načteno, a pokud si ženská sama neřekne, tak nepomohou. Resp. ano, ale v rámci laktačního poradenství za peníze, ne v porodnici. A to ty nejnepříjemnější sestry byly ty, se kterými jsem se viděla na předporodním kurzu a dávaly nám tam moudra o kojení…

Mimochodem, kurz tam byl taky o ničem, pokud má člověk načteno, nic moc nového se tam nedozví, natož takový ten nácvik dýchání, co vidíme v amerických filmech. Jediné co, že na kurzu má člověk možnost se zeptat na všechno možné, něco ho napadne na základě dotazů jiných maminek, může si tam najít budoucí kámošky a prohlídne si prostory porodnice, což jinak než v rámci kurzu nejde.

3. Informované souhlasy - za ty bych vraždila. Dnes jsem byla u zápisu kvůli dalšímu dítěti a zase jsem dostala štos papírů informovaných souhlasů s tím, ať je doma vyplním. Přitom skoro v každé kolonce je uvedeno, že „lékař mi vysvětlil/seznámil mne“. Jak to tedy mohu vyplnit, když mne nikdo neseznámil? Revoltovala jsem při propuštění z porodnice před třemi lety, kdy mi dali podobný papír o tom, že dětský lékař mne seznámil se stavem dítěte, jsem si vědoma rizik a po propuštění přebírám veškerou zodpovědnost. Jenže mne neseznámil lékař, natož sestra a ani sanitář, prostě mi dali papír a nazdar, podepište to. Řekla jsem, že to podepsat nemůžu, protože mi nikdo nic neřekl a nevysvětlil, natož aby si ověřil, že to chápu dobře, a sestra argumentovala tím, že když to nepodepíšu, nepustí mne domů (hahaha).

Nakonec kvůli mně přišla dětská doktorka, která zrovna měla vizitu, a prošly jsme ten papír spolu (z její strany velmi „ochotně“). Chápu, že naše zdravotnictví má málo personálu, není možnost se s každou novopečenou mámou crcat, ale když už si takto zjednodušují práci, nepřijde mi to úplně korektní. Protože co když si to přečtu, ale pochopím to blbě (nejsem medik, jsem laik), podepíšu to a když se pak něco stane, tak to bude na moje triko, protože já jsem přece podepsala, že tomu rozumím, že jsem byla seznámena, měla možnost klást dotazy a vše mi vysvětlili?

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nastudovat si nějakou knížku ke kojení, popovídat si na toto téma s kamarádkou, popř. si zaplatit konzultaci laktační poradkyně.

Zabalit si tašku s doporučenými věcmi, doklady apod. raději dříve - sama jsem neplánovaně rodila 3 týdny před termínem, neměla zabalené nic a příbuzenstvo horko těžko dokupovalo a hledalo doma potřebné věci. :-)

Vzít si s sebou papír a tužku na zapisování dotazů a informací od sester - hormony jsou mrchy a člověk fakt zapomíná. :-)

Z povinné výbavičky bych za sebe doporučila zavinovací bodyčka, s dítětem se líp manipuluje a oblékají se snáz než nemocniční košilky, které na dítě v porodnici půjčují.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Kupu věcí v porodnici dostanete - např. kojící košili bych si nebrala, aby si ji člověk akorát nezničil očistky, v porodnici si může půjčit erární. Stejně tak do začátku dostanete plenky na miminko (doporučuji nekupovat, dokud nebudete vědět, jak je děťátko velké, a pak poslat tatínka nebo kamarádku na nákup) a porodnické vložky. Hlavně je potřeba mít s sebou průkazku (pokud si ji chcete ofotit, tak před porodem, se zapůjčením po porodu dělali drahoty), OP apod. A samozřejmě nezbytné informované souhlasy a prohlášení o jméně dítěte - po píchnutí epidurálu jsem před převozem na sál musela vyplňovat, protože jsem neměla s sebou (zajímalo by mne, zda by mne bez toho nenechali rodit). :-X

Chystají se rodit v porodnici Liberec

Žádná uživatelka zatím nepřidala chystaný porod v této porodnici