Víte, proč miminka v inkubátoru dostávají háčkované chobotničky?

Miminko ležící v inkubátoru drží v ručičce chapadýlko barevné chobotničky. Obrázek, který v posledních letech vídáme v souvislosti s předčasně narozenými dětmi. Proč tomu tak je a odkud se chobotnice vzaly?

Víte, proč miminka v inkubátoru dostávají háčkované chobotničky? Chobotničky mají na miminka pozitivní vliv. Zdroj: Nedoklubko.

Chobotnice miminkům pomáhají

Kromě toho, že inkubátor vypadá s barevnou chobotnicí veseleji, plní ještě jednu významnou funkci. Miminka jsou tak zaměstnána svou hračkou, že si netahají za hadičky, sondy a drátky, na kterých je závislý jejich život. To potvrzuje i Ondřej Šalanský, zdravotní bratr na jednotce JIRP/ARO neonatologie v pražském Apolináři: „Chobotničku mohu dát dítěti k ručičkám, ono si hraje s jejími chapadly, tahá je. Snižuje se tím pravděpodobnost vytažení například gastrické sondy,“ a nachází ještě jednu praktickou funkci usměvavé chobotničky: „Hlavičku chobotničky mnohdy využiji i jako doplněk k polohování.“

Odborníci se shodují na tom, že jsou chobotničky při péči o předčasně narozené děti velkým přínosem. Díky těmto terapeutickým hračkám se miminkům lépe dýchá, mají pravidelnější srdeční rytmus a celkově jsou stabilnější a klidnější. Důvod je prozaický. Chapadla jim připomínají pupeční šňůru, se kterou si hrála u maminky v bříšku.

První chobotnička vznikla náhodou

V roce 2016 se jednomu tatínkovi v Dánsku předčasně narodila dcerka, které nechal uháčkovat chobotnici. Ta byla, po domluvě s lékaři, vložena k miminku do inkubátoru. Zjištění, že má terapeutický účinek a holčičce se díky ní daří lépe, na sebe nenechalo dlouho čekat. Chobotnici dostala postupně i další miminka a následující odborné studie potvrdily jejich pozitivní přínos.

Výroba chobotnic má svá jasná pravidla, která nastavil sám zdravotnický personál tak, aby byly hračky bezpečné pro miminka a daly se dezinfikovat. Přesné instrukce i návody naleznete na stránkách organizace Nedoklubko, která u nás v rámci projektu „Mámy pro mámy“ výrobu i distribuci chobotnic do porodnic zaštiťuje.

Slyšeli jste už dříve o chobotničkách do inkubátorů? Nebo je dokonce také háčkujete?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...