Na dovolenou nemusíte jezdit daleko. 5 lázní s krásnou přírodou v Německu

Pokud hledáte klidnou dovolenou a máte rádi wellness a spa, pak je Německo perfektní volbou kam vyrazit na letošní dovolenou. Díky inovativním termálům a lázním nabízejí německá lázeňská zařízení perfektní podmínky pro zdravotní dovolenou na té nejvyšší úrovni.

Bad Wörishofen, lázně v Bavorsku s Kneippovou léčbou. Zdroj: © Florian Trykowski-DZT Bad Wörishofen, lázně v Bavorsku s Kneippovou léčbou. Zdroj: © Florian Trykowski-DZT Zdroj: Florian Trykowski

Letos slaví německé lázeňství 200 let od narození proslulého naturopata Sebastiana Kneippa, jednoho ze zakladatelů přírodní léčby vodou. Německo ale nabízí mnohem víc než jen chůzi po oblázcích v ledové vodě. Najdete zde na 350 uznávaných lázeňských zařízení s minerálními a termálními prameny, bahnem a dalšími lázeňskými procedurami.

1) Bad Füssing: Proti bolestem zad a revmatismu

V dolnobavorském lázeňském městě Bad Füssing mohou hosté očekávat úžasnou termální lázeňskou krajinu. S vodní plochou 120 000 metrů čtverečních nabízí dostatek prostoru pro dokonalou dovolenou.

Minerální léčivá voda, která zde tryská při teplotě 56 °C z hluboké pravěké horniny a rozvíjí svůj účinek v termálních lázních, činí z místa skutečný zdroj zdraví. Složení vody je vysoce účinné. Speciální obsah sulfidu a síry pomáhá nejen při artritidě, bolestech zad, osteoartritidě, revmatismu a dně, ale také při stresu a syndromu vyhoření.

Bad Füssing, lázně s termální vodou, kde se zrelaxujete. Zdroj: ©Moritz Attenberger-Kur- & GästeServBad Füssing nabízí léčivou termální vodu. Zdroj: ©Moritz Attenberger-Kur- & GästeService Bad Füssing

2) Tradiční lázně v Bad Elster poblíž českých hranic

Se třemi pitnými prameny a deseti státem schválenými minerálními léčivými prameny je Bad Elster skutečnou studnicí radostí ze života. Spolu s lázeňským městem Bad Brambach tvoří dvě slatinné a minerální léčivé saské státní lázně. Bad Elster se nachází idylicky uprostřed oblasti Vogtland poblíž českých hranic.

Srdcem jeho pitné a koupací léčby jsou prameny Marien a Moritz, o kterých je první zmínka již z roku 1531 jako „Elstersäuerling“. Historická Albertova lázeň vás zve na minerální a perličkové koupele v nostalgickém prostředí.

Bad Elster, moderní terapeutické a relaxační centrum, lázně. Zdroj: © Adobe StockBad Elster, lázeňské městečko poblíž českých hranic. Zdroj: © Adobe Stock

3) Bad Brambach, kde od chronické bolesti pomáhá radon

Pouze 14 kilometrů jižně od Bad Elsteru se nachází tradiční státní lázně Bad Brambach. Radonová terapie se zde používá k úlevě od chronické bolesti. Bad Brambach má koneckonců nejsilnější zdroj radonu na světě.

Bahno a rašelina na revma i kožní onemocnění

Kromě radonu jsou zde k léčbě využívány také bahno a rašelina. Přírodní rašelina má minerály a teplo akumulující vlastnosti, které podporují krevní oběh, stimulují imunitní systém a metabolismus a pomáhají s osteoartrózou, revmatismem a svalovým napětím. Minerální bahno příznivě působí na kožní onemocnění, léčivá rašelina zase na revmatická onemocnění. Už přibližně 140 let se rašelina používá ke zmírnění revmatismu, osteoporózy a potíží s dnou.

Procházka po lese – perfektní doplnění lázeňského pobytu. Zdroj: © ČNOPKProcházka po lese – perfektní doplnění lázeňského pobytu. Zdroj: © ČNOPK

4) Bad Schmiedeberg a Kneippovy zahrady

Bad Schmiedeberg lázně jsou známé právě především díky proslulé Kneippovo vodoléčbě. Účinná filozofie Sebastiana Kneippa spočívá na pěti základních pilířích, kterými jsou:

  • voda
  • rostliny
  • pohyb
  • strava
  • rovnováha

Na základě těchto pilířů vyvinul Kneipp obecně platná a praktická pravidla včetně způsobu jejich aplikace. Kneippovo terapeutické centrum v Bad Schmiedebergu je opravdu jedinečné. Díky optimálně navržené architektuře budovy a láskyplné péči o rostliny a byliny v krásné Kneippově zahradě, je možné, aby zůstaly zelené i během chladné zimní sezóny.

Bad Schmiedeberg je jedním z mála lázní se třemi místními léky: slatinou, minerální vodou a radonem.

Rozmanitá krajina vytváří jedinečnou kulisu pro lázeňské město, které nabízí širokou škálu relaxace a fitness. Výlet si můžete udělat do okolních měst: Torgau, Dessau, Lipska či Berlína.

Lázně Bad Schmiedeberg, které proslavila Kneippova vodoléčba. Za shlédnutí stojí i místní zahrady. PBad Schmiedeberg, lázně známé díky Kneippově vodoléčbě

5) Nejstarší přímořské německé lázně Norderney

Pobřeží jsou přírodní wellness oázy. Procházka po pláži s interakcí vody, slunce, větru, teploty a jódu v pobřežním vzduchu je velmi prospěšná pro dýchací systém. Díky solné mlze ve vzduchu je cvičení na vodě ve zdejších lázních velmi efektivní. Bahno stimuluje krevní oběh a metabolismus a má například uklidňující účinek na revmatismus.

Uprostřed světového dědictví UNESCO u Waddenského moře se nachází Východofríské ostrovy, kde rytmus určují jen vlny, voda a vítr. Přírodní lázně v podobě mořského vzduchu a dlouhých procházek po pobřeží můžete prostřídat s návštěvou unikátního bade:hous.

bade:hous v Norderney

Tady vás čeká 8 000 metrů čtverečních vodní plochy. Na vodní hladině v bade:haus Norderney je vodní svět složený od vody studené po horkou, od stékajících pramínků po řvoucí vodopády. Plavat můžete uvnitř i venku a dopřát si můžete také solné lázně. Lázeňský objekt byl oceněn Evropskou cenou zdraví.

Žena v jógové pozici Mírumilovného bojovníka, lázně u jezera Tachinger See. Ideální příležitost pro Lázně u jezera Tachinger See poskytují ideální příležitost pro zklidnění mysli. Zdroj: © Günter Stan

Jaké lázně byste si vybrali vy? Jaké procedury patří mezi vaše nejoblíbenější?

Článek vznikl ve spolupráci s Německo Příjemná dovolená.Článek vznikl ve spolupráci s Německo Příjemná dovolená. www.germany.travel Zdroj: www.germany.travel

Přečtěte si také