S dětmi do Kutné Hory: Galerie, Svatá Barbora i Kostnice

Málokde najdete tolik zajímavostí na malém prostoru jako v Kutné Hoře. Můžete se jen procházet uličkami mezi starobylými domy nebo jít za kulturou a poznáváním.

S dětmi do Kutné Hory: Galerie, Svatá Barbora i Kostnice Chrám svaté Barbory je dominantou Kutné Hory.

Chrám svaté Barbory městu dominuje a je největším lákadlem

Se stavbou chrámu svaté Barbory se začalo ve 14. století. Je památkou na dávnou slávu a bohatství města, kdy se zde těžilo stříbro. Chrám svaté Barbory právem patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Uvnitř si prohlédnete například vzácné fresky, sochy a barevné vitráže.

K chrámu vede široká kamenná cesta lemovaná Galerií středočeského kraje a zábradlím s řadou soch, jednou z nich je svatá Barbora, patronka města, ale také havířů, dělostřelců, architektů, stavitelů a hasičů.

Galerie středočeského kraje

Zajděte do areálu jezuitské koleje, kde sídlí GASK. Často jsou tady pořádány doprovodné programy a workshopy pro děti. Stálá expozice je netradičně uspořádaná – namísto posloupnosti podle data vzniku díla a jeho stylu, jsou díla seskupená tématicky. Je to skvělý nápad, protože vás díla takhle mnohem víc zaujmou a spíš u nich zastavíte a zamyslíte se. Navíc v galerii najdete prostornou kavárnu s dětským koutkem.

Ve staré jezuitské koleji sídlí galerie.Ve staré jezuitské koleji sídlí galerie.

Kostnice

Gotický hřbitovní kostel s kostnicí je unikátní díky své bizarní výzdobě, kterou tvoří 40 000 lidských kostí. Působí tajemně, až strašidelně. Jedná se většinou o pozůstatky lidí, kteří zemřeli při morových epidemiích nebo během válek. Pyramidy z kostí a lebek tu v zástupech čekají na své vzkříšení.

Kostnice leží v městské části Sedlice a ideální bude navštívit ji cestou z centra na hlavní nádraží.

Lebky a kosti jsou i součástí kutnohorských sousoší.Lebky a kosti jsou i součástí kutnohorských sousoší.

Procházka a zábava

Podél historické části města vede kolem říčky Vrchlice tzv. Královská procházka. Na její cestě budete mít nádherný výhled na chrám sv. Barbory, Jezuitskou kolej, České muzeum stříbra – Hrádek, kostel sv. Jakuba a Vlašský dvůr. Jméno podle řeky Vrchlice převzal český básník Jaroslav Vrchlický.

Když budete chtít dětem návštěvu města zpestřit něčím hravějším, můžete je vzít na bobovou dráhu, která je s trasou 1,5 kilometru nejdelší v ČR, nebo na motokáry. Jen se předem ujistěte, že mají otevřeno.

Centrum Kutné Hory je krásné historickými domy a vkusnými krámky se suvenýry.Centrum Kutné Hory je krásné historickými domy a vkusnými krámky se suvenýry.

Další tipy, které se budou hodit

 • Pokud do Kutné Hory cestujete vlakem, z hlavního nádraží popojeďte na zastávku Kutná Hora – město. Výrazně se tak přiblížíte centru.
 • Kde si dát domácí zmrzlinu? Zkuste Zmrzlinárnu v Jakubské ulici.
 • Na kávu zajděte do Kavárny na Kozím plácku, která v loňském roce získala cenu Zlaté zrno, skvěle vaří zase v restauraci V Ruthardce.
 • Navštívit můžete také muzeum stříbra a mincí.

Chystáte se do Kutné Hory? Inspirujte se také v diskuzích

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Kutná hora - kde se ubytovat s dětmi?

30.6.20 16:57
20

Kutná hora kostnice

9.9.10 13:16
16

Chystáte se na výlet? Napište nám svůj tip.

Autor:

Máma, markeťačka, blogerka… píše, tvoří a ráda propojuje lidi. Ve volném čase cestuje, maluje a píše o tom blog DIY projekty. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1009
18.3.19 10:26

@hanuliatko Hani, já myslím, že v tom GASKu kavárna s dětským koutkem sousedí. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
62
13.3.19 10:31

Nemáte tip na restauraci s dětským koutkem/herničkou, prosím? Děkuji za inspiraci :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1009
12.3.19 10:25

@Jana-86 Jani a vy jste nevyzkoušela to edukační centrum v rámci GASKu? Já jsem z toho naopak byla nadšená :) Asi záleží, jak máte staré děti. Navíc naši kluci parťáci si vystačí tak nějak sami. :) Tak snad příště se Vám bude tip líbit. Hezký den, Iva :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
201
11.3.19 17:19

V Kutné Hoře jsme byli před týdnem s naší dcerkou (necelé 2 roky) a naopak musím bohužel konstatovat, že to bylo zklamání.
Pro děti malé vyžití, například zrcadlové bludiště zavřeno, protože ještě není sezóna. Přitom jde o vnitřní objekt.
Restauraci je sice dostatek, ale ceny občerstvení i nápojů často přemrštěné. Nakonec jsme však byli spokojeni v jedné restauraci v centru s velkým dětským koutkem.
Dá se konstatovat, že nejkrásnější místo v KH je Chrám svaté Barbory a výhled v okolí. Zřejmě je to však téměř jediná zajímavost.

 • Zmínit
 • Nahlásit