Boty a botičky

Deníček mamky tří dětí psaný s jistou dávkou nadsázky. Aneb sociálku na nás ani tentokrát, prosím, nevolejte! )

*

Jistě vás napadne spousta přívlastků ke slovu úklid. Jarní úklid, zimní úklid, předvánoční úklid, úklid narychlo, hloubkový úklid a mnoho dalších. Pro nás ženy má toto slovo mnoho významů a zcela sebekriticky mohu potvrdit, že je zároveň často spouštěčem přerůzných emocí. Málokdy však pozitivních.

Pro muže (alespoň pro většinu z nich) je jistým „kouzelným“ slovíčkem, které zajistí, že zrovna v čase daného úklidu jistě budou mít neodkladné záležitosti, a tedy, „ač by velmi rádi“, nebudou se moci onoho úklidu účastnit. Na základě vlastních zkušenosti mírně ironicky dodávám - NAŠTĚSTÍ. Se špetkou nadsázky totiž musím konstatovat, že muž ženě nejvíce pomáhá právě tehdy, když nepomáhá.

Jednou se takhle před 4. hodinou ranní vzbudím na strašný a nesnesitelný nakyslý zápach šířící se naším bytem. Po prvotním šoku, zda nejsem opět „v tom“ - a povím vám, to byl ale šok, v tu chvíli by se ve mně krve nedořezal - jsem se racionálním uvažováním ujistila, že onen zápach je opravdu skutečný.

I když věřte nevěřte, něco takového se v celé své hrůze jeví spíše jako naprosto neskutečné. A co hůř, opravdu to vychází odněkud z našeho bytu. Po chvíli více jak nepříjemného pátrání, jsem se po smradu dostala k našemu vysavači. Volám tedy na Marka, který se rozespale a nejistě začne rozpomínat, že by to mohlo být… Pardon, následující sled slov a událostí mám silně emočně zabarven.

Výsledkem však je zjištění, že má drahá polovička použila na úklid vylitých kuliček s mlékem vysavač. Tedy ten přístroj vysavač, aneb vysavač elektrický. Na podobné případy lze u nás použít jiný druh vysavače, totiž vysavač psí jménem Matylda. To žel manžela tenkrát nenapadlo.

A já, s ohledem na vás všechny, kdo tyto řádky čtete, se nebudu o této příhodě více rozepisovat. Popis následného čištění vysavače elektrického plného zkyslého mléka opravdu není pro slabší povahy - vlastně bych řekla, že toto není pro povahy vůbec žádné!

Jindy jsem se zase setkala s výraznou mužskou pomocí ve chvíli, kdy jedno z našich mladších dětí rozlilo psí „misku“ s vodou (miska je v uvozovkách proto, že během parních letních dnů používáme místo misky lavór, tedy objem vody v něm je značně větší, než v běžné psí misce), zatímco já nebyla doma. U mopu nebyla nasazena savá část a hadr Marek prý nenašel.

Dostal tedy velmi logický nápad, že onu vodu stačí násadou mopu rozetřít po co největší ploše a voda se sama odpaří. Z rozlité vody v obýváku se tedy následně stala rozlitá voda v obýváku, chodbě a částečně i v dětském pokojíčku. Mužská logika kupodivu opět selhala a do mého návratu od doktora s nejstarší Aničkou se voda opravdu nevypařila. Aneb co (ne)chcete najít při příchodu domů po téměř 2 hodinách strávených s otrávenou dcerkou v plné čekárně.

Nyní! SE! u nás koná (vysvětlivka:!SE koná! - vyjádření mužů pro činnosti vykonávané ženou) úklid s přívlastkem generální. Jedná se o nejhorší typ úklidu, kdy na rozdíl od úklidu přednávštěvového dbáte více na to, co není na první pohled vidět, než na to, co vidíte hned od dveří.

Na základě moudra o mužské pomoci (připomenutí: Muž ženě nejvíce pomáhá právě tehdy, když nepomáhá) dostal Marek za úkol strávit co nejdelší čas s dětmi v ZOO a následně s nimi navštívit někoho z příbuzenstva, či je pro-mě-za-mě držet do večeře ve sklepě bo někde u boudy na řetězu. Jednoduše do 19:00 nikdo z nich domů nesmí a jak je známo, účel světí prostředky. :D.

Dnešní úklid, zahrnující u nás vzácné činnosti jako mytí oken, praní záclon, čištění akvária, praní psího pelíšku, aj., přináší i debordelizaci našich bot. Přecejenom, je to to první, co vidíte, když přijdete domů, a mít byt plný špinavých rozházených bot není to, co bych si přála.

Je to i to první, co vidí návštěva, když přijde k vám. Botník a boty v něm. My, ženy, jsme všeobecně známé láskou k botkám. I když nejsem až takový nadšenec jako Sarah Jessica Parker v Sexu ve městě, jistou náklonnost k nim také přiznávám. Tedy abychom si správně rozuměli, ne k těm špinavým, či 100 let starým polorozpadlým Markovým křuskám… Takové dnes poletí na věčný odpočinek mezi smetí.

Spoustu okamžiků v životě však máme my, ženy, spojených právě s botami. Boty, ve kterých hrajete první zápas (děláte-li nějaký sport), boty do tanečních, boty na první rande, boty na svatbu… Vlastně teď jsem si vzpomněla. Úplně první věc, kterou jsem koupila, když jsem se poprvé dozvěděla, že jsem těhotná, byly právě ty malé rozkošné botičky.

Kolik je v těch botách vzpomínek. Pamatuji si první okamžiky, když jsme spolu s manželem začali žít. Dali jsme si do botníku boty vedle sebe a já věděla, že jsem už „paní“ této domácnosti a ne holka bydlící u rodičů. Věděla jsem, že už nikdy nebudu mít v botníku stejné zastoupení bot, jako před tím. A potom, po čase, jsem přinesla domů ty malé botičky (přesněji capáčky).

Ne příliš později jsem už kupovala botky i pro dvojčátka Marečka a Soničku. Ach, jak jsou některé botičky po našich prťatech malinké. To snad ani není možné. Chvíli se zamýšlím a představuju si, až budu kupovat první botičky do školky, do školy, do tanečních. Proč ten čas tak letí? Vždyť před chvilkou nosila Anička ty malinkaté newborn botičky a teď už má doma i lakovky pro malou slečínku.

Jak mi bude po některých těch botkách smutno. Láska/neláska, další a další boty-botky-botičky se dnes dostanou na smetí, charitu, či je posunu někam dál v rámci příbuzenstva. Náš byt vážně není nafukovací.

Pokud jsou boty v botníku první věc, co vidíte v domácnosti, mají opravdu boty určitou vypovídající funkci. Říká se, že podle bot poznáte člověka. Však o tom určitě vědí své tvůrci pohádky O Popelce. Při pohledu na botník a boty v něm můžete toho spoustu poznat i o celé domácnosti, ve které se botník nachází. Kolik v domácnosti žije lidských členů. Zda se jedná o rodinu aktivní, zda jsou spíše elegáni, nebo si potrpí na tenisky…

U nás by se momentálně pohledem na náš botník zřejmě „poznalo“, že jsme rodina nepořádníků a milovníků bláta s minimálně 10 členy, neurčitého životního stylu, se sociálními problémy a kdo ví co ještě. Postupně tedy boty třídím, myji, čistím, leštím, srovnávám… což činí poslední tečku dnešního úklidu. Byteček už je jak ze škatulky. Únava je to značná, ale ten krásný pocit z té hotové práce. Budeme tu mít čisťounko a krásně. Rychle ukuchtit nějakou rychlou večeři a za chvíli, crrrrr…

Najednou je v botníku o 4 špinavé boty navíc. Vlastně ani nevím, jak a kdy se to stalo. Boty jsou rozházené a s nimi i celý zbytek bytu. Slovo úklid ve mně znovu generuje spoustu emocí, tak ho raději vytěsňuji ze svých myšlenek. A co tedy vypovídá náš rodinný botník nyní? DĚTI S MANŽELEM UŽ JSOU DOMA!

Dodatek:
Rodinu poznáš podle bot - ne však podle toho, zda jsou uklizené, rozházené, čisté, špinavé, udržované či ochozené, ale podle toho, že v rodinném botníku je pro každé botičky vždy dost místa a lásky.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
7629
14.9.16 00:25

Jeeeeee..ty mi davas zabrat. Krasny cteni, uplne jsem roztala :srdce: BRAVO :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1087
14.9.16 06:21

Super cteni, takova normalni rodinka :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
14.9.16 07:10

Fakt deníček ze života :mrgreen: mám patery boty, aby zůstalo dost místa v botníku pro prťata, a stejně to ty potvory nevděčný vždycky nechají roztahané po celé předsíni :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
77
14.9.16 07:36

Moc hezky napsaný deníček… :potlesk: :) :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
828
14.9.16 07:37

SE koná :mrgreen: :potlesk: To je tak přesné!

Příspěvek upraven 14.09.16 v 07:38

 • Nahlásit
 • Zmínit
5133
14.9.16 07:57

A není Tvůj chlap taky z jiné planety? Protože vysávat tekutinu vysavačem, to už skoro zavání naprostou nepoužitelností Tvé drahé polovičky pro praktický život. Přiznávám, že takového chlapa doma nemám a jsem ráda, že když něco doma dělá, tak to dělá přiměřeně svému IQ. Jinak život naší rodiny se netočí kolem bot, je to pro nás spotřební zboží. Malé boty rovnou dávám pryč. Nevím, no, prostě rádoby vtipný článek o ničem, který ještě zároveň dělá z chlapa naprosto nepoužitelné stvoření, asi něco jak tatínek u Prasátka Peppiny. Já bych se tím moc nechlubila.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1559
14.9.16 08:24

@Zabatko Tak každý máme právo na nějaké to myšlenkové selhání. Já, ač si nemyslím, že bych měla IQ tykve, jsem si šla uvařit kávu, v rychlovarné konvici, když vypli proud a nemohla jsem dokončit vysávání bytu. :D proto přeci nemusím být nepoužitelná pro život. Chce to trochu nadhledu a radosti ze života :lol: krásný den

 • Nahlásit
 • Zmínit
5133
14.9.16 10:07

@Ebixa Jo, to je normální, to se stává, ale vysávat tekutinu, to mi přijde fakt ujetý dost. Nemluvě o tom, že autorka dělá ze svého partnera / manžela vola v průběhu celého článku. Něco jiného je roztomilé zmatkařství a něco jiného je napsat o svém chlapovi, že jeho logika „opět selhala“. Já nevím, no. Se nedivím, že z řad chlapů čtou tyto maminkovské servery snad jen úchyláci.

 • Nahlásit
 • Zmínit
797
14.9.16 11:15

@Zabatko tak ja mam asi taky IQ tykve, ale nepochopila jsem ze by vysaval uplnou tekutinu, nebot kdyz si manzel dela stejnou pochutinu, tak mléko tam vicemene neni, jak jsou ty cerealie nacucly, tak proc nevysat? :D ne ze bych to nekdy zkusila :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
476
14.9.16 12:09

Moc hezký deníček, krasne se to četlo. Rada si od tebe zase něco přečtu. Jinak tedy ja tak silnou vazbu k botám nemam. Starý leti bez nostalgie do popelnice, nahradí je nový pár - a hotovo. Jakepak copak, jsou to ‚jen‘ boty. Ale je fakt, že třeba šaty, ktere jsem nosila ke konci těhotenství a jela v nich do porodnice, urcite nikdy nevyhodim. Kazda jsme zatižena na něco jiného :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
421
14.9.16 15:53

@Zabatko souhlas, taky mě úplně zarazilo, že snad nikoho nemůže napadnout vysávat cereálie nasáklé mlékem… no, asi může 8o a rozlitou vodu rozetřít po celé bytě, to by mě tedy taky nenapadlo… Nevím teda, ale podle zakladatelčina popisu je její partner asi trochu… jednoduchý.
Taky ty řeči o tom, že chlapi jsou neschopní pomoct v domácnosti a že je lepší je vůbec nezapojovat - díky bohu, že u nás to neplatí a můj chlap je šikovný a nemá IQ tykve :palec:

Příspěvek upraven 14.09.16 v 15:53

 • Nahlásit
 • Zmínit
293
14.9.16 16:06

Moc hezký a vtipný deníček, opravdu mě bavilo ho číst. Jen tedy malá poznámka k tomu čištění akvária - také máme, a 14 ti denní interval je podle mého nutný standard, i když my tedy máme živé rostliny… ale i tak doporučuji vyřadit jeho čištění z „vzácných“ činností a zařadit do „běžných“ :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2454
14.9.16 17:06

Pobavila jsem se. K botám nemám nijak silný emoční vztah, ale každá má svoji „úchylku“ někde jinde;-)
Jinak si nemyslím, že by autorka dělala ze svého manžela vola. Či, že je nepoužitelý pro život. Chtěla bych vidět ty dokonalé partnery, které máte doma Vy, kritické dámy… Každý má něco (ať už muž či žena) a někdo hold není úplně praktické na „běžné“ životní události. Můj manžel je doma ztracený, jakmile má najít hadr na podlahu či cukr. Ale je zase neskutečně zručný, co se týče budování, vrtání a plánování…
Jo a vzhledem k tomu, že je dneska už spousta vysavačů, které jsou určeny i pro mokré vysávání a vysávání tekutin, tak mi to, že manžel použil na cereálie s mlékem vysavač, nijak divné nepřijde.
Myslím si, že paní svého muže miluje právě takového, jaký je. Jen když poznáme chyby druhých a i přesto zjistíme, že bez nich nemůžeme být, nám říká, že je opravdu moc milujeme…

 • Nahlásit
 • Zmínit
831
14.9.16 20:24

@Zabatko souhlasím s tebou a ve všem. Jsem si říkala, zase další pipina, která všechno umí nejlíp a chlapa má teda vlastně proč-jen jako oplodnitele? A tak mě celkem poklesla brada, když dle jmen jejich dětí jsem přišla na to, že tuhle nemožnou slátaninu psala mě původně dle psaní sympatická přispivatelka, popravdě jsem si myslela až do přečtení tohoto deníčku, že je inteligentnější.

Já chvála bohu také nemám takové nemehlo chlapa doma, já žiju narozdíl od ní a jí podobných s partnerem, kdy spolupracujeme společně, a to ve všem.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1806
14.9.16 20:54

Dennicek je pisany s nadsazkou, ako na to na zaciatku zakladatelka upozornila ;) Pre mna celkom prijemne a zabavne citanie. Takze tieto hlboke analyzy o voloch a inteligencii su celkom zbytocne :oops:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1772
14.9.16 21:29

A to me to bavilo a lepsi umet si udelat srandu ze sebe a svych blizkych, nez byt mistr sveta amoleta Amerikano

 • Nahlásit
 • Zmínit
tatranka1
14.9.16 21:44

@Zabatko nsprosto souhlasím

 • Upravit
14.9.16 22:08

Tak toto je kvalitka vazene damy :D Velmi pobavilo, vtipne a inteligentni cteni.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14.9.16 22:48

@Ebixa musím naprosto souhlasit.-) prostě někdy to nesepne. Deníček super- pozitivní, ale co mě fakt nebaví, jsou komentáře „intelektuálek“, které rozeberou deníček nebo diskuzní komentář uživatelky skrz naskrz a vytvoří psychologický profil všech zúčastněných! za poslední tři dny jsem přečetla tři fakt příjemně napsané deníčky (s nadsázkou a vtipně),a u všech se objeví komentáře ve stylu- máš nepoužitelného manžela, nebo „jó ty si myslíš, že jsi něco víc, že máš doma američana“ apod. Jak vidět internetový profil snese hodně :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
793
15.9.16 08:10

Vtipné, líbily se mi i tvé předchozí deníčky :potlesk:
Ovšem některé deníčky by zřejmě měly mít nálepku „pozor, obsahuje nadsázku a ironii“, jisté čtenářky ji bez toho asi nepoznají :D Jinak si myslím, že autorka těmi botami nemyslela ani tak ty boty, jako spíše vzpomínky a zážitky s nimi spojené. A mimochodem, můj muž má tolik bot, že při pohledu do naší předsíně by si někteří mohli myslet, že praktikuju mnohomužství :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
15.9.16 09:23

Ráda čtu deníčky od lidí, jež opravdu políbila umělecká múza a nedělají si tady z toho jen zápisnik :potlesk:

Příspěvek upraven 15.09.16 v 09:25

 • Nahlásit
 • Zmínit
5133
15.9.16 10:03

@Jitusee
Jojo, proto to s tím uměním taky tak vypadá. Ale tak jako chápu, že na epipi se tleská kde čemu. :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
15.9.16 10:24

@Zabatko Krásko,že ty ses rozhodla,,chcát proti proudu " a řadíš se do druhé skupiny, jež jako známku ukrutného,,neepipiňáctví" zhaní všechno z tebe vyjmečnou nedělá, ba naopak.
Vedeš tady sáhodlouhou debatu na téma, že někoho může napadnout vysát cerealie, evidentne ti význam jako hyperbola či nadsázka moc neříká, což je škoda. Ušetřila by ses podobných spekulaci nad h*vnem, ale co pak s časem a takovou salvou moudrosti, vid? :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
421
15.9.16 11:09

Nechápu, co tady pořád píšete o nadsázce, vždyť její manžel ty rozmočené cereálie vysál doopravdy, nějak nechápu, kde se v tom tedy uplatňuje ta nadsázka? :D v tomto případě je tento termín úplně mimo mísu.

Příspěvek upraven 15.09.16 v 11:10

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.9.16 12:11

Krásné!! :potlesk: :potlesk: Jako zákusek po obědě. A dodatek na závěr si asi pověsím na ledničku! Užívejte rodinky i botiček :mavam: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
15.9.16 12:20

@Tris123 Tys u toho stala, ze vis ze je vysal doopravdy a deníček neni pouze vtipná hyperbola? ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
421
15.9.16 13:27

@Jitusee nechápu, proč by někdo něco takového psal jen tak, kdyby to nebyla pravda? 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
2301
19.9.16 19:20

Já bych potřebovala botníku přidat ještě tak dvě tři "patra " obvzlášt v létě :D láska pro ně je, ale to místo v botníku už ne :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
793
19.9.16 19:54

@Tris123 nadsázkou je míněno to, jak je deníček podán, schválně svého muže „shazuje“, aby nás pobavila (já se třeba od srdce zasmála, mám doma podobný exemplář), ve skutečnosti to s ním určitě tak hrozné nebude :). Ke kuličkám - i kdyby je vysál, tak co, tys nikdy neudělala žádnou kravinu? ;)

edit: @Jitusee, pardon, že odpovídám za tebe, já si až teď všimla, že jsi v otázce označená :kytka:

Příspěvek upraven 19.09.16 v 19:57

 • Nahlásit
 • Zmínit
4593
19.9.16 21:45

Krasne napsano. Moc hezky se cetlo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
421
20.9.16 09:49

@zuzika82 to netvrdím, každý někdy uklouzne, jen tohle mi přijde už trochu moc, takový kiks bych očekávala třeba od nějakého důchodce, co moc neví, jak funguje moderní technika, ale ne od mladého chlapa ;) no, víc bych to už nerozebírala, každý máme jiný názor :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11594
26.9.16 13:06

Pekny.Taky mam k detskym botickam citovy, nekdy az sentimentalni vztah. Mamca nam schovavala nase prvni botky, ja v teto tradici pokracuji u svych deti… :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11594
26.9.16 13:15

@zuzika82 Presne,denicek mel za ukol hlavne pobavit. Kdyby slavni komici obcas neco nezvelicili a treba nepribarvili, tak bychom se zdaleka tolik nezasmali. Takze za mne, i kdyby si to autorka cely vymyslela, me to pobavilo a zasmala jsem se. Hezky den vsem

 • Nahlásit
 • Zmínit