Děti jsou jako barvy

Není podzim, čas her barevných listů a dovádění papírových draků. Není jaro, čas rozkvetlých květin a jejich barevného představení. Není ani léto, čas pampelišek a ptáčků. Je zima.

*

Není však zatím dost čerstvého sněhu, aby ho zimní sluníčko rozehrálo ledovými barvami. Je zima až praští v kostech. Zima pro nás znamená 3 kombinézy a hodinu chystání před odchodem z domu navíc. Zima znamená konec vypouštění dětí na hřiště či do písku za účelem vyřádění, zabavení, UTAHÁNÍ. A především zima nám letos přinesla již druhé kolo marodění. A to vždy na třikrát. Zima k nám tedy „přivála“ litry kuřecí polévky a čaje s citrónem. Co teploty chybí venku, to doháněla naše dítka pálící jak kamínka.

Po nemoci přichází v platnost jeden z mnoha fyzikálních zákonů, který se však ve škole nevyučuje. Poznat se dá pouze při rodičovské praxi. Zákon vychází ze zákona o zachování energie a jeho znění je následující: Během nemoci dětí se veškerá energie rodiny přenáší na rodiče a po nemoci dětí se veškerá energie rodičů přenáší na děti. Aneb, v praxi mají rodiče během nemoci dětí takových sil, až nad tím žasnu. Po nemoci však máte dva vyšťavené rodiče a neurčitý počet dětí, která se rázem promění v dráčata. Konkrétní počet dráčat mají rodiče - s výjimkou dvojčat (a vícerčat) - sami na svědomí. A protože u nás tomu osud tak chtěl, neseme jako rodiče starší holčičky a mladších dvojčátek následky hned třikrát.

Naše tři malá dráčata pomalu vyrostla z vodního období a plynule přešla do období osobního vlastnictví. To se vyznačuje především větami typu: „To je moje“, „nedám“, „to chci“. Také tu vládne zákon „boje o přežití“. Co si nevybojuješ, to nemáš. V dráčatech se navíc probouzí pud značkování. Ke značkování taková dráčata používají cokoliv, co mají (i nemají) k dispozici. Může to být zrcadlo pomalované máminou rtěnkou, okna - a vlastně všechny další hladké povrchy - opatlaná dětskými ručičkami. Může to být rozsypaná mouka na mladším sourozenci, který následně bez námahy označkuje zbytek bytu svou pouhou přítomností na daném místě. (Na každém místě!). Dále k tomu dráčata mohou použít rozházené ponožky, které si všichni tři navzájem rádi kradou.

A ano, „vlastní teritorium“ už bylo označkováno i vylitým obsahem nočníku či přímým rozpatláním jeho obsahu. Neznačkuje se však pouze území. Tuhle si Sonička označkovala dvojče Marečka fixami, jakože je její, načež nejstarší Anička nezapomněla stejným způsobem označkovat psa Matildu. Mareček zas zvládnul označkovat tatínkův pracovní notebook dětským čajem a přesnídávkou a následně všichni společně označkovali nový Vánoční ubrus dětskými razítky. V nestřežené chvilce se razítková značka objevila i na mé nové bílé halence. Zřejmě si ji některá z dcer chtěla rezervovat do budoucna. Ale, kdo ví…

Důkazy výskytu dráčat v domácnosti jsou všude. Kdyby však někdo přesto měl pochybnosti, společnými silami jsme vytvořili a následně vylepily do oken A, S, M a několik dalších obrázků z barviček na skla. Také si děti vyprosily světýlka na balkón, která si chtěly i samy naaranžovat. Kdo procházíte kolem, ten - z pohledu sucharských dospělých - nevkusně osvětélkovaný balkón a olepená upatlaná okna, to jsme prosím my. Aneb před narozením vlastních dětí raději nikdy netvrďte, že tohle byste na okna/na balkón nikdy nedali. Protože znáte to - odříkaného chleba…

Jelikož jsme v období platnosti zákona ohledně energie u dětí po nemoci, a o energii jejich rodičů už také víte své, vy, kdo zákon znáte, je třeba s energií dráčat moudře nakládat. Však je známo, že z nahromaděné energie se u takového draka tvoří oheň a síra…

Navíc adventní čas je v plném proudu. Proto je nejlepší spojit nutné s užitečným. Pustili jsme se tedy s dětmi do pečení a zdobení perníčků. Za účelem označkování si každého ukořistěného perníčku taková dráčata velmi ráda spolupracují. Ve výsledku označkovány samozřejmě nejsou pouze perníčky, ale i všechna dráčata, maminka, stůl, zem, kus stěny… Zdobení je sice u konce, ale cíl v nedohlednu. Maminka zralá na min. jeden medvědí zimní spánek, byt v rozkladu, ale dračí energie neustále přetrvává. A tak - pomůže snad jenom zázrak. Ale nejsou zázraky jenom v pohádkách?

Tatínek se vrací z práce. Maminka je vysvobozena hned od třech nezkrotných draků… A co se dělo dál? O tom už je zase jiný příběh.

Nyní, kdyby to bylo vůbec možné popsat jedním slovem, řekla bych, že děti jsou barvy. Neustálá a pestrá paleta barev, která obsahuje i ty tmavé odstíny, ale velkou škálu těch veselých, pestrobarvených. A i těch nejjemnějších pastelových. A když takový dráček usne, stává se z něj spící andílek. A z obyčejného manžela může být v mžiku spanilý rytíř, který vás zachrání…

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
5693
18.12.17 13:36

Milý deníček :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
859
18.12.17 13:49

Hezké:) zatím máme jen jedno dráče (druhé nepřerostlo ještě povijan), ale už se těším, až spolu budou lumpačit :). I když pak v reálném čase mě to asi moc těšit nebude:D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1274
18.12.17 15:21

Nevim jestli to tak mate taky ale ja kdyz ty maly dracata (mam dve) ulozim a sama jsem zrala, jak pises v denicku, na medvedi spanek, casto chytam druhy dech tentokrate sama pro sebe, casteji pro domacnost :lol: ale stejne i kdyz uz fakt nemuzu, jsem protivna a nastvana ze nemuze byt chvilku uklizeno jsem vlastne rada za to ze tady jsou a ze jsou zlobivy protoze ten detskej smich kdyz znackuji kde co je proste k nezaplaceni :srdce: moc hezky denicek! Tesim se na pokracovani co se deje kdyz prijde domu tata, u nas nastava mnohem vetsi chaos nez doposud :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
18.12.17 22:51

Pekny denicek :-)
prave vedle me lezi jedno (me jedine) nemocne drace. jsou mu ctyri roky a ma uz treti zanet stredniho ucha od zari. od soboty jsme byli u doktora 3×, ousko mu pichli v sobotu v noci a dnes mu predepsali antibiotika. s tezkym srdcem jsem se rozhodla mu pres zimu prerusit skolku, pritom se tam uci takovych novych veci. damy co davate deti do skolky vecne nemocne, pamatujte na to, ze vase dite ma jen rymu, ale dite od jine maminky to muze hrozne odnest. nevymlouvejte se na to, ze musite do prace a zajistete si jine hlidani. kdybyste to nedelaly, bylo by mene nemocnych deti. jedna nestastna maminka anonymne abyste ji tu nesezraly za ziva :-( se omlouvam za nabourani diskuze a preji ji, aby mela ve skolce ohleduplne maminky.

 • Nahlásit
11595
19.12.17 19:39

Pěkný čtení, taková normální rodinka se třemi dětmi :mrgreen:, ať jste hlavně zdraví a užijete si krásné Vánoce!

 • Nahlásit
 • Zmínit
20.12.17 02:29

Vůbec jsem to nechtěla číst - ten nadpis mi nějak nesed, ale teď jsem se z nespavosti zacetla a udělala jsem dobře: Deníček mě velice pobavil i dojal. Díky za něj. :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1079
20.12.17 02:46

Moc hezký deníček. Také teď mam doma jedno nemocné dráče, které už je ve fázi „nic mi už není a nudím se, protože nemůžu ven“. Do toho je nemocný i tatínek, takže je zalezlý v posteli a já tu melu z posledního, protože část noci houpu naše čerstvé dráčátko s kolikama. Doma máme děsný nepořádek, cukroví stále ještě dodělávám, když mladší náhodou usne, protože ani přes den moc dobře nespí. A starší se stále snaží pomáhat, což způsobuje ještě větší chaos. Ale jsem šťastná, že je mám. Nepořádek na vánoce přežijeme a návštěvy pro nemoc nepřijímáme :) Tak krásné vánoce všem :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
20.12.17 10:05

Tiež som sama doma s troma (6, 4 a 1) už dva týždne… Boli chorí, a do škôlky ich už nedám, aby tam zas niečo za tých pár dní nachytali… Akurát mi chýba ten rytier, čo by ma zachránil, ten môj chodí domov neskoro, keď už deti spia a zvládne sa už len navečerať… Vianoce prídu aj bez umytých okien a 10 druhov zákuskov napečených… Napr. včera moje predvianočné upratovanie spočívalo v tom, že som upratala jeden šuflík, zvyšok času je už len starostlivosť o deti, varenie a priebežné práce v domácnosti. Kým malá spala, upiekli sme so staršími vanilkové rožky a potom sa hrali - čas s deťmi bude vždy pre mňa vzácnejší jak hysterické prípravy na Vianoce. Inak to u nás až taká katastrofa nie je - značkujú sa len steny a deti :) Ale aj tak sa niekedy ľutujem, že som na všetko sama.

 • Nahlásit
 • Zmínit