Co se nám osvědčilo III

Rodičovství

Jaké hračky u nás uspěly?

Už jako miminko byla naše dcerka hravá a překvapivě se dokázala hodně zabavit sama. Měla jsem půjčenou od kamarádky hrací deku s konstrukcí, na kterou se zavěšovaly hračky, a ta se dcerce moc líbila. Stejně tak i kolotoč nad postýlku. Na kočárku jsme vozili zavěšenou opičku, která hrála melodii, ale jinak jsme v kočárku moc hračky neužily. Když byla dcerka miminko, tak většinou v kočárku spala a když byla větší, tak pozorovala z kočárku, co se děje venku a hračky jí moc nezajímaly.

V postýlce měla jen ten kolotoč a zavěšenou kočičku, kterou vyhrála v časopise v jedné soutěži, a která, když se jí zatáhlo za ocásek, hrála. Ale naší nejdůležitější hračkou do postýlky byl usínáček - mořský koník, který hrál uklidňující melodii a šplouchání moře. Ten byl na usínání k nezaplacení. Na dcerku to opravdu platilo, naučila se při něm usínat a sama si ho pak vždy do postýlky žádala. Někde jsem četla, že je dobré pořídit takovou „usínací hračku“ ještě nenarozenému miminku a přikládat si ji na břicho, aby si miminko zvyklo ještě u maminky v bříšku na konkrétní zvuk a je to pro něj prý o to víc uklidňující, když mu to pak pouštíte po narození. Tohle jsem tedy nezkoušela, ale docela tomu věřím.

Co dcerku moc nenadchlo, byla kupodivu kousátka. No ona je už od malička tak trochu dámička a jen tak něco do pusy nedá (což jsem ráda), takže jsme kousátka skoro nepotřebovaly, ale všichni naši kamarádi je měli rádi, v tom byla dcerka výjimka.

Když pak byla dcera větší miminko, dávali jsme jí občas do sedátka Fisher Price, na které se dala přidělat hrazdička s hračkami s různými zvuky, ale jí stejně nejvíc bavilo, že má rozhled a sledovala okolí. Ale upozorňuji, že kvůli zádíčkům jsme to s používáním sedátka moc nepřeháněli, i když mělo více poloh - od takového pololehu až do sedu.

Jak jsem psala v předchozím díle, využívali jsme jej i na krmení. Myslím, že na trhu je více značek těchto sedátek - lehátek, které vám dobře poslouží a podle mne ani nemusí mít další speciální funkce, jako mělo to naše. Jednalo se o vibrování, ale dcerce to spíš vadilo, než aby se jí to líbilo.

Velmi oblíbenou hračkou u nás byl zpívající a mluvící pejsek, kterého dostala dcerka po dětech mé sestry. Pejsek po zmáčknutí jednotlivých částí na těle říká jejich název a nebo nějaké hlášky typu „ Mám tě rád“, „Pápá“ a tak. Máme ale ještě tu starou verzi, která je jen v češtině. Slyšela jsem i tu novou verzi, která je v češtině i angličtině a nevím, jestli je to tím, jak jsem neustále doma poslouchala ty hlášky a písničky dokola, ale ta starší verze mi přijde melodičtější.

Hodně velké terno u nás byl kočárek-chodítko od Fisher Price zakoupené z druhé ruky. Pořídili jsme ho, když se dcerka začala odhodlávat k chození a bylo bezvadné. Stabilní, s dostatečným prostorem pro chůzi, což mi přijde, že spousta chodítek nemá a přišlo mi velice bezpečné. A když si pak dcerka byla jistá v chůzi, užívala ho dál jako kočárek. Když jsme u těch kočárků, tak další „model“ kočárku dostala dcerka jako dárek v podobě skládacích golfek pro panenky. Musím podtrhnout to slovo skládací, protože se mi venku velice osvědčilo, když malou přestalo vození kočárku bavit, že jsem je složila a připnula na batoh. Najezdily jsme se a počítám, že letos ještě najezdíme, venku s tímto kočárkem docela dost, dcerku to baví. Ze začátku tedy odmítala cokoliv v kočárku vozit. Panenky i medvídci vždy letěly z kočárku ven, chtěla ho prostě vozit prázdný. Asi to bylo v době, kdy ji víc než panenky zajímala auta, ale teď už tu drandí po bytě s panenkami.

Samozřejmě na ven máme odrážedlo. Dostali jsme nejprve jedno od švagrové, se čtyřma kolečkama, tak jsem byla ráda, že bude stabilní, ale dcerce nějak nevyhovovalo a pořád pokukovala po klasickém odrážedle se třemi koly – tzv. Enduro. Tak jsem jí jej nakonec koupila z druhé ruky a byla moc spokojená.

Teď zvažuji, co pořídit nyní, kdy jí jsou dva roky a půl. Zda tříkolku, odrážedlo typu First bike (ale to mi přijde hrozně drahé) nebo už malé kolo s přídavnými kolečky? Ale to si myslím, že ještě neušlápne. My jsme s manželem docela nadšení cyklisté, tak bych jí ráda vedla od malička k pozitivnímu vztahu ke kolu.
Doma si hodně vyhrajeme s dřevěnými vkládačkami, kdy se obrázky vkládají do obrysů - nejlepší jsou ty s držátky. A samozřejmě máme dřevěnou stavebnici s kostičkami, kvádry a dalšími tvary – u té vydrží dcerka docela dlouho. Stejně tak si hodně vyhraje s různými zvířátky, ale ne plyšovými, těch si moc nevšímá, na ty nám spíš sedá prach na poličkách v pokojíku. Má plastová a dřevěná zvířátka, takovou farmu a zoo, ta s námi občas i jedí u stolu.

Co se týká panenek, tak ty nejraději krmí a převléká, takže jsem k nim postupně dokoupila nádobíčko a oblečky. Přijde mi, že si ale raději hraje s těmi malými (cca 10 až 15 cm).

Už od začátku dcerka milovala knížky. Nejdříve ty obrázkové pískací, omyvatelné z PVC a také látkové s pestrými obrázky. Ty jsme užili skoro vždy a všude. Později pak leporela s tvrdými stránkami, které sloužily nejen k prohlížení, ale i k výstavbě tratí pro autíčka. Dcerka si totiž vyhrála i s auty, ale ještě více jí učarovaly mašinky, které dostala k posledním Vánocům (ve dvou letech a čtvrt). V oblibě má také knížky s magnetickými obrázky, které se dají do knížky vkládat.

Momentálně u nás vede sada kolejí a mašinek, které jsme pořídili v IKEA a ke kterým jsme ještě dokoupili závory, což je u nás číslo jedna (kdo ještě nemáte v sadě závory tak vřele doporučuji) a tunely. Dokoupili jsme i igráčky – paní výpravčí přece nesmí chybět, jinak vlak nepojede. Z těch igráčků mám radost i já, tak trochu si vždy vzpomenu na své dětství, i já jsem si jako malá s igráčky dost hrála. Taky mám pro malou připravený dárek k svátku v podobě igráčka – paní doktorky i s ordinací.

Možná jsem na nějaké osvědčené hračky zapomněla, přeci jen, je jich hodně. Někdy se mi zdá, že zbytečně moc, ale vysvětlete to babičkám, dědečkům a tetám.

Hodnotilo 14 lidí. Score 1.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Ajdula
Stálice 86 příspěvků 13.03.13 09:13

First bike vřele doporučuji, oba moji synové na něm začali jezdit ve 2 letech a staršímu jsme potom dali kolo rovnou bez přídavných koleček a za 15 minut to uměl, protože uměl držel perfektně rovnováhu. Je sice pravda, že chvilku se mu nechtělo šlapat, protože je to těžší, ale opravdu jen pár dní a když už vydržel jezdit několik minut a naučil se zatáčet - asi pro 3-4 dnech trénování, vždy max 10 minut - tak už z kola neslezl. Ve 3.5 letech jsme taky pořídili koloběžku, aby mu mladší na First bike stačil. Kolo vede, ale i kolběžku používáme. Mladší - za 2 měsíce 3 roky - už se nemůže dočkat až vyrazí na jeho „kolo“. My pořídili Jd bug, stál kolem 1100,ale určitě se dá sehnat taky použitý. Každopádně investice nelituju, využili jsme opravdu hodně. Horší je, že k tomu potřebujete ještě helmu a my navíc pořídili reflesní vestu, ale ta drahá není.

 
Ajdula
Stálice 86 příspěvků 13.03.13 09:14

Jen pro detail, starší se na kole naučil ve 3 letech a asi 3 měsících.

 
Marcy2
Kecalka 168 příspěvků 13.03.13 12:22
Odrážedlo

Velmi dobrou alternativu k First Bike je odrážedlo X-Bike z Lidlu. Stojí kolem 1000 kč a mohu opravdu jen doporučit. Díky odrážedlu a manželově trpělivosti dcerka jezdila na kole v necelých třech letech (cca 5 km).

 
Viicky
Kecalka 328 příspěvků 13.03.13 14:41

Take mame to X-Bike z lidlu, dneska jsme poridili i helmu zn. Author, ta je super. Davate nekdo detem i chranice na kolena, lokty a zapesti?

 
Sportovka
Kecalka 437 příspěvků 13.03.13 15:35

Díky za tipy. Koukala jsem, že teď mají v Lidlu akci na kolo-odrážedlo, ale údajně je určené pro děti od 3 let. Dcerce jsou 2,5 ale je spíš menší, tak to na ní bude ještě asi velké. No, musí se to vyzkoušet.

 
Sportovka
Kecalka 437 příspěvků 13.03.13 15:36

@Viicky my plánujeme ty chrániče určitě pořídit.

 
Kamka33
Závislačka 2616 příspěvků 13.03.13 16:05

Ahoj, mám dcerku taky dva a čtvrt roku a to odrážedlo z lidlu jsem chtěla koupit, tak díky za recenzi :-)

 
LucaLuca
Závislačka 4454 příspěvků 13.03.13 22:11

My jsme měli odrážedlo Spartan ze sportu za 800 a vydrželo na dvě děti. Ještě ho asi zdědí sousedovic dítě letos.

Příspěvek upraven 13.03.13 v 22:11

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30553 příspěvků 14.03.13 01:17

My to x bike máme, a co vím, tak je od 2 let. syn ho dostal ke 2. narozeninám, a na zem bez problému dosáhl, něměl ho ani v nejnižší poloze.

 
kolistka
Povídálka 50 příspěvků 14.03.13 09:05

Můžeme doporučit české odrážedlo Yedoo tootoo, je lehké jako first bike a mají i modely se čtyřlístkem, máme Pinďu. Po poradě s cyklisty-odborníky kola s postranními kolečky vynecháme. Dítě se naučí držet rovnováhu a rovnou přesedne na větší šlapací kolo.

 
rejžička
Kelišová 6159 příspěvků 30.12.13 14:58

Prosím tě a nemohla bys dát odkaz na nějakou panenku, ke které jsou i oblečky? Ptala jsem se tady v okolí v hračkářství, ale všude mi tvrdí, že oblékací panenky se už nedělají, že chci moc. :-(

 
Sportovka
Kecalka 437 příspěvků 31.12.13 04:40

@rejžička Co vím, tak oblečky se dělají k panence Baby born, ale přijde mi to dost drahé. Koukala jsem, že mnohem levnější se dají sehnat na mimibazaru, nějaké maminky je tam nabízí, samy je šijí.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Co se nám osvědčilo II

Co se nám osvědčilo


Reklama