Computer Press - vhodné dárky na Vánoce

Ostatní
  • 30.11.04

1. pro uživatele PC: Naučte se SQL za 21 dní Linux Kompletní příručka administrátora LINUX Fedora Core 2

Naučte se SQL za 21 dní
Ryan K. Stephens, Ronald R. Plew
584 stran černobílých
Přiložen CD-ROMKód knihy: K0867
490 Kč / 739 Sk

Kniha Naučte se SQL za 21 dní přináší všem zájemcům o oblast relačních databází solidní vysvětlení principů a mnohostranného použití jazyka SQL (Structured Query Language), jenž je ?pohonem? většiny všeobecně rozšířených databázových systémů, jimiž jsou např. MySQL, Oracle, SQL Server, IBM DB2, InterBase, Access a mnohé další. Tato kniha je překladem již čtvrtého, opět aktualizovaného vydání knihy Sams Teach Yourself SQL in 21 Days. Časové určení ?za 21 dní? v názvu není v žádném případě bezobsažným sloganem: kniha je skutečně rozdělená do 21 lekcí přiměřené délky, z nichž v každé proberete jedno ucelené téma od celkového vysvětlení do slušné hloubky a podrobnosti. Abyste se přesvědčili, nakolik jste další kus látky zvládli, obsahuje v závěru každá lekce kontrolní otázky i praktická cvičení, jejichž řešení najdete v příloze knihy. Zvládnete především tyto oblasti práce s databázemi: Základní principy relačních databází a jazyka SQL ? Výběr dat pomocí dotazů ? Rozvinuté možnosti příkazu SELECT ? Zpracování dat pomocí vestavěných funkcí ? Vkládání poddotazů do dotazů, korelované dotazy ? Normalizace databáze a nástroje pro zajištění integrity dat ? Vytváření a údržba tabulek ? Manipulace s daty ? Řízení transakcí ? Vytváření pohledů na data ? Zlepšování výkonu indexováním tabulek ? Optimalizace příkazů SQL ? Zabezpečení databáze před nežádoucím přístupem ? Význam a využití datového slovníku (systémového katalogu) ? Uložené procedury, spouště a integrovaný kód SQL ? Generování příkazů SQL pomocí jazyka SQL V opatrných krůčcích a průběžným procvičováním získáte dovednosti pro širokou škálu databázových operací a tvorbu databázových programů. Díky míře podrobnosti a přehlednému členění (včetně podrobného obsahu a rejstříku) kniha poslouží i zkušenějšímu tvůrci databází či dotazů při práci jako pohotová referenční příručka. Přiložené CD obsahuje plně funkční software Oracle 10g Database pro použití k nekomerčním účelům, skripty pro vytvoření a naplnění tabulek ke cvičením z knihy a e-book (v PDF) s lekcemi 22-28 Prémiového týdne. K procvičování probírané látky je možné alternativně použít systém MySQL, který lze snadno stáhnout z http://dev.mysql.com/downloads Základní kroky instalace obou systémů jsou popsány v Příloze D. Veškerý programový kód, tabulky z ilustrativních příkladů i jejich data jsou z důvodu vyšší srozumitelnosti plně počeštěny. Byla rovněž doplněna sekce o nastavení českého prostředí na jednotlivých platformách (Oracle, MySQL, SQL Server; Windows/Linux).

Linux Kompletní příručka administrátora
Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein
880 stran černobílých
Kód knihy: K0869
Kč 672/ SKK 1003

Linux ? Kompletní příručka administrátora je linuxovou veřejností považována za nejhodnotnější administrátorskou publikaci. Nejde jen o jednu z mnoha knih popisujících správu a optimalizaci linuxových systémů nebo o soubor zjednodušených administrátorských postupů. Autoři zvolili k předvedení mimořádně praktický styl, který ukazuje Linux do všech jeho podrobností. Složité situace jsou podrobně vysvětleny a kniha je protkána mnoha příklady z praxe, na kterých jsou předvedeny v jiných publikacích jen teoreticky popisované situace. Kniha vás provede instalací systému, ukáže, jak administrovat jeho základní komponenty. Vhodné příklady zpracované pro distribuce Red Hat, SuSE a Debian předvádí řešení častých úkolů administrátora a na jejich jednotlivé speciality je v textu upozorněno ikonami. Mezi hlavní témata knihy tak patří především: ? Výběr linuxové distribuce ? Základní úkoly systémové správy (přidávání a odebírání uživatelů, zálohování, instalace nového softwaru) ? Řízení a optimalizace procesů (sledování výkonu, spouštění a ukončování) ? Souborové systémy a jejich specifika (žurnálovací systém, prohlížení a změna atributů souboru) ? Zálohování a bezpečnost systémů (logovací politiky, nástroje pro kryptografii) ? Velká část kapitol se věnuje mnohým ze síťových služeb, které je Linux schopen obhospodařovat. Z nejvýznamnějších témat lze vybrat: ? Sítě TCP/IP (výběr síťového hardwaru, směrovací tabulky, tabulky ARP, protokol DHCP, bezpečnostní otázky přesměrování datagramů ICMP, protokol PPP) ? Konfigurace, optimalizace a zabezpečení poštovních, DNS i www serverů ( BIND, sendmail a ProcMAIL, poštovní systém Exim) ? Řízení a ladění síťového provozu pomocí nástrojů netstat, tcpdum, Ethereal a SNMP Kniha tak obsahuje všechna myslitelná témata systémové správy a je vynikajícím pomocníkem nejen při každodenní práci profesionálních linuxových administrátorů, ale i nevyčerpatelnou učebnicí pro ty, kdo se profesionály chtějí teprve stát.

LINUX Fedora Core 2
Ondřej Zloský
80 stran černobílých
Kód knihy: K1010
Kč 197 / SKK 297

Instalační :,-(a distribuce Fedora Core 2, která je následníkem populárního RedHatu, šířená výhradně pod licencemi GPL, složená ze čtyř CD a podrobné instalační příručky je kompletním řešením pro firmy i náročné uživatele. Obsahuje populární uživatelský systém, na kterém spolupracovaly tisíce linuxových profesionálů. Základem pro jejich práci byl nekorunovaný král linuxových distribucí RedHat. Obsahuje tak množství spolehlivých serverových i uživatelských aplikací, užitečných utilit a zajímavých her včetně množství originální dokumentace. Distribuce je plně lokalizována, čímž je odstraněna další z překážek pro českého uživatele. Příručka bude vynikajícím pomocníkem pro nové uživatele systému Linux a provede vás úskalími instalace i konfigurace nového systému. Naučíte se i používat základní komponenty grafického prostředí, včetně použití kancelářského balíku OpenOffice.org nebo přehrávání audio i video nahrávek. Linux Fedora Core 2 přináší ? nové podrobně otestované jádro 2.6 ? plně grafickou instalaci i aktualizaci ? zvukový systém ALSA ? nové verze programu GIMP 2 ? kancelářský balík OpenOffice.org ve verzi 1.1 ? implementaci bezpečnostního systému SElinux ? webový prohlížeč Mozilla ? grafický systém x.org ? podporu nových zařízení pro sítě Wi-Fi Minimální hardwarovou konfigurací pro provoz distribuce Fedora Core 2 je počítač s procesorem o taktu alespoň 300 MHz, pamětí RAM 128 MB a 2 GB místa na pevném disku.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek