Deníček holek z diskuse těhule? č. 38 - Pár vánočních receptů
- Snažení
- Monalisa24
- 13.10.05
- načítám...
- Sledovat eMimino.cz
Ahoj holky, tak jsem se konečně „dokopala k tomu, abych napsala nějaký deníček. Ten náš už se špatně hledá, jak je daleko daleko (Dede, moc se mi ta Tvoje věta líbila:)). A jak jsem slíbila, bude to deníček kuchařský. Vánoce se blíží a brzy každá z nás začne péct cukroví, kterým se provoní celý byt. Miluji vánoce a vše, co k tomu patří. A ještě lepší je, když je v rodině nějaké dítko. Když vidíte u stromečku ty zářící dětské očička, tak máte větší radost, než když dostanete nějaký šperk od svého partnera. To mi věřte! Proto vám všem snažilkám ze srdce přeji co nejdřív ty vytoužené //!!!
K napsání tohoto deníčku mě inspiroval časopis „Vánoční dobroty na váš stůl", který jsem si v úterý koupila cestou na gynekologii a ještě v čekárně jsem ho celý „přelouskala". Ty fotky těch receptů byly jako balzám pro můj mlsný jazýček a pár receptíků jsem vybrala, abych se o tu senzaci podělila s vámi.
Mozartovy kuličky
Suroviny: 200g oříškového nugátu, 200g marcipánu, 2 lžíce griotky (třešňovice), 10g pistáciových ořechů, 125g moučkového cukru, 100g hořké čokolády, čokoládová poleva
Postup:
Nugát nakrájíme na malé kousky - ne víc než centimetrové. Ty se už pak snadno vytvarují do kuliček a dají vychladit do lednice. Pistácie posekáme úplně najemno, moučkový cukr prosejeme a hladce utřeme s marcipánem a griotkou. Z těsta vyválíme asi 2 cm silný válec, z něhož pokrájíme tolik kousků, kolik nám v lednici chladlo kuliček. Z kousků na vále posypaném moučkovým cukrem uděláme placičky, tak velké, aby se do každé z nich vešla jedna nugátová kulička. Okraje pevně přitiskneme a vytvarujeme dokulata. Čokoládovou polevu rozpustíme dle návodu, namočíme do ní pomocí dvou vidliček kuličky a opatrně je položíme schnout. Protože je nechceme mít otlačené, umístíme je na mřížku. Pokud žádnou nemáte, nechte kuličky na prkénku a často je obracejte. Na závěr je zabalíme do celofánu, uzavřeme do sklenice a schováme do chladna, aby si odpočinuly a mlsné jazýčky je nesnědly dřív, než jim je předložíme.
(Doba přípravy: 40min., náklady: 88 Kč, energetická hodnota ve 100g: 640 kJ)
Měkoučké ovocné košíčky
Suroviny: 200g lineckého těsta, 150g kandovaného ovoce (ananas, meruňky, pomeranč apod.), 3 vanilkové cukry, formičky na košíčky
Postup:
Nejprve naplníme těstem košíčky a trochu je předpečeme při teplotě 175st. Vyndáme je ve chvíli, kdy těsto už je pevné, ale nikoliv ještě upečené. Ponecháme ho ve formičkách. Ovoce posekáme co nejvíce na drobno a smícháme s vanilkovým cukrem. Pak jej kávovou lžičkou dávkujeme do košíčků a plech vrátíme do trouby, tentokrát však předehřáté na 200st. Jakmile začne okraj košíčků karamelizovat, máme upečeno. Košíčky vyndáme z trouby a ještě za tepla je vyklopíme z formiček. Když vychladnou, ozdobíme je cukrářskými kuličkami a plátky mandlí.
(Doba přípravy: 45min., náklady: 55 Kč, energetická hodnota ve 100g: 301 kJ)
Kaštanový řez s čokoládou
(Pro 4 osoby)
Suroviny: 200g 33% vyšlehané smetany, 40g moučkového cukru, 70g loupaných kaštanů, 3 plátky želatiny, nastrouhaná kůra z ½ citronu, 40g amareta, 200g čokolády Mohrenglanz
Na ozdobu: 30g hladké mouky, 30g vanilkového cukru, bílek ze 2 vajíček
Na čokoládovou náplň: 60g čokolády na vaření, 300g smetany, 10g kávového likéru (Missis)
Na omáčku: 4 lžíce mražených lesních plodů, Šťáva z ½ citronu
Na závěr: 4 physalis, 8 kaštanů
Postup:
Tento dezert se skládá z více částí, proto budeme společně připravovat jednu po druhé. Ze základního předpisu vyšleháme studenou šlehačku do patřičné tuhosti. Upečené a oloupané kaštany rozmačkáme s cukrem a citrónovou kůrou na jemno. S želatinou se nejlépe pracuje podle předpisu na sáčku. Pak neriskujete, že se vám nepovede. Všechny výše uvedené suroviny lehce promícháme. Čokoládu rozetřeme na platíčko s fólií a necháme ztuhnout. Bílek na ozdobu stačí lehce promíchat s cukrem a moukou. Hmotu pak přes papírovou šablonu rozetřeme na plech vymazaný 100% tukem a pečeme při teplotě 180st. Aby se ozdoba lépe tvarovala, doporučujeme udělat to ještě za tepla. Čokoládovou náplň připravíme smícháním rozpuštěné čokolády na vaření, smetany a kávového likéru.
Ovocná omáčka se zcela jistě podaří, když rozvaříte mražené ovoce, přecedíte přes pláténko nebo jemný cedník, aby v něm nebyly slupky nebo jadérka přidáte cukr, citrónovou šťávu a ve varu pokračujete tak dlouho, až získáte požadovanou hustotu. Omáčka by se měla táhnout. Zdobíme jí kaštany a plody physalis.
Vypadá to složitě, ale řekla bych, že to tak složitě není.
(Doba přípravy: 50min., náklady: 120 Kč, energetická hodnota ve 100g: 900 kJ)
A aby to nebyli samé sladkosti, vybrala jsem také nějaké masíčko
Vepřové medailonky v županu
(pro 4 osoby)
Suroviny: 600g vepřové kýty, 2 větší brambory na bramborákové těsto, 2g feferonek, 3 stroužky česneku, 2g chilli, větší cibulku, hořčici podle chuti, 20g sádla, špetku dobromyslu, špetku solamylu, 20g oliv
Postup:
Cibuli a část feferonek jemně nasekáme a smícháme s kořením, hořčicí a sádlem. Touto razantní směsí potřeme naklepané plátky kýty a necháme v chladu 12 hodin uležet.
Zatímco se maso marinuje, máme bohatě času si připravit bramborákové těsto. Udělejte si ho však těsně před tím, než jím budete maso obalovat, jinak těsto zčerná.
Plátky masa pak smažíme na oleji do zlatova, aby těstíčko pěkně křupalo.
Jako příloha se skvěle hodí zeleninový salát.
(Doba přípravy (bez marinování): 35min., náklady 123 Kč, energetická hodnota jedné porce: 3814 kJ)
Budu ráda, holky, když také napíšete pár receptů na vánoce. Už teď přemýšlím, kolik druhů letos budu péct.
Tak dobrou chuť!
Radka
Přečtěte si také
Tchyně ze mě dělá neschopného chlapa. A moje žena jí začíná věřit
- Anonymní
- 24.06.26
- 1402
Jsem manžel a táta, který se snaží postarat o rodinu, děti i domácnost. Jenže matka mojí ženy je u nás pořád a do všeho mluví. Kritizuje, jak vychováváme děti, shazuje mě před ženou a nenápadně jí...
Nechala jsem syna (3m) manželovi a odjela pryč. Opravdu jsem tak špatná máma?
- Anonymní
- 24.06.26
- 1484
Myslela jsem, že největší problém bude odloučení od miminka. Nakonec byly mnohem horší reakce lidí kolem.
„Ještě jednou a dítě vyřadím!“ Ředitelka na mě křičela kvůli zpoždění v zácpě
- Anonymní
- 24.06.26
- 1020
Být pracující mámou znamená žít v neustálém napětí. Každý den je to závod s časem – odpracovat své hodiny, bleskově nakoupit a utíkat pro dítě do školky dřív, než se zavřou dveře. Většinou tenhle...
Deset let po svatbě spíme odděleně. Ticho je hlasitější než hádky
- Anonymní
- 24.06.26
- 714
Sedím v obýváku, za oknem už je tma a z vedlejšího pokoje slyším jen klapání klávesnice. Manžel zase sedí u počítače, jako každý večer. Naše dítě už dávno spí, já jsem ho uložila, přečetla mu...
Dopis pro ni: Dnes by ti bylo šest let. Pořád jsi moje dcera
- Anonymní
- 24.06.26
- 551
Tolik let už uplynulo, ale bolest v srdci zůstává...
„Vždyť kojí úplně špatně,“ zaslechla jsem tchyni. Pomohla až laktační poradkyně
- Anonymní
- 23.06.26
- 1950
Největší tlak, který na novopečenou mámu přichází, je ten zvenku, z vašeho okolí. Dobře míněné rady, které ale občas šíleně bolí. A blbý je, že často se jedná o vaše nejbližší lidi. Jako v mém...
Vzala jsem si muže s dítětem. Teď mám doma pocit, že jsem tam navíc
- Anonymní
- 23.06.26
- 2132
Vzala jsem si muže, který má dceru z předchozího vztahu, a od začátku jsem se snažila být trpělivá, laskavá a nebrat jí tátu. Jenže ona mě odmítá, provokuje, shazuje a dává mi najevo, že v jejich...
Devět týdnů bez školy, bez babiček a bez řidičáku. Jak to mám zvládnout?
- Anonymní
- 23.06.26
- 4612
Mám dvě děti na prvním stupni, chodím do práce a letos jsem prázdniny zřejmě úplně podcenila. Bydlíme v malém městě v pohraničí, příměstských táborů je málo, babičky nemáme a já navíc nemám...
Tchyně vtrhla po mém císaři do porodnice. Musela ji vyhodit až sestřička!
- Anonymní
- 23.06.26
- 2354
Porod je pro každou ženu jedním z nejintenzivnějších a nejnáročnějších zážitků v životě. Když navíc neprobíhá podle plánu a skončí akutní operací, žena potřebuje klid, bezpečí a čas na to, aby se...
Po prvním koncertu Ewy Farné jsem chtěla okamžitě zpátky. Tohle umí jen královna
- Vilma1897
- 23.06.26
- 655
V čem je její kouzlo? Třikrát vyprodala Eden a spousta lidí se vracela znovu. Včetně mě. Na první koncert jsem měla lístek na sobotu. A hned když skončil, bylo mi jasné, že v úterý chci být v Edenu...