Jak dlouho trvá první porod?

Porod

Čím více se blíží termín porodu, tím častěji asi každé budoucí rodičce (zvláště když jde o prvorodičku) přijde na mysl otázka, jak dlouho to vlastně bude trvat?!

Všechny víme, že každý porod je individuální a že se nikdy předem nedá předpovědět, jak to vlastně bude probíhat, ale stejně toužíme slyšet aspoň nějaká čísla, kterých bychom se mohly chytit. Stejně jsem na tom byla i já. Jako zodpovědná budoucí matka (která ví o tom, co jí při porodu a nedej bože po něm vlastně čeká pěkný… kulový), chodila jsem pěkně s přítelem na předporodní kurzy. Když nadešla lekce o porodu a milá porodní asistentka nám sdělila, že průměrně druhá doba porodní trvá 8-11 hodin (ale nejsou výjimkou ani porody dvakrát tak dlouhé), tak každému dojde, že po přičtení všech ostatních dob porodních je to sakra dlouho. Nejvíc mě pobavili přítomní pánové, kteří se chystali porodu také zúčastnit, když se se zděšením ptali - „co tam jako tak dlouho budeme proboha dělat?“ :-) Ale my u toho milé dámy být jaksi musíme, ať to trvá sebedéle, že :-D Taky jsme byli poučeni, že nemá cenu jezdit do porodnice dříve, než když konrakce trvají alespoň dvě hodiny v intervalech pěti nebo deseti minut. No jasně že nechci strávit na hekárně ani o vteřinu déle, no tak to zkusím vydržet. Další nemilou zprávou bylo, že prvorodičky prý často přenáší. No on ten poslední měsíc není žádný med, tak proč si ho ještě o pár dnů (týdnů) neprodloužit. Dosud teorie, a teď praxe.

Byla jsem akorát 39+2, bylo přesně poledne a já si dala sprchu a dojedla oběd, když mě poprvé zabolelo břicho a musela jsem na záchod. No jo asi mi to jídlo nesedlo. Ale za 20 minut to tu bylo zas a za dalších znova. Že by přeci jen? No to můžou být jen poslíčci. Další hodinu už mě břicho pobolívalo co 15 minut, to už jsem pojala podezření. Kolem druhé přijel domů přítel, chvíli jsme klábosili a pak mu říkám, že nechci panikařit, ale že asi budu rodit. To už jsem sledovala hodiny jako ostříž. Vzpomněla jsem si, že nám radili jít do sprchy, to se pozná jestli je to planý poplach nebo ne. Navíc už to docela bolelo, nevěděla jsem jestli mám sedět, ležet, stát, hopsat na míči, všechno bylo asi tak stejně (ne)příjemný. Jo sprcha byla fajn, ale když jsem z ní vylezla, kontrakce byly už po 10 minutách. Snažila jsem se ještě koukat na telku, ale už to moc nešlo. Zdálo se mi, že to jde nějak rychle - jak mám vydržet až budou kontrakce dvě hodiny po stejných intervalech, když se to každou hodinu zkarcuje?! Navíc to máme do porodnice aspoň půl hodiny, tak jsem říkala, že si jdu sbalit věci a pomalu vyrazíme. To už to fakt docela bolelo, navíc interval se pořád zkracoval.

Musela jsem vždycky počkat mezi kontrakcemi, abych mohla něco dělat. Přítel se mi snažil pomáhat, ale chtěla jsem si sama zkontrolovat že mám všechno. Vyrazili jsem asi v půl čtvrtý, to už jsem se v autě pěkně kroutila, přítel se mě snažil hladit a utěšovat, vím jen že jsem mu řekla, ať na mě nesahá - pane bože ať už jsme tam! Koukám na hodinky a interval je už co 3 minuty! No to snad není možné, říkám si. Ty dlažební kostky mi byl čert dlužnej. Dorazili jsme ve čtyři, zvonila jsem na porodní sál hned dvakrát, protože se mi zdálo, že děsně dlouho nikdo nejde. Sestřička vykoukla se slovy: „no jo, my slyšíme“ a já si pomyslela „tak proč se podle toho nechováte“. Řekla jsem jí, že budu asi rodit a ona na mě úplně v klidu kouká a ptá se, „a co vám je?“ To zas koukám já - jak to jako myslí?! Viděla, že se nechytám, tak to upřesnila: „praskla vám voda nebo máte bolesti?“ „Bolesti“. Vzala mě dovnitř, že mi natočí půl hoďky monitor. Hned jsem si spočítala, že při kontrakcích po třech minutách jich tam budu muset přežít minimálně deset! No to je pěkné. Snažila jsem se tvářit jako by nic, ale pěkně mi to už kroutilo palce u nohou. Kolem chodili doktoři a sestry a taky maminy převlečené už do košil, který byly evidentně naprosto v pohodě, jen já pořád v civilu a nikdo si mě nevšímal.

Po půl páté přišla sestra pro monitor, řekla mi že se na mě podívá pan doktor, ať vydržím, že si někam odskočil! No já se snad nedočkám! Doktor přišel kolem pátý, vylezla jsem si na kozu, kouknul na mě a v klidu říká: „no jo vy už rodíte, to půjdem rovnou na porodní sál“. Zůstala jsem koukat a nevěděla, jestli mám mít radost nebo ne. Na jednu stranu jsem se bála, že mi řekne že to ještě nic není (kdo má vědět, jak moc to má bolet, že jo), pač už to bolelo dost na to, abych to měla ještě několik hodin vydržet, ale že budu hned rodit jsem taky nečekala. Když viděl jak se divím, řekl mi ať jsem ráda, co by za to jiné daly, některý tam jsou už od včera a pořád nic. Takže žádná hekárna, klystýr ani epidural nebude. Převlékla jsem se do košile, nejdřív jsem ale musela počkat až odezní kontrakce - když viděl, že nic nedělám, tak mě popoháněl, abych jim tam prý neporodila. Ještě jsem jim řekla, ať zavolají přítele. To už jsem šla na sál, viděla jsem jak mu dávají plášť a přišlo mi, že jim to trvá děsně dlouho. Řekli mi, ať si vylezu nahoru a lehnu si na bok a… a všichni odešli!

Za chvilku cítím další kontrakci, o dost silnější a mám pocit že už musím tlačit, tak jsem začala pěkně řvát a nic, nikdo nepřišel. Při dalších dvou jsem to zkusila znovu - a vida, už jsou tady. „Tak už můžete při další kontrakci tlačit“, dozvěděla jsem se. Ale ono to zrovna přestalo, kontrakce nikde - to je prý normální, že to na chvilku poleví. Ty další kontrakce už nebyly tak silné, takže jsem nevěděla, kdy mám tlačit a kdy ne. Jakmile mi řekli, že už je vidět hlavička, nechtěla jsem tomu věřit. Jak se prořezávala hlavička bylo tak intenzivní, že se mi vůbec tlačit nechtělo, i když mě k tomu všichni povzbuzovali. Nevěřila jsem tomu, že když zatlačím bude po všem. Ale bylo. Najednou jsem cítila hroznou úlevu - hlavička byla venku! Tělíčko šlo už úplně samo. Přesně v 17:30. Chvilku ticho, ale hned pak řev. Až s ním mi došlo, že jsem vlastně porodila dítě a začala jsem koukat směrem, kde by asi mělo být. Vše bylo ok, tak mi ho dali na břicho a já ho poprvé uviděla. Byl naprosto nádherný!

Všechno to bylo tak rychlé, že jsem to ani pořádně nestihla vnímat. Celkem, od prvního zabolení břicha, 5,5 hodiny. Hodně mi pomáhalo si při každé kontrakci představovat, jak se hrdlo rozevírá. Takový porod bych přála každému, nádherný zážitek, na který doteď hrozně ráda vzpomínám. Byla jsem tak hrdá, že jsme to tak nádherně zvládli. A máme to všechno za sebou, říkala jsem si. Vůbec mi nedošlo, že tím to všechno teprve začíná. Pořád jsem byla myšlenkami u těhotenství a porodu a když se mě sestřička zeptala, jestli chci k sobě miminko (což byla pochopitelně jenom řečnická otázka), nejradši bych řekla, že ne. Ne že bych ho nechtěla, ale vždyť já nevím, co s nim mám dělat!

Teď mám doma 3 měsíční zlatíčko, miluji ho nade všechno, ale to, co následuje po porodu, to je teprve mazec! ;-)

Hodnotilo 14 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
bořková
Extra třída :D 10690 příspěvků 15.06.11 08:42

:-D :-D :-D
krásný deníček! sdílím tvoji zkušenost :-)
Porod pohoda, tak bych klidně rodila každý den, ale první měsíc, spíš 2, byly psycho!

Ale všechno se to vrací v úsměvech a úspěších těch prcků :palec:

Gratulace k miminku a hodně sil do dalších týdnů, měsíců, roků! :kytka:

 
questXY
Závislačka 4295 příspěvků 15.06.11 11:09

:-D tys to krásně popsala :palec: :palec: :palec: já rodila 30hodin :zed: :zed: :zed: už jsem myslela, že snad nikdy neporodim..to bylo psycho! Ale já si pak uvědomila, že jsem se tý bolesti hrozně bránila až jak si psala ty, že ti pomohlo si s každou kontrakcí představovat, jak se otvíráš, tak přesně to jsem pak dělala já..až když jsem se jakoby tý bolesti „odevzdala“ šlo to. Pro mě je porod jeden z nejodpornějších, ale taky nejkrásnějších zážitků na světě :wink:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 15.06.11 11:44

I já jsem měla snové porody: 1. za 5 hodin, 2. za 4 hodiny. Mohla bych porodit celý regiment, kdyby to šlo vždycky tak hladce :-D
Gratuluji k chlapečkovi :kytka:
Jetam, napiš nám jak se malý jmenuje a jak byl velký :kytka:

 
macin
Závislačka 4595 příspěvků 15.06.11 12:41

Pěkně napsané, gratulace k prckovi :-D

Já jsem se taky bála, abychom to stihli a všechny matky se mi smály, že tak žhavé to nebude… A bylo :roll:. Chvilku před sedmou první podivné dloubnutí, takže jsem šla na záchod. Tam další, už výraznější, po 5 minutách. A na toaletním papíru neklamné znamení, že se NĚCO děje. Ve sprše další kontrakce, při oblékání další. Po 5 minutách jsem se svíjela a říkala si, jak jsem si mohla myslet, že bych si nevšimla začínajího porodu. Půl hodiny po první kontrakci jsem seděla v autě, za 25 minut jsme už zvonili na porodní sál. Jinak to trvá tak 40 minut. Po vyšetření mě rovnou hnali na sál, ještě jsem se stihla aspoň vycurat. Naši princeznu jsem porodila 2 hodiny a 10 minut od prvního dloubnutí :wink:. A kdyby neměla šňůru kolem krku, bylo by to tak o půl hodinu dřív… takže asi tak :-). Nikdo mi nevěřil, že je to můj první porod a lékařka i PA mi prorokovaly, že příště porodím asi doma :wink:. Tolik k mému superrychlému překotnému porodu :dance:

Příspěvek upraven 15.06.11 v 12:51

 
Sušinka
Ukecaná baba ;) 1180 příspěvků 15.06.11 12:55

Moc hezký deníček :palec:
Já jsem malého porodila za tři hodiny. Byl to opravdu fofr. Tak doufám že druhé neporodim po cestě :lol:

 
marhulka13
Kecalka 167 příspěvků 15.06.11 13:11

tak to sme na tom podobne, len este s tym rozdielom, ze ja som aj rodila oblecena v civile, nestihla som sa prezliect :-) mna preskocili aj 5 minutove intervaly, hned po minute. esteze mame nemku 5 minut od domu, inak bych porodila v aute :lol:
a tiez som bola prvorodicka a rodila som v 39 tt

 
tess-y
Povídálka 18 příspěvků 15.06.11 13:31

já jsem malého rodila 13 hodin, v tu chvíli jsem myslela že to nemůžu přežít ale teďka na to vzpomínám jako na nejkrásnější zážitek v životě..

 
jetam11
Povídálka 22 příspěvků 15.06.11 13:50

Děkuji za milé reakce, tak vidím že to jde ještě rychleji;-) malej se jmenuje Matěj a měl 3050 g a 47 cm. Dnes je mu 15 týdnů a má už 5,8 kg - akorát jsem dnes vyřazovala věci co už mu nejsou, to snad neni možný jak rychle to utíká!:-)

 
BettyB.
Echt Kelišová 9028 příspěvků 5 inzerátů 15.06.11 17:27

Hezký deníček!

Tak já jsem rodila 13 hodin a myslela, že umírám..dokonce jsem po nich chtěla pistoli, že se zastřelím, ale jak tady někdo už psal, dnes na to vzpomínám, jako na nejkrásnější a nejvíc adrenalinový zážitek v životě.

Nikdy jsem nevyplavila tolik endorfinů :mrgreen:

 
Mishulka
Ukecaná baba ;) 1240 příspěvků 15.06.11 17:39

GRATULUJI K NÁDHERNÝMU CHLAPEČKOVI,MÁ ÚŽASNÝ KUKADLA :palec:

JÁ OD PRVNÍHO SLABOUČKÝHO ZABOLENÍ BŘICHA PORODILA ZA 10,5HODINY.

 
macin
Závislačka 4595 příspěvků 15.06.11 18:32

Matěj je krásnej kluk :palec:. Máme podobně „stará“ miminka, malé bylo 15 týdnů v sobotu. Na vážení minulý týden se konečně přehoupla přes 5 kilo, porodní míry byly 3640g a 50cm. Jo, a byla jsem 39+1 :-).

Příspěvek upraven 15.06.11 v 18:34

 
zlatouch
Kecalka 452 příspěvků 15.06.11 21:51

Krásný deníček :palec: Ať malý krásně roste :wink: Taky jsem měla rychlý porod - bolesti začali kolem 9 ráno a ve 13.16 už byla malá na světě.Ta bolest za to stála :wink: V sobotu bude malé už 12 týdnů. :-D

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 15.06.11 22:25

Moc krásný deníček :-) Kéž by se mi taky povedlo mít takoví porod… čekám každým dnem kdy by to mohlo přijít a jsem z toho pěkně nervozní… co bych za to dala kdybych i já si mohla takhle užít příchod svojí holčičky na svět :-) Gratuluji a přeji hodně zdravíčka a štěstíčka :-)

 
ha-ne-le
Kecalka 271 příspěvků 15.06.11 22:42

Jéééé, já mam doma taky takového Matýska, 8. týdnů… A už jsme taky vyřazovali :lol: Ale asi jsem jedna z těch průměrných prvorodiček… Týden jsem přenášela, vyvolávaný porod, 10,5h od první bolesti. 3 kapačky, injekce, prd platný… malý byl neskutečně zamotán do pupeční šňůry a nesestupoval :evil: Proto mě trápil tak dlouho… Ale pan primář si poradil a když jsem poprvé viděla… Byl nádherně ošklivý a tak krásně křičel na celé kolo :-) Nelituju ani minuty, ketrou jsem s nim protrpěla…

 
Alyss
Extra třída :D 10461 příspěvků 21.06.11 15:25

Krásně napsané :palec:
Gratuluju k chlapečkovi!!

Já rodila prvního 7hodin, druhýho 9hod.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama