Jak se rodí kovbojové

Porod

Ráda bych se podělila a mojí zkušenost z porodu, ze kterého jsem si odnesla nádherný zážitek, hlavu plnou nových pocitů, pořádnou nálož neznámé bolesti a jednu nepěknou jizvu. ;)

Dvě hodiny před porodem, zrovna v jedné šťavnaté kontrakci ;)
10 komentářů

Tonáček čerstvě po porodu
2 komentáře

Na porodním sále
1 komentář

šťastná rodinka
3 komentářů

Milujeme ho...
1 komentář

Ještě na porodním sále jsem si říkala, jak tento porod zařadím mezi drastické a mučivé deníčky, ale s odstupem několika dnů si říkám, že na tom zas nic tak neobvyklého asi nebylo a na celou akci pohlížím jako na to nejkrásnější, co nás v životě potkalo a šla bych do toho zase. A bolest? I ta má svůj konec. :-)

Celé plánování rodinného života vycházelo tak plynule jak podle brožury z laciné červené knihovny. Po koupi domečku a jeho rekonstrukci, stěhování, nového pracovního zařazení v cizím městě, následného zasnoubení a nádherné svatbě ve westernovém stylu bylo jasné, že ke štěstí nám chybí už jen ta třetí osůbka. Po svatbě jsem vysadila po 7 letech užívání antikoncepci, vypočítala plodné dny a čekali jsme. Dlouho netrvalo, uplynuly dva měsíce a MS se nedostavila. Když jsem viděla //, málem mě to složilo, byl to úplně cizí nával emocí, strachu a euforie z pocitu neznáma, které nás čeká.

Celých 9 měsíců bylo báječných. Až na prvopočáteční bolesti prsou a celkovou otupělost v práci jsem žádný příznak těhotenství neměla. Beze změny jsem až do 7 týdnů před porodem chodila do práce, pracovala na baráčku a starala se o naše stádo koní. Možná díky tomu jsem se i týden před porodem cítila naprosto v pohodě, jen jako malý hrošík. Do 4. měsíce jsem ještě jezdila na koních. V té době mi však v poradně doktorka sdělila, že mám nízko uloženou placentu a nebezpečně blízko branky. Přišel klid a odpočinek, bříško se uklidnilo a problémy byly zažehnány. Čím víc se blížil termín (15.7.), tím víc jsem byla v klidu. Musím říct, že mnohem více jsem se bála v začátcích, jestli se plod vyvíjí a je všechno správně.

Strach z porodu se nedostavil ani na poslední kontrole v porodnici, kdy mi byl sdělen termín nástupu na vyvolání, jelikož jsem byla již 41+3 a nic se nedělo. Zavřená na deset západů, jako v polovině těhoteství. Celé dny před nástupem jsem prcka přemlouvala, aby dostal rozum a šel na svět dobrovolně. Den před nástupem do porodnice jsem vykydala celou stáj, zametla dvůr a absolvovala nervové kolečko kolem koně, který si ošklivě potrhal nohu v rybníce. Jestli to mělo vliv nevím, ale bylo pět hodin ráno, tři hodiny před nástupem a já se probudila v teplé louži. Běžela jsem na záchod a bylo mi jasné, že mi praskla voda. Odešla s ní i hlenová zátka. Radovala jsem se jako malá. Vzala jsem si vložku a šla ještě spát. V nemocnici udělali test a ten jasně ukázal, že to voda je. Upustilo se tedy od plánovaného oxytocinového zátěžového testu a dali mě na pokoj čekat. Manžela, který mě přivezl, jsem poslala do práce, jelikož mi bylo jasné, že to jen tak nebude…

Čekalo a se a čekalo, voda pomalu dál odtékala, já si četla a lelkovala. Každou půlhodinku přišla sestra zkontrolovat ozvy. V pět odpoledne mi píchli kanylu s penicilinem a v osm večer zavedli první tabletu na změkčení deložního hrdla. Nález - otevřená na dva prsty, bolesti žádné. Přišel večer a sestra mi radila, ať se na další den pořádně vyspím. Tak jsem zalehla. Po hodině - v půl desáté - mě však začalo pobolívat v podbřišku jako při MS. Snažila jsem se to zaspat, ale nešlo to, přicházelo to pravidelně po 4 minutách. V noci přišla opět sestra natočit monitor a to už tam skákali slabé kontrakce. Říkala jsem si „Jupí, konečně se něco děje“. Takto jsem probděla celou noc, usnout se už nedalo.

V sedm ráno mi přišli nakapat další penicilin a já se těšila na kontrolu, jak už jsem se přes noc hezky otevřela. Ale nález mě zpražil - stále na dva a hrdlo měkne příliš pomalu. Zavedli mi tabletu na vyvolání a odešli. Po dalších dvou hodinách přišel porodník. Sotva třicetiletý, pohled na něj člověku zvedl náladu i v kontrakcích, :-) dokud nezačal vyšetřovat. Voda mi neodtekla všechna a zase se zapouzdřila, tak ji píchl. Divnější pocit jsem nezažila. Pak mi řekl, že tomu trochu " pomůže". Nevím, co dělal, jestli Hamiltona nebo něco podobného. Měla jsem pocit že prolezu oknem i s postelí, křičela jsem na něj, že to strašně bolí. Nic naplat, vydržet jsem musela.

Po „úkonu“ jsem byla na 4 prsty a bolesti, stále po 4 minutách, jsem začínala prodýchávat. Zkoušela jsem na uvolnění sprchu, ale voda mi úlevu nepřinesla, nejlépe mi bylo prosedět kontrakce na míči a škrábat rýhy do postele. Když pro mě po chvilce přišla sestra, že mě stěhují na porodní box, žhavila jsem manžela, ať už jede. Do 15 minut stál vedle mě v legračním papírovém mundůru. Musím říct, že jsem byla za jeho přítomnost nesmírně ráda. Každou kontrakci mi byl oporou a čas tak utíkal daleko rychleji. Když se stahy zkrátily na dvě minuty, už se u mě začaly shromažďovat sestry a doktor.

Bylo něco kolem jedné hodiny odpoledne. Vylezla jsem si na kozu a už neslezla. Připnutý monitor ukazoval stále slabší akci srdíčka při každém stahu, malej ale ještě nebyl připravený a já pořád na 4 prsty. V kontrakcích jsem musela ležet na zádech nebo na boku, což mi úlevu nepřineslo. Do kanyly mi kapalo snad kdeco, penicilin, pak něco na urychlení, něco na změknutí hrdla, už ani nevím. Byla jsem zoufalá, myslela jsem si, že mě to nezkolí, jsem přece silná holka od koní, ale měla jsem co dělat, abych nepropadla hysterickému pláči. Sestry byly báječné, radily mi, jak mám správně dýchat a nesmírně mě podporovaly. Oproti panu doktorovi, který mi šel opět „na pomoc“. Začala pro mě šílená hodinka, kdy jsem na každou kontrakci musela hodit nohy do opěrek, doktor se ve mně začal rýpat, přišlo mi to, jako by mě roztahoval násilím. Když kontrakce odezněla, nohy zase dolů a prodýchat dvě další na boku, aby malej dorotoval. Celou dobu na kyslíku. Takto to trvalo dobře půl hodiny. Nohy už mi museli zvedat sami, neměla jsem sílu a soustředila se jen na dýchání, abych dítě nedusila. Během té chvíle jsem se otevřela díky doktorově „šťourání“ ze 4 na 10 a konečně přišla ta úlevná věta - můžete tlačit.

Nevěděla jsem ale, že zatím jen naprázdno, aby dítě sestoupilo. Dávala jsem do toho vše, ale pořád se nic nedělo. Začala jsem panikařit a křičet, že to dítě nikdy nevytlačím, že už nemám sílu, když v tom jsem cítila hlavičku, a to mě nakoplo. Z celého porodu to byl nejnádhernější pocit. Úplně jsem zapomněla na bolest, jen tlačila. Manžel mi stál celou dobu u hlavy a tlačil do zad, jedna sestra mě držela za ruku, druhá mi dlaní tlačila na břicho, doktor mě nastřihl a malý byl na dvě kontrakce venku. Dali mi ho hned na břicho, jak jsem si požádala a začala brečet, bylo to tak neskutečné. Toník byl nádherný, vůbec nebyl pomuchlaný ani přidušený, jen krásné čisťounké miminko. Narodil se ve 14:32 s krásnými mírami 52vm a 3415g, apgar 9,10,10.

Po chvilkce si ho vzali a já porodila placentu. Jednou jsem zatlačila a pak to nějak vyšlo samo a šlo se šít. Při tlačení jsem měla pocit, že se trhám i směrem nahoru, ale k potěšení mému se jednalo jen asi o tři vnitřní stehy a asi 4-5 z nástřihu. Trochu to štíplo, ale nic, co by se nedalo vydržet. Za 10 minut bylo po všem, ještě přišlo nepříjemné tlačení dělohy, kdy se asi snažili vymáčknout, co ve mě zbylo, a pak už mi dali Toníčka v zavinovačce do náruče. Zkusili ho hned přiložit, ale nechytl se. Zabalili mě do deky a odešli, nechali nás dvě hodiny samotné s manželem a Toníkem. Dokapával mi oxytocin, usínala jsem únavou. Tak teď už jsme rodina, říkala jsem si, a slzela štěstím.

Na šestinedělí jsem měla Toníka hned a následně celou dobu pobytu u sebe, na další přiložení cca 3 hodiny po porodu se hned chytil k prsu a krásně sál. Propustili nás po čtyřech dnech jako krásně prospívající miminko, které nabralo více, než měl porodní váhu.

Nyní je Tondovi 11 dní, spinká v kočárku pod oknem a mně puká srdíčko láskou. Mateřství je nádherné…A jestli bych šla do dalšího? Okamžitě říkám, že ano!

Pozn.: Rodila jsem v nově otevřené porodnici v Klatovech. Všichni doktoři, sestry a personál na šestinedělí byl báječný, všichni se chovali profesionálně a já si odnáším z porodu nádherný zážitek, stejně tak i z poporodní péče jak o dítě, tak o rodičku.

Hodnotilo 24 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Trojlístek
Závislačka 3482 příspěvků 14.08.13 00:50

Deníček velmi podrobný, první fotografie v křesle taktéž, nicméně osobně bych se takto na Internet bála předhodit a myslím, že tyhle fotografie patří do soukromí.

Příspěvek upraven 14.08.13 v 00:52

 
lloren
Zasloužilá kecalka 637 příspěvků 14.08.13 01:16

Nádherný deníček jste užasná rodinka:-) a já rodila před 5 měsíci a chci další miminko porod je to nejkrásnější :srdce:

 
Sepishka
Ukecaná baba ;) 2401 příspěvků 14.08.13 05:29

Denicek vcetne vkusnych fotografii se mi libil moc. Tonickovi vse nej do zivota! :kytka:

 
Market091
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 14.08.13 07:00

Až mi ukápla slzička, pěkné.)

 
Elísek22
Kecalka 377 příspěvků 14.08.13 07:38

Moc pekny denicek :kytka: Take jsem rodila v Klatovech, ale bylo to pred rokem, takze jeste ve stare porodnici a vzpominam na to moc rada, jak byli vsichni mili a hodni :hug: Gratuluju Ti ke krasnemu miminku a preju hodne stesti, zdravi a spokojenosti cele rodince :kytka:

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 14.08.13 08:45

@Trojlístek souhlasím, dlouho jsem přemýšlela, jestli ji ukázat či ne. Nakonec, co je na tom špatného, za nic se nestydím a mě to všechno pak připadá realističtější :mrgreen: pokud by to někomu vadilo, může aspon zhodnotit, jak pěkný sál máme :pankac:

 
moonnicka
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 2 inzeráty 14.08.13 09:46

@nikina3 to je pekny, az jsem i brecela :) a co se tyka fotky ze salu - jenom dobre, ze je tady…pro nas prvorodicky :) aspon mam trochu predstavu jak to vlastne bude vypadat…navic si nemyslim, ze by na tom bylo buhvi co videt krome pokoje a kresla ;) hodne zdravicka pro maminku i miminko :)

 
Niky7  14.08.13 09:52

MO gratuluji k chlapeckovi, denicek krasny a fotky jsou take krasne a uplne normalni, nevim co na tom nekomu vadi. Moc krasne :potlesk:

 
schwarzwaldtorte
Zasloužilá kecalka 634 příspěvků 14.08.13 10:03

Prvni fotka s holou… je nejlepsi :lol: jen tak dal!

 
DidierK
Kecalka 170 příspěvků 14.08.13 10:05

Hned mam po ranu lepsi naladu :) Denicek se mi moooc libil. At Vam maly dela jen radost a dlouho necekate na sourozence :kytka:

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 14.08.13 10:15

@schwarzwaldtorte vidím to stejně :mrgreen:

všem moc děkuju, jste zlatíčka :hug:

 
tonj  14.08.13 10:33

Bože, já asi chcípnu závistí :) Koně, barák, krásný porod…vše co bych chtěla a nemám…Ale přeju ti to, ráda čtu šťastné příběhy. Užívejte se rodinko, hodně štěstí!!!

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 14.08.13 11:03

@tonj ne všechno je tak ideální, jak se navenek zdá :mrgreen: na dovolené jsme nebyli 4 roky, místo oblečení pro sebe kupujeme seno, do postele chodíme zmordovaní prací.. vše má svůj rub a líc ;)

 
Trojlístek
Závislačka 3482 příspěvků 14.08.13 13:02

@nikina3 Tak pozor, neřekla jsem, že mi fotografie vadí. Jen mi přijde na dnešní dobu dost odvážná. Neříkám, že je nevkusná, či mě nějak provokuje. Je moc hezká, včetně deníčku. Ale osobně si prostě nedokážu představit, když by to objevilo v mém případě 30 kolegů z kanceláře. V mém případě by mi dokonce hrozil vyhazov z práce, to je celé nic víc.

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 14.08.13 13:15

:lol: Trojlístek ty mě bavíš. Co je jako na té první fotce odvážného :?: Však dovnitř zakladatelce nevidíme, zkroucené nohy do fń čím iritovat nemají, internet je plnej úplně jiných pozic, odhalení, ba nechutností, fajn, ty osobně to vidíš takto, ale nevidím důvod to někomu předsouvat, nebo nadhazovat.
Tobě zakladatelko přeji ještě kopu dalších dětí a příště zvolni, víš jak, ono aktivní konařky potom celkem náročně rodí, ony ty svaly to totiž nechcou pustit :mrgreen: Tak příště, at´zažiješ porod hezčí ještě o absenci hamiltonů a umělého urychlování lékaři. Je to k ničemu a akorát o to víc bolestnější :kytka:

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 14.08.13 13:27

Bože, bože… až mě v některých částech buchta rozbolela (mladšího kluka totiž během porodu manuálně otáčeli). :lol: Jinak velká gratulace k narození hošíčka, ať jste pořád tak spokojení jako na třetí fotce. :)

 
Trojlístek
Závislačka 3482 příspěvků 14.08.13 13:30

@berry4 No, tak hlavní je, že se bavíš. Ti stačí fakt málo. Je to i o prostředí, kdo se jak pohybuje. Jestli chceš fotku srovnávat s ostatními, které jsou k mání, tak klidně - já nic takového nenadhodila a nikomu nic nepodsouvám. Sama pisatelka deníčku nad ní váhala, zda ji zveřejnit… Takže klid.

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 14.08.13 14:26

Mě se teda deníček taky moc líbí, občas mrknu i na fotoalbum a jste krásná rodinka!! Přeju moc moc štěstí a zdraví!
A za fotky jakožto zatím nerodička jsem taky ráda :)

 
tonj  14.08.13 15:18

@nikina3 Ale já vím, jaká je práce u koní a na baráku dřina. A přesto bych to vyměnila za pohodlí bytovky a dovču, vás k tomu taky nikdo nenutí, ne? :mrgreen: :kytka:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 14.08.13 17:11

Není zbytečné dohadovat se o fotce? :mrgreen:

Myslím, že Trojlístek neřekla nic špatného - napsala, že „sama by se takovou fotku bála zveřejnit“, na tom snad nic není. Já bych ji taky nezveřejnila - internet je veřejný a tohle není pozice a situace, ve kterých bych chtěla být viděna svými přáteli, povrchními známými, kolegy z práce, apod. To jsou pro mne hodně intimní, ryze soukromé okamžiky… a styděla bych se za to, kdyby je měl vidět třeba můj nadřízený… a troufnu si říct, že tak asi byla myšlena ona „odvážnost“. Holt to má každý jinak a není snad potřeba brát jako okamžitý negativismus nebo rýpání všechno, co nekončí obdivným výkřikem.

Deníček je příjemně čtivý, mrně zdravé (gratuluji :kytka: ) a všichni spokojení… takže všechno, jak má být, ne? ;)

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 14.08.13 17:26

Bohunko, hezky jsi to shrnula :kytka:

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 14.08.13 19:18

Gratuluji k Tonickovi, nahodou pekny fotecky :kytka:

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 14.08.13 19:23

@berry4 díky, určitě budu u druhátka opatrnější a nebudu to s prací tak přehánět, říkala jsem si to samé, ohledně těch svalů.. otázka je, jestli by to při absenci práce bylo jiné… na porod vzpomínám ráda, ale říkám si, jestli by to šlo i bez těch urychlovacích procedur… pro mě je výhra že jsem to zvládla bez oblbováků a epiduralu, z toho jsem měla strach že na to přijde.. nakonec mi něco na bolest nabídli až když jsem tlačila :mrgreen:

@BohunkaP hezky jsi to napsala a určitě jsem nechtěla rozproudit válku co je vhodné uveřejnit a co ne ;)

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 14.08.13 19:46

@nikina3 :think: těžko říct, u druhé jsem už nejezdila, ale pracovala až do poslední chvíle. V den porodu jsem ještě s kontrakcemi 5 x odhrnula sníh z cca 150 m :lol:
No hlavně jsem si celou první dobu porodní vedla ve své režii, do porodnice jsem jela jen porodit -50 min po příjezdu ;)
Rozdíl nepoměřitelný :lol: Vím, jak porodníci rutinně a zbytečně porody urychlují, vyvolávají, jdou proti přírodě.

 
Nelinka2013
Nováček 6 příspěvků 14.08.13 20:04

Krásný deníček :) Gratuluji k Toníčkovi ;)

 
nepřihl. Alenaxxxx  14.08.13 22:08

Moc hezký deníček. V těhotenství jsem taky jezdila na koni občas do 28 TT a potom jsem si šla zajezdit 3 dny před termínem, abych porod vyvolala, když nic obvyklého nezabíralo. Jízda na koni zabrala, ihned po krátké jízdě v klusu začaly kontrakce a za 8 hodin bylo dítko na světě.

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 15.08.13 08:13

Pěkný deníček. To že si tam zakladatelka dává svoje intimní fotky je její věc, ale to že veřejně dává fotky přirození dítěte mi vhodné nepřijde :nevim: ale toť můj názor

Příspěvek upraven 15.08.13 v 08:16

 
JaniLavi
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 15.08.13 14:21

Krásný deníček, až jsem zaslzela. přeji hodně štěstí, zdraví vám oběma :hug:

 
chcememimi
Echt Kelišová 7764 příspěvků 15.08.13 20:56

… gratulace k Toníčkovi, též jsem měla pohodový porod a též jsme si z porodnice odváželi vyšší váhu :dance:

 
Denpry
Závislačka 4280 příspěvků 15.08.13 22:54

Gratuluji :hug:

 
Denpry
Závislačka 4280 příspěvků 15.08.13 22:55

Gratuluji :hug:

 
Pajča26
Kecalka 462 příspěvků 16.08.13 11:22

Moc hezky sepsané:)

 
Janettka23
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 16.08.13 23:07

Nádherný deníček :-)) Moc gratuluji

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 06.09.13 15:11

Krásný deníček :kytka: gratuluji

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama