Jak se zachovat, aby to bylo správně?

Rodičovství

Holky, jsem v koncích. Není to nic strašného, životu nebezpečného, v porovnání s ostatními deníčky tady, je to vlastně nic. Ale moc mě to trápí! Máme rok a půl starou Terezku, od půl roku nás trápí ekzem, někdy víc, někdy méně, léčíme, mažeme, vymýšlím a hlavně zkouším mastičky. Testujeme různá jídla.

Zjistili jí alergii na vajíčka a mléko, ale já učinila objev a to - Terezce vadí MRKEV, mrkev, to, co jsem jí dávala denně do jídla, od půl roka dušenou, syrovou, prostě všude, tak takhle mrkev… Přestali jsme dávat a Terezce se ekzem rychle ztrácí.

A teď se dostávám k tomu, co mě trápí a z čeho jsem špatná a nešťastná! Manželovo otec, tchán, fajn chlap, ale… nazývá Terezku chudákem, protože jí nechci dát jahody. Vím že jahody jí ekzem nabudí a my budem zas tam, kde jsme byli. Jsem hrozně šťstná, že jsme se toho částečně zbavili, Terezka má krásný obličej a jen na ručičkách a nožičkách trošku stopičky po tom, jak moc se škrábala, a jak moc jí to svědilo… a děda: chudák Terezka nesmí jahody, chudák Terezka nesmí pomeranče, chudák Terezka… a já už tam včera stála, když to zas včera opakoval… chudák chudák.

Nevím, co si počít, jak mu naznačit, aby to nedělal. Já nevím, jak to popsat, ale ona není chudák, dopřáváme jí všechno… jen ne to, o čem vím, že jí ublíží. Když jsme měli období škrabání a slz, kdy já jsem to nedávala, protože malá se přede mnou schovávala a do krve si drala ruce, děda mě okřikl, ať na ní nekřičím… a pak jí dá jahody. Co mám dělat? Bráním svoje dítě, ale oni mi stále dokola naznačují, že jí nedopřávám :( Jak to mám udělat, abych neudělala zle a zároveň, aby mě sakra už pochopil a přestal nám takhle ubližovat?

Holky dík, alespoň se mi trošku ulevilo :)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 06.06.11 06:46

Chudinka, prosla jsem si tim samym :-( je to sileny … do dneska mam problemy s kuzi. Asi budes muset byt raznejsi a dopodrobna jim vysvetlit proc nemuze tohle a tohle a co ji davas misto toho. Jinak to asi nepochopi :-( Preju hodne stesti a nervu

 
alda
Kecalka 291 příspěvků 06.06.11 07:44

Jediný jak to s příbuznými dojednat je jim to říct naplno, jinak jim to asi nedojde. Prostě jahody jsou alergeny, moje dítě je alergický, přestaňte jí nazývat chdáčkem, jsou mnohem horší věci na světě než to, že nebude jíst jahody.
Ale musíš být drsná, nedat se odbýt a prostě si dupnout. Jde o tvoje dítě. Když bude vyrůstat s tím, že že jí budou příbuzní cpát, že maminka je zlá, protože jí zakazuje jíst jahůdky, tak to bude na nic. Ty jsi matka, jsi zodpovědná, ostatní se musí přizpůsobit.

 
Leonika
Povídálka 25 příspěvků 06.06.11 08:31

Je tezke vysvetlit nealergikovi, co dokazou alergeny, ale jinak to nejde. Jen si sednout s tchanem a vse mu jasne rici vcetne toho, ze opakovani diteti, jaky je chudak, je pro psychicky vyvoj ditete horsi, nez mu nedoprat nektere druhy potravin, ktere koneckoncu nemuze. Preji hodne zdaru

 
jakkoli
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 06.06.11 08:32

Ahoj, nevim, jak to mas s tchanem, ale zkus mu dat nejakou odbornou literaturu, nejlip nejaky podrobne popsany pripad atopaku, a ze si o tom muzete promluvit, az si to precte… a ze ma Terca ohromny stesti, ze vy vlastne vite, co ji skodi a ze toho vlastne neni tak moc - ze neni ochuzena o tolik veci, jako nektere jine deti. Nemyslim si, ze by byl ignorant, jen si to zkratka neumi predstavit, takze kdyz ho do toho vic zasvetis, treba pochopi. Hlavne to s nim nejlepe probrat v soukromi, bez Terci a bez dalsich lidi, aby nemel pocit, ze te nutne musi presvedcit o sve pravde. Drzim pesti :kytka:

 
rivka
Kecalka 246 příspěvků 06.06.11 08:54

Po lopatě na ně: Dědo, podívejte se, jak se škrábe. Vidíte, jak je poškrábaná? Jak tady má tu KREV? Jak ji to svědí a BOLÍ? Tak to má proto, že jí jahody, i když je na ně alergická. Vy VÁŽNĚ chcete, aby to vaši vnučku něco BOLELO, že jí dáváte jahody?

Klidně přehrávej, buď rozhořčená a vyčítavá. Ono to spoustě lidem prostě nedochází. Pokud není úplně blbý, tak to dělat nebude, a ještě se zeptá, co že to teda je. Pokud je středně blbý, tak ti bude vyprávět, že to přece není možný - pak nasaď lékařské argumenty. „Byli jsme u doktorky a doktorka nám řekla…“ Na to taky hodně lidí dá, lékař je autorita. Pokud je tchán zabedněný, nezmůžeš nic, bohužel.

 
MarketaJ
Závislačka 4236 příspěvků 06.06.11 09:26

Prostě mu to natvrdo řekni, že si to nepřeješ, aby takhle mluvil. Terezka žádnej chudák není, jahody a pomeranče nejsou nic, bez čeho by se neobešla, jsou horší věci. Hlavně že jsi přišla na to, co jí vadí. je to tvoje dítě a ty musíš vědět, co může a nemůže a tchán to bude muset respektovat. Víš co, já nevím jestli viděl, jak malá zareagovala na ty jahody, pokud ne, tak mu ukázat třeba nějaký fotky, jak chudák vypadala a snad nebude chtít jí takhle ubližovat.

 
hvězdička25
Závislačka 4228 příspěvků 06.06.11 09:53

Bobinka,řekla bych mu/jim to natvrdo.Ať se pak děje co se děje!

dopřáváme jí všechno… jen ne to, o čem vím, že jí ublíží…takhl jsi to napsala a takhle bych to řekla.A pak bych jim taky popsala jak to dceřiné trápení vypadá (pravdpodobně ji v tom stavu kdy pláče a škrábe si ručičky do krve neznají) a je potřeba jim to vysvětlit,jednou pro vždy.

Abych pravdu řekla :jednání dědečka nechápu,ale znám osobu,kteá by jednala stejně jako dědeček…nezlob se,ale je to smutné

 
Zuzylka
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 06.06.11 10:05

Je to těžký s nimi někdy. Ekzém naštěstí nemáme, ale dokáže mě vytočit i když tchně řekne:„To si byl šikovný, že jsi spapal celou večeři, za odměnu si můžeš spapat celý pytel gumových bonbonů a otevře mu ho“. Stokrát mohu vysvětlovat, že si to nepřeju, že se mu na třech místech rozjíždí kaz, že každý večer bojujem s čištěním zubů, aby se mu nekazily, že po bonbonech často zvrací, že gumové nabobtnají a on se mi pak pokadí, a že když bonbon, tak jeden a ne celý pytel :zed: :pocitac: . Já se to nebojím jí to říct naplno, je to však marné, stejně mu to kupuje.
A když mu je vrazí do ruky a pochválí ho a dovolí mu je spapat, tak už ani nemám šanci mu je sebrat, protože to by byl hned oheň na střeše a dítě mě nenávidělo :evil: .

 
Katka78  06.06.11 11:14
mrkev

možná proto, že ji měla všude, tak na ni začala alergizovat, stává se to často u malých dětí, kterým se dává pravidelně ve větším množstvím jedna potravina - doporučuju po dvou-třech měsících začít zas dávat do jídla, ale jen v malých dávkách (začít třeba zeleninovou polévkou atd.) Jakékoli jídlo ve větším množství malým dětem škodí.

 
jakkoli
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 06.06.11 11:16

Hele, nevim, jak na tom je, ale co mu dat precist tenhle tvuj denicek a nase reakce?? Treba by to pomohlo…

 
Luciasek86
Kecalka 200 příspěvků 06.06.11 11:34

rozhodně bych si otevřela pusu a rázně vysvětlila,že chudák není,že dostává vše co má a že to co nedostane jí zhorší ekzém a basta.Aby věděl,proč to nesmí a říct aby si nechal tyhle názory pro sebe a neříkal to,případně bych zavyhrožovala,že jestli to hodlá dělat pořád tak taky nemusí malou vidět.Chudáci jsou akorát děto co mají alergii na kravský mlíko a nesmí nic a pak teprve vysvětluj dítku proč nesmí čokoládu,jogurt nebo mlíčko!!!

 
KRML
Ukecaná baba ;) 1885 příspěvků 06.06.11 12:05

Ahoj, máme 7 l. syna a egzém má na rukách.Je to velký sportovec a kluk co pořád lítá venku.Takže ruce rozedřené, občas infekce v egzému.Při nástupu do školy se mu děti i smály, ale zjistili jsme že to bylo z nevědomosti­.Naučil se bránit a vysvětlovat, i když jak říká už ho to nebaví :mrgreen: pořád dokolečka to samé někomu vysvětlovat.Vys­větlili jsme mu že jinak to nejde.
Mi jsme nezjistili žádnou alerg. ani jídlo, které by mu vadilo.Taky zkoušíme kde co a věř že za ty 3 roky je toho hodně, ale člověk zkouší co může aby to jeho dítěti pomohlo.Moje tchýně měla podobný řeči chudáčku malej, jak to vypadáš :cert: já vydržím hodně ale jednou už jsem to nevydržela a když jsme měli rod. oslavu tak jsem ji řekla že to není žádnej chudák, chudáci jsou děti vážně a nevyléčit. nemocní a i s těma rodiče bojují za jejich uzdravení a že si nepřeju aby před Márou takhle mluvila.Slyšeli to všichni a víckrát jsem to opakovat nemusela!!! Žijeme norm. rodinným životem jen prostě víc mažeme ruce.Vím jak takové řeči dokážou člověka zdeptat, ještě ke všemu když ty se snažíš vymýšlet co můžeš.Taky bych jim řekla, tak ji ty jahody dejte, ale až se zase zhorší tak ji k vám přivezu a zase ji od egzému pomůžete!! Nějak jsem se rozepsala, ale když mě vždycky takový řeči dokážou nadzvednout!!!Držím :palec: at to všechno zvládneš!!

 
Smetankaalenka
Nováček 2 příspěvky 06.06.11 12:39

Holky, dík moc , vzala jsem si tu pár vět, které nejspíš použiju .. až to zas přijde, ty chudáčku, ty to neznáš, maminka ti to nedá :(( je mi jí tak líto.. ale pomaličku nad tím ekzémem vítězíme, jednou je líp, pak hůř.. holky děkuju vám moc !!!!! :) :srdce:

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 06.06.11 13:33

tak to je síla…jako život není o jahodách a nebo pomerančích nebo mrkvi…ježiš, co by pak říkal děda, kdyby měla bezlepkovou dietu…ach ti lidé, ach ta rodina…upřimně, bych už asi byla alergická na tyhle kecy asi já a byla sprostá :oops: :oops: dědovi o samotě řekla svoje, ať se třeba urazí nebo ne…ale přece kvůli těmhle kecům nebudeš trápit malou exzémem…a pokud bych zjistila, že jí něco dal a exzém se zhoršil, tak to bych byla ultra sprostá a udělala pořádek…nejsi přece žádný tiran, ale důsledná máma, co chce pro svoji dceru to nejlepší :hug: :hug: :hug: :hug: :kytka:

 
mafalda05  06.06.11 16:52
Je to tvoje dite

Ahoj, ja si taky myslim, ze byses mela razne vyjadrit, tvuj tchan je asi trochu tupej, ze mu to nedojde, ale reci se lidi dorozumi, tak mu to proste vysvetli, kdyz na to sam neprijde. A zaroven stanov jasne hranice, se kteryma ma problem hodne babicek/dedecku versus mladi rodice: je to tvoje dite a rozhodujes o nem ty jako pravoplatny a svepravny rodic a tvoje rozhodnuti musi ostatni v rodine respektovat. Ja myslim, ze to delas vyborne, vubec nemej vycitky, je naprosto v poradku nedavat diteti to, co by mu vyvolalo ekzem. Hodne matek by si z tebe mohlo vzit priklad. Tak nemej strach se tchanovi postavit anebo nakopni manzela, at to svemu otci rekne on. Je to tvoje dite a tvoje rodina tak si do toho nenechej kecat!

 
veverunka11  06.06.11 16:55

Když to nepomůže domluva nebo popovídání,ukaž nějaké škaredé obrázky,kdo má ekzém,to většino :-D u zapůsobí.

 
JančaK
Ukecaná baba ;) 1357 příspěvků 06.06.11 23:50

Dědovy bych normálně řekla, že Terezka není žádnej chudáček a plnohodnotnej život se dá žít i bez mrkve a jahod a ať je tak hodnej a nemluví takhle o ní, že tě to mrzí a trápí daleko víc, než, že nemůže jíst jahůdky a mrkev. To prostě musí pochopit, děda jeden bláznivej ( to je ta generace gulášů a buřtů už v půl roce) :cert:

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 07.06.11 12:16

nechapu ze dospeli clovek nepochopi, ze proste kdyz je na to mala alergicka, ze to proste nesmi. on to snad nevi ze by zas pak mela problemy?? asi bych k nemu uz nejela.
hlavne ze je mala v poradku - to je nejduleziteji. :srdce:

 
Mondík
Závislačka 4507 příspěvků 07.06.11 23:12

Ja jsem mela ekzem od 2 do 17 let a opravdu je to pekne neprijemne. A neboj se, urcite bude spis chudak, kdyz se ji vrati ekzem, nez kdyz ji nedoprejes nektere potraviny.

 
Dede22  10.06.11 14:05

Moje teta má od malička bezlepkovou dietu, no teta jsou jí jen 4 roky a mě je 19, příbuzenským vztahem jsem její neteř. Alergii na lepek zjistili hodně brzo, hned po tom co malá začala ožužlávat bílé pečivo. Stejný problém byl se starší generací, a proč nemůže to cukroví co upekla babička (říká dědeček) a tajně jí ho dával o Vánoce. To bylo haló, ale nedivím se její mamince.

Dědovi to prostě narovinu vysvětli, nebo pak udělá něco co tvému dítěti může víc ublížit než přilepšit. Nedej bože aby se jí stalo něco vážnějšího, opravdu si s ním promluv. Doufám, že se ti podaří problém vyřešit… :-) :kytka: :potlesk:

 
wjerushka
Závislačka 2840 příspěvků 11.06.11 22:04

Hele všechno po dobrým nejde. Pokud jsi tchánovi vysvětlila v klidu, že prostě terezka jahody nemůže protože je na ně alergická a on nedá pokoj, tak já bych řízla do stolu. To raději at se mnou nějakou dobu nemluví. nebo ještě líp, ať ho zpacifikuje manžel. Je to neohleduplné nejen vůči Tobě, ale i té malé, která třeba ještě nechápe, že jí jahody ubližují a může jí to pak být líto, že děda by jí pochoutku dopřál a ona kvůli mamince nesmí. Taky jsme měli s tchyní neshody a vysvětlování pořád dokola nepomáhalo. Nakonec jsme si dupla, že tam nebudu s malým jezdit, když ona mě jako matku nerespektuje a manžel se za mě postavil. Sice byla chvíli uražená, ale od tý doby respektuje, že my jsme rodiče a vycházím s ní parádně.

 
babetka333
Echt Kelišová 8936 příspěvků 1 inzerát 20.07.11 13:17

Vis co? poslala bych rychle tchana do urcitych mezi, ty jsi matka, ty vis co ji udela a neudela dobre, takze at si tyhle chytry rady necha od cesty a keca do zivota nekomu jinymu :pocitac:

 
fialína
Závislačka 4536 příspěvků 20.07.11 14:07

holky toho napsaly dost, ale ještě mu řekni, že pokud opravdu chce, aby se cítila jako chudáček a bylo jí to líto, tak ať jí to říká… protože dokud ji nikdo neupozorní, bude to Terezce úplně jedno…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama