Jak jsem se k císařovnám dostala

Porod

Už je to sedm týdnů, co jsem porodila naši dcerku a pořád, když si na to vzpomenu, tak je mi líto, že vše nešlo podle mých plánů.

To, že jsem těhotná, jsem tušila už před tím, než na mě vykoukly dvě čárky na testu. Stejně tak jsem si byla jistá, že prcek, kterého nosím, bude holčička. Těhotenství probíhalo v pořádku, od července jsem byla doma a v srpnu jsem pomáhala malovat v domečku, který jsme do toho všeho stavěli. Jsem trochu nezmar.

Konečně se začal blížit první termín porodu, který byl 7. listopadu, ten druhý dle ultrazvuku byl 17. Pořád se nic nedělo, monitory byly v pořádku, ale bez kontrakcí. Poslíčci přicházeli občas večer, ale nic co by mě nutilo jet do porodnice.

23. listopadu mi na kontrole udělali na mou žádost Hamiltona, 25. listopadu se na kontrole stále nic nedělo a tak mě druhý den čekal nástup do porodnice a zátěžový oxytocinový test, protože monitory byly stále bez kontrakcí.

26. listopadu jsem ráno přišla do porodnice, přijali mě, připojili mě na monitor a ejhle, měla jsem kontrakce po 7 minutách. Jenže jsem je cítila jenom jako šimrání, tak mě poslali na pokoj, a kdyby praskla voda, zesílily kontrakce, ať přijdu rovnou na sál. Odpoledne přijel na návštěvu manžel, byl tam snad do sedmi, povídali jsme si a mě občas zašimralo břicho. Co vám budu povídat, o půlnoci jsem si dala sprchu, že se to buď rozjede, nebo přejde. Vzbudila mě sestřička ráno v sedm.

Ráno mě čekala velká vizita a nabídli mi vyvolání anebo možnost čekat do čtvrtka. V té době už sem byla 41+4. Rozhodla jsem se pro vyvolání, protože mi něco říkalo, že se to prostě samo nerozjede a bude lepší to udělat hned. Došla jsem si pro věci, které jsem chtěla mít na sále, a pak jsem dostala tabletku.

Docela rychle se začaly rozjíždět kontrakce a v jednu jsem volala manželovi, ať se nachystá a přijede. Po vyšetření mi řekli, že kontrakce jsou sice pěkné, ale já se neotvírám. Takže mi píchnou vodu, malá se posune dolů a já se začnu otvírat. A pak to začalo. Kontrakce trvaly od půl minuty až minutu a přicházely po maximálně pěti minutách. Když přijel manžel, přesunuli jsme se na porodní sál a já pořád courala do sprchy, věšela se do závěsu, na žebřiny. Mám trochu zmatek v tom, jak to potom šlo za sebou, tak mě omluvte.

Během odpoledne, když přišel doktor, tak konstatoval, že na to, jak mám silné a rychlé kontrakce, se neotvírám a píchnou mi něco na bolest, abych se uvolnila a rychleji se otevřela (epidural to nebyl, nějaký „Dolsin“ pro porodnictví, jak mi řekla sestřička). Tak mě krásně sjeli, na minutku jsem i usnula. Sice sem se otevřela, ale snížila se intenzita kontrakcí, a tak jsem dostala další kapačku na podporu kontrakcí, ze které jsem se pozvracela.

Někdy v čase po kapačce, přišly kontrakce, které začaly bolet, ale tlačit sem nesměla a jediné, co mi pomáhalo, bylo si zakřičet, mručet anebo zatínat nehty do manžela. Všechno to snášel a ještě stíhal mi říkat, jak sem šikovná a že to zvládnu. Malá stále nechtěla pořádně sestoupit, tak mě otočili na bok, nohu nahoru a v každé kontrakci, které jsem měla snad v kuse, sem se musela uvolnit. Jak dlouho to trvalo, nevím.

Konečně mi dovolili tlačit, ale bylo to bezvýsledné. Nakonec do mě doktor sáhnul a řekl, že malá je těsně před pánví a neprojde. Další kapačka, pro změnu na zastavení kontrakcí a už mě táhli na sál na akutního císaře. Pamatuju si, jak sem plakala a manželovi se omlouvala, že sem to nezvládla a že mě to mrzí a prosila jsem ho, ať dá pozor na prcka. Na sále mi doktor řekl, že sem měla hraniční rozměr pánve, a kdyby měla malá odhad více než ty 3,5 kila, šli jsme plánovaně. Pak byla tma.

Dcerka se narodila v 22:07, měla 51 cm a 3515 gramů.

V noci si matně uvědomuji, že mi dcerku přinesli ukázat a jak mě budila ta nejprotivnější sestra na oddělení. Ráno mi dcerku konečně dali na kojení a já byla ta nešťastnější osoba pod sluncem. Hodně moc mě to hnalo k tomu, abych začala vstávat a mohla jít na normální pokoj, kde ji budu mít u sebe.

I dneska, když si na to vzpomenu, tak brečím. A ještě lahůdka na konci. Špatně se mi zavinula děloha a zůstávaly v ní očistky, tak jsem před Vánocemi šla ještě na revizi. Ale všechno zlé je pryč, jsme obě zdravé a užíváme si to.

P. S.: Děkuji svému manželovi za velikou psychickou podporu. Kdyby tam nebyl, asi bych zešílela.

P. S. 2: Také děkuji krumlovskému gynekologicko-porodnickému oddělení za péči. Byla jsem moc spokojená a příští porod plánuji zase tam.

Hodnotilo 10 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
martina.se
Hvězda diskuse 54518 příspěvků 16.01.13 07:12

Dobře to dopadlo, to je důležité :kytka:

 
socina
Závislačka 4104 příspěvků 16.01.13 09:02

Gratuluju k holčičce :)
Taky jsem v těhotenstvý vymalovala celý domek do kterého jsme se stěhovali :lol: Trochu pohybu nám neuškodí :)

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 16.01.13 09:10

Nemáš se za co omlouvat - tys to zvládla! Kdyby to bylo před 100 lety, možná bys při porodu zemřela ty nebo obě. Nemůžeš za to, že dítě neprošlo.

 
beruska03
Kelišová 5480 příspěvků 16.01.13 09:28

Já taky skončila ve finále akutně na císaři-a popravdě taky mne ti mrzí, ale říkám si, že je hlavní, že dítko je zdravé ;-) moc moc gratuluji!

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 16.01.13 09:34

No mě celou dobu zlobí to, že sem měla plánovaný císař ale 3,5kg dítě koncem pánevním sem si opravdu netroufla porodit a ani mě to nedoporučovaly… pro mě prý velké riziko…

 
Fíková
Závislačka 4658 příspěvků 16.01.13 09:36

Skoro stejný scénář jako u mně, akorát mně ten porod nevyvolávali. Taky jsem z toho byla smutná, doufala jsem, že budu rodit přirozeně. Ale s tím se holt nedá nic dělat, hlavně že všechno dopadlo dobře.

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 16.01.13 09:41

Život vždycky nejde dle našich plánů. Raduj se z krásných věcí a nevracej se k tomu, co ti v životě nevyšlo, možná je z toho to poučení, že cesty života si tak nějak dělají co chtějí. Na druhou stranu vše dobře dopadlo, tak pro brečíš? Raduj se!!!

 
afaxi
Ukecaná baba ;) 2409 příspěvků 16.01.13 10:00

Emoce a hormony delaji divy. Plakala sem kvuli tomu, ze sem si neuzila twn krasnej pocit, kdyz dostanete mimink k sobe, plakala sem, protoze sem se bala, ze se nevzbudim. Jinak sem samozrejme vdecna a stastna, ze to dopadlo dobre a jsme obe zdrave, ale proste to vyvolava emoce, jake to vyvolava…

 
markytka7
Kecalka 147 příspěvků 16.01.13 14:11

Gratuluju ke zdravé holčičce :dance:

 
Pawlina.K
Kecalka 110 příspěvků 16.01.13 15:15

Koukám, že ti malá taky nechtěla ven. Ale hlavní je, že jste obě v pořádku.:))

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 16.01.13 17:46

Pěkné :) Gratuluji k princezně ;) :kytka:

 
Sfaticata
Ukecaná baba ;) 1264 příspěvků 16.01.13 17:52

Taky gratuluji… :kytka:

 
B EL
Zasloužilá kecalka 503 příspěvků 16.01.13 19:02

Hlavně že to dobře dopadlo a máte to obě za sebou. Gratuluji k dcerušce!

 
helbell
Zasloužilá kecalka 518 příspěvků 16.01.13 20:30

Jé to jsme měli podobné jen já bez vyvolání a malý se narodil 22:06. Gratuluju moc :D

 
Mamango
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 16.01.13 20:37

Tak z toho, že jsi neporodila přirozeně si fakt hlavu nedělej!! :kytka: Já svou 4 kg dceru porodila přirozeně, sice za pár hodin od počátku kontrakcí, ale díky tomu, že se nikdo nezajímal, že mám úzkou pánev se mi během tlačeni dost brutálně zlomila kostrč, což v tu chvíli bylo slyšet a já myslela, že od bolesti omdlím.. Pak jsem nemohla 3 měsíce pořádně chodit, sedět, cokoliv.. :cert:
Nyní mám pár týdnů do porodu a mám plánovaný císař.
Mohu se zeptat za jak dlouho po cs jsi byla „fit“?
Hlavně že vše dobře dopadlo :hug:

 
afaxi
Ukecaná baba ;) 2409 příspěvků 16.01.13 22:24

P @Mamango nu ted uz beham jako srnka…:) tak.ja mela ten problem s pretocenou delohou takze to asi trvalo dyl. Nejhorsi byla doba se stehama, protoze sem se nemohla poradne narovnat. Ale jakmile prestali tahnout stwehy tak to slo. Ze zacatku sem se snazila nic netahat, ale po trech tydnech sem sla s. malou v nositku cosi vyridit…neprijemne je, ze ti nic neni a.kdyz se vzbudis tak te boli bricho, ale to ze chces.mit prcka u sebe je velkej hnaci motor a rikaj to i doktori ze maminy po cs se.hoji rychleji aby byli fit pro deti. Ted se cejtim fajn, mazu jizvu, kdyz to prezenu s namahou tak me v jizve teochu taha…

 
Verylka
Kelišová 5347 příspěvků 16.01.13 22:27

Gratuluju ;-) ted uz vam nezbyva nez prat hlavne zdravicko a pevne nervicky kryz prijdou krusne chvilky ;-) a mala ma krasne datum narozeni ;-) je 28.11. vid ;-) to jsem se narodila ja pred 27 lety ;-)

 
olejnice
Závislačka 4966 příspěvků 16.01.13 22:30

Afaxi, ještě jednou gratuluju ke krásný holčičce. Je nás víc, co si to představovali jinak a nedopadlo to podle představ, ale hlavně, že ty vytoužený miminka máme. ;) :hug:

 
luluso
Kecalka 141 příspěvků 17.01.13 18:42

Konec dobry, vsechno dobre :)

Ja jsem prozila zrejme to same. Mela jsem hranicni hodnoty panve, prozila jsem silene bolesti pri porodu, nedokazala jsem najit zadnou ulevovou polohu, chvilema jsem nevnimala. Epidural mi prinesl jen castecnou ulevu, ze se bolesti staly snesitelne. Jedinny rozdil mezi nami je ten, ze jsem rodila v terminu, kdy se porod rozbehl sam a porodila prirozene, ale byly to nervy. Mala se zasekla v porodnich cestach, padala s pulzama a ja myslela, ze to nevydrzim. Nakonec mela 3050g a 51cm. Nasledovalo hodinove siti, krome konecniku jsem mela potrhane snad vsechno co slo. Pro velkou krevni ztratu jsem omdlivala jeste 12h po porodu, vymocit jsem se nemohla asi 10h. Museli me cevkovat. Byla jsem naprosto vyrizena. Pak nasledovalo spatne zavinovani delohy, nestale nejake injekce. Revizi jsem se stejne nevyhla. Po operaci jsem mela zimnice, horecky.. tak prisly na radu antibiotika nitrozilne.

Zaverem chci rict, ze kdybych vedela co me ceka, budu dekovat za cisare. Dceri jsou 2 roky a dodnes mam problemy s jizvou po siti. Zadne vycitky nemej. Ja to zvladla diky nizsi porodni vaze dcery a obrovske pomoci porodni asistentky, ale druheho porodu, jestli nekdy nejaky bude, se opravdu bojim. Sice hormony a cas hodne veci otupi, ale i presto…

Preji hodne zdravicka, at jste obe fit! :kytka:

 
DenisaW
Kecalka 158 příspěvků 10.09.13 23:02

Gratuluji k miminku :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama