Jinak a ještě jinak

Porod

Aneb když je porod úplně jiný, než si člověk vypředstavoval. A přitom tak krásný, jak jen si mohl přát. Ǔvodní část porodu jsem oglosovala autentickými příspěvky, které jsem psala do své domovské diskuze Nosnic. Tímto jim děkuji za fandění, povzbuzení i rady, stejně tak i Dubňačkám 2009, holky, byly jste mi velkou oporou! P.S. stejně jako byl můj porod pro mě dlouhý, je dlouhý i tento deníček.

4:53
Tak mimino si začalo vypouštět bazén ve čtvrt na 5, zatím jemným čůrkem, žádný přívaly, tak uvidíme, co se bude dít. Jsem si rozbila tábor u gauče, ale nějak mám pocit, že to do Matesova probuzení nestihnem :think: Tak se pak budu muset přesunout do ložnice.

Přiznávám, že jsem měla tendence srovnávat. Přeci jen druhý porod, to už člověk nejde do neznámého, tak nějak si dokáže představit, co bude. A co když porod začne prakticky identicky jako ten první a téměř ve stejnou dobu… A tak jsem začala poletovat. U prvního začal porod prasknutím vody ve 4 ráno, ve čtvrt na 7 bylo hotovo, tak přece musím sebou mrsknout, připravit si vše potřebné k ruce, zavolat PA, aby to vůbec stihla.

5:12
To je nuda, nic se neděje :mrgreen: A mám hlad :think:

A už nebylo co srovnávat. Touhle dobou jsem se u prvního porodu kroutila na záchodě v přívalu kontrakcí. Možná ten podstatný rozdíl byl už v okamžiku prasknutí vody - při prvním porodu jsem cítila dost bolestivé lupnutí. Teď nic, jen jsem najednou měla mokré kalhotky…

6:45
Od 6 je tu PA a stále se nic neděje, jen cvrkám. Všechno na začátku, no to jsem zvědavá, zda budu v celku ještě večer :think:

Konečně mi to dochází. Každý porod je jiný. Kdyby se druhé mimino drželo harmonogramu svého staršího bratra, už by bylo mezi námi. Ale není.

7:10
Tělo se čistí, já se nudím, tak jsem teď na záchodě umyla umyvadlo, přestavěla koše, vyměnila ručník… :roll: V duchu se tiše omlouvám všem vyšším mocnostem, kterým jsem kdy řekla, že jsem si první porod neužila :twisted:

A to byla na několik hodin poslední „akce“, kterou tělo k porodu vyvinulo. PA odjela, muž posléze vzal syna ven, já dala prát plínky od plodovky, kterých se mi tu udělala pořádná kupa. I přes doporučení PA mi to nedá, uklízím, chodím po schodech. A stav je nezměněn, jen stále chodím s vycpávkou mezi nohama a… Ucvrkávám. Zkrátka jednou za čas trochu vody ucvrkne a to je vše. Dopoledne i odpoledne si dávám šlofíka, snažím se jíst lehko stravitelné věci, takže baštím přesnídávky, piškoty, po krátké úvaze jsem zamítla hladovku, zbytečně by mě to vyčerpalo a kdovíkdy se něco začne dít.

Odpoledne přišla moje maminka, aby převzala kdyžtak péči o batole, kdyby se to rozjelo po jeho odpoledním spánku. Sedíme v kuchyni a kecáme. A v tu chvíli, semo tamo se břicho táhne a občas i malinko zabolí. Po hodině se dostávám na 7min inetrval velice mírných bolestí. Bohužel jsou velice specifické, musím sedět přesně v určitém úhlu, jakmile se uhnu či dokonce vstanu, jsou fuč. Po cca 1,5h přijde jedna po 4min, pak po 10min a nakonec se ztrácí úplně.

Začínám trochu panikařit. Od prvního ukrůpnutí plodovky je to už víc jak 12 hodin, blíží se večer, moje mamka odchází, batole má pořádný „hysteráček“, takže chvíli trvá, než je opravdu plnohodnotně uloženo a fakt spí.

Ze zoufalství zkouším masáž bradavek, široký podřep, rázným krokem kroužím po naší pidikoupelně - nic. Před 11 konstatuji, že se jde spát, tohle zkrátka nemá smysl. Pokud se mimino přes noc nerozhoupe, tak jedeme do porodnice, ráno to bude přes 24 hodin od začátku odtékání vody a víc psychicky nedávám. S břichem uprázdněným od plodovky se ulehá ještě hůř jak s napnutým bubnem. Sice už mě nepálí žáha a dobře se mi dýchá, ale mám strach, abych dítě nějak nepřilehla, když už není chráněné plodovkou, půl hodinky se po milimetrech furt šteluju, aby to bylo pohodlné. A když už konečně mám tu polohu, kterou potřebuji, pomalu se propadám do spánku, tak - BUM. Taková rána na podvozek! Přemýšlím, co jsem tomu nebohému dítěti provedla, že mi zřejmě dalo vší silou pěstí přímo na spodek.

Ale už po chvíli mi to začíná docvakávat. Zřejmě konečně pořádně „dopraskly“ plodové obaly. Spát nemůžu, podbřišek začíná malinko pobolívat. Tak že bychom to zvládli? Opět přesun do obýváku, dokoukávám s mužem film, něco málo se děje a kupodivu to ani nemizí. Muž odchází někdy po 1 spát, může to trvat ještě dlouho, chápu ho, nemluvě o tom, že chci, aby byl vyspaný na případný odjezd do porodnice, kdyby se to nikam nehýbalo.

Plodovka teče lehoulince zarůžovělá, občas ještě vyjde kousínek zátky s krvavou nitkou, mám radost, těch pár kapiček krve by mělo znamenat, že se s čípkem něco děje a já se otvírám. Když jsou kontrakce cca po 3-5min, volám PA. Ležím na gauči, odpočívám a kontrakce se prodlužují, usínám na cca 20 minut. Přijíždí PA a já se budím bez kontrakcí. Jdu otevřít, což znamená schody dolů, schody nahoru, kouká na mě, jak lehce je vyběhnu, zkoukne můj kemp u gauče a říká, ať si lehnu a odpočívám. Cítím se trapně, takže nic? Jenže jen co ulehnu, tak začnou chodit kontrakce jedna za druhou. PA sedí v křesle a pochrupuje. Když se prokroutím asi desátou sice krátkou, ale relativně výraznou kontrakcí, tak se zvedám, ležet se nedá a vyrážím na záchod.

Tělo se znovu čistí, postupně začínají chodit kontrakce, některé prokroutím na záchodě, některé prošlapu u kuchyňské linky, jiné proklečím s vrtěním zadkem u gauče. Začíná přituhovat a konečně cítím tlaky na zadek, sice jen při kontrakcích, ale je to na dobré cestě, miminko se sune dolů. Tlaky na zadek jsou čím dál tím víc silenjší, ale zároveň pořád lítám na záchod, občas už mám pocit, že musím zkontrolovat, zda nemám hlavu mezi nohama :lol:

Někdy ve 4 si říkám, že vzbudím muže. Vyjdu do patra, otevřu dveře ložnice… A už zase letím na záchod. Na záchodě v koupelně není toaleťák, do háje, vytahuju z balíčku celulozové utěrky připravené na omývání mimina. Když se konečně odtrhnu od záchoda, jdu to zkusit do ložnice, tiše na muže promlouvám, nereaguje, ale já letím na záchod zase. Až na třetí pokus se dobelhám v posledním tažení do ložnice a neurvale mu třesu s nohou. Posléze řekl, že to probuzení bylo jak mrtvice :mrgreen: No ale já se snažila :wink:

Už beze slova jdu dolů, vrhám se do kleku ke gauči a fakt už nevím, co bych, aby to tak šíleně nebolelo. Říkám si, co všechno mají v pordnici. Opiáty! Epidural! Císaře!!! Sem s nima, kašlu na přirozený porod, zbavte mě někdo tý zatracený bolesti!

Muž je u mě, ptá se, co má dělat, tak říkám, že jen chci, aby tu byl, zkrátka jeho přítomnost je stěžejní, ale jinak od něj nic nepotřebuji, v hloubi duše vím, co musím a co bude následovat. Nakonec ho alespoň posílám pro vodu, mám dost sucho v puse.

Najednou se kontrakce prudce změní. Skončí jedna, u které mám pocit, že mi sice urve zadek, ale je to „jenom“ kontrakce. A další přichází v zápětí a je tlačící. Není sebemenších pochyb, hlavička vstupuje do posledního úseku porodních cest. A teď přijde ta makačka, ta tvrdá práce. Oproti prvnímu porodu, kdy jsem ležela na zádech, nohy v podpěrách a spodek jsem prakticky necítila, tak teď v kleče cítím každý cm, jak se mimino dere na svět.

Ptám se PA, zda mám tlačit, ale ta říká, že jak si tělo řekne. O chvilku později chápu, hlava je zase o kus níž a já si už zoufale přeju, aby byla venku. A tak začínám tlačit. Nejdřív tak lehce, trochu nejistě. Ale tlačení přináší jen víc bolesti a tlaku na zadek. Po dalším tlačení říkám, že budu asi čůrat. No tak holt čůrám :lol:Jen trošinku, po všem tom lítání na záchod tam toho moc není.

PA mi pokládá ruku na kříž a říká, ať tím zadkem neutíkám tak dopředu. Má pravdu, snažím se při kontrakci tlačit proti její ruce a ta ruka je tam tak úlevná, že jí při další kontrakci říkám, ať ji tam dá znova. Na gauči mám nachumlanou přikrývku, kterou objímám a bořím do ní obličej, příjemně chladí.

A pak už tlačím jak o život furt, protože mimino je těsně před východem, kontrakce nikde, já skučím, že chci taky porodit na tři zatlačení a ne na padesát, PA mě přesvědčuje, ať mezi kontrakcemi odpočívám, ale to nejde, hlava musí ven, nebo zešílím.

No a pak zatlačím, začne to pálit, tak se do toho opřu vší silou, co ještě mám, je mi fuk, zda budu natržená až na záda, a cítím, že hlavička vylezla ven.

Tak to je situace, hlava visí ven, neznatelně cítím, že se mi něco otírá o stehna, že by tam měl ruku?! Nevím, to v tu chvíli fakt nehodlám zkoumat. Vedle sebe slyším muže, jak říká: „Už na nás kouká…“ A tlačím znovu a cítím, že už leze a pak úúúúúleva, znova bořím hlavu do peřiny, vydýchávám se, v duchu si jen říkám „díky bohu, že už je venku“.

A pak se podívám dolů a pode mnou leží ječící mimino, na podložce krev, na miminu krev a já na něj jen čučím, na pupečník ještě stále vedoucí do mě, PA mi říká, ať se trochu nadzvednu, že mi pomůže otočit se zády ke gauči, nějak si beru toho kluzkýho zakrvavenýho slimejše do náručí a musím konstatovat, že ještě stále neumím držet novorozence.

Koukáme s mužem na to malé nic, které se u mě uklidňuje, ještě si ho různě přeskupuju v náručí, aby mi nesklouznul. PA po chvíli kontroluje pupečník, pak znova, to už dotepal, zaškrcuje ho svorkama a podává muži nůžky na přestřihnutí. Mimi si mezitím cucá pěstičku a začíná se tvářit, že by jako i mělo zájem o něco lepšího, tak strkám k prsu, ale nepřisává se, spíš tak jako bradavku olizuje a tváří se zmateně.

Nevím, kolik času uplynulo, ale cítím mírné stahy, odlučuje se placenta, posílám muže pro umyvadlo na ni a následně pro lampu, je potřeba mě malinko vyspravit.
Muž trochu zmateně přináší nejdřív velkou stojací lampu, kde světlo svítí nahoru :lol:, teprve pak po mé instruktáži přináší stolní kancelářskou lampu, ještě se hledá prodlužka a lampa je přidělávací na stůl, tak ji muž musí držet a tím pádem má šití z první ruky. Budiž mu čest, že vydržel celou dobu, aniž by se mu udělalo špatně :lol:

Po zašití PA zavelí na muže, ať si sundá triko, podá mu maloška na hrudník a my odcházíme opatrně do koupelny, kde se sprchuju (mám krev až za krkem :roll: ), zalehám do postele a po troše organizace, kde jsou vlastně plínky, mi v posteli přistává i miminko. Konečně se plnohodnotně přisává, u prsa ale zas až tak dlouho nevydrží, takže na mě kouká obrovskýma očima, tulíme se k sobě pod peřinou, PA odchází, muž si lehá k nám a po chvíli usíná.

Užívám si toho malého tvora, že ho mám jen a jen pro sebe, ale čas letí zběsile rychle a budí se náš prvorozený, dožaduje se mléka, v posteli naráží na překvapení, které ho docela silně rozhodí, protože pak má v koupelně při sundavání plíny hysterák.

Po nějaké době muž bere dítě, psy a odjíždějí, abychom měli s miminem klídek. Začínám se v hlavě přeštelovávat na oslovení „František“, posléze mi z toho leze Fanoušek. A Fanoušek je vzhůru téměř 4 hodiny, ve kterých se stihne parádně pokadit. Po akci oba usínáme, já se budím před polednem, obědnávám z pizzerie těstoviny, abych se konečně pořádně najedla. Sklízím igelit ze země, strkám další várku prádla do pračky a ploužím se po domě jak lazar, rozhodně se necítím tak čilá jako po prvním porodu, vylézt schody je vysokohorský výstup, tělo se přizpůsobuje, ale jde mu to dost ztuha. Fanouš je hodňoučky, ale na můj vkus na novorozence poněkud čilý… Prvorozený Matýsek byl po porodu sice hodinu napojený u prsa, ale pak vytuhnul a spal s kratičkými přestávkami skoro 24 hodin, i v šestinedělí byl hodně spavý.

A to je vše. Porod byl takový zdlouhavý, sice bolesti byli až nakonec, ale psychicky bylo celkem vyčerpávající se sledovat, kdy jako přijdou ty kontrakce, pak narůstající strach z odjezdu do porodnice, úleva, že se porod rozběhl sám, před očima mi už vyvstávali všechny možné procedury, které by se mnou začali podnikat v porodnici…

A já jsem šťastná, šťastná za to, že při pomalém porodu jsem se nemusela s nikým dohadovat, co chci a co ne, jestli je toto opravdu nutné, abych porodila, Fanoušek si sám porod řídil, nikdo nám do toho nekecal, porodila jsem v poloze, kterou jsem si sama zvolila.

Nikdy nešlo o můj pocit pohodlí. Vždycky jsem v první řadě myslela na své dítě, aby se mu dostalo to, co opravdu potřebuje, abych ho neohrozila. Jen si každý pod ohrožením zdárného přivedení dítěte na svět představí něco jiného.
Domácí porod není pro každého. Kdybych takový porod mohla absolvovat v porodnici, jela bych tam hned. Ale málokterá porodnice je ochotná akceptovat, že všechno má svůj čas a místo, Že porod řídí dítě, matka mu pomáhá a všichni kolem jen přicmrdují a čekají, co kdyby… Ale do té doby mají pro mě stát v pozadí, sledující, ale nečinní. A takové místo zatím v ČR není, abych měla 100% jistotu, že za jakýchkoliv okolností mě nechají být, budou se chovat podle mých přání, dokud je to jen trochu možné. A tak jsem neriskovala. Raději jsem porodila doma…

Hodnotilo 24 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
bořková
Extra třída :D 10690 příspěvků 07.06.11 06:05

:-D
A to se říká, že další porody jsu rychlejší a pohodovější! :-P
Gratuluju k chlapečkům, přeju hlavně zdraví!

 
Katy2
Hvězda diskuse 50274 příspěvků 07.06.11 06:54

Gladys parádní deníček, perfektně jste to zvládli. :kytka:

 
kotýsek
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 07.06.11 08:32

ahojky…blahop­řeji,máš můj velký obdiv za domácí porod :kytka:
jsi moc šikovná. :potlesk:
Já bych si to nelajzla…moje hlava by to nepřijala…a kladla by mi otázky…co,kdy­by…náhodou bude mít …a podobně.

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 07.06.11 08:39

Čoveče, až jsem se u toho dojala :hug: :lol: Moc hezky napsané!

 
klaraja
Kecalka 454 příspěvků 07.06.11 09:19

Máš můj obdiv…gratuluji :kytka: ..krásně detailně popsané, po tomhle bych si snad na domácí porod troufla taky :-D
Já mám za sebou taky dva porody, ale doma bych si netroufla :roll: Obdivuju, žes dokázala identifikovat jednotlivé fáze a druhy bolestí, které ti řekly, co se s tebou děje..ale to je možná pečlivým nastudováním toho, co bude.
Mně prostě ani při jednom porodu tělo nějak nic neříkalo, jen to bolelo tak, že jsem žádala o epidurál. Kdybych neměla vedle sebe personál v bílém, asi by mi kluci nakonec vylezli ušima :mrgreen:
Ať vás odvaha neopouští… :palec:

 
KPKristy
Hvězda diskuse 46620 příspěvků 07.06.11 10:05

Já bych doma nerodila, na to jsem dost posera. Ale přála bych si takovýto porod v porodnici. Jsem odhodlaná příště (pokud bude :wink: ) alespoň o to požádat… :jazyk:

Jinak moc hezký deníček, napínavý a strhující! :palec:

 
Achdarek
Echt Kelišová 9686 příspěvků 07.06.11 10:18

Gladys - krásný deniček. :potlesk: :kytka:

 
Leonika
Povídálka 25 příspěvků 07.06.11 10:24

Klobouk dolu :potlesk: a samozrejme ohromnou gratulaci vam vsem :kytka:

 
leňula2
Echt Kelišová 8932 příspěvků 07.06.11 13:17

Gladys Krásný deníček :palec: . Už zas brečím :mrgreen: . Ještě jednou gratuluju k Fanouškovi!

 
Renzav
Povídálka 41 příspěvků 07.06.11 13:23

Krásně napsané, gratuluji! :kytka:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 07.06.11 13:51

bořková, jojo, povídej mi o tom, já se vnitřně připravovala na překotný porod, když ten první trval ani ne 2,5h a Fanoušek mě malinko vypekl. Nicméně jak moudře říká PA, porod nezačíná odtokem plodové vody, ale pravidelnými kontrakcemi se zkracujícími se intervaly. Z tohohle pohledu jsem rodila jen o malinko déle jak poprvé a ta poslední bolavá fáze byla přibližně stejně dlouhá.

kotýsku, nemysli si, že hlava otázky nekladla, jen jsem se na ně naučila odpovídat :wink: Obzvlášť zajímavé bylo, že od 36.tt jsem chodila na poradny jen k PA, minul TP a já začla trochu stresovat kvůli rizikům potermínové gravidity. Naštěstí se Fanouš hnedka potom vylodil.

klarajo, já jsem u prvního taky necítila rozdíl mezi kontrakcemi. Porod byl přerušený přejezdem do porodky, tam jsem natrefila na pipinu dr, takže místo na supermoderním křesle jsem rodila na stole s nohama ve viklajících se podpěrách :roll: Spodek jsem vůbec necítila, že je hlavička těsně před východem jsem taky netušila, až podle hlášení muže, že je vidět vlásky… Ale tentokrát to v té vertikální poloze bylo fakt o něčem jiným, gravitace očividně zapůsobila :D

Angu, Leňule, já se nad ním taky dojala, jak jsem si to po sobě ještě jednou přečetla :lol: Přijde mi to strašně dávno, přitom má Fanoušek dneska 9dnů.

A všem děkuji za gratulace :kytka:

 
ewelinka23
Kecalka 325 příspěvků 07.06.11 14:49

No tak to je krásný! I ode mně obdiv za domácí porod! :kytka:

9 dní.. Jé ten musí být tak krásně malinkatej… :hug:

 
Wiolla
Echt Kelišová 8912 příspěvků 07.06.11 16:40

Gladys, perfektní deníček. :palec: :potlesk: Já se tak nasmála… :lol: Tohle jsem před porodem potřebovala, díky. :wink: :kytka:

(Já tedy jdu rodit do porodnice, páč jsem sralbotka, ale míním to vzít se stejně humorným nadhledem jako ty. Tak snad mi to vydrží… :jazyk: )

 
Helusa
Kelišová 5094 příspěvků 07.06.11 18:13

Super deníček! :palec: Můj druhý porod měl podobný průběh, ale v porodnici :lol:. Teď se mi to zase všechno živě vybavilo :lol:.
Díky. Krásné! :srdce:

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 07.06.11 18:23

tak já obdivuji nejen tebe (to je jasný :-D ) ale velký obdiv má tvůj manžel, klobouk dolů… :palec: :palec: :palec: :palec:
a gratuluji, že se opravdu nic nestalo, protože já měla ten druhý porod podobný jako ty a já bych nezvládla při odtoku tolika plodové vody (u prvního ani nevím, kdy mi praskla) nezkontrolovat malého v bříšku, jestli je vše oká :nevim: :nevim: asi mě budete kamenovat, ale pro mě je stále, i po tvém deníčku rodit doma strašný hazard, a příjde mi, že se porodnice čím dál tím více snaží vycházet vstříc rodičkám.......ne? :nevim: :nevim:

 
Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 15865 příspěvků 07.06.11 20:39

Zažít takový průběh porodu je sen a veliké štěstí, které napotká každou maminku.Nikdo dopředu neví, jaké komplikace mohou během porodu nastat i u zcela zdravých rodiček a které jsou zvládnutelné pouze v nemocnici.Ne­dovolila bych si soudit žádnou maminku, která se rozhodla porodit doma,ale já sama jsem vždy měla na mysli bezpečí svého miminka. Proto jsem neriskovala.Raději jsem porodila v nemocnici.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 07.06.11 21:00

j.s., hanko, otázkou je, co všechno člověk vnímá jako riziko. Porodnice nabízí pofiderní jistotu vytažení dítěte z matčina břicha, když se něco pos.re. V horším případě, když už je dítě v porodních cestách, tak kleště. Otázkou je, kolik porodů, do kterých bylo zasahováno, ne pro vzniknuvší komplikace, ale zkrátka proto, že se to dá popohnat, pro pocit, že jsme udělali vše, aby žena trpěla co nejméně, by skončilo lépe, jednodušeji, kdyby do nich zasahováno nebylo.
Statistiky mluví jasně. Porody, které vede lékař, doznají více zásahů než porody, které vede samotná porodní asistentka.
I to „píchnutí vody“, které se zde snad už bere jako nedílná součást porodu, je velice rizikové, obzvlášť když je dítě nesestoupené.
Tohle jsou komplikace, kterých jsem se nejvíc bála - prasknutí vody, když je dítě nahoře, opravdový překotný porod, začátek porodu velkým krvácením. Ani jedno z toho není komplikací domácího porodu. Ale to prasknutí vody by mohlo vyplavit pupečník, překotný porod může dítě nahnat do porodních cest v naprosto nevhodné nedorotované pozici a krvácení na začátku porodu může znamenat odlučující se placentu.
A teď si vemte, kolik maminek tu v deníčcích popisuje, jak jim praskla voda, jak jí bylo móře a jak si honem ještě myly vlasy, balily nesmysly… Mě takto prdnout voda ve velkým, tak se potento strachy, protože vím, jak je to potenciálně nebezpečné. Pro někoho sranda, pro mě by to byl důvod k okamžitému odjezdu do porodnice a minimálně kontrole dítěte na monitoru…
Jak píšu, porod doma není pro každého a každý si komplikace představuje pod něčím jiným. Pofiderní „kdykoliv se může stát cokoliv“ je pro mě pouze důkaz, že dotyčný opravdu neví, o čem mluví. Mám celkem jasný přehled, kdy se co může stát a nemyslím si, že můj porod doma byl o štěstí. Nebo se možná dá říct, že štěstí přeje připraveným 8-)

 
Anonymní  07.06.11 22:26

Gladys moc gratuluju ke krásnému, i když bolestivému porodu :wink: A ke krásnému chlapečkovi :wink:

Já jsem si toho svého porodila také doma, poprvé, dokonce ve stejné poloze jako ty i s polštářem, do kterého jsem bořila obličej :wink: Taky to bylo dost bolestivé, od první kontrakce 18 hodin (celý den v bolestech). A roztržená jsem byla až na záda a museli jsme do porodnice, aby mě zašili.

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 07.06.11 22:37

Gladys super deníček :kytka: dratuluji :kytka:

 
carrera
Nováček 8 příspěvků 08.06.11 15:12

Uzasny denicek! Mam rodit poprve, cekam to kazdym dnem, a takovy porod bych si take prala. Kdyby tady nebyl porod doma zakazany, nejspis bych nad nim hodne uvazovala a tvuj denicek by me rozhodnuti asi jeste vice ovlivnil :) Hodne stesti a zdravi tobe i miminku! :palec:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 08.06.11 15:17

carerro, kde žiješ, kde je porod doma zakázaný? 8-o

 
mishka2
Ukecaná baba ;) 1762 příspěvků 08.06.11 17:21

Gladys :potlesk: :potlesk: :potlesk: Nejhezčí porodní deníček co jsem tu kdy četla :pankac:
Gratuluji k Fanouškovi :srdce:
Já jsem sice obě děti rodila v porodnici, ale při druhém porodu jsem měla to štěstí, že mi do něj lékaři nezasahovali. Děkovat mohu tedy dceři že tak pospíchala, že personál stihl říct jen dobrý den :mrgreen:

 
markos
Extra třída :D 12999 příspěvků 08.06.11 21:35

Gladys, jsi prostě dobrá :palec: Skvěle jsi to zvládla, úplně závidím :huban:

 
Any11
Nadpozemská drbna 29236 příspěvků 09.06.11 12:48

Super denicek, gratuluju! :palec:

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 10.06.11 13:33

Gladys: To je nádhera. :potlesk: Hodně zdraví tobě i Fanouškovi (na BC jsem viděla celé jméno, nádherné :palec: ).

A vtipně sepsané. :-)

Já rodila v porodce, ale měla jsem ze svého porodu taky dobrý pocit. :-)

 
Monny
Hvězda diskuse 36573 příspěvků 14.06.11 18:49

Gladys, koukám že jsi porodila ve stejný den jako já :mrgreen: :palec: Takže gratulace :kytka: :hug: A porod doma musel být asi o dost lepší než ty co bývají v porodnici

 
Anabellka
Závislačka 4771 příspěvků 1 inzerát 02.07.11 10:47

Moc pěkný deníček. Gratuluji k miminku. Jen jsem se chtěla zeptat u tvého porodu byla jen jedna PA? Já jen že se to tady probíralo, že tady dokonce jedna PA psala, že u domácího porodu by měly být 2 PA, jedna co se postará o matku a druhá o dítě. Že pokud je tam je jedna PA tak je to od ní nezodpovědnost.
A ještě by mě zajímalo jak je to třeba s prohlídkou novorozence, jestli ti dojde domů pediatr třeba druhý den, nebo jak to je? Mě totiž připadá, že když ti prohlídne miminko PA, tak mě by to teda nestačilo.
A jak je to třeba s matkou? To jako třeba přijde druhý den ta PA tě zkontrolovat? Nebo se musíš hlídat sama a kdyby něco vyrazit do nemocnice?
Já se ptám, protože jsem rodila 2 x v porodnici a tady to nevím. Třeba můj mladší synek dostal až 3. den v porodnici dost silnou žloutenku až musel na fototerapii. A to za náma chodily sestřičky ho měřit snad 5× denně, tak jsem jen chtěla vědět, jak se toto ošetřuje doma. Díky za odpověď.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 08.07.11 15:35

Anabellko, 2 PA chodí tuším v Německu či VB, teď nevím. V Čechách chodí jedna. Nicméně ta se před porodem ptá, kdo bude doma, protože sama tam nebude, minimálně tam chce mít ještě jednu osobu. Vzhledem k tomu, že se při komplikacích, které vyžadují lékaře, většinou volá sanitka, tak tam ani potřebu dvou PA nevidím :nevim: Někdo má ještě třeba dulu, ale tu jsem nechtěla, nechtěla jsem další „cizí“ osobu, s někým dalším se seznamovat, budovat vztah…

Někteří lékaři chodí domů, ale já jsem druhý den jela za svoji peditrou, ona nechodí, nemá an to kapacity. Jeli jsme s Fanoušem sami, vzala jsem taxíka, na dispečinku nahlásila, že pojedu s novorozencem, taxikář přijel dřív, stoupnul si do stínu, pustil klimošku, při jízdě ji naopak vypnul, aby nebyla zima… Žloutenku měl první syn lehkou, předpokládám, že naše pediatrička není úplný novic ve svém řemeslu a případně by nám doporučila nemocnici.
Co jsem četla, tak žloutenku prý může způsobit podání vitamínu K těsně po porodu. Ten se prý spotřebovává jen při těžkém porodu a proto ho může mít pak dítě nadbytek, je to jen teorie :nevim: Žloutenku trochu měl, první týden jen spal, pak už byl v pohodě.
Kdybych odcházela z porodky jako s prvním, tj. 72h po porodu, tak by se takto pozdní nástup žloutenky třeba též neprojevil a musela by to řešit naše dětská dr

Mě kontrolovala PA, přišla ještě tuším 5× po porodu, kontrolovala zavinutí dělohy, Fanoušovi pupíček, mě peskovala, že mám ležet, abych neměla pánevní dno u kolen. Osobně jsem se cítila líp kontrolovaná jak v porodce :nevim:

 
kamikaa
Kelišová 5345 příspěvků 11.07.11 00:23

Parádně napsaný :palec: :palec: :palec: a smekám,já bych to doma nedala bála bych se.A moc gratuluji :hug: :kytka:

 
lenholka
Závislačka 4509 příspěvků 19.07.11 21:15

opravdu nadherny, vtipny a dojemny :srdce: :palec:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 14.08.11 13:48

Tiše závidím :wink: a gratuluju :kytka:

 
nakukovatelka
Závislačka 4174 příspěvků 14.08.11 15:22

Gratuluju k dobre odvedene praci :-) , a je mi sympaticky napr, ze jsi potom s nicim nenadelala a jela s mimi k dr taxikem atd, ja tak nemam rada, kdyz se kolem nekterych novopecenych mamin musi tocit zemekoule, Tvuj pristup je mi moc sympatickej :palec:

No a nas mladsi je taky Fanoušek :mavam: moc nas neni, a to je dobře

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 11.12.11 11:57

gratuluju k chlapečkovi :-))) :kytka:

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 12.12.11 13:59

krasny opis porodu, hned by som si zopakovala ten svoj. velka skoda, ze doktori vsetko beru podla tabuliek a nenechaju to na citeni a instinktoch zeny.
inak, na slovensku je jedna porodnica, kde v podstate cely porod nechavaju na zenu,moze mat so sebou dulu a aj muza sucasne. je to tam ako doma takmer. dalsi porod sa tam chystam absolvovat :lol:
gratulujem k dvom synom. planujete este dalsiedeti? zopakovala by si si porod doma?

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 12.12.11 14:24

soldi, když ono je to tristní. Na Slovensku je jedna porodnice - co mi na tom sakra nesedí? Asi to, že je tam hafo porodnic, kde je pro ně přirozený porod sprostý slovo, stejně jako v Čechách.
Přiznávám, že porodnicovou turistiku neuznávám, abych musela jet třeba 60km za Prahu, abych mohla rodit tak, jak bych mohla porodit i v jakékoliv jiné porodnici? Akorát to bych musela mít nějaká lidská práva a ta rodící ženská často nemá :roll:
Nevím, jak to bude s dalšími, určitě chci, ale teď se to moc nehodí kvůli financím, tak snad ještě to třetě (popř.čtvrtě) bude. Doma bych rodila, akorát se to ve mě pere, už teď jsem se bála, že si vzbudím prvorozeného, natož když tam budou dva. Třeba jsem se bála jít do sprchy, je hned vedle ložnice, kde spí malej, radši jsem byla celou dobu v obýváku. Na druhou stranu ten odjezd do porodnice, ty lidi kolem… A vždycky nějakej blbec, který si myslí, že to dělá pro moje dobro :roll:

 
Květulííína  12.12.11 21:20

Páááni, smekám před tou odvahou…já bych to doma nedala, tak nějak musím mít pocit, že jsem pod dohledem, kdyby něco… Ale ta porodní poloha musí být úžasná… Úplně jsem to při čtení cítila, jak by se mi v ní rodilo a určitě by se mi při porodech v této poloze tak nepotrhal konečník… Hodně zdravíčka přeji a gratuluji :hug: :palec:

 
questXY
Závislačka 4295 příspěvků 13.12.11 19:57

Fuj, tak já to normálně odrodila s tebou..jsem se i dojala k slzám tý brďo. Perfektně popsáno :potlesk: A těšim se na dotřetice ;) :kytka: :kytka:

 
Oskárek
Závislačka 4244 příspěvků 15.12.11 13:31

Moc krásný…
Mrzí mě, že jsem nikdy nic takovýho neprožila…

 
Elik
Extra třída :D 10780 příspěvků 20.12.11 03:06

Teda vím že jsi to psala už dávno, ale moc se mi tvůj popis porodu líbí.

Osobně jsem celkem vděčná ža civilizační porodnické vymoženosti jako je epidurál :lol: ale naprosto chápu, co ti na současném pojetí porodu v porodnici vadí… pocit že někdo rozhoduje za mě a když se zeptám, proč je toto nutné, řeknou něco ve smyslu „je to běžná praxe“ :roll:

Ale myslím, že se věci mění k lepšímu… pomalu a jistě… jsem optimista a věřím, že naše dcery a snachy budou rodit v porodnici podle svých představ :)

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 20.12.11 18:43

Pokud se neozvem, půjde to zase k horšímu, viz nový zákon, který vstoupí v platnost tuším v dubnu, porodním asistentkám bude znemožněno vést porody doma. Nejde o to že to bude vždy minoritní záležitost, ale dopadne to stejně jako zákazy potratů, stejně se bude doma rodit, ale buď se bude rodit bez zdravotníka, což je změna k horšímu, nebo se to bude zařizovat pokoutně, což taky není řešení. Žijeme jednou v demokracii a ne v totalitě…
Mě se hrozně líbilo, když jsem se dočetla, že změny v porodnictví si Němky vydupaly velkými demonstracemi, prý v jedné přišli všechny s válečky na těsto hrozit na ministerstvo :mrgreen:

 
nikol.ondrášovka  04.02.12 16:12

Moc krásný deníček :kytka:

 
didinky
Zasloužilá kecalka 732 příspěvků 12.02.12 19:39

Moc hezky napsaný deníček o porodu, zatím mám jen jednoho syna ale mám podobný pocit z porodu jako ty u svého prvního, jen nevím, jestli bych v sobě našla dostatek síly na porod doma, ale obdivuji Tě a souhlasím, taková porodnice neexistuje… :hug: :hug:

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 15.06.12 16:12

málokterá porodnice je ochotná akceptovat, že všechno má svůj čas a místo, Že porod řídí dítě, matka mu pomáhá a všichni kolem jen přicmrdují a čekají, co kdyby… Ale do té doby mají pro mě stát v pozadí, sledující, ale nečinní.

hezky receno :potlesk:
presne tak by to melo byt, ja takovy porod zazila, ale v Anglii

 
Grace
Závislačka 4155 příspěvků 26.06.12 19:43
@Gladys píše:
A teď si vemte, kolik maminek tu v deníčcích popisuje, jak jim praskla voda, jak jí bylo móře a jak si honem ještě myly vlasy, balily nesmysly… Mě takto prdnout voda ve velkým, tak se potento strachy, protože vím, jak je to potenciálně nebezpečné. Pro někoho sranda, pro mě by to byl důvod k okamžitému odjezdu do porodnice a minimálně kontrole dítěte na monitoru…

Prosím Tě, v čem je to nebezpečné? Všude se píše, jak jet do porodnice 2 hodiny po odtoku PV a jak často odtokem PV začíná porod. Byla jsem bohužel ten případ, a i když jsem přečetla, co jsem mohla, evidentně jsem byla špatně informovaná. A samozřejmě jsem se inspirovala deníčky a šla si umýt vlasy. :roll:

Jinak žasný deníček! :kytka:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 26.06.12 20:13

@Grace hrozí vyhřeznutí pupečníku. Když prdne voda hodně, dítě je třeba vysoko, to bývá většinou tedy u nedonošenců, tak ten proud může vyplavit pupečník, ten se tam může skřípnout. A pak má dítě nedostatek kyslíku a je otázkou, jak moc fatální nedostatek…
Například správný postup po prdnutí vody v nemocnici uměle je, že má být žena pak napojená na monitor - aby se včas odhalilo, že tam ten pupečník je skřípnutý, často se taky dělá, že se PA v dotyčné tzv. hrabe, čímž pomáhá vodě vytéct rychleji a eliminuje tím možnost, že se pupečník vyplaví a případně ho tam ucítí a bude se ho snažit zastrčit, pokud pupečník zastrčit nejde, tak je to důvod k okamžitému císařskému řezu - bohužel rodička o téhle možné komolikaci většinou není informovaná a netuší, že protržení plodových obalů a vypuštění plodovky může být pro dítě fatální.
Uf, snad jsem to napsala správně a nepřidala žádné bludy :oops:

 
Grace
Závislačka 4155 příspěvků 26.06.12 21:39

Díky moc za info, to zírám! :-O A koukám, že jsme měli štěstí.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 27.06.12 08:40

@Grace ono to není zas tak časté, ale zkrátka může se to stát, takže kdyby rupla voda hodně prudce, tak bych asi uháněla do nejbližší nemocnice, aby to zkontrolovali, bych se třeba nenechala přijmout a pak v klidu jela do svojí či domů, ale zkrátka mít tu jistotu

 
annaei
Extra třída :D 12859 příspěvků 24.07.12 00:29

@Anabellka Já třeba rodila v zahraničí a tam jsem měla u porodu jenom PA sháněla přítele tak nestihla zavolat doktora. V porodnici za mnou přišel dvakrát pediatr ( byla jsem tam týden) a jinak každý den můj gynekolog ten řešil i žloutenku u miminka. Pak jsme měli problemy a ty řešila zase PA doma se mnou v klidu. Oni jsou PA vyškolený aby se dokázali postarat i o novorozence

 
verububu
Závislačka 4436 příspěvků 24.07.12 15:47

Ty jo Gladys- krááásně napsaný :potlesk: a ještě krásněji porozený. :palec: Ač já sama jsem oba prcky rodila v porodnici (zdravotní komplikace, ale měla jsem skvělého doktora), tak mám okolo sebe hodně mamin, co rodily doma. Všechny to skvěle zvládly :potlesk: Osobně mi vadí ten „hon na čarodejnice“ domácí porody (nebo lépe řečeno ta extrémnost obou stran). No nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně :mrgreen: :think: :*

 
Myva
Kecalka 362 příspěvků 29.08.12 21:14

Jen zírám a smekám před Tvojí odvahou!

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama