Porod jsem vnímala jako něco krásného

Porod

Můj porod byl docela horor podle doktorů, ale já jsem ho vnímala jako něco krásného, ani bolest jsem moc necítila. Chci si uchovat vzpomínku jak na těhotenství, tak i porod, a snad někomu i otevřu oči v tom, že i šílený porod může být krásný, když si ho tak představíte.

Celé těhotenství jsem si procházela velkými stresy, co se týkalo práce, byla jsem zaměstnaná pod agenturou, a ta dělala jen samé problémy, myslím si ale, že to taky stálo za to, jelikož se nám s přítelem hodně stmelil vztah, vždy jsme byli šťastní a zamilovaní, ale toto nás dalo dohromady ještě víc. V srpnu mi ze života po těžkém a dlouhém boji s leukémií odešla babička, bohužel jsem jí nemohla dát to, čeho se chtěla hrozně dožít, a to narození našeho syna. Ale věřím, že je poblíž nás a opatruje nás.

Byl konec ledna 2012 a já měla stále divný pocit v břiše, jakoby mě něco tahalo za pupík. Jelikož jsem docela často trpěla na záněty močových cest, tak do mě moje mamka s přítelem cpali nějaké kapičky na močák :-) Nedalo mi to a udělala jsem si test, který byl negativní. Asi týden nato jsem měla zpoždění měsíčků, zatím jen o jeden den, ale bylo to divné, jelikož já jsem to měla vždy přesně skoro i na hodinu.

Měla jsem vstávat do práce na ranní, ale vstala jsem už o hodinu dřív a měla divné tušení, tak jsem si zkusila udělat test, nechala ho ležet a šla si čistit zuby s tím, že se pak juknu, tak tam nic nebude. A ejhle otočím se a vidím dvě čárky, začala jsem brečet a nevěděla, co dělat, smála se a po tváři mi tekly slzy, byly to slzy štěstí. Nevěděla jsem, co dělat, zda jít do práce nebo k doktorce (pracovala jsem v galvanizovně s chemikáliemi). Zavolala jsem mamce a ona mi řekla, ať si zajdu k doktorce, tak jsem šla, doma jsem nechala test a papírek, na který jsem napsala: miluji tě, přítel měl přijít z noční, tak měl doma překvápko.

U doktorky se bohužel ještě nic neukázalo, měla jsem přijít za týden. Po týdnu plod odpovídal 6. týdnu. Byla to hrozná radost, a tak nějak se vše se mně chvělo. Já jsem totiž šílený poseroutka, co se týče bolesti a injekcí a krve, ale i tak jsem hned od začátku věděla, že se šíleně těším na to malé a na porod, přitom před dvěma lety jsem říkala, že v životě rodit nechci, že bych to nezvládla.

První 4 měsíce mi bylo šíleně zle, zácpa, zvracení, pocity na omdlení, když už tohle ustalo, začala vedra a já jsem nemohla vycházet ani ven – otoky, motání hlavy, a tak jsem byla dost doma a ven vycházela, když sprchlo a byl lepší vzdoušek. Ke konci těhotenství jsem zase pro změnu nechtěla vycházet ven, jelikož se mi všichni smáli, jak mám velké břicho, lidé kolem mě si mysleli, že čekám dvojčata, ale kdepak, jen tam bylo dosti velké miminko :-) Všemi testy jsme propluli, takže všechno bylo v pořádku, až pak se nám potvrdil streptokok, ale to potká hodně maminek, takže jsem si z toho nedělala hlavu.

Poslední 4 týdny už prckovi nebyla vidět hlavička, jak byl nacpaný hodně nízko, už mi doktorka nechtěla říct váhový odhad, jen mi řekla, že to bude obřík. Říkala jsem si v duchu, to je super, to bude porod :-D Ve 38. tt měl prcek abnormální ozvy, pak se to nakonec utišilo a dr. přišlo vše v pořádku. Od 39. týdne mě doktorka předala do péče porodnice, kam jsem chodila na monitor, po prvním vyšetření měl prcek váhový odhad už skoro 4 kg, za 3 dny to bylo už přes 4 kg. Řekli mi, že budou muset porod vyvolat, že se vzhledem k mé výšce se bojí, abych vůbec takového obříka porodila. Měřím 159 cm.

V úterý 16. 10. jsem nastoupila na vyvolání, kde mi zavedli tabletku až nějak odpoledne a ještě mi ji zavedli jen na kraj, ani ne do čípku. Nic se nedělo a já jsem se už smiřovala s císařským řezem. Najednou bylo po 22. hodině a já jsem měla pocit, že potřebuji na záchod a zdálo se mi, že to je každých pět minut, ale neřešila jsem to, nechtěla jsem vypadat jako prvorodící hysterka :-) Všude kolem mě jsem v té tmě slyšela z chodby a vedlejších pokojů, jak tam sténají jiné rodičky, pro uši to nebyl moc dobrý pocit :-)

Najednou byly tři ráno, já jsem skoro nespala a cítila, jak ve mně něco dvakrát luplo, to bylo snad jediné, co mě z celého porodu bolelo :-) Když jsem cítila, jak se mi ta teplá voda rozlévá do postele, tak jsem se natáhla pro zvonek a zazvonila na sestru, která hned přišla a řekla, že ani nemusím dělat test, že to je jasná plodovka a přejdeme si na porodní box. Tak jsem vstala a šla, bylo 3:05 hodin. PA mě připojila na monitor a já jsem pocítila silnější bolesti a hned po dvou minutách jsem si řekla, super, to bude rychlé, pomalu jsem napsala příteli, aby se začal chystat, že mu ale včas napíši, kdy může vyrazit.

Bolesti byly pořád po dvou minutách, necítila jsem bolesti v podbřišku, ale měla jsem křížové, pomáhala mi teplá voda na záda a pohupování. V šest hodin jsem byla otevřená na 4 cm, dostala jsem klystýr a otvírání se ještě víc rozhouplo, v sedm hodin přijel přítel, a to už jsem byla otevřená na 8 cm. Kontrakce jsem si prozpívávala, až se mi přítel smál, že se směji a zpívám si. Bylo na něm vidět, jak je bezmocný, že mi nemůže pomoci, pořád jsem mu říkala, že pokud tam nechce být, tak ať odejde, že to pochopím. Bylo asi osm hodin a já jsem se už neotvírala.

Najednou přišel pocit, že musím tlačit, PA mi dovolila, abych si kontrakce pomalu protlačovala, najednou kolem mě začala létat doktorka a dvě PA, já jsem se pořád neotvírala a přitom už jsem byla na 8 cm. Přišla asi 10. Hodina, já jsem začala šíleně zvracet, ale úsměv mi neopadával. Doktorka mi řekla, že mi napíchnou oxytocin, a pokud to nepůjde, že mě vezmou na císaře. Přítel mi stál za hlavou, jelikož z jedné strany byla jedna PA, z druhé byla další PA, pak začaly rychle volat další doktorku a jedna mě přitom rodila. Začaly mi hopsat po břiše a u toho říkaly, ať se rychle připraví sál, že nebude možné rodit normální cestou. Ale já jsem se nadala a prcka jsem nakonec vytlačila na pět kontrakcí, tedy myslím si, že to je na pět, jelikož přítel si porod natáčel a má to na pět :-D

Při porodu mi doktorka musela dělat nástřih mimo kontrakci, pak se mi za to omlouvala, ale jinak to nešlo, nikdo nechápal, jak jsem mohla porodit normální cestou, jelikož prcek měl abnormální rotaci hlavičky, ještě se pak zasekl a měl pupečník kolem krku. Matyášek přišel na svět 17. 10. 2012 v 10.30 hodin, měřil 52 cm a vážil 4150 g. Po dvou hodinách, kdy jsme byli všichni tři na sále a odpočívali, mě převezli na pokoj, a za další dvě hodiny už jsem seděla na chodbě s návštěvami :-D Nikdo nechápal, jak můžu vůbec sedět, ale myslím si, že porod je takový, jaký ho bereme a že to je hodně o psychice té maminky, jak k tomu všemu přistupuje. Mockrát tímto děkuji PA a doktorkám v Jablonecké porodnici. Velké díky patří mému příteli, který pro mě byl oporou už jen proto, že jsem cítila jeho přítomnost.

Doufám, že deníček není moc zmatený a nějaké budoucí mamince se alespoň uleví, že všechno nemusí být tak černé.

Hodnotilo 11 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
gonerill
Povídálka 31 příspěvků 02.11.12 12:18

Gratuluju k pěknému porodu. Přesně tak, žena je ta kdo rodí a rozhodně by se neměla nechat nakazit strachem od doktorů, ale věřit sama sobě.

 
xpisk03  02.11.12 12:24

Jeee někdo stejného názoru jako já :) taky si myslim, že porod je hodně o psychice, já odcházela z porodnice se slovy, že bych šla rodit znova a porod jsem si užila. sestřička na mě koukala jak puk!

 
maritimka
Kelišová 7449 příspěvků 02.11.12 13:03

Gratulace k prckovi. Když si někdo vsugeruje, že porod nezvládne, tak ho taky nezvládá. Vše je o psychice, proto NO STRESS :)

 
prcekniky
Závislačka 2995 příspěvků 02.11.12 13:14

Jsi skvělá! Úsměvný příspěvek.

 
Majklaa  02.11.12 13:16

Krásný deníček :potlesk: Také jsem rodila v Jablonecké porodnici :D

 
Evca22
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 02.11.12 15:47

Uzasny denicek. Gratulujeme.
Dekuji za dobiti baterii, za 3 tydny mame termin.

Příspěvek upraven 02.11.12 v 15:47

 
Hobdenc
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 02.11.12 17:01

Jo maminky věřte že se dá porodit normální cestou i takovej porod kterej se dává hned na císaře a jsou jen 2% žen které to potká tak já jsem mezi nima a věřím že vy ostatní budete mít víc štěstí..ale pro mě to bylo naprosto normální a nepřišlo mi to zvláštní :-) vážně vše o psychice..říkm si že najednou stranu bylo štěstí že na to přišli až pozdě a nechali mě rodit normálně a nehnali to hned na císaře…jsem ráda že se vám deníček líbí :)

 
jap14
Závislačka 3873 příspěvků 02.11.12 17:06

Krásný deníček a gratulace k Matyáškovi..

Já jsem na porodním sále už tvrdila přítelovi při zašívání, že jdeme do dalšího :-D
a taky jsem se porodu hrozně bála.. Super deníček

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 02.11.12 20:33

Gratuluji k chlapeckovi :hug: a k peknému porodu :kytka:

Příspěvek upraven 02.11.12 v 20:33

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 04.11.12 08:10
:kytka:
 
scai
Závislačka 2639 příspěvků 180 inzerátů 05.11.12 08:27

Koukám, žes rodila v Jablonci, jako já. Úžasný porodnice, skvělý personál… a přístup k porodu jsem měla podobný jako ty a taky jsem si ho užila :mrgreen: v dobrém…
Gratuluji k miminku a tvému přístupu :potlesk:
Já si myslímm, že většina porodu se odehrává v hlavě a vidím to v okolí, že ženy s pozitivním přístupem ho mají hezčí a jednodušší

 
Hobdenc
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 05.11.12 12:47

@scai děkuji, jinak já porod neměla hezkej ani jednoduchej :-D to bylo jen v mých očích hezký a ne nijak zvláštní, ale jinak doktorky měly už nahnáno jelikož prcek měl bejt už dávno venku a hlavně měl být hned císařem, s jeho rotací hlavičky kdy se snažil rádoby dostat ven přes konečník tak si zamotal šnůru kolem krku a ještě se zasekl hlavičkou…ale díky skvělé paní doktorce a ne jedný se to podařilo… jinak personál super až na pár sester na dětském díky kterým jsem trápila prcka hlady dva dny a nikdo mi s kojením nechtěl pomoc…až na jednu jedinou sestru co mi pomohla aby malej přibral a dala nám příkrm, jedna jediná se mi věnovala a zjistila že malej prostě se nechce přisát že je línej tahat:-D

 
kandyta
Kecalka 133 příspěvků 16.11.12 21:47

Naprosto úžasný.. máš můj obdiv :) Ano, uleví a za to moc děkuju.. :)

 
Hobdenc
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 17.11.12 07:36

To jsem ráda :-)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama