Maminkou s eMiminem pár let - Vánoce "ob rok"

Rodičovství

k napsání deníčku mne inspiroval poslední díl seriálu Vyprávěj, kdy se mladí Dvořákovi dohadují, zda pojedou trávit vánoční svátky za Dvořákovými do Pardubic nebo Evinými rodiči na Slovensko.

Předem se omlouvám za diakritiku, mám po letech psaní s anglickou klávesnici problém psát tak, jak mi zobák narost - tudíž česky…

Vánoce u nás probíhaly celkem v poklidu, bydleli jsme jen s rodičema, prarodiče byli na dojezd do 20 km, tudíž čtvrthodinky. Štědrý den u nás probíhal tak, že jsme se se ségrou probudily k ozdobenému stromečku, který jsme zdobily každoročně 23. prosince večer. Ten večer už bylo taky „dovolené“ cukroví, tudíž legálně nandané na mísách a nechodily jsme ho tajně užírat do spíže… :roll:

Nevím jak Vám, ale mne vánoční cukroví od té doby chutná nejvíc před samotnými svátky, kdy se má uležet. Možná to kouzlo zakázaného… :lol: Dopoledne jsme trávily u pohádek, salát dělal večer předtím, aby byl uleželejší (já to dělám také tak) a máma si připravovala v kuchyni. K obědu byla vinná klobása, která se u nás jedla jen na Štědrý večer a později, když máma začala dělat rybí polévku, tak jsme klobásu nahradili rybí polévkou s osmaženou houstičkou…mňam..

Hned po obědě jsme jeli k babičce a dědovi z tátovi strany, kde jsme se stavili na hřbitově zapálit svíčku a poté ještě k babičce z matčiné strany, kde jsme u na hřbitově dědovi také zapálili svíčku. Popřáli hezké svátky a jeli domů, tam jsme absolvovali další kolo pohádek a jak se začalo smrákat, tak připravovat večeři. My se šly vykoupat a výjimečně bylo dovoleno mít plnou vanu 8-o

Pak už večeře a klasika…Ježíšek. Pamatuju si, jak nás vytáčela máma, když musela umýt ty talíře od večeře nebo táta, když si přidával porci kapra, vybírání kostí bylo obzvlášt zdlouhavé…

Na Boží Hod a na Štěpána jsme střídavě jezdili na oběd k jedné nebo druhé babičce, kdy na Štěpána k ní přijeli matčina sestra s rodinou se stejně starými sestřenicemi a zůstali až do Silvestra…

Oproti tomu u manželové rodiny se scházeli všichni u babičky. Všichni bydleli v Praze s celkem dobrou dostupnosti a obě rodiny byly i autopojízdné. Slavit u babičky byl důvod ten, že ač se dožila požehnaného věku, tak se špatně pohybovala a obě dcery bydlely v činžácích ve čtvrtém patře bez výtahů. Když se oženil manželův bratr, tak absolvovali večeři u sebe doma (bydleli v domku u rodičů švagrové) a pak přijeli na návštěvu a druhý chod, jak trefně poznamenal švagr, neboť by mu babička neodpustila, kdyby neochutnal její salát a řízek :-D Později, když jim přibyly děti, tak absolvovaly po nadílkovou návštěvu dle počasí a nemocnosti dětí. Pak se odstěhovali za prací do zahraničí a na dovolenou sem jezdili v době prázdnin dětí.

Když jsme se sestěhovali s manželem do vlastního bytu, také jsme se navečeřeli a pak vyrazili na návštěvu, doma jsme si nadělili po návratu. Pak se narodila první dcera, bohužel babička už nebyla a jedna teta jela slavit narozeniny na chalupu v horách, takže tcháni přišli k nám. Další rok vypadalo, že se situace bude opakovat, tak jsem manželovi nastínila celkem nás ideální model - Štědrý večer doma sami v klidu a 25. na oběd a nadílku k jedněm rodičům a 26. to samé u druhých.

Takže teď nám to vychází, že jeden rok slavíme sami doma a další rok zveme tchánovce. Rok mezi tím mohou tcháni ke švagrům, ani nevíme, zda letos tam půjdou. Osobně preferuji klid, udělat si to podle svého a dětí, ale na druhou stranu beru, že manžel je zvyklý jinak. A jelikož manželství je o kompromisech, tak to takhle střídáme. Letos nám vyjde, že budeme sami. Teď ještě aby nám vydržel alespoň na Štědrý den sníh…

A vám všem přeji veselé a pohodové Vánoce! :srdce:

Hodnotilo 5 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 19.12.09 18:35

Ahoj holky,
Hani, deníček moc hezký, Ty zážitky z dětství mám v podstatě podobné. Až na tu vanu a uklízení po večeři. Jinak taky všechno děláme ten den a 24 už jen odpočíváme, chodíváme na vycházku buď krmit labutě na řeku nebo prasátka do obory - to podle mrazu. Pak odpoledne přijíždí naši a brácha a jsme u nás. Pojídáme cukroví, pijeme vínko. Mamka všechno doma nachystá, kapra, salát - se vším přijedou k nám, takže já opravdu nemám žádné tyto vánoční starosti. Já poskytuju prosotory a myčku :lol: Naši to dělají rádi a já jsem jim za to vděčná. Večeříváme kolem 17.00 hodiny, jak kdy to strefíme, ale asi takhle nějak. Kolem stromečku je potom velký šrumec, plno papírů a máme pohodu. Naši s bráchem tak kolem 11 odjíždí, já si uklidím a 25 jezdíme ke tchánovi a jeho přítelkyni do Třebíče a 26 k našim na kačenu se zelím. Tam ještě kluci dostanou jednou nadílku. V Třebíči dostáváme peníze.

Jinak holky dneska jsme byli s našima na obědě, protože já mám zítra narozeniny. Mám 35 let. Už mě to trošku přešlo, ale nejsem z toho nijak zvlášť odvázaná. Docela mě depresí, že mám do padesátky stejně tak daleko jako od dvacítky a ta byla přece nedávno :mrgreen: tak v sobě bilancuju, co jsem za těch patnáct let dospělosti prožila a co mě ještě čeká!
Nicméně dárky jsem dostala krásné, od bráchy bonbonieru, dva tisíce a firemního plyšáka - z recese, jako že už jsem fakt dospělá, od našich tisíc korun, kosmetiku - deodorand,místo kytičky jmelí - krásné má plno kuliček - to musí, je to pro štěstí a ještě mně mamka dala svoji soupravu českých granátů, takový jemný řetízek na tom sem tam granátek - ne broušený, ale jako kamínek, to stejné na ruku. Vždycky se mně to moc líbilo. Od manžela jsem dostala nádherné rukavice na lyže. Naprosto jsem se vyděsila při zjištění ceny, nechal na tom všechny ty visačky, kdyby mně byly malé, tak abychom je mohly vrátit, jsou fakt super (taky za 1100,– mně v nich musí být horko jako hrom), mají všechny ty membrány a já nevím co všechno, pak jsem dostala krásnou ručně dělanou svíčku, bílou orchidej - protože jedna mně asi uhyne a lahev portského vína.
Od sousedů jsem dostala krásný obal na květináč a od těch včera domácí bezovou šťávu, krásnou dózu a v ní domácí nasušené švestky a dva čaje. Zelený a meduňkový. Řekněte mám já mít ještě nějaké vánoce!!! Všichni jsou moc hodní a já mám fakt velkou radost.

K těm oknům, my máme ta nová dřevěná a taky se zapocují, ne teda moc, ale taky. Sousedi mají plastová a taky se jim opocují.

No nic jdu ještě uklidit polici v kuchyni a večer musím dobalit dárky.

tak papa :mavam: a ještě jednou díky za krásný deníček!
 D.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 19.12.09 19:45

Holky psala jsem si s Luckou, mám vás nechat pozdravovat, snad ji v úterý pustí domů. Má velké bolesti, tak má léky. Chudina. Tak na ni kolektivně mysleme, ať je jí brzo líp a je brzo doma u svých!

Na zítřejší návštěvu švagrovek a švagrů jsem upekla sekanou a udělala vaječnou tlačenku. Už mám trochu přechlebíčkováno. Bude k tomu chleba a kopa zeleniny. Ale teď už nebudu nic dělat. Jdu si lehnout a odpočívat. Jo až kluci usnou, tak dobalím dárečky, ale krutě se mně nechce. Už holky máte všechno zabaleno?

D.

 
Anjelica
Kelišová 5018 příspěvků 20.12.09 07:57

Ahoj holky,

Dano, přeju všechno nejlepší k narozeninám. Dárečky jsi dostala krásné.
My jsme byli včera na té oslavě narozenin mé neteře Zuzanky a ta dostala taky tolik dárečků, že jsme říkali, že to jsou už vánoce.

Hanko, deníček je hezký. U nás na Štědrý den maminka vždycky něco chystala v kuchyni a my jsme se ségrou pomáhaly tátovi zdobit stromeček a u toho měly puštěné pohádky v televizi. K obědu vinná klobása, potom jsme šli na hřbitov, tam jsme se vždycky scházeli s tetou a s bratranci. Když jsme se vrátili, tak jsme trochu zobli cukroví a pak už pomalu večeře a stromeček. Cukroví mám taky nejdradši před Štědrým dnem. Někdy jsem třeba bývala před vánoci nemocná a sama doma, maminka měla napečené cukroví na balkóně, tak jse pořád vylézala z postele a po jednom kousku ujídala.
Teď býváme na vánoce sami s manželem a s dětmi a 25. a 26. chodíme na oběd k rodičům. 27.12. má Ládík narozeniny, tak se zase scházíme všichni u nás. A teď navíc máme Zuzanku, takže se budeme scházet všichi už před vánoci u ségry.
Ohledně těch kompromisů, co je nutné udělat s partnery - manžel byl zvyklý na Štědrý den mívat k obědu chlebíčky a nutí mě, abych je taky dělala. Vždycky se kvůli tomu pohádáme (ale spíš tak v legraci, už je taková naše tradice :-D ). Já mám na Štědrý den docela fofr, takže se mi s chlebíčky nechce patlat. Můžu je prý koupit, ale zase sednout do auta a někam pro ně jet by zabralo taky spoustu času. Tak dělám tu vinnou klobásu, to je takové rychlé. A taky argumentuju tím, že na Štědrý den se má člověk postit a ne se cpát chlebíčky.

Dárečků mám zabalenou tak půlku. Možná je dobalím dnes večer až děti usnou, ale taky se mi nikdy krutě nechce!

Teď jdu péct vanilkové rohlíčky.
Hezkou předvánoční neděli!
Anjelica

Příspěvek upraven 20.12.09 v 07:58

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 10:01

Kolegyně z práce mívají taky k obědu na Ježíška chlebíčky. Přiznám se, že mi to připadne takové zvláštní. Ráno snídáme vánočku s máslem, k obědu dělávám nějakou hustou polívku - čočkovou, zeleninovou. Letos bude asi zeleninová, protože čočku jsme měli v týdnu. No a brzo se vydatně večeří. Polívku si taky dělám den předem.

U nás zase začalo sněžit. Je teda krásně vánočně. Všude je sníh. Kéž by to vydrželo a ta vánoční obleva nebyla taková vellká. Chtěli jsme jít s děckama ven - odpo nebudeme moct, protože tady bude ta návštěva, ale je tam minus 10, tak to se mně teda nechce. Takže se půjdeme asi večer projít.

Tak hezký den.
D. :mavam:

 
mado
Závislačka 3757 příspěvků 20.12.09 10:32

Dančo, všecno NEJ… k narozkám :lol:
Já taky bych ráda měla na vánoce vše dopředu, ale manžel je ten, co má na všechno hromadu času, dárky balí zásadně 23.12. v noci. Na Štědrý den dopoledne jezdíme na zahradu, popřát a přilepšit slepicím, ptáčkům a na hřbitov, pak domů u nás se obědvá krupicová kaše s jahodama z mražáku - tatínek umí dělat výbornou, pak jsme dávávali kluky spávat a v potu tváře připravovali stromek (není nad to, osekávat kmen v uklizeném obýváku), pak manžel propagovával procházku centrem města, dětskou mši v kostele - to se mu každý rok snažím vymluvit, jednak je to nadlouho, druhak daleko, pak přijít domů dodělávat salát, polévku, smažit kapra, připravovat slavnostní stůl, děti nahnat do vany ( a během této chvíle nanosit dárky pod strom), slavnostně děti obléknout, pak se manžel rozhodl vykoupat a oholit pro Ježíška, to už kluci zlobili úměrně pozdnímu času a pak teprve večeře, takže nemáme šanci vidět nikdy pohádku, (stejně se u nás děti na TV nevydrží koukat), pak stromeček, dárky, hraní si s dárky…Většinou jsme na Štědrý den samotní, jednou u nás byla teta (ten rok, co umřel strejda, tak jsem ještě k tomu všemu poslouchala, proč mám takový a makový ubrus a teta nemaje děti žije v bludu, že děti poslechnou vždy a napoprvé a bez řečí trpělivě počkají, až co dovolí dospělí). V posledních letech zdobil strom Ondra s náma a v loni i Vojtík. Na první svátek navštěvujeme rodinu tady poblíž a na druhý tchány v Brně.
Tak a musím jít něco dělat, Ondra si tady chystá svačinu, za chvíli půjde na zimák, hrají zápas. Já tady předchystám pozdní oběd a půjdu fandit. Tatínek je s Vojtíkem na fotbalovém turnaji ve Zlíně, je to velký turnaj, tak přijedou až pozdě odpoledne. Taky musím uklidit kuchyň, hoši se včera rozhodli upéct vanilkové rohlíčky, tak tu dle nich „uklizenou“ kuchyň si asi představíte. Jo a ještě peru nekonečné množství, nevím, kde se to prádlo u nás bere, včera odpoledne jsme jeli s bobama a lopatama na zahradu, kluci (včetně tatínka) se vyblbnuli, až tak, že častým ježděním ohladili sníh a potom už jezdili úplně po trávě, tak peru bundy, kombinézu, oteplený kalhoty…věřili byste, že ti zamrzlá tráva barví zeleně? Ondra mi tu nahlíží přes rameno a komentuje to, tak
Ahoj Mada

Příspěvek upraven 20.12.09 v 11:00

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 11:36

Jéžiš tady toho je, jeden den áčko a nestíhám číst!
Tudíž nemám dočteno, chválím nový deníček,napíšu a odpoledne poctivě dočtu a budu reagovat.

V pátek jsem vyzvedla děti, přezuli jsme se do sněhulí (no nic moc, zapínání na sucháč není nejinteligentnější, ale na těch pár dní co bude sníh … hlavně že v nich je teplo na nohy). Šli jsme chvilku bobovat, ale sněhu bylo málo, tak jsme se spíš jen klouzali z maličkého svahu (jako podklad je tam listí, tak to nedřelo).

K večeři si vymysleli palačinky, udělala jsem jich pár, namazala, načež Háňa chytla vztek, že chce suchou. Na zabití. V osm jsem je zahnala, že si ještě můžou hrát, přišla ségra s předávkou dárků, po čtvrt na devět kámoška. Nebylo mi moc dobře, ale daly jsme si teplou medovinu a pak vínko a už mi bylo dobře. Hezky jsme pokecaly.

Ráno divoši zlobili už v 7, dělali rámus, tak jsem vstávala vzteklá. Tatínek se vzbudil a hned vzápětí zase odjel na další akci, odkud se vrátil zase až v noci (nicméně vydělal 1700 tak se nemůžu zlobit). Dopoledne jsem udělala tři těsta a pak postupně dodělala cukroví. Višně v čokoládě, kuželky (naše verze úlů, které jsou červené) a brusinkové kuličky. Ty jsou výborné. Jen nasekané sušené brusinky, čokoláda na vaření a med a trochu rumu. Fakt výtečné. Udělala jsem oběd (čínu), Jíra udělal úkol, co nestihl ve čtvrtek. Na Vánoce mají pouze čtení a pár příkladů, ale hlavně to čtení. To nám nevadí.

Po obědě jsme si pustili Bohové musí být šílení II, ten film miluju, děti se smály jak pominutý a taky se jim moc líbil. Asi ve tři přišla těhotná ségra se švárou (břicho jí pěkně vypučelo), šli jsme s dětma asi na hodinu a půl bobovat. Teda ty děti oblíknout v tomhle mrazu, to je fakt dílo.

Po bobech vzal švára Jíru chvíli k nim na počítač, my jsme si s Haničkou a ségrou daly čaj a ochutnávku cukroví, ségře jsem nabalila krabičku, ještě pár a bude pomalu pryč :-D Dančo, ty kolečka s polevou co popisuješ, to je asi to mandlové, co jsem sem dávala recept. Letos chutnají Jírovi. Na večeři jsem zadělala těsto na lívanečky. No a uteklo to, po Večerníčku jsem děti vykoupala i s vlasama, sebe taky, zapálili jsme svíčky, roztáhli gauč, vyndali peřinky … Ještě jsme si dali čaj, začínají to mít rádi, teplý čajík jako symbol, dívali se na Duety a povídali si … Tentokrát to bylo klidné a moc příjemné, kousek čisté radosti.

Nevím, jestli dřív vytuhla Háňa nebo já, mě Jíra vzbudil na rozhodnutí (my jsme fandili SImoně Postlerové s Kolářem a skončili druzí), Háňu jsem pak odnesla a ještě chvíli poležela s Jírou v posteli. Pak jsem se vrátila v telce, chtěla jsem Svatby podle Mary, ale viděla jsem asi deset minut a závěrečné titulky, klasika.

Ráno byli tichoučko, Hanička mi přišla do postele asi v půl osmé. Šli jsme do obýváku, leželi v rozložených postelích a dívali se na Chobotničky. Pak jsem vyskládala sušičku a musím jít škrábat brambory na oběd - tatínek se takticky zdejchl, myslela jsem, že by to udělal on :twisted: A pro děti si přišel švára a bobujou. Zase to oblíkání, Jíra je u toho hroznej, neobejde se bez pláče. No za chvíli jsou zpět, musím na ty brambory.

Danuško, tobě všechno nej nej nej k dnešním narozeninám, hlavně zdravíčko i pro celou rodinu, štěstíčko a hlavně hodně těch chvilek čisté radosti. :kytka: Pusinkující smajlík tu bohužel není, tak ti posíláme každý jednu vzdušnou :-)

Ještě se vrátím.
Jiřina

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 12:30

Holky to je nádhera to po vás číst. Hned jsem se zasnila. Děti jsou ještě venku, tatínek krájí cibuli do šťouchaných brambor, děti jsou se švárou venku, hrajou mi koledy a piju medovinku :-)

Tak jak to bývalo u nás. Musím popsat několik etap.

  1. když jsem byla úplně malá. Bydleli jsme v Praze, odpoledne nás máma oblíkla a šla s náma ven a tatínek zatím zdobil stromek. Vraceli jsme se asi natřikrát, protože pořád nebylo hotovo. Mamka nadávala, že takhle NE! Šla s náma zmrzlá čtvrté kolo a pořád nebylo hotovo. Další rok jsme jeli den před k babičce, byli celý den u ní (co jsme tam dělali si nepamatuju) a těsně před večeří přijeli domů. Večeře klasická, prarodiče večer odjeli.
  1. když jsem byla větší a ségry byly malé - to už jsme bydleli ve vsi, kde jsme dnes, naši ob jeden dům od nás co jsme my teď. Chápete?


Ségry jely k babičce jako dřív my (jsou ode mne mladší o 8 a 10 let, nejstarší je ode mne o 1,5 starší). Večer jsme ozdobili stromek, nanosili pod něj dárky, pomohli mamce dobalit. Druhý den k snídani cukroví (konečně se smělo), vánočku, pohádky moc ne, protože mamka nás zapřahla. Všechno vařila až dopoledne, salát, zabíjel se kapr (pokud nezdechl dřív). Okolo poledne bylo hotovo, stavil se někdo kolemjdoucí na návštěvu, s nima panáka, nějaká ta pohádka. Před večeří přijeli prarodiče se ségrama, honem je zabavit, aby si ničeho nevšimly, večeře klasika, stromeček. Babi s dětou u nás spali, což jsem já těžce nesla, protože jsem babičce musela půjčit svou postel a spát na rozkládacím křesle u mladších sester.

  1. když jsme byli velcí všichni - babička s dědou k nám jezdili pořád, tátovi umřeli už když jsme byly hodně malé. Stromek jsme zdobili den předem, na Štedrý den vaření, nic se moc nezměnilo. Takhle do toho zapadl i příchod ségry partnera (byla s ním od 16 let) a pak mojeho tehdy ještě ne muže. Vždycky nás bylo hodně a vždycky byl problém, jak se uložit. Večer pohádky, ale v tolika lidech s babičkou, která do všeho kecala, nic moc.
  1. když jsme bydleli sami - jakmile jsme se nastěhovali do domečku, slavili jsme Vánoce sami. Tedy večeři, stromeček, dárky. Teď tu jsme deset let, takže jedenácté Vánoce. První zimu jsme tu ještě neměli topení, stromeček byl dole u krbu, ale i s krbem se to vytopilo na 11 stupňů, za každým dárkem panák něčeho teplého. Moc na to vzpomínáme. Po nadílce jsme šli k našim posedět.
  1. když byly děti mimina - nic moc se nezměnilo, stromek jsem zdobila potají. U našich vždycky byla některá další ségra, po nadílce chodili oni k nám. Změnili jsme jídelníček, protože máme moc rádi kapří polívku, dáváme si ji už na oběd (u našich se jedla až k večeři a na oběd bílá klobása). Večer uložit děti a večer prokecat.
  1. když už jsou děti větší - Ježíšek nám „napsal dopis“, že si máme stromek zdobit sami. Prý by to nestihl a musí k dětem, které jsou ještě malé a ozdobit ho neumí. Pro nás úleva, nic nemusíme dělat tajně, večer se strom připraví do stojanu, aby si „sedl“, navěsím na něj světýlka, ráno k snídani vánočka, cukroví a děti stromek pomáhají zdobit. Mají to moc rády a navíc se zabavá. Já vařím vše den předem, takže nic jiného na práci nemám. K obědu máme pořád tu polívku, jen dodělám krutonky. Ovšem dětem moc nechutná, takže letos k ní přibyde i bílá klobáska, kterou naopak rádi. Většinou nějaká ta procházka před obědem - nejlépe do hospody popřát kamarádovi hospodskému, s ním venku grog z griotky nebo tak. Odpoledne kolem čtvrté se vždy staví naši a jdeme společně na hřbitov (všichni kdo tu zrovna jsou kromě našeho tatínka), tam si připijeme punčem. Večeře klasika, dárečky, pohádka. Loni k nám naši už večer nepřišli, protože děti chtějí mít klid na ty své nové hračky. Pohádku většinou nahrajeme a pustíme si ji, až jdou spát, protože i tak vydrží do devíti a déle.

Jdu to odeslat

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 12:36

Ještě co se týká dalších dnů. Když jsem byla ještě hodně malá a žili tátovi rodiče, na Štěpána jsme chodili k nim. Na Boží hod mám já narozeniny, takže se všichni sejdou u nás, ať je to kde je to.

Žádné specielní jídlo na další dny nemáme, většinou se na Boží hod vaří to, co je rychlé, tj. nějaké plátky (krůtí, panenka) a hranolky.

Jelikož máme rodinu blízko, nikam nejezdíme. Na Boží hod se ségry sejdou u nich a pak chodí postupně nebo najednou k nám. Na Štěpána jsme už většinou zase sami.

Z manželovy strany nikoho nemáme, když jsem ho poznala, měl jen matku alkoholičku a babičku (která pak byla u nás), která bydlela s tehdy malým Lukášem, takže ti bývali sami. Proto se snadno začlenil do naší rodiny. Babička k nám jezdila s Lukášem na Boží hod (nebo bez něj), pak byla přímo s náma.

Ještě máme širší rodinu od taťky - jeho tři sourozenci a jejich rodiny. Ti k nám dříve jezdili v povánoční době, jedna teta se sestřenkama na Silvestra. Postupem času je nás všech dohromady asi 30, takže se scházíme v restauraci. Letos bude sraz 2.ledna v restauraci v Praze a všichni se už moc těšíme.

Ještě nějaké vycházky, s našima jsme nedělávali nic - nebyl čas. Pak chodíme na ten hřbitov. Letos jsme vymysleli (bude-li příhodné počasí) cestu do lesní ZOO na Zbraslav. Naši známí tam také jezdí, tak pojedeme spolu, ve dvě vlakem tam a ve tři vlakem zpět. Vezmeme si do termosky punč, s sebou nějaká jablíčka a mrkve pro divoká prasátka. Musím končit

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:20

Ahoj holky, předně moc díky za přání k narozkám. Jiři, pusinkující smajlík tu je hele :huban: je vedle srdíčka :lol:

Jinak návštěva dopadla dobře, všechno chutnalo a všechno se snědlo. Dostala jsem krásnou kytku a poukázku do IKEA za 800,– Tak mám radost - já milovník IKEA. Koupíme si novou židli k PC.

Jiři Tvoje cukrovíčko už je snězené :lol: a k obědu jsme měli taky čínu - posledně, když jsi ji dělala jsme ji měli taky, že jo!

Oběd jsem měla docela brzo a vyšlo sluníčko, bylo fakt nádherně. Tak jsme sundali boby - zítra musíme koupit ještě jedny. Máme jen jedny - ještě po mě a to je málo. Sněhule si taky musím koupit. Tomovi jsou malé, tak mu dám svoje a já si koupím nové. Protože jsem si vloni koupila poslední, těsně před horama a byly mně trošku menší.

Zítra jdu později do práce. Moje hodná kamarádka se nabídla, ať ji přivezu naše děcka, že už bude doma, Matěje si potom Milan vyzvedne a Tom pojede s jejich děckama do Kompasu (turisťák). V pátek byl s kamarádem a jeho maminkou v kině na tom Avatarovi - toto bych já rozhodně nemusela vidět, ale on byl naprosto nadšen. Bylo to 3D, říkal, že lepší film nikdy neviděl. Přivezli ho až o půl 12 no my s Milanem jsme leželi u TV v obýváku a spali :lol:

Venku jsme něco nafotili, tak zkusím vložit nějaké fotečky.

Mějte hezký, krátký, vánoční týden
:mavam: Dana

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:36

Tak bohužel, fotky nejdou vkládat. Asi nějaká chyba! Tak zítra.
Koukáme na superstár, ahoj d.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:37

Tak snad to půjde, toto je foceno dnes před naším domečkem.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:40

Ještě jsem objevila fotky Matějova pokojíčku, tak zkusím vložit. Ještě nemá postel, ale v těch místech, kde jsou ty madračky, tam bude. Stejnak zatím spává s Tomem v jeho pokoji na palandách.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:43

Teda nějak mně to zlobí.

Příspěvek upraven 20.12.09 v 20:44

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:45

Zkusím znovu.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:46

Další.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:48

A poslední.

Příspěvek upraven 20.12.09 v 20:49

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 20.12.09 20:50

Víc nemám. Tak hezký večer.

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 20:56

Ahojky,
před obědem jsem to musela rychle utnout, vrátily se děti. Byli venku skoro dvě hodiny, bylo krásně, sluníčko, přesto přišli samozřejmě vymrzlí, Háňa brečela, že je jí zima. Měla úplně červený ručičky. Tak jsem je musela obstarat, pomoct svlíknout a rozvěsit jim oblečení. Tatínek zatím dělal šťouchaný brambory s cibulkou, já jsem pak k obědu dosmažila pstruha, dětem jsem obalila kus pangase v trojobalu, s tím, že jsou to rybí prsty, a snědli to bez řečí, ještě snědli i to, co bylo na přídavek.

Odpoledne jsem uvařila punč (letos poprvé), tatínek pustil dětem na videu Cestu do pravěku, což mě moc nebaví, hlavně jsem před sebou měla velký úkol - rozhodla jsem se dětem pořádně uklidit pokoj, takový ten zevrubný důkladný úklid, každý šuplík, každá polička, hlavně to tam uvolnit, aby si zaprvé mohli přenést adventní kalendáře, které mají pořád v obýváku u krbu, aby se v krbu dalo topit, zadruhé uvolnit poličky na nové hračky, které donese Ježíšek - aby Ježíšek viděl, že se jim tam ještě něco vejde :-D . No začala jsem asi v půl třetí a skončila v půl šesté, nejdřív asi hodinku sama, pak mi přišli pomáhat. No je to fakt důkladně, spoustu jsem toho vyházela, spoustu ztraceného našla, roztřídila, uvolnila. NO uf. Kéž by to tak aspoň do konce roku vydrželo.

Pak už byl adventní koncert, děti si zapálily pár prskavek - za to, že mi tak hezky pomohli (snad bych si měla zapálit prskavky já, ZA TO ŽE JSEM JIM TAK HEZKY POMOHLA, ne?) No rychlá večeře - studená nebo zbytky, umýt, přečíst, a bylo osm.

No a sednu si, že s tatínkem sepíšeme zítřejší nákup, a on že se mu nechce a že je unaven a že jde spát. No dvě noci pořádně nespal, jasně, ale že já se celý den honím, tak sotva si sednu, odejde spát? No lidi jsou různý, no :roll:

Tak mám puštěnou superstar a vůbec netuším, jestli vydržím do konce. Samotnou mě to nebaví. Navíc to jde hrozně pomalu.

Nevím co jsem to ještě chtěla dopoledne, když mi děti přetrhly nit. No snad jen že doufám, že ty Vánoce nikdo nezkazí, že nebude protivný. Já se tu honím a lítám a všechno udělám … tak snad můžu čekat, že ostatní aspoň nebudou dělat dusno. Ach jo.

Jíra včera prohlásil, že ho všechny trenky škrtí, tak mu ještě zítra musím vyrazit koupit nové. Mám na Andělu prodejnu skladových výprodejů, kupovala jsem mu je tam loni, tak snad tam pochodím. Do velkého nákupního centra se mi už vážně nechce.
Zítra jdou ještě do školy a školky, ve škole mají besídku, už si ani nenese učení.

Dárky zabalené mám, dokonce i předávku se ségrama (výměnu jejich dárků pro nás za naše pro ně). Nám Ježíšek nikam jinam nenosí, tak to musíme všechno tajně vyčenžovat předem. Ještě čekám dárky od našich, to by měla být sušička na ovoce a CD přehrávač, tak to bude větší (nejsem si jistá, jestli už to vůbec mají koupené, natož zabalené). Tatínek zítra udělá velký nákup, v úterý koupí kapry. Byla by pohoda, jen kdyby člověk nemusel denně řešit takové ty provozní problémy, jako co k večeři a tak.

Dančo, pošlu ti tedy pusinkujícího smajlíka :huban: i když mi přijde spíš jako zívající. Hledala jsem takového z profilu se stoupajícíma srdíčkama, ten tu není.

Víc mě nenapadá, přečtu si znova vaše komentáře, třeba mě ještě něco napadne.

Papa Jiřina

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 21:01

Jé a než jsem to napsala tak jsou tu fotečky, Dančo moc hezký, pokojíček prokoukl !

J.

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 21:07

Ještě jsem chtěla k tomu cukroví, taky mi víc chutná čerstvý, nutnost „rozležet se“ mi přijde jako blbost. Nicméně abych se neuhonila, některé dělám i 3 týdny před Vánocema, takže se chca nechca rozleží a už to není ono. Včera jsem dala krabičku ségře, dnes jsem nabalila pro Jíru do školy a pro kolegy do práce a už bych mohla pomalu krabičky sesypávat. Děti loudí, občas jim pár kousků dovolím. Už aby se dalo žrát legálně, myslím, že bude pryč docela rychle - aspoň tu nebudu mít tolik lákadel, ne? Mně to sice chutná, ale sladký mi nedělá moc dobře, je mi po tom těžko.
 J.

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 20.12.09 21:11

Ještě mě napadlo - jak jsme tak uklízeli ty hračky - Jíra povídal, že už si příští rok Ježíškovi o nic psát nebude. Hanička že ona jo. Jíra - no tak Haničko, tak si budeme oba psát jen do sedmi let. Dostane toho víc, než si napsal, tak jsem zvědavá, jak bude reagovat. No a příští rok teda hračky žádný? Konečně budeme kupovat lyže, brusle, kolo?
No jsem na to zvědavá, jestli si Ježíškovi fakt nenapíše o nic.
 J.

 
mado
Závislačka 3757 příspěvků 20.12.09 21:40

Ahoj holky, koukám na Všichni moji blízcí, dojímá mě to, chvilku se mnou koukali i kluci, Ondrovi jsem vysvětlovala děj a dávala do dějinných souvislostí, pak začal tradičně divočit, tak šli spát. Manžel má v kuchyni velkovýrobnu malování sádrových betlémových figurek. Ondra si tradičně na poslední chvíli vzpomněl, že zítra mají ve škole projektový den a má mít převlek, budou hrát scénky z českých pověstí. Taky už se neučí. Dneska vyhráli parádní zápas v hokeji, podle pravidel, bez agresivity, zato napínavé až do konce, domů jsme přišli zároveň s tatínkem a Vojtíkem, kteří přijeli z turnaje ve fotbale, Vojtíci vyhráli pohár za druhé místo. Sotva jsme pozdně poobědvali, už na Ondru zvonil kamarád, jestli půjde s bobama ven (Dančo „pobavila“ mě tvá hláška o jedněch bobech na domácnost, my máme asi čtvery různé boby, lopaty, sáně velké i malé a ještě další jezdítka a vše v akci, jak se objeví sníh) :-D. Umyla jsem koupelnu, ale nedělám si iluze, že to vydrží do vánoc.
Soused rybář nám přinesl hlavu a mlíčí z kapra na rybí polívku, tak to pak musíme přidat ke kaprovi, kterého koupíme, to mě připomíná, že se musím jít vykoupat, protože zítra bude asi ve vaně už kapr.
Hezký večer Mada

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 21.12.09 08:11

Ahoj holky,
teda Jiři, to myslel Jíra opravdu? To je teda uvědomělá šikulka. Tom jak je velkáč, tak zatím vždycky hračku chtěl. Dostane ty jedny plejáky. Ale tentokrát fakt jen jednu hračku.

Mado a jaký betlém manžel dělal? To si koupil nějakou sadu formiček? On je teda akční muž, cukroví, betlém.

Já jdu dnes do práce později. Milan pro nás přijede a povezeme děcka kamarádce. Musím jim jít nabalit oběd a pití. TOmovi i svačinu, protože přijde až večer.

Dneska už bych měla mít v práci klidněji, šéfová má dovolenou, tak snad to všichni ví a nebude mě nikdo otravovat!

tak hezký den
D.

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 21.12.09 09:54

Ahojky,

Dančo, večer jsem čekala, jestli se ještě nepřipojíš. Tak Chodúr nám vyhrál. Zajímalo by mě s jakým náskokem. Bylo teda divný, jak celá hala bučela a křičela „Miro“, ovšem to asi proto, že to bylo na Slovensku a chtěli svého Slováka, ne? Jsem ráda, že to dopadlo spravedlivě.

S Jírou nevím, určitě si to rozmyslí a o nějakou hračku napíše, ale i letos si napsal jen o dvě a dostane toho mnohem víc. Náš uvědomělý Jiřík :lol: prý že ten pirátský ostrov je už drahý dost. No uvidíme.

Teď jsme měli v práci „vánoční besídku“ tj. společnou snídani, byla tam spousta croissantů, houstiček, cukroví, vánočky … hm nesežrala jsem tři, že, jako vždy, tak bych ani nemusela obědvat.

Venku je sluníčko, ráno bylo relativně teplo (-3) tak jsem zvědavá jak to bude s tou oblevou. Hlavně ať není led.

Taky mám před svátky volněji. Ještě řeším nějaké spotřebiče pro ségru (těhotnou), bude zařizovat novou kuchyň a já mám ještě pro letošek čtyři 50% slevy, tak to objednáme ještě teď a uložíme u nás v garáži.

:mavam: J.

 
Hanka1
Extra třída :D 10942 příspěvků 21.12.09 10:13

Cus a hezky pondeli…

Příspěvek upraven 28.07.16 v 15:38

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 21.12.09 10:48

Holky, ještě jsem se chtěla zeptat, jak to děláte s kaprem, kupujete živého, zabitého, kuchaného, kdo kuchá, porcuje? Napadlo mě to, když Mado psala, že se místo ní bude koupat kapr :lol:

U našich se vždycky kupoval živý. Měli jsme jen jednu vanu a tudíž se týden nebo jak dlouho před Vánoci nekoupali. Fuj, pamatuju, že i když se pak kapr vyndal, ta vana byla taková slizká, smradlavá. Pokud nelekl dřív a nebyl třeba zapíchnout, zabíjel se až na Štědrý den. Zabíjela mamka, ona je takový „masový vrah“, zabíjela vždy všechno, co pěstovali - slepice, králíky, krocany (vyjma prasete). Když bylo kaprů víc, kuchávala jsem i já, abych se to naučila.

Jistě tušíte, že my kapra do vany nedáváme, protože mi to v dětství vadilo (přestože máme dvě vany). Já tedy moc nemusím mrskajícího se kapra, takže si ho necháváme zabít. Kuchám já, protože to umím nejlíp :-D a taky ho umím docela slušně vykostit a naporcovat, nemá skoro žádné kosti. Kapra máme hodně rádi, takže kupujeme tak tři, jednoho a půl uděláme na Štědrý den, máme ho rádi i studeného druhý den (a klidně i třetí, zbyde-li). Zbytek dáme do mrazáku a během dalších dnů si ho uděláme klidně ještě dvakrát na jiné způsoby.

Obleva je tady, modré nebe, svítí slunce a kape mi za oknem ze střechy. Hlavně aby to moc nezmrzlo. Ještě musím dvakrát autem.

Jiřina

 
mado
Závislačka 3757 příspěvků 21.12.09 13:03

Ahoj holky,
kapra u nás zabijí manžel, naučil se to od své mamky, dřív jsme se snažili kluky od toho izolovovat, aby neměli trauma, ale oni k tomu zabíjení zvědavě lezou a vůbec to neřeší. Kapra kupujeme živého a máme ho ve vaně max 24 hodin. Jednou jsme ho měli déle a tu druhou noc ráno nám přišel Ondra do ložnice říct, že kapr plave nějak divně…no už mlel z posledního, museli jsme ho okamžitě klepnout. Jiři, jak jste to dělali, že vám kapr ve vaně přežil týden?
Dančo, o tom betlému jsem už myslím psala. Kluci vloni dostali od mé sestřenice ze Štrasburku - ona je taková kreativní - sadu na výrobu betlému, jsou tam takové asi silikonové formičky (vypadá to jak vytvarované prezervativy) na spoustu postaviček a zvířátek a barvičky, takže můžeš odlít ze sádry kolik chceš figurek a pak je namalovat. Děti to bavilo chvíli a manžela to chytlo a tvoří ve velkém. Jinak betlémů máme několik, zrovna včera kluci stavěli takový překližkový, podepírali jsme to zezadu plastelýnou a „dodekorovávali“ bílou vatou, ještě máme pěkný papírový od Lady, ale už je takový pokrčený a odřený.
Ondra už taky hračky nevyžaduje, poslední roky jsou jeho favority sportovní potřeby. Do hraček nepočítám společenské hry, to dostal vloni a myslím předloni obrovský Merkur.
Stromek ještě nemáme, za to manžel pojal předvánoční úklid po svém a začal si vytahovat zásuvky svého stolu a probírat papíry, roztříďovat si je po zemi a prostě, dělá dle mého úplně zbytečné věci, když jsou přednější činnosti potřeba, tak je u nás taky taková ryze „klidná předvánoční atmosféra“ a to nemluvím o binci, co mají kluci v pokojíku na mé časté návrhy na úklid nereagují..ach jo.
Ahoj Mada

 
LuckaH
Ukecaná baba ;) 1314 příspěvků 21.12.09 13:47

Ahoj holčičky,

nemám vůbec přečteno, jen koukám nový deníček, tak se hlásím do nového :-) Už jsem doma :lol: Jsem vyčerpaná, ale už snad dobré. Pustili mě o den dříve a dali mi po testech i nějaké léky, tak snad už by se to mohlo uklidnit (doufám).

Dočtu a ještě se ohlásím :mavam:

 
Hanka1
Extra třída :D 10942 příspěvků 21.12.09 13:50

Ahoj Lucko,
tak se setri a hodne pij! Dobre, ze uz si doma…

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 21.12.09 15:14

Ahojky, Luci super, že jsi doma. Snad už bude dobře. Nech se klukama obskakovat, ať si váží, že jsi doma!

Mado, asi jsem to přehnala, týden by kapr asi nevydržel, nedokážu to odhadnout, jak dlouho jsme ho mívali, ale určitě dýl než 1 noc.

Ty jo ten betlémek musí bejt krásnej, ale jak já se znám, vyráběla bych přes léto venku a 1.12. by byl kompletně vystaven :lol: Nafotíš nám to pak? Já jsem tu svý betlémy dávala loni, tak teď jste holky na řadě vy!

S úklidem u dětí je to tak, že když už hladina bordelu přesáhne určitou mez, je jasné, že to sami nezvládnou. Včera jsem jim pomohla uklidit ale fakt velmi důkladně (však jsem psala, že to trvalo 3 hodiny) tak doufám, že to chvilku vydrží. Tohle už prostě sami zvládnout nemohli. Ale jak je naučit to udržovat v ukliditelné formě, na to jsem ještě nepřišla. Ale bordelící (nebo třídící) tatínek taky musí být na ránu, ten jeho mohl ještě týden vydržet, že.

V poledne jsem byla venku, ve skladových výprodejích nikdo nebyl, takže mám patery trencle pro Jíru a troje punčošky pro Háňu, tak snad budou spokojeni (to není pod strom, to je na hned).

Holky, další anketní otázka, jak hodně se strojíte pod stromeček? My většinou běžné domácí oblečení protože 1) jak mají něco hezkého, hned se pokydají u večeře 2) většinou dostanou nějaké nové oblečení, takže co mají na sobě jde hned dolů 3) v šatech nebo lepších kalhotech si prostě doma připadám nepatřičně, radějí pohodlný domácí oblek (samozřejmě čerstvé tričko a tak, nemám to zapatlané od vaření)

Musím končit.
Jiřina

 
mado
Závislačka 3757 příspěvků 21.12.09 15:28

Ahoj, mám prostoj, kluci šli na logopedii, trénink a pro kapra a stromek - to je takové nezvyklé, nemuset vyrážet já, jen to korigovat z domova, ať si tatínek taky jednou do roka užije.
Anketa - štědrý den je u nás nejslavnostnější den v roce, takže k večeři vymydlení, kluci košile,motýlek, vesta, „božohodové“ kalhoty, já pěkné šaty, se sebezapřením silonky, makeup, tatínek kalhoty od obleku, košile, kravata, čerstvě oholen, navoněn.(Není pak nad fotky dítěte v košili s motýlkem a na nohou mající nové lyžáky :-D )Naše děti jsou taky hodně náchylné na chytání špíny a fleků, ale na ten štědrý večer se drží, možná proto, že jsou nastrojení, jak jen párkrát do roka, tak si to hlídají.
Když mám dneska „tolik volna“, tak se možná ještě ozvu, každopádně zdravím „uzdravenou“ Lucku !!
Ahoj Mada

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 21.12.09 20:55

Ahoj holky,
Lucko, tak to je super, že jsi doma, tak vítej! Nemusíš nic dělat, jen nás číst a psát a pít, že :lol:

Jinak k slavnostní večeři chodíme slavnostně upravení i my. Milan má nějaké plátěné kalhoty a košili, já halenku a sukni, silonky teda nemám. Ale jsem načesaná, namalovaná, navoněná. Tom je taky v bílé košili s kravatou, ale třeba má tepláky, nějaké lepší, aby mu to bylo pohodlné. Matěj měl vloni plátěňáky a nějaké lepší tričko s dlouhým rukávem, už si to nepamatuju.

Hani, ještě jsem se chtěla zeptat, jaký parfém si koupíš za tu poukázku z práce? Myslím, že jsi to psala Ty, že? To jste dostali hezké dárečky. To my teda zase nic. No státní správa, co bych chtěla, že :-)

Jinak už taky máme doma stromeček.

Jiři teda u nás je pořád celý den hrozný mráz. Minus 10. Nějak jsem nechtěla věřit, že by jim ta obleva a pršení vyšlo, ale když jsi psala, že ráno bylo u vás minus 3, tak to asi fakt přijde :roll: Což je blbé. Mně ten mráz nevadí, je to hezké. Jiři kolik máte doma stupňů? My topíme na 21.5. Ale snesla bych o stupeň tepleji.

Ještě jsem se chtěla zeptat, myslíš, že bys mi nemohla nahrát na DVD tu štědrovečerní pohádku? Psala jsi, že to budete natáčet, že? My to určitě nestihneme, budeme rozbalovat a povídat a nahrát to nemám na co. Ale když to nepůjde, tak se samozřejmě nic neděje.

S těma betlémkama. Od švagrovek jsem ho teda nedostala, ale u nás v Penny mají za 200 takový fakt hezký porcelánový, malovaný. Je tam Marie, Josef, Ježíšek, tři králové, dvě ovečky a jehňátko. Už 2× jsem u něj stála, že si ho koupím a nekoupila. Pokud tam bude ještě zítra, tak si ho koupím. Jo a ještě Anděl, pochopitelně.

Stromeček už máme doma taky. Jedličku. Snad bude hezká, až ji vybalíme. Holky a jak zdobíte stromečky. Jiřinka tón v tónu, to vím. My máme ty tři. U Matěje - dřevěné figurky a takový zvonečkový řetěz, na chodbě slaměnky a v obýváku ten hlavní je miš maš všech skleněných ozdobiček, papírový řetěz, stříbro apod.

Pořád ještě nemám dobalené dárky pro Milana, ale zítra jsem naposldy v práci, tak snad to do toho Ježíška stihnu :mrgreen:

Víc nemám.
Na zítra mám plno úkolů, koupit medovinu .....
tak papa :mavam: Dana

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 21.12.09 20:56

Ještě se připojuju k názoru, že nejlepší na celých vánocích je studený kapří řízek na obíračku tak v deset večer na štědrý den a potom ještě druhý den :lol:

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 22.12.09 08:03

Ahojky zase po ránu (už jen zítra a 11 dní volno - to se mi snad nepodaří ani v létě).

Ráno u nás bylo -5. Včera říkal jeden kolega, který jel do Prahy z Olomouce, že pořád bylo na dálnici -10 až -13 a pak najednou za Jihlavou -3. Taky doufám, že ta obleva nebude tak dramatická, což kdyby to jen roztálo mi nevadí tolik, jako kdyby do toho mělo pršet. Nezbývá nám než to brát tak jak to je.

Včera jsem přijela domů ve čtyři, měla jsem zase v lednici sklenici veselého zelí (mamka pořád nemá dost sklenic, aby vše zasterilovala, takže pořád zbývá v původním sudu a musí se brát přednostně). Tak jsme měli zelné hody - udělala jsem zelňačku a fleky se zelím. Obojí výborné, akorát je byt prosycen vůní zelí :-D

Jíra měl ve škole besídku, měl dárky pro tři kluky ze třídy, jak jsem pochopila, od nich nedostal nic. Ale o jeden si losovali a pak přinesl spoustu různých drobností a samolepek. Navíc dostal dárek od Báry, to je jeho kamarádka z béčka, on se nakonec rozhodl, že pro ni dárek neponese, protože na jejich besídce nebude. Tak jsem mu na dnešek zabalila velkou Milku, skládanku od H. narozenin, který tu zapomněla, a ještě malé perníkové srdíčko. Dnes mají nějakou hru organizovanou deváťáky. Říkal, že taky dostali spoustu věcí do třídy - hry, skládanky, a že si to hned hráli a skládali. Víc jsem z něj nevydolovala.

Večer jsem dobalila poslední zbytky, ještě jsem tam měla ty trička pro sebe a dvě DVD pro děti. Akorát ještě nemám dárky od našich, no samozřejmě je ještě nemají ani koupené, dnes jedou do Makra, prý za nákup nad 3 tisíce dostanou láhev šampusu a kapra. Já bych na to nervy neměla to nechávat na poslední chvíli, co když to nebudou mít? To bych si toho kapra raději koupila sama. No každý to má jinak.

Dančo, co se týče DVD, máme v plánu to nahrát, takže jestli se to podaří, moc ráda Ti to vypálím (jestli toho budu technicky schopná). Myslíš Lásku rohatou, že.

Holky já si to myslela, že chodíte ke stromečku v šatech a sukních :-D když já se v tom necítím dobře, takže dávám přednost tomu, v čem se dobře cítím. Manžel si tedy taky bere kalhoty (ne tepláky), děti nějaké „lepší“ tepláky. Hezká čistá trička všichni, oholeni a voňaví taky.

Dančo, ptala ses na teplotu. My máme termostat nastaven na 20 stupňů, čili topení sepne, když to spadne na 19,5 a vypne, když vyleze na 20,5. Čidlo máme v obýváku, což by měla být nejteplejší místnost, jenže není, protože je veliká a otevřená. Kolikrát o víkendu, když se topí celý den, je nahoře v patře klidně 22, což je docela blbý, když tam nejsme. Chystáme se už několik let na radiátory v patře koupit termostatické ventily, ale nějak jsme neschopni. Jinak máme topení nastaveno jen když jsme doma (tj. všední dny od 5,30 do 7,30 a pak cca od 15 do 20 hod., o víkendu od 7 do 20). Jinak je topení nastaveno na noční teplotu. Tu jsme mívali 17, teď jsem to zvýšila na 18, protože jsem četla, že je lepší dotápět, než to nechat vychladnout a pak znovu vytápět studené zdi. Takže teď když je velká zima, stane se, že topení sepne i v noci, když to sleze pod 18, což znamená, že nahoře je těch 20 pořád. I tak platíme za elektřinu 5 tisíc měsíčně, je to děsně drahý topení.

A studený kapří řízek večer nebo k snídani je i moje oblíbená pochoutka. Tedy manžel si ho vždycky ohřeje, ale já klidně i studený.

V sobotu jsme si s dětma povídali, na co se těšíme, a děti jmenovali, mimo jiné, jak jsme po večeři nahoře a čekáme na Ježíška. A Hanička vzpomíná - mami, loni jak sis šla pro kapesník a najednou zvoneček !!! To mě dostala, protože pro kapesník jsem šla proto, abych v ložnici zacinkala. Tak pozor, musíme to udělat jinak. Asi dostane za úkol zazvonit Lukáš, musíme to s ním promyslet, uloží si zvoneček někde v chodbě a toho si snad děti nevšimnou, že zmizel. No je to čím dál tím těžší.

Zatím :mavam: Jiřina

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 22.12.09 08:12

Ještě k té teplotě. Doma mi těch 20 stačí, protože se buď pohybuju, nebo když si sednu na gauč, vezmu si deku. V práci topíme na víc, ale nemám tu teploměr. Můj šéf ve své kanceláři netopí vůbec, naopak klidně větrá. Včera jsme měli mít v jeho kanceláři nějakou konferenci, ale koukám mu na teploměr a měl tam 18, tak jsem mu řekla, že v 18 stupních mu tam dvě hodiny sedět nebudu. Sedla jsem si a po 10 minutách jsem cítila dloubání v břiše (močové cesty to je hned) tak jsem se zvedla a šla jsem pryč. Prý že zatopí, ale to než by vytopil, bylo by po konferenci. No stejně tam pro mě nebylo nic důležitého. Stavit se u něj na skok a něco řešit vestoje to mi nevadí, ale sedět se v tom nedá. To bych se musela zabalit do deky jako doma :lol:
 J.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 22.12.09 18:49

Holky mám frmol, uklízím. Ale Jiři my to máme od loňska se zvonečkem vymakané. Milan stáhl z netu zvonění zvonku. Pak si sem jde jako pro něco, rožne stromeček a pustí na CD vypálené to zvonění. Napřed je tam asi minutu časová prodleva a pak to začne zvonit, to už jsme všichni v kuchyni a jsme v úžasu, že ten Ježíšek fakt přišel!!! Letos to pro nás bude asi naposledy. Měla jsem strach, že to Matěj donese jako zaručenou informaci ze školy, ale tím, že byl nemocný, tak pořád věří!!! Pusinka.

Zítra už mám dovolenou!!!

Jiři ano, myslím tu Lásku rohatou. Budeš moc hodná. Já až zítra budu posílat PF ku, tak neboj, taky dostanete, ale prostě nebyli lidi :nevim:

zatím ahoj :mavam: D.

Luci, jak je!!!

 
Anjelica
Kelišová 5018 příspěvků 22.12.09 21:15

Ahoj holky,

právě jsme se vrátili z vánočních trhů na Staromáku. Dobře, že jsme šli až takhle večer ve všední den, byla to pohoda, žádné víkendové davy.

Dano, to jsem byla já s tou poukázkou do Sephory. Ještě nevím co si koupím. Půjdu až po vánocích, teď na to nemám nervy. Koupila bych si možná Happy od Clinique, ale nevím jestli ho tam mají. Používala jsem ho kdysi a býval to asi můj nejoblíbenější parfém. Teď jsem různě experimentovala, ale nebylo to ono. Tak uvidím, třeba zase vyzkouším něco nového.

Zítra jdu ještě do práce a odpoledne budu dělat salát. Doufám, že manžel zařídí kapra. Bude mít zítra na starosti děti.

Ke stromečku si beru sukni (se silonkami) a nějaké slavnostní tričko. Manžel má košili, Ládík džíny a košili a Magdalenka sváteční šatičky.

Lucko, super, že jsi doma!

Anjelica

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 22.12.09 21:22

Anjelico - já jsem to věděla, že jsi to ty, ty jsi chvíli v práci a tak jsem si ještě říkala že je hezké, že jsi dostala takový dáreček. Ach jo, já Vás tady pořád pletu :zed:

Jsem unavená. Jdu spát. Zítra bude náročný den. Nákup, dobalit dárky, dopsat obálky s PF, nazdobit stromeček, uklidit, uvařit oběd a odpoledne jdeme tradičně na vánoční vařonku ke kamarádce Lídě. Zdobit stromeček, dělat salá a hlavně příjemně povídat a popíjet! Asi bych potřebovala mít den o 46 hodinách.
Taky si večer musím umýt a naondulovat a vysušit vlasy. No nevím. Zítra podám hlášení, co jsem odflákla.
pa D.

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 23.12.09 07:52

Ahojky,

tak já hlásím, že kapři nakoupeni a naporcováni. Teda kasala jsem se tu, jak to umím, a u jednoho jsem protrhla žluč - normálně než jsem ho vykuchala, chtěla jsem uříznout hlavu a šup už to bylo. Koukala jsem jak puk, protože jsem žluč čekala na druhým konci - až mi došlo, že normálně ho kuchám od řitě k hlavě a teď jsem to nepochopitelně začla dělat obráceně. No tak jsem tu jednu hlavu vyhodila a odřízla asi 1 cm z kraje, jinde to žlutý nebylo. Všichni tři měli jikry, takže tyhle jedny jsem holt taky vyhodila, nebudu riskovat, že to zhořkne. Tři páteře a dvě hlavy na polívku bohatě stačí, ještě kus obraného masa asi zamrazím, protože by toho bylo moc. Nakonec budu obalovat na Štědrý den celé dva kapry, protože ho máme hrozně rádi a klidně ho můžeme jíst tři dny.

Manžel má pokyny, co má dnes udělat - uvařit vývar z kapra, brambory a vejce na salát a dojíst zbytky, aby se uvolnila lednice, dále zasadit stromek do stojanu, přinést a usadit stromeček. Já budu odpoledne vařit. Až dorazím z práce (doufám brzy) tak už nikam nemusím. Musíme se věnovat i dětem, včera jak jsem kuchala ty ryby, tak zlobili jak čerti, Hanička zase něco vyráběla a vztekala se, že jí nepomůžu, Jíra nevěděl co by tak ji zlobil. Až pak jsme si asi v šest sedli, že si něco pustíme a zahrajeme, tak byli trošku hodní. Snad se dneska dospěj a H. se nebude tak vztekat.

Ráno jsem vylezla ven, dva stupně, tak říkám super, není namrzlo, a v tom momentě jsem se málem přerazila na schodech. Pršelo, ale není to zmrzlé, hnus největší. Jestli bude pršet i zítra tak mě to fakt bude mrzet. U nás sníh pořád leží (i když těžký a namoklý) ale k atmosféře by to stačilo, při dvou stupních to neroztaje. No když bude tak bude, no, snad toho ale tolik nechci.

Včera mě potěšil šéf, pro mě a kolegu vybojoval u ředitele mimořádnou odměnu - pro něj za zvládnutí auditu (dostali jsme nejlepší možnou známku), pro mě za přípravu plánu. Tak mám radost, po svátcích vyrazím si koupit boty a hůlky na lyže, ať už jsme plně vybaveni dva, možná koupíme i něco dětem, to uvidím, jaké budou davy a ceny a slevy. Když oni by zase potřebovali k lyžím i helmu, protože se bez lyží nepůjčuje, tak na to všechno by zase ta moje odměna nestačila. Jaká je tak přijatelná cena za nové dětské lyže? Nebo jste kupovali bazarové? Prosím, poraďte. Jak má Matěj či Vojta či Ládík či Lucčin Tom dlouhé?

:mavam: ještě se ozvu během dne.
Jiřina

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 23.12.09 10:10

Jiři lyže by měli být dětem po pusu. Dětské se dělají po 10 cm, takže Matěj má trošku větši - k nosu, ale tak je bude mít i příští rok. V Hervisu měli pěkné za 2500 i s vázáním. Hůlky stály kolem 200 Kč. Všechno bylo v jednotné barvě, takové bílé s puntíkama. Moc hezké. My jsme bohužel koupili lyže jinde - za stejnou cenu, ale jsou modré. Určitě je Hervis i v Praze, že jo! Vážně doporučuju. Nepřeberné množství helem, brýlí všeho.

Usazujem stromeček. Tak víc nedám.
KDyž tak v průběhu dne.
 D.

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 23.12.09 10:36

Ahojky,
Danuš, moc děkuji za vyjádření k lyžím. Hervis sport samozřejmě máme přímo v nákupním centru u práce, koukala jsem na internetu, co mají ve slevách. Kdyžtak tam zajedeme příští týden. Že bychom vzali moje boty, hůlky, dětem helmy a když zbyde ještě třeba Jírovi lyže. Hanička má z loňska lyže i boty po sestřenici, sice už nám přijdou krátké, ale na to její lyžování … přeměříme je. To by bylo super, protože na příští rok by zbývaly lyže jen pro ni a to už by nebyla taková darda. Ještě uvidíme, náš kamarád má kamaráda v půjčovně, kde si manžel koupil postupně celé vybavení (použité) tak to třeba dáme dohromady všechno. No je to něco vybavovat 4 lidi. O oblečení nemluvím, bundu mám jednu zimní (už asi 10 let) a tu nosím na všechno, tedy i na lyže, děti nějaké oteplováky mají poděděné, lyžuju v šusťákách, které mám taky asi 10 let …

No ale kousek ke kousku … Ještě nám zbývají pro děti kola a brusle nemáme nikdo …
:mavam: Jiřina

 
mado
Závislačka 3757 příspěvků 23.12.09 10:54

Ahoj u nás klasika, dětičky zlobí, měli vyklízet myčku a akorát se u toho hádali, manžel to nevydržel a vyhnal je do pokojíku, tak jsou tam teď zavřeni, taky mám v plánu ty brambory, vajíčka…kapr zatím plave ve vaně - to dělá manžel, na stromek prší na balkoně - u nás po sněhu ani památky. Včera v noci mi volala sestřenice ze Štrasburku, že přijedou na vánoce (akorát až těsně na Štědrý den, protože jejího přítele chytla záda, tak aby mohl aspoň sednout do auta, tak už se na ně moc těším, on Johan je ten nejroztomilejší a nejšarmantnější francouzský kluk, co si dovedete představit a ta jeho „krásná“ čeština).
Lyže mají mít děti po bradu, my kupovali Ondrovi asi předloni kvalitní carvingy s vázáním v bazaru za 1000,–, helmu bych určitě pořídila kvalitní (ne ze supermarketu za málo stovek), hůlky děti nepotřebují vůbec, teď je trend učit je lyžovat bez hůlek, brýle jsou fajn, pokud je děti na očích snesou a pak je dobré, když má ta helma „držák“ na brýle.
Manžel tady právě pořád dokola sjíždí na TV video z babiččiných kulatin, které měla ovšem v roce 2007, až teď :nevim: ji z toho udělal na PC video se všema titulkama, hudbou a všelijakýma trikama - dostane to pod stromeček, ovšem už jsem si zvykla, že s tvorbou toho videa začal manžel včera v noci a teď nestíhá :roll:
Ahoj Mada

Příspěvek upraven 23.12.09 v 11:12

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 23.12.09 12:24

Ahojky,
Mado, tatínka už asi nepředěláš :lol: Díky za vyjádření k lyžím, na lyže za 1000 z bazaru by rozhodně zbylo. Na helmy jsem koukala v Hervisu, mají je tam teď cca za 700 tak na to by z odměny taky zbylo :lol: Hůlky jsem myslela pro sebe, děti jezdí taky bez, akorát by se propíchli. Brýle jsme si koupili nové loni všichni, protože tak sněžilo a foukalo, že bez nich nebylo vidět.

Teď jsem byla v trafice pro noviny a zase jsem koupila DVD, tentokrát se jmenuje Vánoční stromeček a má 96 minut, tak jim to pustím a mám 96 minut na salát, vánočku a polívku. Chci vyrazit tak za hodinku. Šéfovi teď teda spadly na stůl zase nějaké jobovky (když se má něco posrat tak 23.12. je nejideálnější doba, že) ale k tomu snad já nebudu potřeba.

:mavam: J.

Příspěvek upraven 23.12.09 v 12:25

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 23.12.09 12:30

Nevím jak na tom teď budu s časem sednout k počítači doma, takže kdybych už sem do zítřka nevlezla, přeji co nejkrásější a nejklidnější Vánoce plné pohody, pohádek a pochoutek.

Skoro se bojím napsat, že jsme snad poprvé, co máme děti, na Vánoce všichni zdraví. Snad si už nestihneme nic uhnat. No bude-li jako teď (hnusno a déšť) tak stejně nevystrčíme čumes :lol:

A přikládám PéeFko.
Jiřina

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 24.12.09 08:49

Hezké štědrovečerní ráno!

tak včera jsem to všechno stihla. Ráno jsme docela i dlouho spali, tak jsem měla potom strach, že to nestihnu, ale stihla. I čočkovku k dnešnímu obědu jsem udělala. Ve tři jsme šli ke kamarádce a tam u vínka dělali salát a rybí polívku. Děcka zdobily stromeček a v jednom kuse pištěly a dohadovaly se. Po příchodu domů jsem ještě umyla WC a všichni hlavy. Na telku jsme se ani nedívali. Šli jsme do hajan a četli jsme si.

Holky tak Vám všem přeju krásné prožití dnešního svátečního dne. Bez nervů a kostí v krku. Děti ať mají rozsvícená očička u stromečku nad dárky a na Vás Ježíšek ať taky nezapomene.

My jsme včera na náš stromeček museli dát obojí světýlka, co máme. Je krásný, hustý. Jedlička. A těch 12 směhuláčků na řetězu bylo fakt žalostně málo. Tak tam máme ještě 12 zvonečků a vypadá to hezky.

Holky stromečky nafotit a vložit!!!

Přes den určitě mrknu, ale chápu, že nebudete mít čas.
Tak ještě jednou hezký den.

:mavam: Dana

 
Jirina
Extra třída :D 13084 příspěvků 24.12.09 11:59

Ahojky v rychlosti,
hlásím, že všechno klaplo, přijela jsem včera ve dvě, všechno uvařila - i když obírání vařených hlav a koster to je teda něco, polívka se povedla, vánočka taky, salát taky (jen je ho nějak málo). Strom jsme usadili, navěsili světýlka - koupila jsem k jedné stovce světýlek ještě další dvě a ještě že tak, všechny svítily, ale když jsem tu první dala na strom, tak tam nesvítila, nechápu proč, takže zase sundat a máme ty dvě nové. Snad vydrží. Večer pohádka, klídek, postýlka.

Ráno spali do osmi, ozdobit stromek - je nádherný, pohádka a pak už oběd, rybí polívka a bílá klobáska, a teď už musím letět, jedeme vláčkem do malé ZOO , hodinku tam pobudeme a vláčkem zpět. Jdem se oblíkat.

Možná že ještě stihnu odpoledne pokračovat, ale teď už fakt musím.
:mavam: Jiřina

 
Hanka1
Extra třída :D 10942 příspěvků 24.12.09 12:50

Ahoj holky, nestiham - klasika, tak Vam jdu poprat hezke svatky! Hanka

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 25.12.09 05:33

**Milá Jiřinko,
určitě jsem dnes první gratulant, tak Ti přeji k Tvým narozeninám hodně zdraví :srdce: , štěstí :palec: , rodinnou pohodu :jazyk: , úspěchy a ocenění v práci :pocitac: , milujícího Petra :huban: a vzorné, chytré, neušpinitelné děti :hug:

Tvoje Dana :kytka:**

Příspěvek upraven 25.12.09 v 05:34

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 25.12.09 05:58

Dobré ráno holky,
už asi hodinu a půl se převracím v posteli, bolí mně záda, plíce, hrudník, takže mám zase myšlenky, že rozhodně do Silvestra nevydržím :andel: , tak jsem raději vstala a napíšu Vám co a jak včera u nás. Pak možná ještě skočím do peřinky a trošku si schrupnu.

Jiři, Váš včerejší výlet na Zbraslav musel být určitě moc fajn. My jsme se vůbec nevyhrabali ven z domu. Ráno jsme se přesunuli do obýváku k TV a koukali na pohádku Kouzla králů. Byla vloni na Štědrý den. Moc se mi líbila a byla jsem ráda, že jsem se dívala, protže obvykle žádnou vánoční pohádku nevidím celou. Matěj se díval se mnou a Tom u sebe v pokoji na nějaký jiný program. Milan si četl. zkrátka odpočinek. Kluci nikam ven nechtěli, tak jsme je nenutili.

V poledne Milan ohřál čočkovku, tak jsme se naobědvali a za chvilku dojeli naši s bráchem. Tak jsme si uvařili svařáček s medovinou, byl výborný! Povídali jsme si, já jsem na talíř nachystala šunku, sýr, zeleninu, tak jsme zobali a tak v 16.15 jsme začali s mamkou smažit. Otec vzal kluky na malou procházku, abychom mohli nasnášet ze všech koutů dárečky pod stromeček, potom se zamkl obývák. Kluci byli venku asi půl hodiny. Jak přišli, tak se převlíkli a začali chystat slavnostní stůl. Musel se rozdělat, ubrus …však to znáte. Hrozně rádi to dělají, jen kdyby se u toho pořád nedohadovali, kdo co bude dávat. Někdy to bylo fakt na budku :zed: .

Asi kolem půl 6, jsme si pustili koledy, mamka rozkrojila jen jedno, předem pečlivě vybrané jablko - já jsem to odmítla, po loňských zkušenostek se dvěma shnilýma jablkama uvnitř :lol: nalili jsme si šampaňské a důrazně jsme si řekli, že od stolu se nevstává. Načež můj tatínek potřeboval vědět, jaké že to pijeme šampáňo, tak vyskočil od stolu k lince a jal se studovat etiketu. Vzhledem k tomu, že to bylo bezprostředně po tom, co jsme si řekli to o tom vstávání, tak jsme se začali všichni smát. Náš otec je prostě poděs. Ale takhle lítá každou štědrovečerní večeři a stále žije, tak je to vážně jen pověra.

Ovšem další pecka měla přijít. Kapři byli výborní. Tomík měl teda vepřový řízek, my všichni ostatní kapra. S Maťanem máme ještě šest kousků na další dny mmňam. U večeře jsme si povídali, bylo to moc fajn. No a potom, že se Milan půjde nakouknout do obýváku - aby pustil CD s tím nahraným zvonkem, jak jsem se tu chvástala, jak to máme vymyšlené - přišel s tím, že tada nic, tak budeme čekat. Přesně za minutu se ozvalo zvonění jak na kostele, tak jsme šli pomalu do obýváku - Matěj ten měl chudák snad i horečku z toho těšení - a ......tma, nic, stromek nesvítil :mrgreen: Milan stál vedle mně a došlo mu to, že prostě NEROZSVÍTIL STROMEČEK :zed: Naštěstí můj bratr duchapřítomně zavelel, no nic asi jsme přišli moc brzo a Ježíšek to nestihl, tak jsme zase všichni potmě vycouvali z pokoje do kuchyně. Milan jak šel poslední, tak už světýlka rožl. A v kuchyni se to celé opakovalo znovu. Na druhý pokus už stromeček svítil a pod ním bylo hrozně dárků.

TO, co jsme celý měsíc sháněli, balily, chystali, schovávali, přemýšleli…bylo za pár minut rozdáno a pomalu se rozbalovalo. Tomík, jak nedává najevo emoce, tak musím říct, že byl letošní nadílku hrozně rád, pořád si všechno prohlížel, radoval se nahlas, tak jsem byla moc ráda. Matěj ten moc ne. Ale to on každý rok. Já nevím, co od Ježíška čeká. Ještě včera básnil, kéž bu mu Ježíšek přinesl ty lyže, lyžáky, hůlky - tak jsem se radovala, jak je uvědomělý :lol: a pod stromečkem si jich ani nevšiml. Rozdělal si plejáky, z toho měl radost, ale ostatní věci přešel docela bez povšimnutí. Asi to chce, abych si s ním sedla a prohlídla si tu knížku, CD apod. Na dotaz, zda má radost, řekl, že moc velkou, jen nedostal do Carcassone princezna a drak :mrgreen: jenomže to si Ježíškovi nepsal a ani se nezmínil, že by to chtěl :jazyk: Ale spíš to moc řeším já.

Jinak já jsem dostala od bratra peníze a parfém Versace. Krásně voní. letos to tedy trefil. Tak mám radost, je to v sadě i s parfemovaným krémem. Od Milana poukázku za dva tisíce do CA, tu knížku o Kongu, kalendář na zeď - Básničkový kalendář Honzy Volfa - dostávám ho každý rok, protože se mi moc líbí. Voňavku Salvator Dali - neb už mi došla, potom Jiřinko ještě tu knížku, co jste se na ní s Milanem tak natajno domlouvali :lol: od Šmída - to mám fakt radost, to bude určitě zase jednou super!, lyžáky, brusle od našich, peníze, kosmetický balíček DOVE, od Tomíka naušnice…No prostě dárků tolik až jsem z toho špatná. Dostala jsem toho snad nejvíc. Ale doufám, že všichni podarovaní byli spokojení. Bylo to moc hezké.

No a potom jsme si rozdělali sedačku v obýváku, zalezli do peřin a koukali na TV. Naši s bráchem asi o půl 11 odjeli a my jsme šli spát.

Celkově včerejší den hodnotím na 1.

Odešlu to, ať nejsem dlouhá.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 25.12.09 06:01

No a dneska nás čeká cesta do Třebíče za tchánem. Jedeme všichni i Milanovy sestry s rodinama, tak snad to bude dobrý. Musíme se stavit na hřbitov - za Milanovou maminkou, tak musím nabalit kalíšky.

Vezmu Maťanovi toho Vavřince a budeme si tam číst. Snad bude cesta dobrá, hlásí že na Moravě hrozně fouká, tak snad na nás nespadne nějaká větev. Letos se nemusíme honit kvůli Megušce, tak snad to bude v pohodě.

Tak se holky těším na zprávy od Vás.
Mějte hezký den
:mavam: Dana

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama