Mateřské mléko - JE ŠKODLIVÉ ?!?!?!?!?!?!!!!!

Rodičovství

Ahoj maminky a mimísci, včera se mi po dlouhé době podařilo usednout k televizi a shlédnout tel. noviny.

Jedna novácká informace mě docela a nečekaně zarazila. Mateřské mléko prý obsahuje škodlivé látky (omlouvám se, že v této fázi nejsem konkrétní, zrovna jsem na minutku odběhla a u TV zůstal jen můj muž, takže o jaké látky jde přesně nevím) A nejhůře jsou na tom maminy, které pracují u počítače. Uffffffff....­.......... to je pecka! Vždycky jsem si myslela, že čím déle budu kojit, tím více to mému malému prospěje. A ouha , najednou je to jinak ???? Je to pouze novinářská kachna nebo se opravdu o ty naše kojené drobky máme začít bát????
Já sama jsem kojila plně do 7 měsíců a s příkrmama kojím vlastně dodnes. Malému bude pozítří 11 měsíců.
Pořád o tom přemýšlím, a přestože jsem ještě nikdy žádný článek nenapsala, odhodlala jsem se a zkusila napsat rovnou do deníčku. Určitě spoustu z vás tato informace nemilke překvapila a možná bude dobré si o tom popovídat. a říct si , co si o tom myslíme my maminky.

Krásný a pohodový den přeje
Evula a Matýsek

Váš příspěvek
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.11.04 21:41

Ahoj Evi a ostatní maminky!

Nemusíš se bát, mateřské mléko škodlivé není. S takovými výzkumy vždycky čas od času někdo přijde, výrobcům umělých výživ se zvedne obrat a pak se to zase ustálí.

O co jde? Vysoká škola chemická provedla výzkum vlivu chemických látek na mateřské mléko, testovala 200 žen, zjistili, že se do mléka dostává nějaká látka zhoršující hoření v elektronice, kobercích a autech. Z výzkumu vyplynulo, že pokud se kojící žena pohybuje vysoký počet hodin v prostorách se zvýšeným obsahem těchto látek, má tuto látku v mléce 3× vyšší než ostatní ženy. Jenže nikdo neví, jaká hranice je pro děti škodlivá, ve zprávě ani neuvedli, kolik toho tam mají ty ostatní testované ženy. Prostě zpráva plná nejasností… Ministrině zdravotnictví řekla, že se tím bude zabývat…

Psala jsem do České televize, na Laktační ligu a na Ministerstvá zdravotnictví, zatím se nikdo s odpovědí neobtěžoval. Až mi napíšou, určitě se tu o tom dočtete.

Ptala jsem se:

"1. Byl proveden výzkum, ale kdo ho zadal, zaplatil, objednal? Bylo to Ministerstvo zdravotnictví, kterému leží na srdce zdraví našich žen a dětí? Nebo to byl nějaký výrobce kojenecké výživy? Dozví se veřejnost tuto informaci?

2. Je takový výzkum seriózní? Může testování 200 žen dokázat, že všechny kojící maminky mají škodliviny v mléce? Byly vybrány ženy ze všech vrstev populace, ze všech regionů? Jak se mohou maminky ujistit, že jejich mléko je nezávadné?

3. O jakou škodlivinu se jedná? Pokud je skutečně v mateřském mléce obsažena, může nějak ohrozit zdraví dětí? Jaká je neškodná hodnota této látky a kolik bylo u testovaných žen naměřeno? Je možné tuto látku z těla odbourat?

Uvědomujete si, že většina žen má uvedené věci, spotřebiče doma a dlouhodobě je užívá? Že budou právem znepokojeny?
Uvědomujete si, že řada maminek ze strachu, že svým dětem ublíží, raději přestane kojit? Že to bude mít vliv na imunitu, zdraví a odolnost těchto dětí?

Na závěr otázka:

KDO Z TÉTO INFORMACE BUDE MÍT PROSPĚCH? "

Tolik citát z mého dopisu.

Pokud jsou zde maminky, které pracovaly dlouhodobě u koberců, elektroniky, v automobilce mohou zažádat o rozbor mateřského mléka. Nenechte se odbýt, máte na to právo.

Ostatní maminky se nemusí znepokojovat, v mateřském mléce je méně škodlivin než v umělé výživě. Krávy nadopované antibiotiky a chemikáliemi neprodukují zrovna nejlepší mlíko. Jenže kdyby někdo udělal rozbor kravského mléka a zveřejnil to, budou je „výrobci“ mléka žalovat a soudit se o ušlý zisk. Takhle jen pár maminek předčasně ukončí kojení, začne se kupovat víc umělý výživy a za pár měsíců si na to nikdo nevzpomene.

Já kojím dál a jsem zvědavá, jestli se mi někdo z výše uvedených institucí ozve… Typuju, že to bude z Laktační ligy, ale až tak za týden… :o)

Alice

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 24.11.04 22:10

Počítač můj kamarád i nepřítel … četla jsem zprávu na netu a tam se psalo že i v našich rybách je ta látka. Psalo se tam, že v obdobném průzkumu v Kanadě byly hodnoty ještě vyšší. Můj závěr je, že pokud už je to v potravním řetězci, tak je všude a tudíž je to jedno. Lekla jsem se nejprve, protože jsem taky hoooodně dlouho kojila. A jak píše Alice, může to být zaplacené nějakou firmou. Příští dítě, pokud bude, kojím zas aspoň dva roky. Stefinka

jargova
Ukecaná baba ;) 2104 příspěvků 24.11.04 22:49

Dobrý večer maminky,
ráda bych se zapojila do vaší diskuze. I já jsem včera viděla zprávy, jen pro upřesnění to bylo už včera na ČT1 a na PRIMĚ, pokud to bylo i na NOVĚ tak určitě né včera. Já tuto kauzu sleduji z cela jiného důvodu, nejsem kojící maminka a ani jsem nikdy nebyla.Jsem ing. chemie a shodou okolností jsem studvala na zmiňované škole, přesně v době kdy tam výzkum probíhal, profesorka, která to má pod patronátem je vedoucí ústavu, který jsem absolvovala, a mí spolužáci a kamarádi na tomto výzkumu taky pracovali. Nejedná se o novinářskou kachnu, chápu, ýe pro nezasvěcené do problematiky to mohlo vypadat strašlivě, ale věřte, že to tak je. Ač jsem s paní profesorkou neměla nejlepší vztah, jako profesionála si ji velice vážím a věřím, že by nepustila do éteru zprávu, která by nebyla podložena prokazatelnými výsledky.A jen tak na okraj, statistika se u nás ve škole vždy ctila, takže věřím tomu, že vzorek mateřských mlék je statisticky průkazný.
Pokusím se získat bližší informace a poskytnout vám je. Přeji krásný den

Mmiiaa
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 24.11.04 22:57

Ahoj holky!!!
To je nářez… to jsou lumpové!!! Takovými bludy nás zatěžovat!

Kojím. A kojit budu. Až na věky věků… ne to snad ne. Takováhle zpráva mě absolutně nerozhodí, zajímalo by mě, kterej pitomeček to sesmolil dohromady a zveřejnil. Fakt jo.
Pokud je MM špatné, máme celý organismus v kýblu…hezky o tom píšou v dnešní Vlastě č.48 - bohužel, je to civilizační záležitost a i když budu jíst jen bio potraviny, škodlivé látky budou stejně obsahovat… jsou totiž ÚPLNĚ všude.
Netrapte se takovýmito bludy a nenechte miminku vzít to, co je pro něj od počátku věků naprosto přirozené - tedy ženské prso.

Hodně zdaru a síly do „čtení“ nebo „slyšení“ takovýchto bludů, bezproblémové kojení a hodně mlíčka pro miminka

Mia

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 25.11.04 02:38

Ahoj Evulo

bohužel není to mateřské mléko, které je škodlivé..... :o( Škodlivé je skoro vše, co používáme, dýcháme, pijeme - prostě nevyhneme se v dnešní době škodlivému vlivu životního prostředí a odrazí se to i v mm.

Já ty zprávy neviděla, můžu se jen domnívat, co tam říkali a jak jednostranné a vystrašující to bylo !!!
něco podobného totiž v Anglii proběho před zhruba půl rokem taky a já dokonce i bulela, jak jsem si neotrávila dítě vlastním mlékem !!

Našla jsem si na to spoustu a teď už mě jen tak nic nevystraší - napsala jsem o tom článek, snad ho Emimino brzy vydá, opravdu není vše jen černo bílé a zlatá a umělé mléko rozhodně není řešením …
Je ale dobře, že se o tom začíná víc mluvit, asi ty zprávy měly za účel spíš vyburcovat (doufám) širokou veřejnost, aby se zamysleli nad tím, co vlastně všechno může znamenat pro lidstvo potencionální hazard..

Tak čau a neboj, mm ikdyž obsahující škodlivé látky je pořád to nejlepší, co můžeš svému Matýskovi dát.

Ed xx

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 25.11.04 03:38

No vidíš Ed,
a já tu tvoji glosu z kdysi (asi před rokem) o mnohem větším obsahu pesticidů a jiných sajrajtů v mateřském mléce oproti mlékům umělým používám dodnes jako větičku pro útěchu někojilkám. Tedy říkám jim k tomu tento komentář: sice nevpravíte do dítěte všechny živiny podporující imunitu, ale na druhou stranu je nebudete otravovat tím, co jste kde v dobré víře snědly či vydýchaly, aniž byste věděly, že to škodí. Však i ta vaše dítka se stejnými sajrajty přijdou do styku, takže na jakési pomyslně startovní čáře (možná někdy v pubertě) se umělé a přirozeně zpracované škodliviny srovnají a dítka kojená i živená uměle na tom budou stejně.
To jsou větičky ohledně kojení.
Dále jsem tvé jméno brala ovšem do úst nadarmo, když jsem argumentovala mojí mamce, která hnedle zareagovala (výplod totalitní výchovy), že to kojení je vlastně zátěž, který nervuje a obtěžuje matky: Já líná matka, kojila, co to šlo, protože kdo by se s těma lahvičkama furt vyvařoval. A na druhou stranu jsem nebyla líná se potýkat s bolestí při kojení a léčení moučenky, protože pocit přisátého mimí (když opominu pocit, že jsem celkově vakuována v kompresoru vedle pana profesora a zaměřím pohled na tvářičku spokojeného savce) je prostě úžasný.
Zažila jsem i zákaz kojení ze zdravotních důvodů (věda nevěděla, co to udělá, tak to raději zakázala) u prvorozeného synka a permanentní krmení umělou stravou a tloustnutí a hubnutí a pocit nespolunáležitosti - synek má dodnes problémy s fyzickým kontakterm, nebere to zcela přirozeně a hledá v běžném dotyku komunikační významy a neumí se obyčejně přitulit, na druhou stranu se vyhnul všem dětským nákazám, neměl žádné zdravotní problémy a roste mi (bohužel) jak z vody, kdo má ty dva metry šatit.
Zpráv o škodlivosti umělého či mateřského mléka už jsme si vyslechly až až. Je asi normální, že maminky pracující 8 hodin denně u počítače, znervozněly. Ale klid, co děti nedostanou v MM, to si do těla vpraví později samy, protože u počítače stráví mnohem více času, mají-li být úspěšné.
Nechci o zprávě tvrdit, že je to kachna nebo že výzkum nebyl dostatečně komplexní, ale na druhou stranu, kdo zkoumal, co je vlastně horší, zda mateřské mléko matky pracující u počítače (nepočítám variantu, že právě porodivší a kojící žena pacuje ve výrobě koberců nebo v automobilce u polstrování) nebo zda tatáž matka v prostředí několika počítačů doma krmí své ditko uměle. Myslím, že v tomto případě prostředí stejně časem zvítězí. Jenže taková je doba, do které jsme se rozhodly přivést své potomky. A nepřivádět je na svět a raději vymřít, to asi není to správné řešení.
Takže bych krmila dítka, co to jde a kudy to jde, a nestarala bych se o výzkumy, neboť ani tato zprává neříká, že se nemá kojit a že umělé sušiny jsou lepší. A vlastně ani neříká, čeho se při kojení vyvarovat či jak svá dítka ochránit. Takže počkejme, co z této strany přijde za vítr. A nestahujme kalhoty, když brod je ještě daleko.
Pa
 Romana

Bohun
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 25.11.04 08:21

Ahoj holky,
taky bych vas rada uklidnila, ze kojeni je urcite to nejlepsi, co pro miminko muzete udelat.
1/ Myslim si, ze i drive obsahovalo MM nejake skodlive latky, ale nikdo to netestoval a nejspis ani nebyly metody, kteryma to testovat lze. Ted, kdy rozvoj technologii jde stale dopredu, v laboratorich je mozne stanovit stale vetsi spektrum latek se stale lepsi citlivosti, tak se musime pripravit na to, ze se zjisti i necekane veci.
2/ Navic, kazda studie, ktera se vyhodnocuje statisticky by se mela nezavisle zopakovat a az kdyz vysledky vychazeji opakovane stejne, tak to lze povazovat za pravdive. Ale jako pracovnik ve vede musim uznat, ze takoveto „novoty (neco, co jeste nikdo neudelal)“ ci necekane vysledky se nejlip publikuji. Problemem vetsinou byva interpretace vysledku. Tedy co z toho plyne pro spolecnost. V tomto pripade je mozne podle meho apelovat na to, aby se pridavani tech latek do kobercu a vseho dalsiho omezilo nebo zastavilo. Pak je treba ten skodlivy vliv opravdu prokazat a pripadne zacit hledat jine latky, ktere taky zabranuji horeni ale jsou bezpecnejsi. Urcite si myslim, ze neni spravne tyto vysledky interpretovat tak, ze by zeny mely prestat kojit! Vzdyt nebylo prokazano treba to, ze se ta latka z traviciho traktu ditete vubec vstrebava. Treba ji dite sice vypije v MM, ale zase pekne vykaka aniz by ho nejak ovlivnila.

Ja se priznam, ze jsem tu zpravu nahodou videla taky (nevim kdy, zpravy stihnu tak dvakrat do tydne), ale proste jsem jen vzala na vedomi, ze se neco takoveho delalo a zase to potvrdilo to, jak si lidi sami zamoruji zivotni prostredi bez znalosti toho, jak je to muze ovlivnit. Sice uz docela dlouho chodim na e-mimco a prestoze jsem stale snazilka, tak obcas ctu i strachy a obavy tehulek a mamin a presto mi vubec nedoslo, jak tato zprava muze zapusobit.
Takze holky nepropadejte panice, kojte svoje deti a uzivejte si rodicovskych radosti.
Bohunka
PS. Taky me tato diskuse zaujala jako ing chemie, i kdyz jsem ze skoly 8 let (pomery na ni neznam) a delam genetiku, ne analytiku.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 25.11.04 09:22

Milá jagrova!

Děkujeme Ti za užitečnou informaci.

Nejde o to, že by informace ve zprávě nebyly pravdivé, jsou neúplné. A mohou vyvolat paniku u kojících maminek. I tak by mě zajímalo, kdo dal k takovému výzkumu popud. To si prostě řekne nějaká chemická škoda: Uděláme rozbor mateřského mléka? Takový rozbor určitě něco stojí, kdo to financuje?

Zajímalo by mě, podle jakých kritérií se vybíraly maminky a v jakém časovém období se výzkum prováděl.

A hlavně to nejdůležitější: Jaká je hladina té škodliviny u většiny maminek? Jaký může mít vliv na děti? Lze jí z těla nějak odbourat? Jak? Jak dlouho to bude trvat?

Ma jsme na rozdíl od Tebe ty mámy, kterých se to týká, takže zpáva jak byla odvysílaná nám nestačí. Kdo ale odpoví naše otázky? Máš kontakt na vaši profesorku? Bude ochotná s námi o tom mluvit? Prosím, napiš na můj mail. Moc ráda bych se spojila s člověkem, který by nás maminky zasvětit trochu víc do této problematiky.

Díky!

Alice

schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 25.11.04 09:29

Ahoj!
Ja som uz na tuto temu napisala obsiahly elaborat do nasho dennicku a do ineho som na ten moj prispevok dala odkaz. Ale kedze toto je clanok, ktory je priamo o skodlivinach v MM, tak si to sem dovolim kopirovat tak, ako som to do Letnych miminiek poslala, hej?

*Mam tu nejake brozurky holandskeho zdruzenia „Kojenie? Samozrejme!“ (nieco ako laktacna liga). Je tam toho vela, co sa tyka vyhod kojenia, aj ako zvladat problemy (uz som z toho citovala) a je tu jedna aj o znecisteni ziv.prostredia a vplyv na MM.

WHO robila vyskum ohladom skodlivin v MM. SU tu aj tie skodliviny menovane, mne to ale nic poriadne nehovori (nejake polychlorbifenyly (PCB), dioxiny,…) Vysledky su:

  • 6 mesiacov kojenia znamena menej ako 5% zo zatazenia pocas celeho zivota. Pri tych PCB je to dokonca menej nez 1,5%
  • tieto skodliviny prechadzaju aj placentou, takze dietatko sa nenarodi „ciste“, ale uz v maternici prichadza do styku s tymito skodlivymi latkami.
  • kojenim sa mnozstvo dioxinov a PCB zvysuje. Zvysuje sa vsak aj mnozstvo tuku a tym padom je koncentracia tychto latok po 6 mesiacoch kojenia taka ista ako pri narodeni

Normy - normy na PCB a dioxiny pre kravske mlieko su ovela vyssie ako na MM. Alebo opacne - MM moze obsahovat viac tychto sajrajtov ako mlieko kravske. Je to preto, lebo MM pije clovek len kratky usek vo svojom zivote. A tiez vyhody MM oproti kravskemu su ovela vacsie.

V NL robili od jesene 1994 vyskum. 200 deti kojenych, 200 deti flaskovych a porovnavali vplyv skodlivin na vyvoj tychto deti az do veku 3,5roka (vyskum stale pokracuje). Tu su nejake vysledky:

  • deti, ku ktorym sa dostali dioxiny a PCB este PRED narodenim, zaostavali vo vyvoji a toto zaostavanie bolo badatelne az do predskolskeho veku
  • ale ak taketo dieta bolo kojene, ten negativny vplyv na vyvoj bol velmi maly
  • priemerne mnozstva PCB a dioxinov nevedu k poruseniu fungovania nervoveho systemu. Dokonca po 7 mesiacoch kojenia, bol motoricky vyvoj kojenych deti rychlejsi ako flaskovych
  • vyssi obsah PCB a dioxinov v krvi pocas tehotenstva sa prejavuje v nieco pomalejsom motorickom vyvine pocas prvych 3 mesiacov
  • mentalny vyvin bol pozitivne ovplyvnovany MM. PCB a dioxiny tu nemali ziaden negativny vplyv
  • v 18 mesiacoch bol zaznamenany pozitivny efekt kojenia na neurologicky vyvin

A este - znecistenie ziv.prostredia je problem uz niekolkych desatroci. Pocas tohto obdobia boli uz mnohe deti kojene, ktore nie su nezdrave (v suvislosti so skodlivinami, chripka sa prihodi aj takym, ze?) Naopak, pocas tohto obdobia boli objavene mnohe pozitiva, ktore ma len MM. Aj napriek skodlivinam v MM su na tom kojene deti lepsie ako flaskove. Z vyskumov vyplyva, ze MM neutralizuje skodu, ktoru napachali skodliviny uz pocas prenatalneho vyvoja. A vyhody MM nespochybnuju dnes uz ani vyrobcovia umelych mliek.

Okrem toho kojenie nie je len o jedeni. Dolezite je aj vychutnavanie tychto chvilok - pocas kojenia sa vytvara citove puto medzi matkou a dietatom. Tiez ta telesna blizkost je dolezita. Dietatko skor spozna matkinu tvar a jej hlas. Navyse kojaca matka ho lahko utisi, pretoze vzdy ma co ponuknut - mliecko.
Tiez pre matku je kojenie prospesne - kratsie krvacanie po porode, obdobie bez MS a rychlejsi navrat na povodnu vahu. Dlhodobe kojenie znizuje pravdepodobnost rakoviny prsnika (pred menopauzou) a znizuje riziko osteoporozy

No a co mozes urobit? Treba si davat pozor na zivocisne tuky. Takze radsej polotucne mlieko ako plnotucne. Tiez mastne ryby ako makrela je lepsie vynechat. Nie je dobre ani jest casto vnutornosti, najma pecen obsahuje vela sajrajtu.
Takisto si treba davat pozor na riedila (napr. v lepoch, farbach, …). Ak s nimi prichadza kojaca matka casto do styku, mozu sa dostat aj do MM. Cigaretovy dym tiez obsahuje dioxiny. Vdychovanie tohto dymu sposobuje, ze sa dioxiny dostanu az do MM.
Chudnutie - skodlive latky su rozpustne v tukoch, teda su viazane v nasich kilach navyse. Ak kojaca zena, ktora vazi 70kg, schudne za tyzden 500g, stupne obsah dioxinov v jej MM o 3%. Z takeho mnozstva sa neocakavaju ziadne negativne efekty. *

Takze tolko akysi protinazor, resp. ked sa povie A, malo by sa povedat aj B.

Pa!
schamka z Letnych miminiek

Mirousek
Ukecaná baba ;) 1790 příspěvků 25.11.04 10:48

Ahoj holky,
když jsem si přečetla tento komentář, tak jsem se docela lekla. Zprávy totiž nestíhám sledovat, protože v tu dobu zrovna KOJÍM. Nemám chemickou školu, chemie není můj přítel, ale na ekonomce jsme měli statistiku a tam se říká, že „statistika je přesná věda o nepřesných číslech“.
Beru všechno s rezervou. Syna kojím skoro půl roku a dokud to půjde, tak kojit budu. Za tu dobu nebyl ani jednou nemocný, pro srovnání s dcerou sousedky, která je od 3 týdnů na umělé stravě a je víc nemocná než zdravá.
Chemikálie jsou všude kolem nás a to bychom nemohli ani jíst ani pít a dokonce ani dýchat.
Ahoj Miroušek + Pepča (v úterý 6m)

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 25.11.04 11:07

Ahojky,

tak můj článeček zatím nikde… více méně se tam píše o tom, nad čím JE třeba se zamyslet.

Chtěla jsem poukázat (a použila jsem právě proto ten článek, který jsem přeložila) na to, že škodlivému vlivu životního prostředí se nevyhneme, ať už kojíme nebo ne.

Řešením NENÍ nekojit, ale začít brát vážně znečišťování živ. prostředí a jeho vliv na náš organismus. Musíme dávat větší pozor na to co jíme, jaké produkty používáme. Např. v mm byly nalezeny toxiny, které jsou běžně přidávané do nábytku a sedaček - ohnivzdorné látky. Takže mi nevinně sedíme na sedačce a vše se dostane k nám do těla.

Taky tady někdo správně poznamenal, že to co se v mm našlo a dostane se k dítěti ještě neznamená, že v tělíčku miminka zůstane. V tom mém článku se o tom píše, hodně chemikálií naše těla zase vyplaví - jen některé bohužel vyplavit nelze. To jsou ty nejvíce nebezpečné.

Dále bych se chtěla těch co mm testovali zeptat, jaký je důvod pro testování. To, že se v něm najdou škodliviny je jasné jako že po 1 příjde 2. Škodliviny se dají najít i v dalších částech našeho těla, jen to nikdo netestoval - ono mateřské mléko je na testovaní velmi dostupné, že?
Testoval někdo např. i ženy co nekojí - jejich děti......?

Já nejsem překvapená, že v mm jsou škodliviny, ty jsou bohužel v každém z nás. Zaráží mě, kolik výrobců s čistým svědomím znečištujě naše životní prostředí a tím zanáší nejen naše těla, ale i těla dalších generací.
Jen tak se těchto škodlivin nezbavíme, to je problém hlavně průmyslové výroby.

Taky se v tom mém článku poukazuje na to, že umělé mléko není sterilní - není to řešení.

Přesně to napsala Ro - ve zprávách se neřeklo, co má maminka dělat, aby se vystavování škodlivin vyvarovala. Neříkali tam, jak to dítě ochránit. Vlastně se mi celý ten výzkum zdá být postavený na hlavu - jaký je důvod? Aby nám řekli, že naše těla jsou zanesená chemikáliemi ? No to je novinka. Proč raději neproběhlo ve zprávách, co udělat pro to, aby se snížil tento výskyt. Tyto zprávy co proběhly celý problém škodlivin svedly na mm a přitom vrchol problému je zcela někde jinde !!!
Za škodliviny nemůžou maminky co kojí, my samy si ty škodliviny do těla dobrovolně nevnášíme !!!

Ed

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 25.11.04 11:31

Víte co mě opravdu SERE? Omlouvám se za to slovo, ale prostě jsem vždycky nasr… když slyším jak pořád největší znečišťovatelé (státy) žádají o vyjímky a dostávají vyjímky a tudíž jim je mimo zisku úplně šumafuk co se celoplanetárně děje, protože až to bude kritické, budou ti co o tom rozhodují čuchat kytky zespodu a je jim to jedno. Po nás potopa. Dneska ráno zrovna říkali, že USA (jeden z největším jestli ne největší znečišťovatel) žádají o vyjímku kvůli jakémusi sajrajtu na hnojení, protože jim nepoužívání poškozuje národní hospodářství. Pak se samozřejmě přidávají další velcí a k nim chudí … To by bylo na nekonečnou debatu. S tímhle nevím jak naložit, co dělat, jak jeden může přispět k tomu, aby se to nedělo. Snažím se aspoň upřednostňovat co je vyrobeno tady, nejlépe co nejblíž mému bydlišti. Dál nevím. Stefinka

kostka
Kecalka 405 příspěvků 25.11.04 13:41

Ahoj Evi a další,

budu stručná, protože vše už tu řečeno bylo. Kojím a hodlám kojit, dokud malý bude mít zájem (teď je mu rok) a podobným zprávám nevěřím. Pokud nás příroda vybavila mléčnými žlázami, proč mu dávat mléko, které je přece pro telata, byť v jakékoli úpravě? Nevěřím ani tomu, že by bylo kdovíjak zdravé. A ve znečištěném prostředí žijeme, můžeme pro zlepšení udělat jen to, že sami budeme žít co nejzdravěji je možné. Zajímat se o složení toho, co jíme a pijeme, nesedět u počítače nebo v autě 12 hodin denně apod, to je zbytečné rozebírat.

Přeju všem, aby se nenechali zmást a dělali, co je pro ně i jejich dítě nejlepší.

Mějte se hezky

Hana

jargova
Ukecaná baba ;) 2104 příspěvků 25.11.04 21:37

maminky,
právě jsem kontaktovala mou p.profesorku a prosila jsem ji ať tuto diskuzi navštíví a pokud to bude možné, ať odpoví na vaše otázky.Tak snad to vyjde.
Mějte se fajn

Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 25.11.04 23:29

Super napad,
doufam, ze se p. profesorka zapoji do diskuze, i ja vystudovala chemii a matematiku k tomu, tak jsem vazne zvedava na podrobnosti tohoto vyzkumu.
kojna Lesina :)

Vložit nový komentář