Motýli a můry

Při jedné procházce honila moje 4letá dcera motýli a po cestě domů jsme si o nich povídaly. A když za několik dní uviděla večer na skle balkónu můru, hned vyhrkla: Hele mami, tady sedí taky motýl, ale je špinavý! Tak začalo povídání o barevných motýlcích a šedivých můrách. A protože dcera chtěla mít motýli doma, tak jsme si je vyrobily.

**

Pomůcky:** barevný papír, tvrdý bílý papír, nůžky, tužka, lepidlo, klovatina (typ lepidla, volně prodejné v papírnictví), štětec, barvy, voda, voskovky **

Výroba barevných motýlků:**
Z tvrdé čtvrtky si připravíme obdélník (velikosti motýla), přehneme na polovic. Klovatinu rozmícháme v kalíšku s trochou vody a směsí rovnoměrně potřeme papír. Pak zapouštíme štětcem do klovatiny barvy (raději méně barev i teček, barvy se do sebe hodně vpíjí, tak ať nemáte nakonec šedého motýla). Potom buď necháte zaschnout a nebo (jako my) můžete papír v již naznačeném místě přeložit a uhladit. Po otevření nechte přebytečnou barvu stéct. Až vám barvy uschnou, stačí jen na papír obkreslit předem vyrobenou šablonu motýla a vystřihnout. Motýly nalepíme (tělíčkem, křídla zůstávají volná) na zelený papír (do jeho jedné poloviny). **

Výroba šedivé můry:**
Z tvrdé čtvrtky si připravíme obdélník (velikosti můry), přehneme na polovic. Pak máme dvě možnosti. Buď si vezmeme voskovky (černou a 2 různé hnědé) a na plocho nabarvíme papír. Nebo zvolíme zajímavější techniku. Vyběhneme ven, přiložíme papír na hladší kmen stromu a přetáhneme voskovkami (na plocho). Výsledek nepůsobí tak uhlazeně jako při práci na stole. Poté stačí jen na papír obkreslit předem vyrobenou šablonu můry a vystřihnout. Můry nalepíme na ½ černého papíru. Ten pak přilepíme na volnou část zeleného papíru. Vzniká nám kontrastní obrázek den-noc.

Barevné motýlky můžete připevnit i na špejli a ozdobit jimi květináč.

Fotky najdete v galerce!

Pozor, ať vám motýlci neuletí!!

Diblík

  

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
356
10.5.07 02:08

geniálně jednoduché a velmi pěkné

  • Zmínit
  • Nahlásit
468
10.5.07 09:58

diky, uz jsem si rikala, ze to nikoho nezaujalo!

D.

  • Zmínit
  • Nahlásit
1084
10.5.07 11:27

Mě to teda zaujalo velmi, asi budu mít příští týden Elišku s antibiotiky doma, tak bude co vyrábět. Mohl by se přidat i 20 měsíční Štěpánek, budu-li mít dost silné nervy:)
Dík za inspiraci
Katka a spol.

  • Zmínit
  • Nahlásit