Můj /ne/hypnoporod

Porod

Přála jsem si hypnoporod. Jenže člověk míní a příroda mění. Sedím tu a na zemi se batolí můj malý syn. Snaží se postavit na nožičky a já si říkám, jak ten čas letí. Je to už osm měsíců, co se narodil, a někdy si vzpomenu na ty silné okamžiky jeho zrození. Začalo to asi takhle...

Pozitivní těhotenský test mi udělal radost, ale zároveň ve mě vyvolal strach. Strach o to malé křehké miminko, které se ve mně vyvíjelo. Věděla jsem, že tentokrát budu rodit jinak. Že chci rodit jinak než poprvé.

První dceru jsem rodila sama, s nepříjemnou porodní asistentkou, která mladému doktorovi nadávala, že se má chovat víc autoritativně a do toho já tlačila své první dítě. Spousta světla, hluku, křiku z ostatních pokojů a stres. Velký stres.

Přesto jsem porodila rychle, na prvorodičku. Odtekla mi doma plodová voda a za čtyři hodiny byla dcera na světě. Já byla mladá, naivní, dali mi léky, udělali automaticky nástřih, skákali na břicho… nic příjemného.

U tohoto těhotenství jsem to chtěla úplně jinak. Absolvovali jsme s přítelem kurz hypnoporodu. Dalo nám to oběma hodně a já najednou věděla, že to může být jiné než jak jsem to zažila poprvé.

Sestavila jsem si porodní plán a vybrala si porodnici, o které bylo známo, že se snaží plán dodržet. Našla jsem si i svou porodní asistentku a opakovala si nějaké afirmace o tom, že porod bude rychlý a snadný.

Když se blížil termín, už jsem byla nervozní, dcera se narodila o měsíc dříve a já si myslela, že teď to bude také tak. Dočkala jsem se ale až přesně v termínu.
Ráno jsme šli do obchodního domu, kde jsme courali, dali si brzký oběd, poté jsme pouštěli draka a znovu obchodní dům. Přijeli jsme domů před půl druhou a já jsem měla v plánu udělat ještě nepečený dort. Ten jsem už nestihla, praskla mi voda.

Odjezd do porodnice proběhl v pořádku, bolesti byly slabé. Dorazila porodní asistentka, která ovšem celou dobu porodu více méně potichu seděla vedle, případně odpověděla na nějakou mou otázku, ale to bylo vše, více se o ní nezmíním, neboť není co vyprávět.

V porodnici jsem dostala pokoj s koupelnou a čekalo se. Měla jsem velký hlad, protože oběd byl tak brzký a já pak už nic nejedla. Bála jsem se najíst, kdyby mi museli třeba dělat císaře, ale nakonec jsem přeci jen aspoň uždibovala ze sušenek, které jsem si přivezla.

Čas plynul, bolesti stále stejné, velmi mírné, já pořád otevřená na čtyři centimetry. O půl osmé večer žádná změna. Poprosím sestřičku o něco k jídlu a ona mi přináší jogurtový krém. Je to jako nic, ale trochu síly mi to dodalo.

Jakoby se najednou porod rozběhl. Drží se porodního plánu, světlo pouze z lampičky, všichni jsou v klidu, žádný stres, léky nenabízejí. Porodní asistentka mě pošle do sprchy, prý za čtvrt hodiny za mnou přijde.

Já se na ní jen podívám a ona v mých očích vidí, že já už čtvrt hodiny nevydržím ve dvojitém balení. Prý mám dát vědět, až budu mít potřebu tlačit. Skoro ihned jsem jí sdělila, že mám ten pocit.

Ihned jsme se vrátili na porodní sál. Nestihla jsem se ani uvelebit na porodním lůžku, zůstala jsem v pozici na čtyřech a za chvíli, za vydatného povzbuzování a chválení nemocniční porodní asistentky, je miminko na světě.

Bolest to byla šílená, od čtyř centimetrů na deset to bylo tak možná dvacet minut. Snaha o hypnoporod sice byla, ale rozjelo se to tak rychle, že nebylo možné jen tak rozdýchat stahy. Afirmace tedy zabraly, porod nakonec byl rychlý, tedy ten závěr. Bolesti hrozné, ale trvaly jen pár minut.

Miminko mě sice trochu natrhlo, ale nic hrozného, doktorka mi sešila zranění, bohužel vnitřní zranění bez umrtvení a bolest to byla opravdu velká. Později mi přítel řekl, že porod byl v pohodě, ale když viděl můj trpící pohled při sešívání, bylo mu mě opravdu líto.

Celkový dojem z porodu byl každopádně o mnoho lepší, než když jsem rodila poprvé. Ticho, pouze povzbuzování, mírné světlo, přívětivý personál, žádný nástřih, žádné léky. Dostala jsem pouze oxytocin na vyloučení placenty, která měla problém se odloučit. Jinak vše docela v pohodě.

Jsem moc ráda za kurz, který jsem absolvovala a za přístup personálu při porodu. Díky!

Hodnotilo 27 lidí. Score 2.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lokynka
Kelišová 5042 příspěvků 1 inzerát 12.05.16 07:27

A proč Tě proboha šili zaživa? To že jsi nechtěla žádné léky se vztahovalo i na umrtvení? Myslím, že naprosto zbytečně. Gratuluji k miminku

 
Little_Talker
Ukecaná baba ;) 2321 příspěvků 1 inzerát 12.05.16 07:28

Já teda nevím, měla jsem vyvolávaný porod, bolesti 5 hodin po 1-2 minutách, po prasknutí vody jsem se otevřela ze 3 na 10 během 15 minut a porodila bez poranění. I bez duly a kurzu hypnoporodu to pro mě byl krásný zážitek, u Vás ten pocit nemám :nevim:

 
Bebuše
Echt Kelišová 7565 příspěvků 12.05.16 08:03

Na hypnoporod už jsem narazila tolikrát, že jsem byla zvědavá o co vlastně jde. Z naprosté přirozenosti se udělá něco neuvěřitelného, pojmenuje se to, a je vyděláno… ;)

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 12.05.16 08:43

Doktorka mi řekla, že mi vnitřní zranění nemůže umrtvit. zevně už mě umrtvila.
Bohužel v mnoha porodnicích nenechají porod probíhat přirozeně, takže je to spíše stres, proto se odlišuje hypnoporod, který je o vizualizaci, pomalém prodychavani a větším klidu a harmonii než to co dnes probíhá v nemocnicích.

 
CokeLady  12.05.16 09:04

Zajímalo by mě, jak dlouho se čekalo na odloučení placenty?

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 12.05.16 09:14

Koukám, že v dnešní době se opravdu hledá název pro každej „prd“ :nevim: Hypnoporod je prostě přirozený porod a to se Ti nepovedlo.. holt né vždycky všechno vyjde jak si naplánujeme…

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 12.05.16 09:28

:kytka: Gratuluju k miminku. Ale nevidím tam nic speciálního a hypno atd… prostě jsi úplně normálně porodila. :nevim:

 
šutička
Povídálka 35 příspěvků 12.05.16 09:32

Sice mě asi za můj názor některé odsoudíte, ale mě tedy tento porod přišel docela dost přirozený- tedy přirozený porod v porodnici (bez takových zásahů jako je píchnutí vody, epidurál, vynucená poloha na zádech, nadměrné osvětlení, direktivní přístup zdravotníků…). Je pravda, že se toho moc nedozvídáme o miminku, zda bylo u maminky na bříšku a jak to maminka prožívala, ale to nevadí. Hodně se zde píše o bolesti, sama vím, že mě porod také bolel, ale nějak už si na to nedokážu vzpomenout a to má malej také 8 měsíců jako to vaše :-). A kurz hypnoporodu- proč ne? Jakákoli činnost která pomáhá připravit se na takovou významnou událost je přeci skvělá a je na každém, jakou formu přípravy si zvolí. Gratuluji k miminku :srdce: :)

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 12.05.16 10:19

Na placentu nevim jak dlouho se čekali, každopádně po porodu dítěte bolesti neustaly, takže když mi za nějakou dobu nabidli pomoc v tom, že mi pomůžou, přijala jsem. už jsem chtěla, aby bylo po bolesti.na to, že může být problém s odloučením placenty jsem byla upozorněna už v těhotenství.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26478 příspěvků 12.05.16 10:30

Pekny denicek-hlavne ze jsi ty i prte v poradku :kytka: :kytka:

 
Kocicule
Kecalka 123 příspěvků 12.05.16 10:35

Jako mela jsi normalni prirozeny porod, ktery spousta zen by rada zazila. Gratuluji k miminku!
Jinak jak uz tu psaly, ted se musi vsechno pojmenovat, kouknete se treba na stranky Kontaktniho rodicovstvi, tak vsechno ma svuj nazev a ke vsemu je placeny kurz samozrejmne. Treba vas za vasi penize nauci kojit, pouzivat latkove pleny, popr. bezplenkovat, kapsle z placenty, pohrbivani placenty, ritual louceni s tehotenstvim, kurzy prenatalni komunikace (nauci vas mluvit s briskem behem tehotenstvi!!) a ja nevim co jeste. Nic z toho nezvladnete samy, na vsechno potrebujete placeneho specialistu.
Jako porod je pro zenu zasadni vec a je dobre se zajimat o tom co se bude dit, sama jsem navstivila predporodni kurz, ale mam dojem ze se to prehani. Pak pokud zene neco nevyslo dle porodniho planu, ma pocit ze neco nezvadla, ze neco nebylo prirozene a pokud se nekonal bonding, tak je z ditete dozivotni mrzak nebo co.
Osobne mam zkusenost, ze jsem mela naprosto neprirozeny porod, vyvolavany, se vsemy leky, nakonec cisar, zadny bonding, nebyla jsem ve stavu kdy se mi jeste chtelo mazlit novorozene, no a co? Dite je v pohode, ja si take ani moc nevzpominam jaky to bylo, hlavne ze mam krasne a zdrave dite.

 
yoshua
Zasloužilá kecalka 631 příspěvků 12.05.16 10:37

Taky chci vyuzit nektere techniky hypnoporodu-hlavne prodychavani kontrakci, ale obavam se, ze mi to bude k nicemu. Mam 5 dni po terminu a vyvolani se blizi :( takze uvidime, jestli se podari prirozene nebo ne

 
Lumíkovec
Zasloužilá kecalka 576 příspěvků 12.05.16 10:53

@šutička Naprosto souhlasím :) Deníček tedy psaný dost fakticky a tak nějak bez emocí, ale co se hypnoporodu týče, každý máme jiné potřeby a když Vás to psychicky podpořilo a uklidnilo, tak jste dobře udělala :)

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 12.05.16 11:38

Psala jsem už na začátku, že hypnoporod jsem chtěla, ale nezdařilo se, takže ano, toto je normální porod..

 
lpetra
Echt Kelišová 8195 příspěvků 12.05.16 12:32

Gratulace k miminku ale byl to normální porod já v Motole neměla žádný sepsání plán ale rodila jsem v klidu celou dobu jsem tam byla jen s manželem a celou dobu ve sprše po prasknutí vody byla dcera za pět hodin venku a to za dvě hodiny od začátku kontrakcí až po zavolání že mám pocit na tlačení přišla pa a a hned volala doktorku ale rodila jsem bez leku za sera ale Teda s minimálním nastrihem ikdyz se snažili aby nebyl třeba sítí bylo nejhorší ale jen chvilku a i toho se mi doktorka omlouvala že mi umttveni nezabralo

 
MiaRimonta
Ukecaná baba ;) 1319 příspěvků 12.05.16 12:55

Já mela přirozený porod s epiduralem nastřihem i šitim :mrgreen: a hned jak to pujde žadam epidural podruhé :mrgreen:. Nevěděla jsem že existuje - porodni plan, ale z vlastni zkušenosti vim, že ne vše co se do puntiku naplanuje vyjde. Jinak gratuluju k miminku

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 12.05.16 13:31

I když ne zcela podle tvých představ, přesto pěkný porod, řekla bych! :) Jen jsem nepochopila tu přísedící PA - to byla dula, kterou sis zaplatila? To bych tedy byla docela zklamaná a čekala asi více… Jinak gratuluji ke zdravému mimi :kytka:

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 12.05.16 15:01

Byla to PA, ale v podstatě na nic..byla jsem zklamaná z její „práce“, to je fakt.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 12.05.16 16:27

:kytka: gratuluji, že se to povedlo jinak

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16267 příspěvků 12.05.16 18:35

@Kikuška90 Nepojmenovává se každý prd, spíš z se z termínu „přirozený porod“ dělá svatý grál a i když maminka normálně přirozeně porodí, vždycky se najde nějaká lesana, která jí bude valit klíny do hlavy, že to žádný přirozený porod nebyl, že přirozeně by to bylo jen v jeskyni na jehněčí kůži za zvuku bubnů :jazyk:

 
tabb
Nováček 3 příspěvky 12.05.16 18:56

Dle mého pohledu to byl pěkný porod, asistentka seděla klidně vedle Vás a nemluvila Vám do toho a Vy jste mohla být soustředěná na sebe, vždyť co by radila, když asi nebylo potřeba. Nakonec i ta poloha na čtyřech, která je proti té na zádech přirozená se vyvedla a možná díky ní jste nebyla nastřihnutá. Napíšete ještě, co bylo dál, jak jste se přivítali s miminkem?

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26478 příspěvků 13.05.16 00:42

@Bábrdl :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 13.05.16 09:00

@Bábrdl Jo, to máš pravdu. Ale pořád hypnoporod = přirozený porod. Prostě zbytečné označení už označitelného :mrgreen:

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 13.05.16 12:19

Hypnoporod se rovná porod kdy se matka uvolní a uvede se do klidového stavu, ponoří se do sebe. vizualizuje si různé představy. spousta matek je v křeči, která zpusobuje, že bolest je vnímána vetsi. o to mi šlo, uvolnit se maximalne, hluboce dýchat, být v klidu. Ale moc se mi nedařilo, každopádně určitě jsem nebyla tak v křeči a vystresovana jako poprvé. rozhodně mi ten kurz vzal kus strachu z porodu a bolesti.

 
kacaba379
Ukecaná baba ;) 1859 příspěvků 13.05.16 12:44

@Bábrdl Aby se člověk pomalu bál vyslovit, že by rád své dítě na svět přivedl přirozeně… :lol:
Autorce gratuluji k rychlému porodu, ony ty rychlé akce bývají ve finiši asi bolestivější…ale zas je rychle konec. Hodně zdraví :kytka:

 
hanulech
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 13.05.16 12:50

Gratuluji k miminku a krasnemu porodu! :) prozradis nam, kde jsi rodila?

 
Mer11
Kecalka 302 příspěvků 13.05.16 13:35

Podoli

 
pampeliska.x
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 13.05.16 16:42

Můžu se zeptat, jaká to byla porodnice?

 
miskakr
Kecalka 420 příspěvků 1 inzerát 13.05.16 20:33

Gratuluji: :D take jsem ho chtěla byla jsem z te myšlenky uplne nadšena a nedradilo mě ani okoli ze sem prvotrodička a nevim do čeho lezu. vyšlo mi to na 90% a těch 10 do dalšiho porodu vychytám :D :D :D

https://www.emimino.cz/…porod-11982/

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 13.05.16 21:33

Bolest to byla šílená.. Snaha o hypnoporod sice byla, ale rozjelo se to tak rychle, že nebylo možné jen tak rozdýchat stahy. Afirmace tedy zabraly, porod nakonec byl rychlý, tedy ten závěr. Bolesti hrozné, ale trvaly jen pár minut

na kurzu Vám neříkaly, že porod bolí?

Přírodo díky, že tady jsi

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 13.05.16 21:49

@Mer11 uvádíš:
Hypnoporod se rovná porod kdy se matka uvolní a uvede se do klidového stavu, ponoří se do sebe. vizualizuje si různé představy. spousta matek je v křeči, která zpusobuje, že bolest je vnímána vetsi. o to mi šlo, uvolnit se maximalne, hluboce dýchat, být v klidu

našla jsem si co to vlastně je hypnoporod

Kratší a pohodlnější porod

•Snížená potřeba nebo úplné odmítnutí chemických léků proti bolesti

•Vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem :roll:

•Usnadnění správného přisátí miminka k prsu - matka se cítí pohodlně a sebevědomě :)

•Miminka lépe pijí z prsu, jsou klidnější, uvolněnější a vnímavější -je k tomu nějaká studie?

•Studie dokazují, že hypnoporodní miminka mají vyšší Apgar Skóre* (první test - Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and Respiration) :D kde se dá najít?

•U ženy se snižuje nutnost nástřihu hráze a pocity vyčerpání při porodu

•Techniky Hypnoporodu lze použít i při císařském řezu nebo vyvolávaném porodu 8o toto mě opravdu zajímá

•Poporodní rekonvalescence má bezesporu rychlejší průběh :D

•Snižuje riziko poporodní deprese - toto se dá dokázat jak?. Techniky Hypnoporodu mohou být použity kdekoliv - doma,v nemocnici, porodním centru

•Použití Hypnoporodních technik zvyšuje šanci, že se miminko v poloze „koncem pánevním“ otočí hlavičkou dolů** né opravdu tomu tak není

•Otec/společník se cítí uvolněně, klidně a rozumí své roli při porodu; silnější pouto mezi otcem a miminkem - tak už ne přítel, ale společník, který rozumí své roli :)

•Otec/společník se cítí sebejistě při komunikaci s porodními asistentkami nebo lékaři takových je plná nemocnice

Dobrý tahák peněz :palec:

 
fenny
Závislačka 4919 příspěvků 14.05.16 19:03

Gratuluju k pěknému a rychlému porodu. Na kurzu hypnoporodu jsem byla taky mezi prvním a druhým porodem a rozhodně nelituju, i když jsem neměla v plánu tuto metodu u porodu použít. U prvního porodu jsem nic moc neřešila a brala to tak, že v porodnici vědí, co dělají. U druhého už jsem věděla, že chci rodit jinak a že všechny ty preventivní zákroky už se mě týkat nebudou.

 
ASAndrea
Zasloužilá kecalka 662 příspěvků 1 inzerát 15.05.16 14:11

@Kocicule

:potlesk:
 
ASAndrea
Zasloužilá kecalka 662 příspěvků 1 inzerát 15.05.16 14:13

@Bábrdl

:pankac: :pankac:
 
Russet
Závislačka 2857 příspěvků 17.05.16 01:18

@Kocicule
Byla jsem na tom podobně a malý i bez bondingu krásně prospívá. Jsem ráda, že jsme to oba přežili. Trošku závidím, že jiné si to odrodily samy, ale jinak to nešlo. Nemocniční prostředí na mě nemá moc pozitivní vliv, ale kdybych rodila doma, možná bych tu teđ už nebyla.

 
Hermio
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 19.05.16 20:33

Já si četla knížku o hypnoporodu, v těhotenství jsem sbírala všechny informace. Ano je to přirozený porod, ale měl by být bez bolesti, právě díky tomu, že matka se vlivem vizualizací, vnitřní meditace a afirmací dostane do jakéhosi porodního transu. Já měla naprosto ukázkový přirozený porod od A do Z jen ty bolesti byly taky ukázkové :mrgreen: Takže hypno se nekonal, ale aspoň vše proběhlo bez problémů.

 
IvčaIva
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 23.05.16 14:12

:D mě začal hypnoporod až poté, co jsem dostala na poslední hodinu epidurál! předtím to bylo sice přirozené, ale žádné hypno, prostě to bolelo jak ďas!
takže pro mě v létě hypno bude zase ten epidurál :palec:

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 21.06.16 14:20

Hypnoporod je super věc, jsou ženské, co díky relaxaci a hudbě a vodě necítily vůbec žádné bolesti. Taky mě to moc zajímá, můj první porod byl téměř totožný jako ten tvůj první. U druhého určitě budu hledat porodnici, kde budu moct být víc v pohodě, více osobního prostoru…

 
Halibar
Kelišová 6301 příspěvků 21.06.16 14:22

@90-60-90 proč tahák peněz? Je to jen stav mysli, nic jiného :roll:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama