Můj porod a těhotenství ve zkratce

Porod

Za poslední 4 měsíce to byl jediný den, kdy jsem ani jednou nepomyslela na porod. A on to byl zrovna ten den „D“. A proč jediný? Protože od 24. týdne těhotenství jsem pendlovala mezi postelí doma a tou nemocniční.

V den porodu
2 komentáře

V den puštění z porodnice
1 komentář

A jsem tady

Tatínek si mě podepsa

Unavená, vyčerpaná, oteklá, ale nešťastnější na světě

Těhotenství nebylo úplně ideální. Na začátku šílené nechutenství, takže 5 kilo šlo dolů jako mávnutím proutku. Od 17. týdne mi začalo dost tvrdnout břicho. Strejda gůgl poradil magnésko, tak jsem začala zobat. Magnésko nemagnésko, ve 24. týdnu přišla první hospitalizace a kapačky (naštěstí jen na 4 dny).

Následoval 28. týden a pravidelná návštěva gynekologa. Na otázku „Tak jak se cítíte, maminko?“ odpovídám s úsměvem, že přeci báječně. :) Po prohlídce se jinak usměvavý doktor mírně mračí. Na můj dotaz, jestli je vše v pořádku, odpovídá, že uvidíme po ultrazvuku. Po ultrazvuku se úsměv vytrácí úplně. Začala jsem totiž rodit. Takže rychlý odjezd do nemocnice s nálezem – otevřená na 2 prsty, zkracující se čípek, pravidelné kontrakce, doporučení na kortikoterapii.

Napíchali do mě, co se dalo, rozpíchali každou žílu na rukách, kterou našli, nohy nahoru a přísný klidový režim. Z nemocnice jsem odcházela po dvou týdnech s doporučením klidového režimu. Tak jsem tedy poctivě ležela. A i přesto jsem ve 33. týdnu jela znovu…a pak zase ve 35. Stále to stejné. Pravidelné stupňující se bolesti. A jako vždy – kapačky magnézia, injekce proti bolestem a za 4 dny domů. Až ve 37. týdnu (při dalším planém poplachu) mě odeslali na porodní, že už to třeba bude. Prdlajs. Nic nebylo. 10 hodin bolestí na porodním sále, injekce proti bolestem a za dalších 10 hodin jsem šla domů. Takže jsem jen čekala. Každý večer poslíčci, bolestivé probdělé noci, neschopná pohybu. Občas jsem už i brečela, že to nedávám, hormony se mnou cloumaly celkem obstojně a já už prosila, ať konečně porodím.

A pak to konečně přišlo. Bylo nádherně, přítel měl dovolenou, takže jsme celé odpoledne trávili na zahrádce. Já se po měsíci bolestí cítila nadmíru spokojeně. Nic mě netrápilo, tak jsem s tím obr bubnem lítala po zahrádce s motyčkou a vykopávala ty svině pampelišky, zalila jsem tůjky, usrkávala vínko, zobala grilovaný maso a hověla si, jaký báječný pocit to je, když mě nic nebolí. Doma jsem si dala relaxační koupel na trochu bolavá záda po tom náročném dni. Přítel se v půl jedenácté odvalil do postele s tím, že po tom celodenním pálení dřeva je unavený a že si jde lehnout a chce se vyspat. Tak se šlo na kutě.

V jedenáct mě mokro dole donutilo rozlepit již skoro spící oči a jít se podívat, co se děje. „Ach jo, zase ten výtok.. už ho mám plný kecky“ letělo mi hlavou. Vyměnila jsem slipovku za vložku a šla si zase v klidu lehnout. V půl dvanáctý znovu. To už jsem ale cítila, jak něco pořád teče. Ani teď jsem si nepomyslela, že bych jako mohla rodit. Tak jsem opět, už mírně naštvaná, vylezla z postele, rozsvítila lampičku a jen oněměle čučela na ten proud vody, co se ze mě řine. Přítel se otočil, zamžoural očima, tak mu říkám, že buď jsem se počůrala nebo mi praskla voda. Zahleděl se směrem ten vodopád a ospalý povídá, že jsem se asi nepočůrala a že si mám jít sbalit zbytek věcí a on si ještě lehne. :D

Tak jsem sebrala ručník, strčila mezi nohy a začala chodit po bytě a přemýšlela, co mám jako dělat. Oblíknout, zabalit zbytek, vzbudit přítele a vyrazit. To byl plán. Ale trvalo mi to celou půl hodinu. Byla jsem jako zmražená.

Do porodnice jsme dorazili 5 minut po půlnoci. Vyšetření – otevřená na 3-4 prsty, voda odtéká, ale plodové obaly jsou ještě neporušené, voda teče odněkud ze shora. Nic mě nebolelo, kontrakce na monitoru žádné. Nechtělo se mi ani věřit, že jako vážně začínám rodit. Ve čtvrt na dvě po vyšetření, monitoru a podepsání tisíce lejster jsem mohla konečně za přítelem, který do té doby seděl v čekárně a vůbec netušil, co se děje. Nakráčela jsem za ním, že teda opravdu rodíme, ať mi jede na benzinu koupit pití a přeparkovat auto. Stále žádné bolesti. „Je tohle normální?“ přemýšlela jsem.

Když jsem se vrátila, už jsem měla připravený klystýr a sprchu. Klystýr v pohodě, sprcha nepříjemná, takže jsem vylezla a šla si lehnout na pokoj. Bylo tři čtvrtě na dvě. A to už přišly bolesti. A hned na plno po jedné až třech minutách. Ve dvě přišel přítel a to už jsem se opravdu svíjela v bolestech na kraji postele, pod sebou vystláno přebalovacíma podložkama. PA se nějak nelíbily ozvy malého, takže mě připojila na monitor a ten mi zůstal až do porodu samotného.

V půl třetí mi PA nabídla prasknutí vody, tak jsem souhlasila, že se to prý popožene. Bolesti hnusný, ale zvládala jsem krásně dýchat. Přítel mi podával pití, statečně odolával mému mačkání, pořád mi něco povídal a já mu byla neskutečně vděčná, že je tam se mnou (původně k porodu moc nechtěl). Ve tři už jsem byla na 6 cm a přišla ta nejhorší doba. Nutilo mě to hrozně tlačit, ale to jsem samozřejmě ještě nemohla. To bylo opravdu nejhorší z celého porodu. Tlak jako kráva a já to musela rozdýchávat. Už jsem prosila, ať to skončí, že už nemůžu, chtělo se mi zvracet, bylo mi strašně zle. V půl čtvrtý jsem už řvala, že prostě musím tlačit. PA mi nevěřila a jen řekla, že to ještě musím vydržet.

Studentka mi nabídla, že mě vyšetří, abychom věděli, jak je to daleko (byla tam se mnou celou dobu, pořád hledala srdíčko malého, protože se mu opravdu ztrácely ozvy). Hrábla do mě a jenom slyším „Sestři, rodíme!!! Branka zašla“. Najednou se pokoj zaplnil. Někdo mi zvedal postel, někdo se mi představoval, někdo jiný připravoval věci pro malého. V pokoji byl hrozný šrumec. Celou dobu jsem ležela na boku a teď jsem se musela převrátit na záda. A v tu ránu byly kontrakce ta tam. Nic. Žádná bolest. Takže kapačky. Oxytocin. Kontrakce. Tlačím. Nic. Tlačím. Nic. Tlačím. Nic.

„Maminko, tlačíte málo.“ „Já už ale nemůžu, nejde to.“

Dole to pálí, mám pocit, že se musím zákonitě rozpůlit, že tohle prostě nedám. Tlačím znovu, když v tom mě dole něco píchne, tak vyskakuju a divím se, co se to dole děje. Doktorka mi vysvětluje, že mě píchla kvůli nástřihu. Další kontrakce, tlačím ze všech sil, něco mi leze ze zadku, tak se omlouvám. Začínám si uvědomovat, že se mi všechno ztrácí. Na 3. kontrakci už opravdu tlačím, jak kdybych chtěla hnout s krávou, po břiše mi skáčou dvě sestřičky, jedna má loket zapíchnutý v mém žaludku. Křičím, že večeře asi půjde ven a najednou cítím strašnou úlevu. V úžasu jsem schopna vydat jenom zvuky jako „Jůůů, jééé, Jůjůůů, jééé“. Pak mi něco kluzkého, červeného a kříčícího přistává na břiše a já zapomínám na svět kolem mě. Už pro mě existuje jenom ten červíček, co mě 4 měsíce tak trápil. Během doby, co malého vážili, měřili, tatínek fotil, podepisoval, mi odešla placenta a doktorka mě zašila. Ani jedno z toho jsem nevnímala. Pořád jsem koukala vedle sebe, co tam s malým dělají a jak se přítel hrdě hlásí, aby si malého pochoval hned, jak to bude možné. Po chvilce mi nesou malého na přisátí a nechávají nás na sále o samotě…

Malý se narodil s mírami 3320 g a 48 cm ve 4:06 čili po 4,5 hodinách od odtoku plodové vody. Bolesti jsem měla „jen“ dvě hodiny, ale za to výživné. Plánovala jsem si, že nebudu křičet – nakonec o mém porodu věděla celá nemocnice. Nejvíc jsem se bála šití – to jsem ani nezaregistrovala. Hrůzu jsem měla z chlapa u porodu – bez něj bych rodila ještě dneska…a takhle bych mohla pokračovat.

Děkuji všem, co dočetli až do konce. Nejsem žádná spisovatelka a když se stála fronta na vlohy pro psaní slohů, tak já stála na konci řady, ale po pročítání zdejších deníčků jsem si řekla, že taky jeden napíšu, už jen pro památku z porodu – i když to asi nikdy nezapomenu. :)

Hodnotilo 36 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 16.07.13 00:55

Jojo, živě si vzpomínám na slova „netlačte, nebo se roztrhnete“ ale on se fakt tlačil ven sám a já místo tlačeni stahovala svaly a při každé kontrakci řvala na celej Londýn. souhlasím, že to je fakt nejhorší bolest ten tlak. Ale ten sladký uzlíček pak stojí za to, že? Tak ať přináší jen samou radost. :palec:

 
Ell.Z
Ukecaná baba ;) 1457 příspěvků 16.07.13 01:41

Krásný deníček. Přejeme hodně zdravíčka a ať Vám malý dělá jen samou radost :hug:

 
KattyKMcom  16.07.13 03:31
:kytka:

krasny denicek. Jste statecni, hezky ste to s malym zvladli. Uz bude jenom dobre

 
misa1990
Ukecaná baba ;) 1894 příspěvků 16.07.13 04:36

Nádhera;-)

 
kuratko6  16.07.13 06:48

Krásný deníček, akorát se divím, že při takovém nálezu tě pustili domů já jsem měla od 28 týdne hrozící předčasný porod přišla jsem na kontrolu doktor změřil čípek a domů mě až do 36 týdne nepustili a navíc jsem měla prvně infuze léku Ginipral nevím jestli to píšu správně a ten mně pak dávali i ve formě tablet

 
Katka87
Ukecaná baba ;) 1935 příspěvků 16.07.13 07:20

Tys tady popsala můj porod :hug: skoro do puntíku…až jsem se u toho rozbrečela :hug: moc pěkný

 
lokynka
Kelišová 5042 příspěvků 1 inzerát 16.07.13 07:36

Gratuluji k miminku a neboj, ta bolest se zapomene :-)

Jinak se tedy taky divím, že Tě pouštěli domů, tady u nás v nem. v tomto případě jedině na reverz, jinak ležet a ležet a ležet v nemocnici.

 
Balloo_1
Závislačka 2529 příspěvků 16.07.13 07:55

Krása :) ani jsem nedutala :-D

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 16.07.13 09:01

Moc hezký deníček:-)Ať Ti malý dělá jen a jen samou radost :srdce:

 
Marcip
Extra třída :D 13124 příspěvků 16.07.13 09:51

:kytka: Krásný deníček, i já ho četla jedním dechem a se slzičkou v oku. Malý je krásný chlapeček, přeji hodně zdravíčka a oběma rodičům ještě jednou moc gratuluji :kytka:

 
Misi-nnka
Ukecaná baba ;) 1484 příspěvků 16.07.13 10:43

Krásný deníček :kytka: hodne zdravicka všem

 
Mišanila  16.07.13 11:24

Gratuluji k dobrému konci :)

A jinak teda by mě zajímalo kolik ženských má tu zkušenost, že v tom lehu/polosedu na zádech se ztratí kontrakce. Mně se to stalo 2×, podruhé jsem byla rozhodnutá jim tu rodící kozu snad i rozkopat :) a jít do jiné polohy třeba v podřepu, kdyby to zas nešlo. Ale to byl naštěstí takový fofr, že to šlo normálně i na té pitomé koze. A taky jsem byla ráda, že podruhý nebyl na pokoji žádný šrumec, u porodu to může rušit a zastavit ho.

Třeba bych se v jiné poloze vyhla skákání nebo tlačení na břicho (mimochodem hodně nebezpečné pro tebe i dítě) oxytocinu, nástřihu a kleštím. Možná by se porodníci už mohli chytit za nos…
Tak propříště si dej pozor na to, kdyby ti v poloze na zádech opět zmizely kontrakce, může to být i tím.

 
lucive
Kecalka 453 příspěvků 16.07.13 12:14

Opravdu krásný deníček a podle mě i krásný porod. Gratuluju k chlapečkovi :-).

 
Angelak
Ukecaná baba ;) 1347 příspěvků 16.07.13 12:57

Krásně popsané :palec: až jste mě rozbrečela a to mě to teprve čeká..Gratuluji k chlapečkovy, ať se Vám všem daří a zdravíčko slouží :kytka:

Příspěvek upraven 16.07.13 v 12:58

 
denisaaa
Závislačka 2591 příspěvků 16.07.13 13:08

Krásný deníček :srdce: přeju Vám všem hodně štestíčka a zdravíčka :hug: :kytka:

 
Mrs.M
Extra třída :D 12639 příspěvků 16.07.13 13:37

Domů mě pustili, protože se za celých 14 dní ten nález nezhoršil. Ze začátku do mě taky prali ten Gynipral, ale ten mi vůbec nedělal dobře. Srdíčko mi po tom lítalo jako blázen, měla jsem strašnou klepavku. Po 3 dnech bez kapaček mě pustili domů. Nález se nehoršil, ba naopak trošku se zlepšil.. tak asi proto :nevim:
@Mišanila Já si nemyslím, že by to bylo těma lidma na pokoji. Těch jsem si vůbec nevšímala. A já právě ani do jiné polohy nemohla kvůli tomu monitoru. Celou dobu jsem musela být na boku a pak až jen na to tlačení rychle na záda. @lucive Ano, porod byl rychlovka a i když to bolelo jako čert, tak to byl krásný porod :)
@Angelak tak přeji rychlý a pohodový porod, alespoň jako byl ten můj :kytka: @trpaslinka ano, to opravdu stojí, to štěstí poté je k nezaplacení.

Všem moc děkuji za přečtení, ani jsem nedoufala v takový ohlas :dance: :srdce:

 
kve-tinka
Závislačka 4015 příspěvků 33 inzerátů 16.07.13 13:39
:potlesk: :hug:
 
Venussia
Ukecaná baba ;) 1384 příspěvků 16.07.13 14:00

Krásný deníček a rychlý porod na rozdíl ode mě :mrgreen: :kytka:

 
kuratko6  16.07.13 14:07

Já myslím, že je normální, že po Gynipralu je vysoký tep taky mně bylo strašně zle a tep jsem měla hodně vysoký, ale říkali, že to u toho léku tak je a musím to vydržet, jinak mně se nález taky nehoršil, ale ani nezlepšoval a domů mě pustili až, když jsem mohla rodit…asi záleží na doktorovi hlavně, že je všechno v pořádku a chlapeček je donošený

 
Petiik
Ukecaná baba ;) 1848 příspěvků 16.07.13 16:26

Moc pěkný deníček :potlesk: Gratuluju k prckovi! :kytka:

 
Mrs.M
Extra třída :D 12639 příspěvků 16.07.13 17:16

Kuratko - ja ale i zvracela, nemohla jsem vstát, motala se mi hlava, omdlévala jsem. To už i doktor říkal, že není normální. Tak radši vysadil :)

Ale jak píšeš, hlavně že je malý donošený a zdravý :)

 
Verísek91
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 16.07.13 20:20

Já jsem jenom četla neptrpělivě, protože tvůj příběh byl tak zajímavý a bral za srdce, že mi dojetím i slza ukápla… hodně štěstí přeji!!! :kytka: :potlesk:

 
myskalucka
Echt Kelišová 7869 příspěvků 1 inzerát 16.07.13 20:38

Krásný a vtipný deníček, hezky jsem se u něj nasmála a některé situace mi připomněly můj porod. Přeju hodně radosti a hlavně zdravíčko :-).

 
Berungga
Ukecaná baba ;) 1480 příspěvků 16.07.13 21:56

Krásný deníček..Najednou jsem ráda, že mě čeká císař :lol: I když všechno má své pro a proti..Jinak malý je moc krásný, přeji hodně zdravíčka a ať už Vás s přítelem nic takového nepříjemného třeba při druhém těhu nečeká :hug: :*

 
myssi
Kecalka 206 příspěvků 16.07.13 22:02

Moc hezky napsáno! :-D gratuluji k andílkovi :kytka:

 
chcememimi
Echt Kelišová 7764 příspěvků 17.07.13 10:52

…krásný deníček :palec: zase jsem dojatá

 
maruskaaa
Kecalka 348 příspěvků 17.07.13 13:14

Krasne ;)

 
Janettka23
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 17.07.13 23:44

Jéé krásný :-) Já vždycky brečim když se v deníčcích rodí :-)) A teď zase, husí kůže a slzy v očích :hug: :*

 
Katyty
Echt Kelišová 9960 příspěvků 20.07.13 23:35

Jéééé, krásný :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Denpry
Závislačka 4280 příspěvků 22.07.13 16:47
:hug: :hug: :hug:
 
Ninesen
Stálice 80 příspěvků 24.07.13 23:18

Jejeje tohle znam mam 2 deti u syna ten byl prvni mi odtekla voda a bolesti nikde jak u vas :-). A dcera ta ta byla 2 :-). Bolesti od 6 rana velky jak k…a a voda furt ve me :-). A porodila sem az v 16:45 haha :-)

 
Emmicka2012
Kecalka 369 příspěvků 04.10.13 23:40

Krásný deníček :) přečetla jsem ho na jeden dech :) já si taky slibovala ze nebudu křičet a ze ty ženský co křičí jsou jen histerky :) a pak jsem rvala taky :D mě se mala narodila 37+5 po 15 hodinách nehorázných bolestí :zed: ale člověk pak zapomene na tu bolest a vnímá jen to krásný :) přeju hodne zdravíčka :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama