Můj první porod a Hellp syndrom

Porod

Na porod jsem se těšila a zároveň se ho bála. Nakonec dopadlo vše úplně jinak. S manželem jsme se vzali v září 2009 a hned po svatbě se začali snažit o miminko. Štěstí nám přálo a zadařilo se hned v únoru dalšího roku. Bohužel naše štěstí netrvalo dlouho a já jsem potratila. Bylo to těžké období, ale zvládli jsme to i díky tomu, že se nám velmi brzy zadařilo podruhé a já jsem našla v červnu na testu vytoužené //.

Poprve u maminky
4 komentářů

Kubíčkův přechodny domov:-)

Kubík 5 měsíců

Kubík 13 měsíců
2 komentáře

Těhotenství bylo od začátku doprovázeno mým strachem, ale naštěstí vše probíhalo dobře. Když jsem se ve 20. tt uklidnila s pocitem, že vše bude dobré, u miminka nám na UTZ zjistili zvětšené mozkové komory. Následovala genetická konzultace. Přidaly se k tomu ale ještě další obavy, a to v podobě rozšířených ledvinových pánviček. Nakonec bylo do porodu vše v normě. Stále jsem na to myslela a vůbec by mě nenapadlo, že nakonec budu řešit úplně jiné problémy.

Termín byl stanoven na 12. února 2011. V prosinci jsme ještě byli u fotografa, abychom měli na Kubíčka v bříšku památku. Pamatuji si to jako dnes - byla středa 15. 12.2010 a mně bylo dobře. Měla jsem sice otoky a také jsem hodně nabrala, ale nic zvláštního se nedělo. Den poté mi začalo být nějak špatně, jakoby od žaludku. Připisovala jsem to špatnému obědu a šla si lehnout s tím, že zítra bude lépe. Bohužel se tak nestalo. Bylo mi čím dál tím více špatně. K tomu všemu se přidala zvýšená teplota a zimnice. Myslela jsem si, že mám určitě nějakou střevní chřipku. Bylo mi totiž pořád na zvracení, tak jsem se rozhodla, že zajdu alespoň k obvodní lékařce. To proto, aby mi řekla, které léky si mohu vzít. Gynekologa mám mimo město. Obvodní lékařka mě k mému údivu poslala ihned do nemocnice, za což jsem jí velmi vděčná.

V nemocnici mi vzali odběry, poslechli miminko, řekli, že je vše v pořádku a poslali mě domů. Na kontrolu jsem mela přijít další den. Stav se sice nezhoršil, ale ani nezlepšil. Měla jsem zvýšené jaterní hodnoty, stále pocit na zvracení a bolesti v oblasti žaludku. Druhý den padlo poprvé podezření na tzv. Hellp syndrom. Je to velmi závažná komplikace, u které dochází k rozpadu krvinek, zvýšení jaterních enzymů a jedinou léčbou je ukončení těhotenství. Náhle vznikne velmi závažný stav. Jak pro matku, tak pro dítě může mít fatální následky.

Dostala jsem strach, byla jsem teprve ve 32. tt, ale stále jsem si diagnózu nepřipouštěla, jelikož jsem měla krevní tlak v normě. A právě u tohoto syndromu bývá zpravidla velmi vysoký. Jen výjimečně zůstává v normě, což byl naštěstí můj případ. 19. 12. se můj stav zhoršil a bylo mi čím dál víc špatně. Jaterní testy stoupaly rychle nahoru. V podvečer jsem proto byla přijata do nemocnice na hospitalizaci.

Jelikož jsem povoláním zdravotní sestra, měla jsem velké obavy. Jaterní testy se mi zhoršovaly doslova hodinu od hodiny, v závěru byly zhruba 12× vyšší, než je povolená hodnota. Rozhodnutí znělo jasně: okamžitě na sál. Akutní císařský řez nemusím ani popisovat. Cítila jsem obrovskou beznaděj a strach o to maličké i o sebe. Ještě před odjezdem na sál jsem si hladila bříško a říkala: „Kubíčku, ty si teď myslíš, že jdeš spinkat a zatím už jdeš na svět“. Ale na druhou stranu jsem cítila i úlevu, že se můj stav začne zlepšovat a že syn bude na světě. Věřila jsem, že bude v pořádku.

Kubík se narodil 20. prosince 2010 v 19:35 jako vánoční dáreček. Ten podvečer začalo hustě sněžit, ačkoliv do té doby nebylo po sněhu ani památky. S manželem jsme si říkali, že Kubíček dal vědět, že už je tady :-) V okamžiku, kdy přišel na svět, byla všude venku bílá, sněhová pokrývka. Ve 32. tt vážil neuvěřitelných 2590 g a měřil 45 cm.

Můj stav se pomalu zlepšoval, testy se normalizovaly, byla jsem na JIP. Syn na neonatologické JIPce na podpoře dýchání, od druhého dne byl už jen na kyslíku v inkubátoru. Byl strašně statečný, zhubnul na 2100 g a ležel tam tak odevzdaně, ale bojoval. Po 5 dnech jsem si ho mohla poprvé pochovat. Byl to ten nejkrásnější pocit na světě. Kubík ještě 2× prodělal na JIP novorozeneckou žloutenku. Po 10 dnech byl přeložen na intermediální péči.

Měla jsem radost, že už za chvilku bude s námi, ale bohužel, ještě 3× se mu vrátila žloutenka, což není úplně standardní. Měla jsem proto obavy, aby bylo vše v pořádku. Naštěstí ultrazvuky jater dopadly dobře. A vše se časem upravilo. Hned po porodu jsem začala odsávat mlíčko a nosila ho Kubíčkovi. Nemohla jsem být bohužel s ním, a tak jsem za ním i s manželem po propuštění alespoň 2× denně jezdila. Bylo to náročné, hlavně po psychické stránce, měla jsem výčitky, že jsem syna nedonosila a věčný strach, aby byl v pořádku.

Přesně po měsíci mě přijali k synovi na zaučení a propustili nás domu. Zkoušela jsem 1× denně kojit už v nemocnici, ale nebyla jsem si jistá, zda se syn bude umět přisávat. Nakonec jsme i to zvládli a kojila jsem do 13. měsíce. Do 6 měsíců jsme preventivně cvičili Vojtovu metodu. Dnes je Kubík krásný, zdravý chlapeček a já šťastná maminka.

Hodnotilo 20 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Opocno
Kecalka 212 příspěvků 21.02.12 07:29

Teda, gratuluji k uspesnemu konci. Četla jsem jedním dechem a ukápla slzu. Ať se vám už jen daří.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 21.02.12 08:03

moc gratuluju k tomu, že jste to zvládli, mimi mělo skvělou váhu!

 
Popapip
Závislačka 3124 příspěvků 21.02.12 08:05

Dekuji holky byl to mazec :jazyk: No ted uz jen donosit druhe mimi vporadku :D

 
Vercaa
Extra třída :D 11785 příspěvků 21.02.12 08:10

Kačí krásný deníček!!!! Vzpomínám jak jsme spolu seděly ještě v prosinci na kafi a tys mi říkala, jak mi závidíš že už budu mít Matýska u sebe, kdybys tenkrát věděla že to bude ta brzo co:((
Kubík je úžasný šikovný chlapík!!:))

 
oranzada
Stálice 88 příspěvků 21.02.12 08:40

Ako v rozpravke vsetko nakoniec dobre dopadlo :potlesk:  :srdce:

 
Popapip
Závislačka 3124 příspěvků 21.02.12 09:04

Jojo Veru taky si pamatuju :)Kdyby clovek vedel co se stane, ale mozna ze je dobre ze to tak dopadlo, protze byl opravdu velikej kdo vi kolik by vazil v termínu :jazyk:

Příspěvek upraven 21.02.12 v 09:05

 
kufnerka
Zasloužilá kecalka 877 příspěvků 21.02.12 12:40

Krásně napsané, i slza se mi objevila v oku. Kubík je velký pašák. A ty jsi byla statečná a zvládla jsi to. Přeji vám jen samou radost ze synka a další přírůstek do rodiny. :hug: :hug:

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 21.02.12 12:54

Ty jo, my sme tiez rodili na konci 2010 a tiez predcasne, ale nas maly tiez mal zltacku, a to do 3. mesiaca. Jak som vtedy nenavidela zatahnutu decembrovu oblohu :?

 
Staninka30
Extra třída :D 10109 příspěvků 21.02.12 13:30

Ten příběh mě hodně dojal byl tak krásný :srdce: :dance: .
Moc GRATULUJI k malemu Kubíčkovy a přeji mu hodně lásky od svích blízkých at vám dělá jen samou velikánskou radost.
A měl nádherné míry po porodu prostě užasné. :dance: :hug:

 
netkaa
Kecalka 211 příspěvků 21.02.12 13:59

Moc krásný deníčšk. Hlavně, že vše dobře dopadlo :potlesk: A úřeji jen zdraví a lásku celé rodince :hug:

 
jituu83
Nováček 3 příspěvky 21.02.12 14:27

Ahojky, vím co jsi prožívala, taky jsem rodila akutním císařem pro Hellp syndrom, taky mám doma Kubíčka. My byli v termínu 38+0tt, ale malý odpovídal váhou o 4 týdny méně, 1990g a 43cm :,( Ješte dnes si pamatuju jak mi bylo zle. Večer jsme jeli do nemocnice, přes noc mě sledovali a ráno jsem šla na sál. Měla jsem hodně špatnou srážlivost krve. Malej byl velkej bojovník a byl jen jeden den na vyhřívaným lůžku a pak pro jistotu na JIP než dali po dvou dnech dohromady mě. Dnes mám doma 15 měsíčního raubíře :D Člověk by nevěřil, jak těžký jsme měli start. Ať se malému jen daří a tobě přeju další těhu bez týhle hnusný komplikace :potlesk:

 
Popapip
Závislačka 3124 příspěvků 21.02.12 15:51

Holky díky moc , byl to mazec a jsem rada, že to mam za sebou, predtim jsem si představovala jak mi praskne plodova voda jak pojedu do nemocnice jak me manža buzde držet za ruku kdyz budu tlačit… jak ve filmu :lol: a nakonec to bylo uplne......... jinak kubík je ted pekny lumpík:-)
Jituu83 .je to pitoma komplikce ze :) Mela jsei stesti ze Te to chytlo alespon tak pozde a mohli jste byt s malym spolu , ale i tak ten strach jsi musela mit jako ja at je to v kteremkoliv tydnu.Tak doufaam ze jsem si to spatny uz vybraly :palec:

Příspěvek upraven 21.02.12 v 15:52

 
PeťulinQa 82
Ukecaná baba ;) 1933 příspěvků 22.02.12 08:35

jste oba moooc statečný :potlesk: . Přeju jen samé zdravíčko :kytka: :hug:

 
Shohneling  22.02.12 08:58

Tak jsem si poplakala :) Jsem ráda, že vše dobře dopadlo, opatrujte se :)

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 22.02.12 09:53

Gratuluju ke statečnému synkovi. Moje kamarádka taky měla HELLP syndrom a dnes má super čiperného 3 letého lumpíka.

 
AdrejkaPodbřezí
Ukecaná baba ;) 1122 příspěvků 22.02.12 10:21

Blahopřeji, že vše dobře dopadlo a jste zdravý! Kamarádka před třemi lety také prodělala Hellp syndrom, ale tam udělali doktoři takovou chybu, že skutečně málem přišla o život! :( Jela do nemocnice se strašnýma bolestma na hrudi a že ji je zle a to všechno a oni ji jen natočili malou, že ta je v pořádku a že rodit se ještě nebude a poslali ji domů. Vůbec je nenapadlo, o co by mohlo jít. Za hodinu byli v nemocnici znovu, protože už se nemohla ani nadechnout, asi jak ji natejkaly játra a tlačili na žebra a to okolo a myslela že umře. Tam ji pomalu vynadali, co tam simulantka dělá, že ji přeci před hodinou poslali domů…Pak někoho konečně napadlo změřit ji tlak a sděsili se, když hodnoty byly cca 220/170. Až teprve v tuto chvíli někoho napadlo, o co by se mohlo jednat a frčela rychlou do krajské nemocnice, kde ji teda udělali akutního císaře (holčička byla v naprostém pořádku) a bojovali o její život…Fakt šílený co si musela prožít. Naštěstí vše dopadlo dobe, obě holky jsou tady a zdravé, akorát teda kamarádka už nemůžemít další děti! :( Tak to tak pro přiblížení, co se taky v našich nemocnicích může stát…

 
chcememimi
Echt Kelišová 7764 příspěvků 22.02.12 15:12

…krásný deníček :palec:

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 22.02.12 19:16

Kačí krásně napsané. Kubíček je nádherný. Zdraví mamča,co má dcerku ve stejný den ;)

 
goldik
Stálice 63 příspěvků 22.02.12 21:12

:hug: Nadherny denicek a hlavne se stastnym koncem!!! Tobe i Kubickovi hodne zdravi :hug:

 
macis30
Závislačka 3582 příspěvků 22.02.12 22:33

Hezký deníček :)
Taky se nám ve 32.týdnu narodila holčička jen s tím rozdílem že vážila 1800g a měřila 44cm.Teď po 14 dnech má 1780g,také má zvětšenou třetí komoru a problémy s ledvinami(má tam cosik zvětšené)
Díky tvému deníčku jsem zase o něco víc klidnější.Držím vám palečky aby šlo vše i nadále dobře :mavam: :) :mavam:

 
Popapip
Závislačka 3124 příspěvků 23.02.12 09:29

Dekuji holky, kubík je moje stestíčko nejvetší :srdce: :hug:
Macis neboj to bude vse dobre 32tt uz je si myslim dobré, klidne mi pisni do zpravicek :hug:

 
Ella0273
Povídálka 31 příspěvků 23.02.12 18:52

Gratuluju že jste to takle krásně zvládli, Kubík je moc krásnej, ale hlavněže je zdravej!! :kytka:

 
slunickomaja
Kecalka 256 příspěvků 25.02.12 12:08

:potlesk: :potlesk: :potlesk: Gratulace velikááá. Jé úžasné, že byl Kubíček takový bojovník a že jste to oba vše báječně zvládli :palec: Moc zravíčka, štěstíčka a Lásky Vám přeji :mavam:

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 02.03.12 23:59

tedaaa gratuluji k tak krásnému statečnému a silnému chlapečkovi..přeji at jste zdraví a at ti malošek dělá jen samou radost … :hug: :hug: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Hannys
Ukecaná baba ;) 1250 příspěvků 22.05.12 22:45

Čtu tvůj deníček až teď, ale nedá mi to a gratuluji ke šťastnému konci a zdravému miminku :potlesk: i když dnes už to je asi pěkný dráček :lol: Měla jsem to skoro úplně stejné,nejhorší byly ty bolesti pod hrudníkem, chytly mě 3× po sobě a pak už to šlo ráz naráz, všechno bylo špatně… termín 12.2.2011 akorát se mi malý narodil 35+2, 11.1.2011 a vážil 2100g a 47cm a aby to nebylo málo tak mu zjistili brániční kýlu takže ho okamžitě převezli do Brna na operaci a já ho vůbec neviděla, no byly to dny hrůzy místo štěstí a radosti, 5 týdnů byl v nemocnici ale nakonec vše zvládl a dnes z něj raubíř, že není rovno :mrgreen:
Přeji aby další těhu bylo za odměnu a vše proběhlo tak jak má :palec: U mě už další nehrozí ani omylem… :(

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama