Můj první porod, bohužel předčasný

Porod

Rozhodla jsem se podělit se s vámi o zkušenosti z mého prvního a předčasného porodu, je to už něco přes měsíc, co se nám narodil krásný chlapeček Mareček. Deníček píši jako prvorodička, která se pro první dítě rozhodla až po 30, aby ho přivedla do stabilní a zajištěné rodiny.


4 komentářů


3 komentářů

Abych pravdu řekla, tak jsem se na těhotenství vůbec nepřipravovala předem. Prostě jsme si naplánovali, že se na podzim pokusíme o dítě a ono nám to vyšlo vlastně hned, víme i přesně na den, kdy a kde jsme ho počali. Těhotenství probíhalo docela dobře. Vzhledem k věku jsem byla poslána do Genettu v Praze na tripple testy a další dva UTZ a absolvovala jsem i amniocentézu, i když nevím, jestli bych se na ní dala ještě znovu přemluvit. Po ní mi totiž začalo tvrdnout břicho a to nepřestalo vlastně až do porodu.

Během celého těhotenství mi nebylo špatně, nezvracela jsem, pěkně mi rostlo bříško. První pohyby jsem ucítila na konci 19. týdne, ale až do konce těhotenství nebyly nijak silné a výrazné a už vůbec ne bolestivé. Na kontrole ve 29. týdnu mi doktorka oznámila mírnou anemii, napsala železo, opět hořčík a do průkazky napsala CS 4 a že mám zkrácený čípek a doporučila, abych se šetřila, což jsem tedy, popravdě, zase tolik nedodržovala a chodila dál do práce. 31. a 32. týden mi začalo docela hodně tvrdnout břicho a přidaly se i bolesti v podbřišku.

První den 33. týdne začal 48 kontrakcemi večer v intervalu 15–6 minut. Druhý den jsem šla na kontrolu, tak jsem to nechala být. Doktorka nejdřív říkala, že je to špatné, ale když si uvědomila, který jsem týden, tak že to nevadí, že to takto může být. CS bylo 3 a byla jsem zavřená a čípek v pořádku, takže jsem byla pochválena, že je to lepší než před měsícem na poslední kontrole. Pak jsem ještě rovnou jela na poslední velký UTZ již do porodnice, kde bylo vše v pořádku, jen že mám o něco víc plodové vody, ale miminku že to nevadí, jen že mě budou víc bolet záda, hůř se bude dýchat a chodit. Absolvovala jsem ještě zubaře a jela večer spokojeně domů, že je vše v pořádku.

Druhý den (32+2) jsem vyrazila ráno do práce, a když jsem vystoupila z autobusu, tak jsem ucítila takové slabé lupnutí a něco po mě začalo téct, ale ne moc. Tak jsem se zase otočila a jela domů. Přítel mě pak odvezl do porodnice pro jistotu na kontrolu. Tam mě napojili na monitor, naměřili nějaké kontrakce – a prý jestli o nich vím, já že ano, že je poslední dobou docela dost mívám. Miminko se hýbalo pěkně, plodovou vodu na vyšetření nezjistili a že neví, co to vlastně bylo. A byla jsem otevřená na prst. Poslali nás ale domů a kdyby něco, tak že máme zase přijet.

Domů jsme dojeli po poledni, přítel odjel do práce a já zůstala sama. Kolem 14. hodiny začaly zase kontrakce, ale zdály se mi nějak pravidelnější, tak jsem radši začala měřit čas, byly tak po 10–12 minutách a nebyly nijak zvlášť bolestivé, spíš to připomínalo to tvrdnutí. Od 16. hodin už byly kontrakce po 9-7 minutách, od 18. hodiny po 6 minutách a začaly být bolestivější, ale pořád se to dalo dobře snášet – polehávala jsem v posteli, pročítala net, telefonovala s kamarádkami, dala dvě sprchy, jestli se to nespraví. Nespravilo, od 20. hodiny byly kontrakce bolestivější a po 5 minutách velmi pravidelně.

I když jsem si to celou dobu nechtěla připustit, teď už to bylo jasné. Volala jsem do porodnice, jestli bychom tedy raději měli přijet hned a oni, že ať jedeme, že mě ale nemohou vzít, že v tak nízkém týdnu to opravdu nejde (o kterou nemocnici se jednalo, jsem probírala v jiné diskusi, jen podotýkám, že na nedonošené děti se specializuje taky). No a poslali nás do Krče. Vyrazili jsme po další sprše a dobalení tašky do porodnice kolem 22. hodiny, za půl hodiny jsme tam byli (naštěstí už večer byla Praha prázdná a dobře průjezdná). Přítel chtěl, abych ho navigovala, ale čím dál tím častěji jsem zatínala zuby a soustředila se na každou stále častější kontrakci.

22.30 příjezd do Krče – koukali na nás divně, že o ničem neví, že bychom měli přijet, ale naštěstí nás přijali. Jen sepsání papírů a vstupní kontrola trvalo snad hodinu, kdy už jsem díky bolestivým kontrakcím nebyla schopná papíry vyplňovat a dělal to za mě přítel, já na závěr jen hodila jeden podpis. Ani jsme nebyli domluvení na jménu, nevěděli jsme, co to bude. Při prohlídce mi řekli, že jsem otevřená na 4 cm a že už je to rozjetý porod a že během noci porodím. Odvedli na porodnické oddělení, napojili na monitor – to snad byl nejhorší zážitek, kdy jsem se nemohla v kontrakcích kroutit, ale musela sedět na tom křesle, ještě mi přitom napíchli infuzi – až jsem se tam málem pozvracela, ale ustála jsem to.

Kontrakce byly po 2-3 minutách a už docela bolestivé, ale ještě mě poslali na záchod. Pak už jsme šli rovnou na porodní sál a na stůl, dostala jsem ATB (nestihla jsem streptokoka), nedostala jsem už ale kortikoidy pro miminko na dovytvoření plic, ani klystýr a epidural už jsme taky nestihli. Ve 23.30 už jsem byla otevřená na 6 cm a kontrakce bolely fakt hodně, kroutila jsem se na stole, přítel tam ještě nebyl, do infuze jsem dostala prý něco proti bolesti, ale nějak to nepomáhalo.

Ve 23.40 mi PA píchla vodu a pak říkala, že jí bylo strašně moc a byla už nějak jinak zabarvená než by měla být, asi infekce. Já pak chtěla, aby zavolala přítel, tak že teď už může, tak přišel tak jak byl, nedostal ani plášť ani návleky na boty. Tak jsem mu při těch posledních fest bolestivých kontrakcích drtila ruku, dělala jsem všechno opačně, než mi PA říkala (předporodní kurzy jsem taky nestihla), místo abych dýchala, tak jsem dech zadržovala, ale naštěstí to netrvalo tak dlouho. A pak už mi konečně těsně před půlnocí dovolili, abych tlačila co nejvíc to půjde. A pak řekli, že musím naposled zatlačit co nejvíc a už bude mimi celé venku – tak jsem se snažila a na 4. zatlačení se nám dvě minuty po půlnoci 16. 6. narodil krásný chlapeček s porodní hmotností 1920 gramů a délkou 42 cm.

Hned po porodu aspoň zakňoural, já byla moc šťastná, že dýchá sám, pak mi ho přinesli jen chviličku ukázat už v zavinovačce a odnesli ho do inkubátoru na JIPku. V nemocnici jsme zatím pořád, ale to už bude třeba na nějaký další deníček.

Jen poznámka pro všechny nastávající maminky – porod to byl, myslím, docela rychlý a opravdu bolestivý až tak poslední dvě hodiny, nejvíc poslední hodinu. Jak se říká, že porod bolí, tak je to samozřejmě pravda, bolí to hodně, ale stojí to opravdu za to, když se vám narodí tolik očekávané miminko.

A omlouvám se, že je to tak dlouhé, ale je to můj první deníček a nemám s tím zkušenosti.

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Flooa
Extra třída :D 10623 příspěvků 22.07.11 10:17

Moc hezky napsaný, Bobísku. Držíme vám palečky :kytka: :huban:

 
Ivet23
Ukecaná baba ;) 1401 příspěvků 22.07.11 10:17
:hug: :hug:
 
Jitule84
Echt Kelišová 8129 příspěvků 22.07.11 10:39

Krásné bobísku :hug: Držíme palce, ať jste s malým co nejdříve doma :srdce:

 
Koty nepřihlášená  22.07.11 10:40

Nedá mi to, abych nereagovala. Teda Bobísku, nezlob se na mě, ale Tvůj přístup k porodu v tak brzkém termínu mi příjde poněkud zarážející. Vědělas, že máš kontrakce a nejelas hned do porodnice?? Kdybys přijela včas, mohli Ti porod třeba ještě zastavit a nebo napíchat injekce na dozrání plic. Maličký by měl start do života přecejen o něco lehčí. Mám taky nedonošeňátko, ale pro to, aby bylo u mě co nejdýl jsem udělala maximum. Ale každého věc. Prckovi držím palečky, aby i do budoucna bylo vše v pořádku.

 
Lekole
Kecalka 236 příspěvků 22.07.11 10:45

Tak ať ste oba zdraví a brzo doma:) už jen samé radosti s mimískem:)

 
koliska
Ukecaná baba ;) 1011 příspěvků 22.07.11 11:27

Bobísku moc krásný deníček..věřím že se Mareček dá brzy do kupy a pojedete domů :palec: :hug:

 
lentilka76
Kecalka 411 příspěvků 22.07.11 11:51

Bobísku, držím pěstičky. Taky jsem rodila předčasně 34+3 v Thomayerce a můžu říct, že snad lepší porodnice a JIP pro nedonošeňátka není (původně jsem chtěla rodit u Apolináře). A nejúžasnější je, že tam mají mateřské pokoje, takže po propuštění z JIPU jsem mohla být se svými beruškami. Přeji ti ať jste co nejdříve doma :kytka:

ps: moje zkušenost je psaná v odd. porodnice

 
Elaa
Ukecaná baba ;) 1141 příspěvků 22.07.11 12:09

Bobísku teda držím moc palečky malému at je zdráv…v září mě to také čeká a shodou i ve stejné porodnici :-D držte se :mavam: :mavam: :mavam:

 
Staninka30
Extra třída :D 10109 příspěvků 22.07.11 12:33

Velikánká Gratulace k narození miminečka akrásného chlapečka.
jen zdraví mu přeji at jste brzyčko doma. :dance: :hug:

 
Anonymní  22.07.11 15:34

Bobísku,nic si nedělej z příspěvku Kony.Za prvé dvakrát si byla při podezření z porodu u lékaře a vždy řekli,že to porod není.A nikdo se nemůže divit,že potřetí si při podobných potížích nechtěla hned plašit.
A hlavně-pokud nebyla plodová voda úplně ok,tak je dobře,že si porodila.Měla jsem ten samý problém,také podobné příznaky,ve stejném týdnu,ale mě si hned nechali v nemocnici.Po týdnu udržovaček jedna lékařka sdělila,že dítě ví,proč chce ven a že vysadí léky a příroda si pomůže sama.Ale objekticní příčinu nenašla.Tenkrát jsem jí to měla moc za zlý…ráno vysazeny léky,v noci začaly první kontrakce a druhý den ve 21 hodin se syn narodil.Bez ATB,bez kortikoidů,nic­.Plodová voda zkalená-nikdo jí předem nekontroloval,tak to byl šok.Zánět placenty,infarkty na placentě.
Po porodu se syn docela dlouho nedokázal „srovnat“,velký váhový úbytek,nepravidelné dýchání,dlouhá žloutenka,neměl sací ani polykací reflex,neudržel teplotu.....
Nakonec mě bylo řečeno,že lékařka,která rozhodla léky vysadit synovi zachránila život,jinak by umřel v děloze.Právě ta zkalená plodová voda byla příznakem infekce.
Dlouho jsme cvičili vojtovku,dlouho byl lenoch línej,trvalo dlouho,než vše dohlal.....
A dnes?Před pár dny přišlo,že ho berou na ČVUT,maturoval mezi třemi nejlepšími ze třídy.

 
alvapinka
Kelišová 5493 příspěvků 22.07.11 16:02

Bobísku, gratuluju mockrát!! můj malý se narodil ve 33+3tt, taky jsem strávila celé odpoledne s „poslíčkama“ doma, do porodky jsme pak jeli, když jsem byla otevřená taky na 4 cm. zkoušeli to ještě zastavit,ale bohužel. to ráno jsme byla taky u dr, který mi tvrdil, že se rodit rozhodně nebude-v noci před kontrolou jsem měla první 3 kontrakce-čípek byl zavřený, břicho vysoko, apod. bylo to překvápko, no :-) příroda si to zařídí sama. ted si chvilku pobydete ve špitále, bude to náročnější, ale zvládnout se to dá! tak se džte a hlavně, at je prcek zdravý!!!

 
lehaje
Kecalka 215 příspěvků 22.07.11 17:02

ahoj Bobísku, taky mám nedošoňátko a neboj, věechno bude dobrý. Hlavní je, že malej dýchá sám. počkáte si na váhu a pak půjdete dom. Domů nespěchej, je fajn, když se o něj doktoři staraj, aspoň tak sem to měla já. měli jsme ňáký problémy, tak se mi domů ani nechtělo. Hlavně buď trpělivá na kojení a na pokroky a všechno přijde. Držím palečky

 
derunka  22.07.11 17:06

Moc moc gratuluji k Marečkovi, opravdu jsi se snažila hlídat a když jsi měla podezření, tak jsi volala. Nechápu některý ženský jak můžou být taaak hnusný. Si myslí že vědí všechno a nopak vědí velký kulový.
Rodila jsem také dřív ale akutně císařem, u mě porodu nic nenasvědčovalo. Jen jsem měla problémy. Chtěla bych se zeptat proč jste stále v nemocnici. Mareček nechce nabírat???? Nebo je to jen preventivně.
Fakt gratuluji :kytka:

 
Koty nepřihlášená  22.07.11 18:15

Já ale nebyla hnusná, ani nikoho neodsoudila :nevim: Prostě mě jen tento přístup zarazil. A rozhodně si nemyslím, že bych sežrala moudrost světa, tak nechápu některé reakce. Jak píšu. Sto lidí, sto názorů :nevim: Samozřejmě mimískovi přeju jen to nej, jak už jsem psala. Sama vím, jaký jsou to stresy a člověk v těchto chvílích musí být hodně silnej.

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 22.07.11 19:53

Bobisku, vela stasta vam prajem, ja som tiez porodila predcasne, 34+0. Praskla mi voda, a snaha doktorov zastavit porod bola ucinna iba na jednu noc, a pak uz priroda sa rozchodla, najprek tomu ze zvysili davku liekov na zastavenie. A tiez som rodila v Krci, a na druhy krat tiez pojdem tam rodit, maju fakt velmi dobre zazemie pre nedonosatka. Mame teraz 9mesicneho zdraveho chlapceka, ale na zaciatku sme toho potrpeli vela, asi u tich nedonosencov ten zaciatok je vzdy tazsi aj pre samotne babetko, aj pre rodicov, nehovora o nas, matek :-) My sme porodnu vahu dohnali az 3 tyzdni po porodu.
Tak ze este raz ti prajem vela stasta a pevne nervy :palec:

Koty, na tvoj komentar Anonymni napisal aj odpoved. V tomto pripade musim zastat Bobiska, ona fakt s timi kontrakcemi bola v nemocnici.

 
Popapip
Závislačka 3124 příspěvků 22.07.11 19:56

Taky jsem rodila v 32+2 ale cisařem,no pokud byla zakalena voda možná tělo ví co dělá :-) hlavne hodne zdravíčka,my jsme s kubíčkem o.k všechno dohnal a díky cvičení (ktere už nemusíme) jsme dohnaly donošenátka :lol:

 
NoeBi
Stálice 77 příspěvků 22.07.11 21:30
porod

Ahojky,tak gratuluji k chlapečkovi,já rodila v krči taky předčasně(34+2tt) 28.4.,a byly sme tam 14 dní :) týden byl v inku na JIPce a týden sme byli na nedonošecích.Ale neboj ,vše se zpraví a půjdete brzo domů.Jaký jsem měla já porod tak se koukni je to deníček jak jsem (ne(rodila v Hořovicích :) přeji pevné zdraví oběma :)

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 22.07.11 23:18

Moooc gratuluju k miminečku :andel: :kytka:

 
AliceP
Závislačka 3622 příspěvků 23.07.11 00:20

krasny denicek a moc hezky napsany..gratuluji k miminku a rpeji at se vam dobre dari a hlavne hodne zdravi..tak jak popisujes porod ze to sice boli ale hlavne ke konci atd tak presne tak si to predstavuju..ja mam termin za 3 tydny tak uvidime:))

 
Mondík
Závislačka 4507 příspěvků 23.07.11 00:29

Bobisku nas, Marecek to zvladl skvele a jestli tam byla infekce, tak je jedine dobre, ze se narodil - i kdyz predcasne. Byl na tom moc dobre oproti jinym detem a ty jsi nic nezanedbala. Hlavne preji, at uz jste konecne doma! :hug:

 
Karinkaaa
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 23.07.11 07:20

Krásné napsané a gratuluji neboj maličky to dohoní.Já zase měla kus chlapa :-D Ale 12hodin kruté bolesti se mi narodil 3950g jsem koukala jaký macek ale akoro jsem přenášela víš.Hlavně zdravíčko a šikulka jsi to zvládla :huban:

Příspěvek upraven 23.07.11 v 07:21

 
Bobisek166
Závislačka 4143 příspěvků 26.07.11 11:13

Děkuji všem za komentáře. Nemohla jsem odpovědět dřív, protože v nemocnici není internet a my jsme pořád v Krči, zítra už to bude 6 týdnů. Máme potíže s trávením a snažíme se to s doktory co nejlépe vyřešit.
Nebudu se obhajovat, ale myslím si, že jsem snad nic nezanedbala, když mi doktorka řekla, že tolik kontrakcí je ve 32. týdnu v pořádku a z Porodnice mě po podezření na prasklou plodovku poslali domů, že je to OK, tak co jsem měla dělat? Spousta nastávajících maminek má kontrakce a mnohem víc a častěji a taky nejedou hned do porodnice. Bohužel nejsem doktor a když mi jinak po zdravotní stránce nic nebylo, nemohla jsem začínající porod tušit.

 
cuttysark
Extra třída :D 12657 příspěvků 26.07.11 12:40

Bobi, krasny dennicek!!!! :srdce: Marecek to zvladne, je to silny klucina :huban:

 
EvaG
Extra třída :D 10681 příspěvků 26.07.11 18:31

Jééé už je to tu zas, zase někdo soudí. Já měla taky předčasný porod pořád jsem byla na pohotovsti no a nakonec jsem musela porodit i když mě před týdnem propouštěli, že je vše ok. Mě prosakoval plodová voda, měla jsem poslíčky a bolesti v podbříšku. Malej se šktril na pupeční šňůře a vypukla mi v těle infekce. viz můj první deníček. Oni miminka ví, proč chtějí ven a ty komentáře někdy dokážou naštvat, udělala jsi vše co jsi měla. Držím pěstičky ať to zvládnete.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama