Nenávidím Vánoce?

O nenávisti k vánočním svátkům a o mojí cestě k tomu to změnit, kvůli sobě a naší malé. Co chcete, aby Vánoce znamenaly pro vaše děti?

Je mi zima. Měla jsem si vzít ven rukavice, teď mi prsty po klávesnici běhají jen hodně ztuha, ale myslela jsem si, že jdu jenom na skok, pověsit na hlavní dveře vánoční věnec, aby byl připravený na první adventní neděli. Má červenou mašli a malý zlatý zvonečky, a všem kolemjdoucím říká, že za těmihle dveřmi je něčí domov. Blíží se Vánoce a mně poprvé v životě záleží na tom, abych jim vdechla kouzlo.

Věnec mám samozřejmě nakřivo. Rovnala jsem ho snad patnáct minut v kuse, a stejně nevisí rovně. Ale spokojená rodina za ním bydlí i tak, a Ježíšek nás nejspíš stejně najde. Kdybych to předělávala ještě jednou, docela vážně by hrozilo, že se mi ty svátky klidu a míru pěkně zvrhnou.

Jsou to první Vánoce mojí dcery. Je jí teprve osm měsíců, nejspíš si z nich nebude pamatovat vůbec nic a víc než dárky, výzdoba a cukroví ji uchvátí šustivý balicí papír, a kouličky na stromku.

Já mám za sebou už skoro tři dekády vánočních svátků, čtvery z toho s chlapem, který mě pomalu odnaučoval přestat je nesnášet, ale poprvé po strašně dlouhé době se na ně těším. Těším se na úžas na její tváři, až zapálíme prskavky, na první rozbité vánoční ozdoby, na to, až se bude potápět do hromady roztrhaného papíru. Já vím, naprosto stejné nadšení u ní vyvolá i obyčejná plastová krabice a vařečka, kterou do ní může bušit…

Jenže mě ten příchod Vánoc donutil trochu se zamyslet. Nad tím, co chci, aby pro ni jednou znamenaly.

Svoje vlastní Vánoce z dětství si pamatuju jenom tak nějak matně. Nejspíš byly krásný a kouzelný, dokud během těch jedenáctých neodešla moje máma, a nepřebila tím všechno pěkný, co jsem s nimi měla spojené. Bez ní už nebyl nikdo, kdo by je pro nás chystal, a nebyla ani touha si tohle roční období jakkoliv připomínat.

Asi dva roky jsme si se sourozenci ještě vyměňovali dárky, bez stromečku a ceremonií, jen tak bez nadšení před spaním, ale pak už ani to ne. Rychle se z nich stalo něco nepříjemného, spouštěč všech těch negativních emocí a smutku.

Jako teenager jsem se po tom dně tloukla hodně, a vždycky, když jsem se pomalu začala hrabat k lepšímu, s železnou pravidelností přišly Vánoce a všechno mi zase připomněly.

A po dalších pár letech, v sedmnácti a v cizí zemi, se touha cokoliv předstírat rozplynula úplně. Vánoce byly něco, co patří jiným lidem, jako svátek cizího vyznání. Zajímavý k pozorování zvenčí, ale pro mě naprosto bez obsahu.

A tak jsem si samozřejmě musela nabalit chlapa, který má Vánoce za nejoblíbenější svátek v roce. Poznali jsme se v prosinci, tedy v době, kdy on byl v naprosto špičkové Vánoční formě a já poměrně čerstvě vypadla z několikaletýho, těžce nezdravýho vztahu. Užívala jsem si nově nabytou svobodu opravdu plnými doušky.

To ráno po tom, co jsme se poznali, mi při snídani došlo, že za celý roky svého předchozího vztahu jsem se nenasmála tolik jako s ním za jeden večer. „Nebudu se vázat,“ připomněla jsem si krédo každého čerstvého rozchodu. „Musím dát nejdřív dohromady sebe a naučit se zase věřit chlapům.“

Navíc se blížily Vánoce, moje pravidelný období melancholie a pořád ještě taky trochu truchlení. Můj plán byl sedět doma a myslet na to, že moje máma je pohřbená tisíc kilometrů daleko. Zapálit svíčku, zahrabat se před křiklavou pozitivitou Vánoc; možná se vidět s bráchou, chvilku spolu posedět a opatrně se vyhýbat tomu obřímu mrtvýmu slonovi v místnosti.

„Na Vánoce by neměl být nikdo sám,“ řekl mi ten chlap, co mě znal tři týdny, a postaral se, abych nebyla. Svátky v jeho pojetí byly trochu netradiční, ale rozhodně hlasitý, barevný, originální a praštěný jako on. Sám neměl moc dobrou rodinnou situaci, takže svátky trávil v kruhu přátel, se svojí vlastní sadou zvyků a zábavy.

Nevím, co mě přimělo na to kývnout. Ale dodneška si pamatuju, jak mi vřelost a samozřejmé přijetí jeho přátel vyrazilo dech. Zaskočili mě, nic neřešili a prostě mě vzali mezi sebe. A pro mě to všechno, jejich svět, bylo natolik jiný, natolik nepřipomínající moje vlastní vzpomínky, že ty Vánoce prostě nějak… šly zvládnout.

Jasně, byly dny, kdy jsem si šíleně nadávala, že jsem nezůstala doma v posteli. Nechci tu naznačovat, že lékem na depresi je láska, protože není. Nevyléčil mě lusknutím prstů. Ale těch dnů bylo nějak… míň?

Ty svátky jsme spolu doslova prokecali. Najednou ze mě padaly slova, která předtím slyšela jenom psycholožka, některá dokonce ani ona ne. Z důvodů, které pořád nějak nechápu, bylo hrozně snadný mluvit s ním o mámě, o těch letech mé vrcholné puberty, která jsou v mým životopise jako jedna velká černá depresivní kaňka.

O tom jaký je toužit po smrti, o předchozím vztahu à la horská dráha, o tom, jak se z toho sbírá. O jeho rodičích, o emocionálním zneužívání, ke kterému jsme oba měli dost co říct. Bylo mi s ním strašně správně, přirozeně, kamarádsky. Tak nějak, jak jsem si vždycky představovala, že by mělo být doma.

Když jsem pak po Novém roce pořádala párty u sebe doma, jako poděkování jeho přátelům, vlastně jsem chtěla, aby přišel hlavně on, i když jsem to ještě nevěděla. To až ráno, když jsem vyprovázela hosty z bytu, mi došlo, že vůbec nechci, aby odcházel.

Další Vánoce jsme trávili zase v té stejné sestavě, jen já už s jeho příjmením. Jako v každém vztahu jsme na sebe navzájem působili, ovlivňovali se. On přijal mě a moje tři kočky a já se kvůli němu jsem začala chtít snažit. Ne Vánoce jen přežít, ale zase jednou pro změnu prožít, a on mě dokázal zapojit do svých drobných Vánočních momentů, tak nějak nenásilně, přirozeně, každý rok trochu víc.

Držel mě za ruku, když jsem konečky prstů znovu testovala Vánoční vody, a když jsem si přece jen párkrát lokla, vytáhnul mě a usušil. Radoval se se mnou, když jsem pomohla ozdobit stromeček, a v noci mě objímal, když mě přepadl panický záchvat. Rok od roku jich je trochu míň.

Až teď, když píšu, zjišťuji, že tenhle deníček je vlastně poděkování mému muži. On si to tu nepřečte, ale vlastně je to hlavně díky němu, jeho trpělivosti a neutuchající podpoře, že pro mě dneska nejsou Vánoce černá díra na konci kalendáře, půlka měsíce, kterou je potřeba prostě přetrpět se zavřenýma očima. Už to, že tohle dokážu ze sebe vypsat pro mě znamená dost.

Letos to budou první Vánoce naší dcery, a já se snažím. Aby na ně jednou vzpomínala ráda, aby pro ni atmosféra svátků znamenala něco pozitivního, něco jako domov, a aby v těch vzpomínkách byl i kousek ze mě. Aby věděla, jak pěkný je být v kruhu blízkých lidí, a že rodina má víc významů než jen tu biologickou.

S mužem se bavíme vymýšlením, jak zkombinovat tradice, na které jsem doteď rezignovala. Vnímám, že se kolem toho tématu ometá opatrně, dává na mě pozor, na moje spouštěče. A taky vnímám jeho tichou radost nad tím, jak daleko jsme spolu došli. Mám ho za to ráda.

Sama nemám k českým vánočním zvykům příliš blízký vztah, ale letos budu po sto letech péct cukroví. Dneska už vím, že pro moji malou budou Vánoce 25. ráno, že je bude mít spojené s krůtou a nádivkou, a že si jednou asi bude Rudolph, the Red-Nosed Reindeer zpívat spíš než Chtíc, abys spal.

Ale dárky jí bude nosit Ježíšek, posnídá vanilkové rohlíčky a večer před Božím hodem pustíme ořechové lodičky a zapálíme svíčku za mámu. Neplánuju si perfektní itinerář a vím, že Vánoce nejsou o dárcích, ani o tom pitomém věnci na dveřích, ale pro mě je to symbol toho, že se o něco snažím.

A že se těším.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
29.11.16 00:10

Krásný deníček, přeji vám krásné svátky které si užijete a bude vám při nich dobře. :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21301
29.11.16 01:00

:potlesk:
Hezké!

 • Nahlásit
 • Zmínit
291
29.11.16 05:38

Děkuji za deníček. A přeju hezké Vánoce :srdce:
Také jsem je léta neměla ráda, taky se ty moje negativní pocity vázaly k dětství a hlavně dospívání, kdy jsem vánoce prostě přežila a oddechla si že je po všem. Ale děti mě nenechají jenom přežívat, Vánoce milujou a já zjišťuju že rok od roku se jim bráním míň a míň a že už je jenom nepřežívám, ale docela si je i užívám. A není to jen kvůli těm dětem, něco ve mě uvnitř po těch letech roztálo a já se vlastně těším :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1035
29.11.16 06:25

Nádherný deníček.. Krásně se četl :andel: :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1503
29.11.16 06:25

Krasne napsane! Drz se! :hug:

My sme tatku pohrbivali 22.12.,takze nez byly deti tak sem mela svatky spojenou s tou dobou, kdy se zabil.. s mamkou kazde vanoce rozhadane…no ted to bude 9 let, letos poprve sem detem nazdobila okna :)

Krasne svatky s holcickou :*

 • Nahlásit
 • Zmínit
311
29.11.16 07:33

Muselo to byt moc tezke. Jesteze jsi nasla spriznenou dusi ve svem muzi. At ma jednou dcerka hezke vzpominky na svatky se svymi rodici.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3397
29.11.16 07:41

Wow, nádherný deníček. Vánoce sice neslavím, ale rozhodně přeji, ať si je krásně užijete!

 • Nahlásit
 • Zmínit
Envie
29.11.16 07:55

Krasny denicek, az mi vehnal slzy do oci :oops: uzivejte si prvni vanoce jako rodina :hug: :srdce:

 • Upravit
868
29.11.16 08:22

Myslím si, že pod všemi významy jsou Vánoce především svátky rodiny. Vy jste na to zjevně kápli a vida, jak to už teď funguje:) Mám takovou fantazii, že když budeš s dcerou zapalovat mámě (babi) svíčku a později jí o ní vyprávět, bude o Vánocích s tebou po mnoha letech zas v dobrém a ne jen jako temný stín… Dalas nám správné čtení pro začátek adventu, děkuju:)

 • Nahlásit
 • Zmínit
695
29.11.16 08:26

Krásné :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8056
29.11.16 08:57

Deníček mi vyhnal slzy do očí… krásně napsané :hug: :hug: :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
29.11.16 09:11

Nádherný deníček, přeju vám krásné vánoce. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
29.11.16 09:17

Moc hezky, citlive napsaný deníček. Moc se mi libi jak z nej čiší láska a úcta k tvému muzi :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.16 09:18

Krásný denicek! Miluji Vánoce, ty krásné tradiční Naše, ale miluji i ten kyc v podobě sobíků, skritku a všepřítomných světýlek. Miluji v tom to, ze se právě lidi snaží vnést pohodovou a láskyplnou atmosféru do svých domovů. :srdce: malému letos bude 11m, tak se také snažíme o to více…ptz ten úžas v těch očičkách, až uvidí svítící stromeček, za to stojí! :srdce: Kéž už všechny Vánoce mate ty nejkrásnější!!

Příspěvek upraven 29.11.16 v 09:20

 • Nahlásit
 • Zmínit
8389
29.11.16 09:36

Nádherný :potlesk: bulím jak malá holka, ale krásně se to četlo a úplně tě u těch dveří vidím, jak ten věnec rovnáš :mrgreen:
přeji krásné prožití svátků Vánočních, ne jen letos, ale už pokaždé :kytka: :kytka: :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.16 09:58

Jezis zenska, co mi to delas? Jsem tehotna a prozivam vse trochu vic. Mas uzasneho muze, uzasnou dceru a zivot take… Uz bude jen lip. Preji krasne proziti svatku s tema nejblizsima

Příspěvek upraven 29.11.16 v 10:00

 • Nahlásit
 • Zmínit
463
29.11.16 10:44

Moc hezký a sympatický deníček! :)
Já to mám trošku naopak. Vánoce jsem mívala velmi ráda. Vždycky jsme s rodinou dodržovali spoustu tradic - jak těch klasických, tak i některých specifických pro naši rodinu. :) Moc ráda na to vzpomínám.
Můj manžel, ač se z počátku tvářil, že má Vánoce taky rád, se v posledních letech změnil na totálního pruďase, kterého děsně štve jmelí ve vázičce, vločky v oknech, vlastnoručně vyrobený věnec a dokonce i samotný vánoční stromek. Všechno jsou drahé zbytečnosti. Letos jsem si všimla, že díky těmto jeho kecům už nemám Vánoce ráda ani já a že výzdobu omezuji na minimum, abych se vyhnula věčnému rýpání a kritice. Ale moje blbost, jaký si to uděláš, takový to máš ;)
Krásné Vánoce!

 • Nahlásit
 • Zmínit
103
29.11.16 11:13

Moc hezký deníček, měla jsem slzy na krajíčku, jak mě dojal. Přeju Vám krásné vánoce. Máš moc hodnýho muže, který tě miluje :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26842
29.11.16 11:13

Krasny denicek :srdce: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19177
29.11.16 11:46

Super! Moc krásný deníček :potlesk: Jsem za Tebe i za tvojí malou ráda, že jsi potkala takového muže. Maličká si bude pamatovat Vánoce takové jaké jí je uděláte.
Já Vánoce miluji, jsou pro mě boží, kouzelné a to jenom díky mým rodičům, kterým nikdy nepřestanu být vděčná za to, jaké je pro nás s bráchou každý rok dělali. Myslím, že drtivá většina lidí si nese vztah k Vánocům z dětství a Ty jsi skvělá, že se měníš pro svojí dcerku :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
194
29.11.16 12:38

Držím Ti palce, moc hezky napsané :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
603
29.11.16 13:46

@Martinka97 @Russet @Aslei @Jenisa @EmmaAnna @Envie @quinty @Bebuše @Tiger-lily @majka 4 @pomenkova @Sergej moc všem děkuju za podporu, a milá slova jste hodné. :) Krásné svátky i vám! :hug:

@alda díky, doufám, že tak nějak to půjde i se mnou. Krásné Vánoce, ať si je i s dětmi užiješ. :)

@shina To mě moc mrzí, soucítím s tebou. :hug: Nemělo by se to dít, přenáší se přes to těžko. Moc ti držím palce, ať je to každý rok snazší a hezčí, jsi dobrá, že se snažíš. :)

@elibro děkuju. :) doufám, že to tak bude. Dlouhou dobu jsem vzpomínky a myšlenky na mámu blokovala a nebylo to dobře. Postupně se mi to daří odblokovat a doufám, že by to mohl být začátek nový kapitoly i v tomhle mém vztahu. :) Pro mě paradoxně ta správná cesta asi bylo přijmout Vánoce v jiné podobě, než jakou jsem měla zafixovanou - že rodina není jenom ta biologická rodina.

@Jitusee @MartinaTru @saskula děkuju, vím, že mám štěstí. Trochu jsem se zveřejněním váhala právě kvůli tomuhle, chci se vyhnout patosu a klišé, ale můj milej je fakt jedna z nejlepších věcí, která mě potkala. Moc si ho vážím za to, že mi dokázal vytvořit prostředí k tomu se poprat se svýma démonama, i když má s vlastní rodinou náročnej vztah, a ani moc neremcá. :lol: No, věděl do čeho jde, má co chtěl. :mrgreen:

@Kikuška90 díky, tak to taky vidím. :) Asi bych k tomuhle dospěla dřív nebo později sama, ale malá je pro mě takový katalyzátor, obrovská motivace. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
476
29.11.16 14:39

Úžasný deníček! Moc ráda jsem si ho přečetla. Můžu zvědavý dotaz? Manžel je cizinec? Jinak držím palce, věřím, že už to bude jen lepší a jak bude dcerka pobírat rozumu a na Vánoce se těšit, vytěsní z tvého života všechno to zlé, co máš s nimi spojené. ať se daří!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.16 16:15

Krasne :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
603
29.11.16 16:37

@En.Joy Děkuju, doufám, že to tak bude. :) A ano, manžel je Brit. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1104
29.11.16 16:53

Děkuji za nádherný deníček :srdce:
Já naopak pociťuju poslední roky nějaký stesk po Vánocích, které bývaly dřív. Rodinné vztahy máme na prd a přesto na Štědrý den všichni trpíme přetvářku u jednoho stolu. Těšení na dárky, jako to bylo dřív, už taky nezažívám. A předvánoční čas trávím ve stresu - ne kvůli svátkům, ale kvůli povinnostem. O to víc mě mrzí, že ačkoli vnímám Vánoce doopravdy jako svátky klidu a míru, tak ani jedno z toho neprožívám. Snad jednou se svou vlastní rodinou, s dětmi… Zatím se snažím tu náladu získat svíčkami, výzdobou, později i koledami, filmy… :)
Tvůj deníček mi úplně vyrazil dech a já doufám, že k těmto svátkům jednou najdeš takový vztah, jaký jsem k nim měla já v dětství, protože to jsou moje jedny z nejkrásnějších vzpomínek. A gratuluji k perfektnímu chlapovi :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
890
29.11.16 17:21

Krásný deníček. Muselo to být těžké, když maminka odešla a byla jsi ještě malá. Teď už máš svoji rodinu a máš pro koho vánoce chystat. Tomu se říká štěstí :) tím větší pro Tebe, že si seš toho štěstí vědoma. Mně mamka odešla před 2 lety, a už to také nejsou vánoce co bývali..ale mám malou holčičku a pro ní se snažím. Hezké vánoce :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.16 17:23

Jsem na měkko, krásný denicek, krásne ctivy :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
370
29.11.16 17:47

Nikdy jsem nenapsala komentář k deníčku. Dnes smekám!!! Napsáno s obrovskou láskou, nehou a pokorou k životu. Alespoň já to z toho cítím. Moc děkuji za dojemne čtení a držím palce do života. A moc přeji ty rozzářené očička dcerky. Minimálne za to to stoji!! :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
603
29.11.16 18:10

@Taka děkuju za milá slova. :) Z mého pohledu jsou Vánoce hodně pro děti, spousta lidí říká, že dostaly kouzlo zase až když je chystali pro vlastní potomstvo. A je pravda, že můj milej je jedinej dospělej, kterýho znám, a Vánoce fakt miluje. Určitě si ten pocit zase najdeš s vlastní rodinou. My jsme se od široké rodiny dost distancovali, Vánoce s nimi si neumím představit vůbec. Trávíme je pořád s přáteli a je to tak báječný, protože si na tom oba najdeme to svoje. Muž má s kým slavit, a já se můžu stáhnout, když potřebuju. Nestojí to celé jenom na mně. :) Držím palce, ať se ti povede se zase do Vánoc zamilovat :kytka: A perfektní docela určitě není. :mrgreen: Má spoustu chyb, jako každej, ale v tom důležitým je skvělej, to jo. :)

@handa30 To mě moc mrzí, mámu člověku nic nenahradí, a v dospělosti to nebolí míň než v dětství. :hug: aspoň (jestli dobře vidím podle podpisu) tvoje maminka stihla poznat tvoji malou, a to je taky štěstí. :) Děti jsou nejlepší motivace, přeju ať se vám povede užít si krásný svátky. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
603
29.11.16 18:13

@nico2 Děkuju za krásný komentář. :) Letos z toho asi malá ještě moc mít nebude, ale to je jedno, aspoň si to natrénuju na příští rok :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
69
29.11.16 19:12

Krasně napsane. Držím palce :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.11.16 20:28

Krasne napsany příběh, ktery se nadherne cetl.tak trosku jste ve me probudila toho Vanocniho ducha. Krasne svatky

 • Nahlásit
 • Zmínit
226
29.11.16 21:20

Hezky napsané, užijte si s rodinou pekne Vanoce

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
29.11.16 21:31

Ahoj, moc dojemny denicek…Mam to podobne jako ty, jen jsem jeste oproti tobe dost pozadu s happyendem. Nesnasim Vanoce i cele to obdobi, vyvolava to ve mne vupomjnky na detstvi, ktere bylo zle. Vanoce uz mnoho let neslavim, vlastne od odchodu z domu ve 20ti letech.Nyni cekam, na prahu 40ti let, sve prvni dite a zrovna vcera jsem si rikala jak ty Vanoce pojmu az se narodi. Pozadu oproti tobe jsem psala proto, ze muj pritel slavi Vanoce doma s rodici a ja jsem sama u nas doma.Dalo mi praci si to vybojovat, ale mame to uz mnoho let takto.Az ale na Vanoce 2017 budu mit pulrocni dite, netusim co s temi svatky udelam.Jsou pro me tak cizi.Tak velka pripominka zkazenych chvil u nas doma.Jsem rada, ze sis k Vanocum nasla cestu :kytka: Preju, at se vam dari :kytka:

 • Nahlásit
Anonymní
29.11.16 21:34

A jak pise nekdo predemnou…i ja ted pisu svuj vubec prvni komentar k denickum.Moc jsi me svym psanim zasahla :hug:

 • Nahlásit
603
29.11.16 22:35

Díky holky, krásné Vánoce. :)

Anonymní, to mě mrzí, že to máš stejně, vím jak je to náročný. :) Příští rok to ještě prcek vůbec vnímat nebude, neboj. Je to - nebo aspon pro mě byl - proces, kterej dost bolel, pořád ještě občas bolí. Mně pomohlo pojmout svátky naprosto jinak, než jsem si pamatovala, a pomalu do toho vplout, ale každýmu zabírá něco jinýho. :) Třeba by ti pomohla terapie, není to žádná ostuda. A jestli se potřebuješ vypovídat, klidně napiš SZ, ráda tě vyslechnu. :hug:´Děti jsou velká motivace, ale člověk by neměl zapomínat na to, co potřebuje sám. :kytka: Hezký prosinec, ať tě svátky moc nedeprimujou. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2874
29.11.16 23:03

Dekuji za denicek! Tak nejak to mam podobne. Vanoce jsem vylozene nesnasela. Pamatuji si, ze prvni vanoce po odstehovani od rodicu jsem doslova zazdila. Tehdy jsem bydlela ve studentskem podnajmu. Byla jsem na byte sama. Vsichni pryc. Ja si dala pizzu a koukala se na film. Taky si pamatuji ten divny pocit, kdy jsem kolem osme vecer vylezla na balkon a videla jsem nasvicene sidliste. Lidem bylo videt do oken…
Diky manzelovi jsem se naucila ty svatky prezit. Diky nasim detem se na ty svatky snad i tesim. Preji Tobe i Tve rodine klidne a spokojene svatky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1597
29.11.16 23:04

Moc krásný deníček… úplně jsi mě namotivovala, zkusím ještě něco vymyslet pro ještě lepší vánoční atmosféru. gratuluju k manželovi, zdá se, že sis vybrala velmi dobře :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
13124
29.11.16 23:15

Po spoustě deníčků o ničem, jsem tvůj rozklikla a začetla se. Co k němu dodat? Dostal mě. Krásné vyznání lásky. A víš co? Vytiskni ho, ovaž červenou mašlí a dej pod stromeček jako dárek pro svého muže. Myslím, že ho rozbrečíš. Protože říká mnohem víc, než slůvko miluji tě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1288
29.11.16 23:35

Já se teda normálně moc nedojímám, ale tvůj deníček mě dojal. Sice ne k slzám, ale tak nějak vnitřně.
Přeji ti spoustu krásných Vánoc s tvojí novou rodinou, manželem, dcerkou i budoucími dětmi, které do vašeho krásného vztahu určitě ještě přibydou. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
603
30.11.16 01:47

@ejhle to je mi líto. :hug: měla jsem to podobně, vidět ostatní, jak šťastně slaví… možná to za těmi okny ani tak veselé není, ale na pohled to tak působí, a já si taky připadala hrozně cize. Taky přeju spokojené Vánoce, ať si je užijete. :)

@ynax On bohužel česky neumí, naučila jsem ho jenom pár slovíček. :mrgreen: Ale on to ví, jak to v sobě mám, nenechávám si to pro sebe. Děkuju moc za milá slova. :)

Děkuju všem za povzbudivé a milé komentáře, překvapily mě a potěšily. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1261
30.11.16 12:31

Moc krásný deníček :potlesk: Máš úžasného muže a i ty jsi úžasná! :hug: Přeji krásné Vánoce s vaší holčičkou :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
512
30.11.16 15:27

Jeden z nejlepších a pro mě emocne nejsilnějších deníčku, co jsem tu četla :hug: Přeji ať už je jenom dobře a dokážete najít vnitřní pokoj už napořád.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12794
30.11.16 21:25

Krásnej deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk: :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4913
30.11.16 21:54

Děkuji za krásný deníček :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3395
30.11.16 22:32

Přeji Ti nejen krásné Vánoce s tvým úžasným mužem a dcerkou :srdce: Zasloužíš si to. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
25637
30.11.16 22:51

Já mám vánoce moc ráda, jsou pro mě svátkem klidu a ticha. Manžel vánoce spíš nerad a nikdy sem se nezamyslela proč :oops: Díky Tobě a Tvému deníčku mám zas o čem hodně přemýšlet, děkuji za nakopnutí :)
Moc se mi líbí, že s tím co Tě potlalo pracuješ a bojuješ a mažel je Tvá velká opora :srdce: Přeju Vám všem krásné vánoce ;) :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
30.11.16 23:57

Krásné a dojemne cteni-díky. ó Ja i presto, ze jsem mela detstvi hezke, od jisté doby nebyly Vánoce u mne v oblibě. Po smrti dědečka Vánoce ztratily kouzlo a i když uplakana babička odešla od stromku, tak ten smutek tam zůstal. Dalším bodem pak bylo moje jedinackovstvi, kdy byla pozornost soustředěna na mě a já delala jak jsme happy, jenže s přibývajícím věkem to šlo pořád hůř a hůř. Jako dospělá už jsem se s tím dokázala vypořádat víc a teď jako mamina dvou dětí jsme skoro vánoční maniak. Nazdobeno s předstihem, koledy jedeme už celý listopad, cukroví vlastni a už vymýšlím jak nejvíc ty dva překvapit. Mějte krásné vánoční svátky.

 • Nahlásit
476
2.12.16 11:49

@EscapistV verim, že to tak bude. Já si z dětství taky nesu velký stin na duši a opravdu se vse začalo hojit s příchodem ditete, pro ktere chci vytvořit šťastný život, to je myslím nejlepší terapie. Mimochodem hodně mi též pomáhá partner, shodou okolností též cizinec a ja mam pocit, že to jeho ‚odtržení‘ od toho ryze českého je ku prospěchu věci. Třeba je to jen náhoda, nevím… přeji ti hodně štěstí, bud stastna! Máma na tebe kouká z nebe a konecne se začíná usmívat…

 • Nahlásit
 • Zmínit