Pavlík a hypertenze plic

O životě

Můj malý chlapeček byl po narození zcela zdravý, jak říkají lékaří, vše v desítkách, a najednou se stalo tohle? Proč? Ptala jsem se... Jelikož jsem tady úplně nová a už dlouho dobu si pročítám deníčky, rozhodla jsem se o náš příběh podělit také.

Vše začalo až porodem, jinak těhu bylo úžasné, skoro žádné nevolnosti, všechny testy proběhly skvěle. S manželem jsme se už nemohli našeho štěstíčka dočkat. Ovšem jak se říká, že „kdo si počká, ten se dočká“, nebyla až tak pravda. Přenášela jsem Pavlíka už skoro 14 dní, bylo to alarmující, byla jsem nateklá, necítila se vůbec dobře, ale lékaři pořád tvrdili, ať se nebojím, že to bude krásný přirozený porod.

Manžel jel tedy domů a já zůstala pro jistotu u rodičů, měla jsem to blíže do porodnice. 21. 4. jsem se vypravila do nemocnice, že už to opravdu přesahuje meze, rozhodnutá jak jim to tam pěkně vytmavím (přeci jen jsem se nemohla Pavlíka dočkat) :D a s křížkem po funuse jsem odkráčela domů s břichem až pod nos a sbalenou taškou. Nu, co naplat. Odpoledne to ale přišlo, začalo mi být jaksi nevolno, a už to šlo ráz na ráz. Večer, sotva jsem ulehla, začaly kontrakce. Vtipné je, jak jsem jako mladá, hloupá pořád zjišťovala, jak to poznám, že už je to ono. Všechny nastávající maminky: to ONO poznáte zaručeně, nebojte se :D O půlnoci už to bylo po pěti minutách, voda pořád neodtekla, a tak tedy hurá do porodnice.

S manželem nás přijali a hurá na pokoj. Začal kolotoč. Gymnastický balón, sprcha, postel… myslela jsem si, že to je moje poslední hodinka. Od čtyř od rána kontrakce po dvou minutách. V 8 ráno, poté co mi sestra s úsměvem donesla na snídani párky, které s díky snědl manžel (vzhledem k tomu, že já už od půlnoci rodila) dokráčel do růžova vyspinkaný pan doktor. Pohlédl na můj zbědovaný stav a konstatoval, že by bylo dobré propíchnout vodu. Hurá, řekla jsem si. Po píchnutí vody jsem málem omdlela. Voda, připomínající ten nejhnusnější brčál, se vylila všude kolem. Pak se teprve začalo něco dít.

Připoutali mě na rodící lůžko, že se bude čekat na otevření. Nu, krásný přirozený porod, že? Do 14:00 jsem tam ležela, manžel už při pohledu na mě skoro brečel. Mladá paní doktorka se podívala na můj diagram kontrakcí a jen se pitomě ptala: "to musí asi bolet, co? " K mému štěstí se vystřídaly směny a přišel můj pan doktor! Sláva, zvolali jsme s manželem. Na nic se nečekalo, vzhledem k velikosti dítěte jsme jeli rychle na sál. Císařský řež jsem zažila na vlastní kůži. Cítila jsem, jak ho vytahují, lomcovalo to se mnou na stole ze strany na stranu a najednou jsem uslyšela pláč, ten nejkrásnější na světě. Můj malý Pavlík byl tak krásný. Hned mi ho dali na hrudník. Bylo to to největší štěstí na světě.

Pak ho odnesli pomazlit se s hrdým tatínkem, který byl mimochodem moc statečný, že se mnou tohle všechno vydržel. Mladý pan doktor pediatr mi přišel říct, že Pavlíček je zdravý a má vše v desítkách. Ulevilo se mi. Odvezli mě na pokoj, kde už čekal manžel se slzami v očích. Zářili jsme štěstím. Za hodinku nám Pavlíčka donesli, chovali jsme ho, i moji rodiče. Když všichni odešli a já jsem konečně odpočívala, najednou se nade mnou objevil lékař, začal mluvit něco o zástavě, resuscitaci… měla jsem pocit, že je to zlý sen. Začala jsem křičet, co je s Pavlíkem, zda žije. V ten moment jsem měla kapačku na uklidnění a jelo se na gynekologii, prý abych nemusela být s těmi maminkami, co mají děti u sebe. Zhroutil se se mnou celý svět, ihned přijel manžel a brečeli jsme spolu.

Malého odvezl vrtulník do Ostravské fakultní nemocnice na dětskou neonatologii JIP. Zprávy byly hrozné, mizivá naděje na přežití, ATB nezabírají, vysoká horečka, plná plicní ventilace. A my si říkali: proč? Doktoři v nemocnici, kde proběhl porod, vůbec nedávali naději. Chovali se hrozně a my tam nenašli žádnou podporu. Třetí den po porodu jsem podepsala revers a uháněli jsme do FN Ostrava. Tam jsme se setkali se zcela profesionálním přístupem. Nikdy jsem lepší zdravotní péči neviděla. Opravdu smekám. Při pohledu na moje štěstíčko se mi zastavilo srdce. Byl tak krásný. Plakala jsem a omlouvala se mu za to, co se mu stalo.

Stav byl pořád kritický, ale já jsem začala věřit, že on je silný a přežije to. Zachránila ho i porodní váha 4033 g. Když jsem jela domů z první návštěvy FN, myslela jsem pořád jen na něj a držela všechny prsty, aby se brzy vše spravilo. Po příjezdu domů se mi spustila laktace. Další dobré znamení. Hned jsme koupili elektrickou odsávačku a odsávali jako o život. Měla jsem mléka pro celou neonatologii. Maličký se začal zlepšovat den ode dne. A za 14 dní už jsme byli spolu na pokoji a mazlili se. Krásně přibýval a po silné infekci nebylo ani památky. Podstoupili jsme řadu vyšetření, ale vše dopadlo dobře. Je to můj malý bojovník. Věřím tomu, že se tehdy stal zázrak.

Dnes už je Pájovi více jak 3 roky, dělá nám jen samou radost. Je zdravý a krásný. Na kontroly už chodit také nemusíme. Pokud by to takhle nedopadlo, nejspíš bych pátrala po příčině v okresní nemocnici, kde proběhl porod. Bylo tam všechno špatně hned od začátku. Ale to už se dnes nedozvíme.

Všem maminkám, které zažily něco podobného, přeji hodně sil a pevné zdraví. Děkuji všem, které zajímal můj deníček. Maminky, važte si zdraví sebe i svých děti. Protože to je to jediné na světě, co je důležité.

Hodnotilo 8 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 31.05.12 08:34

8-O kde jsi proboha rodila??
hlavně že všechno dobře dopadlo, jsem moc ráda :palec:

 
Lucienkaaa
Závislačka 3154 příspěvků 31.05.12 08:41

Ufff,ještěže všechno dobře dopadlo :hug: Bylo tam teda podle mě evidentní zanedbání v okresní nemocnici. Bohužel to kolem sebe vídám čím dál častěji :,( (Myslím zanedbání vysokého tlaku,váhy dítětě v těhotenství atd.) No,ale konec dobrý,všechno dobré. Snad už jste si tu smůlu vybrali napořád :kytka:

Jen tak mimo téma. Zajímalo by mě,kde po ránu chodí do růžova vyspinkaní doktoři :roll: Mám jednoho doma a po službě jsem ho ještě nikdy neviděla do růžova vyspinkaného. Kolikrát lítá celou noc kolem ožralých blbečků nebo hysterických pacientů,aby si pak nějaký další pacient mohl říct,že když nepřiběhl hned,tak určitě někde pije kafe :pocitac: Neříkám,že je to tvůj případ,jen mě tohle trochu nadzvedává ze židle. A samozřejmě se tím taky nezastávám všech doktorů,sama mám taky zkušenosti s pěknými hovady. Jen je občas taky dobré nahlédnout z druhé strany :nevim:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 31.05.12 09:02

Myslím, že hlavní problém je, že se prostě NESMÍ nechat přenášet o dva týdny. Všechny maminky, které znám a které rodily víc než týden po termínu, měly zkaženou plodovku, musely rodit v nepřirozené poloze kvůli monitorům, a toho stresu, co si užily, aby bylo vše v pořádku… Všem maminkám bych poradila, aby si zjistily, jak jejich porodnice reaguje na přenášení. Třeba u Apolináře ve 41+0 vyvolávají. Není to sice „přirozené“, ale zase nemáte ten stres z možných komplikací.

Jinak autorce moc gratuluju, že to u nich tak super dopadlo :))

 
Liu
Kelišová 6465 příspěvků 31.05.12 09:35

Ahoj,tak po přečtení musím napsat,že se mi stalo úplně to samé,akorát,že můj císařský řez byl plánovaný…Taky všechno v desítkách a jelikož synovi určili asi 3× špatnou diagnózu než byla plicní hypertenze (spolykal plodovku apod.) jel do Olomouce už opravdu ve špatném stavu (je to 10let zpět,takže v orubě ještě nebylo takové pracoviště).Paní doktorka na můj dotaz,co mu je,odpověděla:„Tomu by jste stejně nerozuměla a umřít tady můžou všichni“ Kráva! :cert: Když jsem šla na reverz domů,abych mohla do Olomouce za malým jezdit,řekla mi,že jsem rozmazlený spratek…Rodila jsem na Fifejdách…už nikdy více. :cert: V Olomouci ho dali do kupy za 10dnů.Díky jim… :kytka:
Jinak přeju hodně zdravíčka a už žádné takové hrůzy!!! :hug:

Příspěvek upraven 31.05.12 v 09:41

 
šárka-m
Povídálka 24 příspěvků 31.05.12 09:43

Byla to nemocnice v Třinci. Je jisté, že to zanedbali. Ale pan doktor, který mě nakonec udělal CŘ tak se za vše velice omlouval. Ani ne do roka, už na porodním v Třinci měli plícní ventilátor. Dodnes nevím příčinu, každý mi říkal něco jiného,nakonec v papírech máme hypertenzi plic. Jelikož je ale Pavlík zdravý kluk, dál to neřeším.
Samozřejmě s Vaším názorem souhlasím, některých doktorů si velice vážím. Ale tento nepřišel celou noc, dokonce si na něj sestřičky stěžovaly, že celou noc nevylézá z lékařáku. Jinak bych to sem samozřejmě nepsala. Nedovolila bych si někoho takhle osočovat. Ale kdo ví, mě to přišlo v tu chvíli prostě neprofesionální. Taky chápu, že jsou noční, kde se ti zodpovědní lékaři vůbec nevyspí. Sama mám v rodině takového. Klobouk dolů před nimi. A díky Bohu za ně.

 
šárka-m
Povídálka 24 příspěvků 31.05.12 10:04

to je fakt hrozné, není nic horšího, když se v takové těžké životní zkoušce setkáte navíc s takovým přístupem. :zed: My jsme naštěstí v FN Ostrava narazili na špičkové pracoviště. Patří jim můj obrovský dík.

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 31.05.12 11:06

Tak to je síla! Ještěže je malý v pořádku. Já přenášela taky 14 dní, Adam je narozený 42+1 a je po vyvolávání a nakonec akutním císařem. Byl zamotaný v pupečníku. Ale jak jsem četla o zkalené plodové vodě, tak v ten okamžik už jste měla jet na operační sál! Přeju vám, ať už je všechno v pořádku a malý vám dělá samou radost.

 
Lucienkaaa
Závislačka 3154 příspěvků 31.05.12 11:49

@šárka-m : Tak v tom případě chápu vaše rozhořčení :kytka:

 
ankasz
Kelišová 6267 příspěvků 31.05.12 12:17

Ahoj, jsem ráda, že to všechno nakonec dobře dopadlo, a teda první co mě napadlo, bylo jestli jsi nerodila náhodoú v Třinci, no komentáře pod denickem jsem si přečetla, a nespletla jsem se..

 
heda18
Kecalka 141 příspěvků 31.05.12 12:36

To je dobře, že to všechno dobře dopadlo. Museli jste zažívat hodně krušné chvilky. Hlavně , že už je to za vámi a jste v pořádku. Naprosto s tebou souhlasím, zdraví je vždycky na prvním místě at se děje co se děje. Jen je smutný, že na to vůbec nemyslíme a někdy řešíme fakt kraviny. A tohle nám dojde až když se něco stane. Držim palečky :mavam:

 
šárka-m
Povídálka 24 příspěvků 31.05.12 18:09

no vidíte a já si naivně myslela, že třinec je dobrá porodnice :(

 
awalancha3
Kecalka 460 příspěvků 31.05.12 18:57

alfa a omega vsetkeho bolo dlhe prenasanie......je dost takych zien, ktore vsetkych naokolo presviedcaju , ze priroda a telo vie najlepsie kedy ma zacat rodit.....ze ani nase babicky a prababicky nerodili inak ako prirodzene… no, hm v dobach nasich babiciek a prababiciek bolo bezne mat viac deti, lebo sa akosi pocitalo s castymi umrtiami novorodencov.­.....Dnes ked uz vieme, ze velmi castou komplikaciou po narodeni a prenasani je infekcia z plodovej vody, malo by byt vyvolavanie porodu po prvom tyzdni prenasania uplnou samozrejmostou- domnievam sa, ze tabulky, kde sa pise o „normalnosti“ prenasania o dva tyzdne uz v dnesnej dobe hojnosti prenatalnych vitaminov, dobrej stravy rodiciek je nonsens- miminko rychlo rastie a okrem plodovej vody ma po 2 tyzdnoch prenasania casto velku hmotnost a komplikuje sa tym vaginalny porod..... …necitlivost a neloajalny pristup k rodicke v porodnici od personalu povazujem za rovnake chrapunstvo, ako keby si na pohrebe zamestnanci pohrebnej sluzby pocas spustania rakvy pospevovali… jede jede masinkaaa… :roll: Vsak sakra je to zazracna udalost kedy sa jedna bytost rozdelí na dve alebo aj viac bytosti, to ze personal to vidi viac krat za den neznamena, ze aj rodicka rodi 3× denne a je to pre nu nezazivna rutina… :cert:

Příspěvek upraven 31.05.12 v 18:57

 
lenin007
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 31.05.12 20:56

strašný zážitek ..klobouk dolů jsi statečná.Přeji hodně štěstí a hlavně to zdraví!! :kytka:

 
fia80
Závislačka 2504 příspěvků 1 inzerát 01.06.12 05:06

Já jsem rodila přesně 40+0 po prasknutí vody a měla jsem ji taky zkaženou - zelenohnědou a gelovité konzistence - dle slov Dr. na příjmu - to už jsem dlouho neviděl :zed: - čímž mě vyděsil. Jediné co udělali bylo, že mi ihned dali antibiotika a rodila jsem normálně. Od prasknutí porod trval 7 hodin a malá byla naštěstí úplně v pořádku.

Je to o tom podat co nejdříve ty ATB. Jsem příkladem, že se nemusí přenášet a plodvka se může zkalit.

 
Janysek61
Stálice 51 příspěvků 01.06.12 08:12

Tak hlavně že to dobře dopadlo,ale stejně mě zaráží když pročítám deníčky,kolik neochoty a nezájmu prožívají maminky při porodech.Jsem asi jedna z mála,co můžou na přístup personálu při porodu a po něm pět ody.Všechny tři děti jsem rodila v jedné nemocnici,pokaždé s jiným personálem a kdybych je měla hodnotit tak jim dám 1* a ještě podtrženou a zaplať pánbůch za to.No a těm co takové štěstí nemájí,přeji alespoň podporu rodiny ;)

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 04.06.12 19:14

To muselo být šílený 8o bych těm doktorům teda nafackovala a to vážně :cert:
Ještě, že vše dobře dopadlo :hug: :hug: :hug: :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama