Porod koncem pánevním

Porod

Tenhle deníček bude spíše takovým uklidněním pro ty, které mají obrácená miminka a ta budou až do porodu koncem pánevním. Není se čeho bát, dokonce, jak mi po porodu pan doktor říkal, je to mnohdy daleko jednodušší než klasický porod hlavičkou. Samozřejmě ale v případě, že je veden odborníkem a ten ví, co dělat.

pár minut po porodu
2 komentáře

2 denní
3 komentářů

4 denní
1 komentář

a takhle je veliká dneska kotrmelína naše
3 komentářů

Je to už 8 měsíců, ale na ten den si vzpomínám jako včera. Dokonce si na něj vzpomenu docela často, asi mám pocit, že si ho musím připomínat, abych ho nezapomněla, i když zapomenout asi úplně nejde. Že čekáme mimčo jsem se dozvěděla na dovolené v Tatrách. Oznámení manželovi sice nebylo, takové, jaké jsem si to představovala, proběhlo ráno u snídaně a tím, že jsme tam nebyli sami, tak nebylo ani tak velké halekání. Nicméně euforie to byla taková tlumená.
Těhotenství bylo uplně v klidu, na začátku jsem měla jenom nechutenství, ale naštěstí nevolnosti se mi vyhnuly. Trávení času v předklonu u záchoda mě děsilo ze všeho nejvíc, bála jsem se toho daleko více než čehokoli jiného. Při natáčení videa na utz jsem se dozvěděla, že čekáme holčičku, slovy pana doktora: „… to je jasná buchta…“ :)

Už od velké kontroly v polovině těhu jsem měla malou otočenou, hlavička byla pořád nahoře a ne a ne se otočit. Říká se, že nějaký důvod ty miminka mají, když se neotočí, tak asi jo. V průkazce se po každé kontrole pak objevovalo KP, začínalo mě to celkem znervózňovat, protože jsem četla, jak se při konci pánevním chodí automaticky na císaře. Nechtěla jsem ho, chtěla jsem rodit normálně. Zažít ten pocit toho uvolnění. Už jsem se připravovala na to, že půjdu pod kudlu, ale tak nějak jsem si nechávala otevřená vrátka. Pak jsem přešla na kontroly do porodnice a hnedka si mě vzal pod křídla odborník na porody koncem pánevním.

Hnedka při první návštěvě jsem byla odeslána do jiné ordinace (ale v rámci porodnice) za panem doktorem Lidákem (porodnice Brandýs), která byla hned vedle porodního oddělení. Čekala jsem tam na chodbě, až si mě vyzvedne a zrovna tam rodila jedna paní, která křičela jak lev. Zkřížila jsem nohy, snažila se uklidnit a nervózně čekala dál. Pak si mě pan doktor prohlédl, všechno poměřil a pak se mě zeptal, co vím o porodech koncem pánevním. Odpověděla jsem mu, že na netu jsem si něco četla a že většina maminek byla automaticky na císaři. Na to vytřeštil oči a vysvětlil, že to rozhodně tak není, že anomálie se z toho jen dělá, že rizik je v podstatě stejně jako u normálního porodu a totálně mě přesvědčil, že se nemám čeho bát. Pokud bude mimčo do 3,4 kg a 50 cm, pak budu rodit normálně! Tohle byla středa a že mám přijít v pátek na další kontrolu. Že budu více sledována.

V pátek jsem přišla, zase vyšetření, žádná změna, otevřená na 2 prsty. Nějak jsem to neřešila, protože jsem byla objednána tuším na pondělí. Doma jsem si udělala pohodičku u telky, ale pobolívalo mě břicho, jako slabá ms. Nějak jsem tomu nevěnovala pozornost, později jsem si to schválně měřila, jakože sranda a ono jsem to měla průměrně třeba po 7 minutách. Říkala jsem si, náhoda, poslíčci. Podotýkám, bylo to fakt skoro šimrání. Hodila jsem si vanu, že to rozeženu, nic. Večer přišel manžel, tak mu to líčim, že mě lehce bolí břicho, tak nějak to neřešil, asi jako já, dělali jsme si z toho spíše srandu, byla jsem 37 plus 4. Manžel si ještě k tomu přinesl domu novou hru na wíčko a strašně se těšil, jak si ji vyzkouší. Nicméně mi to nedalo a nakonec jsem asi v osm večer zavolala do porodnice. Sestřička mě dost zarazila slovy: „no to je ono, přijeďte“. Pořád lehká ms, nic zvláštního.

Přijela jsem tam s pocitem, že jsem zase jedna z těch hysterek. Pořád jsem tam měla svého doktora, který měl naštěstí v noci službu. Přijeli jsme v devět skoro přesně na příjem, vyšetření na koze, od poledne žádná změna, jenom ze mě na konci vyšetření vylítla zátka jak střela (teď vím, že to byla zátka, ale v ten okamžik to bylo celkem trapné :) Všechno sepisování papírů bylo s úsměvem na tváři, mezitím tam přijali ještě jednu paní, která než došla na monitor se asi 2× předklonila na rozdýchávání. Nechali si mě tam a já se jich ptala jestli to je nutné. Ještěže tak.

Manžel odjel, že mu pak cinknu. Odšla jsem na pokoj, jala se vybalovat věci a když jsem tak byla v pokleku u kufru, cítím vlhko. Trysk na záchod, další trapas už ne. Pak jsem došla k sestřičce na kontrolu, jestli to je plodovka a ejhle. Ještě že jsem nejela domů, to bylo asi pul desát´é. Jenže pořád žádné extra bolesti. Přestěhovala jsem se na předporodní přípravu, klystýr, fuuj tajbl, sprcha, holení. Potkala jsem se tam s paní, kterou jsem viděla při příjmu, hekala, chudák, mě začalo být trochu více ouzko až tak v půl jedenácté. To už jsem začala prodýchávat, ale neměla jsem pocit bolesti, spíše tlaku. No a pak to šlo celkem rychle, vyšetření od sestřičky, prý otevřená na 7 cm, cože? Na sál… volačka manželovi.

Přijel tak akorát, už jsem prodýchávala na stole, ale problém u porodu koncem pánevním je v tom, že nejde hned tlačit, protože by mimčo zvedlo ruce a mohlo by si je vykloubit. Proto ta první část je pomalejší a kontrakce se musí prodýchávat, ne tlačit. Jenže jim se to řekne. Nakonec jsem mohla tlačit a pak, asi na 3 zatlačení, byla malá venku. Nástřih jsem cítila a šití jakbysmet. Naše Simonka se narodila v 0:35 a měla 2750 g a 48 cm. Mrňousek. Byla sobota, takže s námi mohl manžel trávit víkend a mohli jsme si ji užívat spolu. Prostě věděla, kdy má vylézt :)

Díky, že jste dočetli až sem, trochu jsem se rozepsala, ale prostě na to moc ráda vzpomínám.

Hodnotilo 16 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Peitra
Ukecaná baba ;) 1420 příspěvků 16.11.11 10:14

Ahoj, měla jsi vážně krásný porod. Jen jsem chtěla k tomu konci pánevnímu… Ono to neni tak uplně pravda, že se neni čeho bát, u tebe to možná nebylo tak hrozný, protože jsi rodila dřív a holčička byla malinka. Moje máma rodila mě a bráchu. Brácha šel zadkem napřed a říkala, že kdyby to měla zažít znovu, zůstala bych jedináčkem, tak nevím… :nevim:
Jinak přeji tobě i maličké hodně zdraví

 
anilwap
Kecalka 490 příspěvků 16.11.11 10:34

Moc pekny denicek, ale take nesouhlasim. Sama jsem mela KP s odhadem nad 3,5 kg coz u prvorodicky znamena temer s jistotou CS, pokud si nepostavi hlavu.
Se mnou na jipce po CS lezela take prvorodicka KP, ktera se rozhodla na prirozeny porod a po 20h trapeni ji provedli CS (mohla si to chudak usetrit) A kdyz uz jsme u toho, moje teta take rodila KP bez CS a dite je na dozivoti mirne retardovane kvuli zavaznym komplikacim. Takze ja osobne bych si porod KP nelajzla, protoze je mi zdravi ditete milejsi, nez skvely pocit ulevy u porodu. Ale kazdy na to ma urcite jiny nazor, coz je v poradku.

Příspěvek upraven 16.11.11 v 10:34

 
Lemonkas
Závislačka 4070 příspěvků 16.11.11 10:36

hezky napsáno, já bych se osobně bála, měla jsem císaře kvůli KP, ale zase já měla chlapečka a u nich je vyšší riziko, při použití kleští, které jsou potřeba často aby se jim nepoškodili varlátka…a asi v naší nemocnici není žádný odborník na porody KP i když mě císař nijak nevadil i když jsem chtěla rodit přirozeně, radši sem brala jistotu, že budeme v pořádku než aby se něco zvrtlo…

 
lídaV
Zasloužilá kecalka 734 příspěvků 16.11.11 10:56

Já jsem rodila dcerku před rokem taky KP. Byla jsem 40+9 a protože jsem měla už méně plodové vody, tak jsem měla vyvolávaný porod. Rodil mě primář Ivančické porodnice - takže taky odborník. Přišli se podívat další 2 doktoři, jak se rodí KP. Porod jsem měla od zavedení tablety za 4,5 hodiny za sebou. Malá měla 3,0 kg a 50 cm. Předem jsem se domluvila s doktorama, že pokud to půjde, budu rodit normálně. Taky jsem nechtěla CS. Jsem ráda, že jsem se tak rozhodla a měla kolem sebe profesionály. Po porodu mi primář říkal, že hladký průběh porodu z 50 % záležel na mě a z 50% na něm.
K těm komplikacím, o kterých píší holky neda mnou - záleží hlavně na velikosti dítěte. Nejsem odborník, ale jak můžete vědět, že by komplikace nenastali v případě CS?

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 16.11.11 11:08

Gratuluju k malé :-) Moje máma rodila nás všechny 3 děti KP a všichni jsme spontánně, já dokonce v sanitce :-) Někdy mi to připadá, že se všichni těch komplikací při KP bojí. A je jich opravdu víc než u polohy hlavičkou, protože porod KP vyžaduje jiné vedení. A to už moc lékařu neumí, protože se dělají většinou císaře. Já jsem první dítko rodila akutním císařem, protože se Adam dusil, takže když ve druhém těhotenství zjistili, že je mimi hlavičkou nahoru, tak mě poslali na císaře opět. KDybych předtím neměla prvího, tak chci rodit i KP spontánně, ale… co mě ale dost zarazilo, že u porodu jsme měla asi 3 nebo 4 mediky, aby podívali, jak rodi KP. Ti medici mi nevadili, to jsem podepsala, ať mě klidně ukazujou, ale to, že jim ukazujou porod KP císařem jako víceméně jedinou variantu, to mě nepotěšilo. Takhe se brzy budou všechna miminka KP rodit jen císařem. Já jako studentka (jsem porodní asistentka) měla kliku,že jsem viděla spontánní porod KP, který vedl lékař, který přesně věděl, co dělá. A bylo to úžasný, nic neuspěchával, všechno v klidu, mimi bylo v pořádku a maminka taky. TA pak prohlásila, že klidně ještě dvě děti KP porodí, když u toho bude mít tohot doktora :-) . Byl to fakt koncert :-) Ale takových bohužel ubývá…

 
unity
Kecalka 167 příspěvků 16.11.11 11:33

asi jsem dostatečně nezdůraznila, že je samozřejmě nutné rozhodnutí lékaře a porodníka. Při první návštěvě mě strašně dlouho vyšetřoval, malou poměřoval na utz a prohmatával, zda je všechno průchodné. Pokud by nebylo, nebo by malá byla veliká, taky bych šla na císaře. Ale tím, že výsledek vyšel pozitivně, tak jsme to zkusili. Určitě neříkám, že to není riskantní, taky jsem to dlouho zvažovala, ale tím, že malá byla menší, jsem do toho šla :)

 
turny
Závislačka 4875 příspěvků 16.11.11 13:16

záleží na každym doktorovi, jak se rozhodne, ale moje mamka rodila mě KP byla na sále víc jak 24 hodin a navíc ji předtim doktor vyděsil, že budu malý dítě s velkou hlavou…nepoznal tenkrát že ta velká hlava je zadek :think: ale z jejich zkušeností vim, že bych KP rodit nechtěla…tobě každopádně gratuluji ke krásnému porodu a zdravé holčičce :palec:

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 16.11.11 13:26

jj, taky jsem měla ještě tři dny před porodem KP, ale naštěstí si to rozmyslel, u nás je hodně chyba, že díky těm plánovaným císařům, je hrozně málo dr, kteří si umí poradit a porodit KP, hodně jsem si o tom četla a hodně ve světě se plánuje císař, neboť následky jsou ve velkém % špatné, taky mě chlácholil můj dr, že jako druhorodička a po roce a půl s váhovým odhadem do 3,5 kila to půjde v pohodě, ale jsem ráda, že se malý nakonec otočil, i když na to otočení nezapomenu :wink: :wink: :wink:
a navíc, prý udajně u chlapečků dochází k nějakým mikroskopickým trhlinkám na piňdourech a pak mají nějaké problémy…
taky jsem si ale říkala, že bych chtěla rodit normálně, teď s odstupem si říkám, že za sebe bych to neriskovala :think: :think: :think: :think:

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 16.11.11 13:27

ale jinak velká gratulace :hug: :hug: :hug: :hug: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 16.11.11 13:33

si sikovna, ja sem mela take KP ale strach byl z prirozeneho porodu vetsi takze sem skoncila na cisari, ale jse spokojena..zas sem mela iinko o dost vetsi..
ale si fakt dobra a smekam! :kytka:

 
sirkapatricie  16.11.11 13:58

Ahoj,rodila jsem též v Brandýse,též koncem pánevním,též přirozeně a též s panem doktorem Lidákem.Doktor úžasnej!

 
eva valoi
Extra třída :D 10191 příspěvků 1 inzerát 16.11.11 14:05

Dneska je spíš problém, že čím dál tím méně doktorů ten konec pánevní „umí“ odrodit. Na ulož to je ke stažení porod koncem pánevním, je to opravdu velmi zajímavý dokument.

 
kozimura
Ukecaná baba ;) 1964 příspěvků 16.11.11 18:57

Krásně napsáno ;-)
Jen si bohužel myslím, že ani super odborník v některých případech KP nepomůže. Se mnou rodila maminka, kdy se holčička drala ven, jenže se nakonec „zasekla“ v porodních cestách, pak se dělal akutní císař. Maminka dorasovaná a dítě taky. Holčička ležela na JIP vedle té mojí a měla úplně fialové nožky. Když jsem se ptala sestřičky, co se jí stalo, vysvětlovala, že se jí právě ty nožičky v porodních cestách „zasekly“ a tak je museli na sílu vytahovat. Bobiš. Prý jí to bolelo - prostě jako kterékoliv jiné modřiny a podlitiny…:-( Maminka si taky užila. Byla docela dlouho na JIP a pak dlouho trvalo, než se za malou vlastně po svých dostala.

Takže gratuluji k tak krásnému porodu!!!!!! :palec:

 
Petra2829
Echt Kelišová 7872 příspěvků 16.11.11 19:07

Ahoj před téměř 13 lety jsem porodila syna KP-nebyl internet nebylo skoro nic.A mně to přišlo naprosto přirozené.akorát mi lékař řekl,uvidíme kdo bude sloužit.někdo dělá CS někdo volí klasiku.Otvírala jsem se báječně do porodnice jsem dorazila na 5 cm otevřená.a za chvíli byl synek na světě.Skoro 3 kg.Malinkej s velikou modřinou za zadečku.Rodil mně sám pan primář.Ráda na ten porod vzpomínám. :-)

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 16.11.11 20:29

a je pravda, že se to dítě tam jakoby nechá, než se dostane do takového podřepu a až potom se může tlačit? a pak je to už rychlovka? mě jak to popisovala dr na kontrole, tak jsem na ní hleděla 8-o 8-o 8-o 8-o a prosila, ať se malý otočí…když jsem pak porodila a měla malého na břichu, tak jsem si říkala, jak se tam mohl otočit :think: :think: :think: :srdce: :srdce: :srdce:

 
petka86
Závislačka 3795 příspěvků 16.11.11 22:08

Já rodila nečekaně taky císařem,malá byla KP či nějak napříč,vůbec jsem se nepřipravovala k porodu,rodila jsem 39+3,cesty totálně nepřipravené,ani se neptali jak chci rodit,ale logicky když nejsem vůbec připravena,malá otočená jinak,že císař byl logický,jsem i ráda,druhý bych asi taky ráda SC a ještě se zeptám,tahali vám někomu mimčo Vex když šlo císařem? Víte i důvody?

 
mila11
Zasloužilá kecalka 579 příspěvků 16.11.11 22:22

Krásně popsaný porod, já jsem druhou dceru taky měla KP a chvilku jsem uvažovala o přirozeném porodu, protože první porod byl úplná pohoda, tak jsem se těšila zas na normální porod:-). Ale vzhledem k tomu, že měla váhový odhad víc než 3,5 kg, tak jsem to brzo zavrhla a šla na CS. Nakonec měla skoro 3,8, tak jsem ráda, že jsem to neriskla:-).
Pokud je dobrej porodník a mimčo malý, má podle mě porod KP stejná rizika jako normální porod.

 
lenulab
Stálice 53 příspěvků 17.11.11 20:05

Moc hezky napsané :-) Já měla malou taky KP nebo dokonce nějak našikmo, jak říkal primář, byla jsem tam po dlouhé době jejich raritka :-D , zjistili to až v porodnici na příjmu ( já to tušila 4 dny před nástupem) doktorka opravdu buď nic nepoznala nebo se mi malá otočila sama, protože Dr. celou dobu o KP ani nekvákla tak se na mě v porodnicci dívali jak na debila, fakt. Porodní cesty taky vůbec nepřipravené, doktor se na me při vyšstření díval jak kdybych měla rodit až za měsíc..O tom že bych nešla na CS od doktorů nepadlo ani slovo a já jsem jako prvorodička byl skutečně ráda. Prostě jak to zjistili začali domlouvat CS. Odhad 3200g, skutečná váha přesně 3kg a 48cm. I 2. bych chtěla CS pokud bude normálně i KP (prý jsou 4% pravděpodobnost, že 2. bude KP)

Příspěvek upraven 17.11.11 v 20:17

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 19.11.11 17:47

Krásně psaný deníček… já měla taky malého polohou kp. Ale musela sem rodit císařem i když jsem o tom hodně dyskutovaly s Mudr. Kdyby nebyl takový odhad rodila bych přirozeně.. já měla odhad nad 3500g a Mudra mě řekla, že to bude zaloužilý císař… mno malý se narodil a měl 50cm a 3550g :wink: :wink:

 
LucieHo  22.11.11 20:07

Ahoj, pěkně napsaný deníček. Taky jsem rodila koncem pánevním, prvorodička. Malá měla 3350 g a 50 cm. Porod byl bezproblémový, malá byla venku na 3 zatlačení. Ale ty kontrakce, to byla síla.

Příspěvek upraven 22.11.11 v 20:10

 
lumáťa
Závislačka 2803 příspěvků 26.11.11 15:23

Gratuluji ! :kytka: Také jsem měla 2× KP a 2× jsem rodila přirozeně :palec: Vše absolutně bez komplikací a bez lékařského zásahu. První dítě 3kg, druhé dítě 4kg a 54cm. Oboje bez nástřihu, protože porod kp je pomalejší :D

 
brumdinka
Generální žvanilka 23307 příspěvků 27.11.11 18:26

teda tak moc gratuluju, hlavně že si narazila na obravdového odborníka :potlesk: jak píše zzuzík, tak mi přijde, že většina doktorů toho císaře dělá prostě a jednoduše proto, že je to tak pro ně jednodušší, než aby ten porod prostě vedli trochu jinak nebo to jednoduše jinak neumí ........

.já osobně sem teda rodila oba kluky normálně hlavičkou dolu, ale já sama sem byla otočená KP a mamka mě taky rodila spontálně .tehdy se fakt císař nedělal tak často jak je tomu ted´ …vše dopadlo dobře, jen jak mě tahali ven za nohy, tak mi je vykloubili a byla jsem pak natahována na různých přístrojích, měla i sádru atd .....abych mohla normálně chodit, naštěstí vše se spravilo a dnes nemám s tímto sebemenší problém :)

 
jamate  16.04.12 23:03

Holky já vám nevím. Mě se miminko otočilo asi týden před porodem na KP a když jsem šla rodit, tak mi daly na výběr. Že to zkusíme nejdříve přirozenou cestou a kdyby bylo sebemenší ale tak okamžitě na císaře.
Párkrát jsem zatlačila a malý byl venku. Nepřišla mi to taková tragedie takže náš drobeček se narodil přirozenou cestou, ale prdelkou napřed.:)
Hned to tam panu doktorovi počůral a když mi ho ukázaly tak asi i pokadil, protože měl zádíčka a prdelku od smolky :) Je zdravý a já si říkám, že si už o tomhle světě myslí své :D
Každopádně, jsem zatlačila párkrát… A při každém zatlačení jsem si představovala jak je zadek venku,lezou zádíčka a ramínka… Hlavičku ze mě vyndal dr aby to bylo rychlejší :D Jediné co mě mrzí, takže nevíme kolik měřil když se narodil, to mi ho nezměřily ale já počítám tak 48cm a 2760g a byl to 38tt. :D

 
usta2  17.04.12 10:48
2x

Rodila jsem KP 2×, obojí přirozeně, relativně rychle a bez problémů. Vybrala jsem si porodnici, kde KP „umí“ - pokaždé mě rodila dr. Hruban na Obilňáku v Brně - pokaždé u toho byli 2 doktoři - 1 zkušenější, druhý, který se to učí. Ten, který se to učil, rodil, zkušenější mu stál za zády připravený zasáhnout, kdyby se něco dělo. V poradně mi říkali, že pokud je dítě ideálně položené na přirozený porod KP, pak průběh porodu hodně závisí na matce, lepší je, když je celkově klidnější typ a hned nepanikaří. Vždy volili spíš vyčkávací taktiku, na nic nespěchali a viděla jsem, že sami měli pokaždé radost, že se to povedlo. Není možné si při tomto porodu zvolit polohu, vždy se rodí vleže nebo polosedě, napoprvé mě opravdu hodně preventivně nastřihávali, ale napodruhé už vůbec. Takže z mých zkušeností - rodit KP lze, ovšem musí být dítě v ideální poloze a musí to dělat doktor, který má s tímto typem porodů zkušenosti. Na Obilňáku je naštěstí umí i předávat mladším. Myslím, že na zdárném průběhu je to opravdu 50 na 50 podíl matky a doktora. Matka musí být v prostředí a mezi lidmi, kterým důvěřuje, pak je psychicky v pohodě a porod probíhá plynule.

 
unity
Kecalka 167 příspěvků 29.05.12 20:21

tak to máme stejné, Simča se taky narodila v 38tt a měla cca 48cm a 2680 g :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama