Porod našeho "drobka" Šimonka

Porod

Tento deníček bude o mém prvním porodu, který byl vyvolávaný. Omlouvám se za mírnou zmatenost popisu, je to již 5 let.

Termíny porodu jsem měla dva, dle UT byl 24.6 a dle MS byl 1.7. Ano, takový jsem měla rozdíl. Miminko bylo dle UT o týden starší/větší.

Bylo 24.6.2009 a já měla již druhou kontrolu v porodnici. Nejdříve jsem vystála frontu na ozvy, pak jsem si vystála druhou k lékaři - a tady začal můj vyvolávaný porod.

Lékař zkontroloval ozvy, změřil mi pupek, zkonstatoval „To je teda pupek.“ a přeměřil mi tlak. 160/100. Pak jej ještě přeměřil se stejným výsledkem a poslal mne zpět do ordinace kde se měří ozvy s tím, že pokud i zde naměří tlak stejně nechají si mne již v nemocnici, abych byla pod dohledem a pokud se nerozjede porod sám bude se vyvolávat. Já jako vyjevená prvorodička a odpůrce nemocnic jsem se před ordinací rozklepala a při sdělování manželovi, co se bude dít, i rozbrečela - a to nejsem hysterka ani extra citlivka.

V ordinaci na ozvech mi naměřili samozřejmě tlak stejný, začali mi vypisovat papíry a začal koloběh vyšetření ze všech možných stran. Konstatovali, že dole to vypadá, že je vše nachystané a při pohmatu břicha i že chvilkami tvrdne, ale já nic necítila. Manžela jsem poslala do auta pro tašku, kterou jsem měla pro jistotu s sebou, a s rozbolavělým spodkem po vyšetření mne poslali na pokoj na gynekologické oddělení. Po hodině mi byl kontrolován tlak po 2 až 4 hodinách ozvy.

Druhý den ráno mi byl udělán UT a odhad váhy miminka, který byl 3500 g, takže vyvolávání může začít. Přišel pan primář, vše mi vysvětlil a zda chci tabletku na vyvolání. Já nevědomá (rozumněno nenačetlá z internetu), co vyvolávaný porod obnáší, souhlasila.

V 11 mi tedy zavedli tabletku, pak následovalo oholení, můj první klystýr a přesun na porodní box. Ve 13 hodin jen mírné spíše žádné kontrakce a další tabletka, která též nezabrala, a tak jsem tedy byla opět přestěhována na pokoj na gynekologické oddělení, celá dole bolavá od neustálého vyšetření, holení.

Druhý den už byl nález lepší, a tak jsem dostala tabletky jen část a absolvovala si úžasný klystýr znovu. Ale to už začaly kontrakce a pekelně bolestivé… a mně došlo, že pokud to bude trvat 12 hodin a déle, jak u prvních porodů bývá, takže to rozhodně nemohu přežít.

To bylo kolem 10 a já se dožadovala manžela, aby tam mohl být už konečně se mnou a abych měla svou oporu a podporu. PA byla sice trošku nepříjemná, že je ještě brzy, ale já jsem si to nenechala vymluvit.

Po příchodu manžela se mi trochu na chvíli ulevilo, ale kontrakce začaly nabírat grády a já po cca dvou minutách klidu měla dvě minuty nesnesitelné bolesti. PA mě posílala na záchod a do sprchy, ale mě, než jsem slezla z lehátka, chytla kontrakce. Nešla rozchodit a pak mi nešlo se zase nazpátek vyšplhat na lehátko. Tak jsem zůstala na lehátku v leže a zakousnutá do polštáře až do konce. Kontrakce byly cca po minutě.

Bylo kolem půl jedné a PA mi při vyšetření píchla bez mého souhlasu vodu. To již kontrakce byla jen jedna, neustálá bez pauzy. Já už byla na omdlení, nešlo prodýchávat, pomalu se ani nadechnout. Po vyšetření, jak jsem otevřená, PA zkonstatovala „Ještě tak hodinku a máte to za sebou“. Tak jsem si pomyslela, že ještě hodinku a mám to za sebou úplně, že to opravdu nepřežiju.

Pak už mám vše v mlze. Píchli mi kapačku (z papírů z porodu to byl oxytocin), aby vše popohnali. Za chvilku PA volala manžela, ať se jde podívat, že už jsou vidět vlásky. To manžel raději odmítl a nehnul se mi od hlavy, kde mi držel mokrý hadr, který chodil neustále na mé povely namáčet. Byl mi opravdu velkou oporou, i když si chudák přišel úplně bezmocný, že mi nemůže pomoct. PA rychle zazvonila na doktorku a už se šlo na tlačení. Ještě chyběl lem, jeho ruční přetažení. Byla pro mne opravdu z celého porodu největší bolest.

PA říká „Až budete mít další kontrakci, tak zatlačte.“ Ale já měla stále jednu v kuse. Někde tady byl i nástřih, ale ten jsem nějak nepostřehla, nebo si už přesně nevzpomínám.

Tak jsem prostě začala tlačit a na 3 zatlačení byla venku hlavička. Pak kontrakce polevila a mně došly síly. Chvilku jsem protestovala, že už opravdu nemůžu, ale pak jsem pobrala poslední síly a zatlačila. Nejdříve jsem cítila ohromnou bolest a pak ohromnou úlevu. Tlak mi ze 160/100 klesl ihned na hodně nízký.

Náš „malý“ Šimonek se narodil 26. 6. 2009 ve 14:35 s 4435 g a 53 cm. Byl to opravdu kus chlapa, jak pravil pan doktor z dětského. Manžel šel fotit a mě čekaly další dvě hodiny bolestí.

Jak šel malý ven, tak mne celou potrhal, měl k velké váze i široká ramínka, ztratila jsem spoustu krve. Šití bylo zdlouhavé a přes opíchnutí proti bolesti to bolelo a bylo hodně nepříjemné. Chtěli mne vzít na sál a zašít pod narkózou, ale já jsem to zvládala za bděla - s pochvalou doktorky a pak i pana primáře, že jsem statečná.

Děkuji všem, kteří dočetli až sem, a omlouvám se za délku. Příště napíši, jak probíhal můj pobyt na šestinedělí a rekonvalescence po porodu i s kojením, protože to je též na dlouhé vyprávění.

Hodnotilo 20 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
xxMakyxx
Zasloužilá kecalka 924 příspěvků 23.08.14 00:21

Hezký deníček. Ráda čtu o zkušenostech prvorodiček. Hodně mě to povzbuzuje, i když ne každý porod je procházka růžovým sadem. Jsem prvorodičkou. Termín mám na konec února, takže času dost. Moc Ti gratuluji k Šimonkovi :kytka: Dnes už to je velký kluk, tak ať Ti dělá jenom radost. :hug:

 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 23.08.14 08:52

To je opravdu porod snů…

 
zagora
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 23.08.14 09:05

Fakt drobek :) Musela jsi si teda užít když jsi se dávala dohromady. Zajímalo by mě jestli je tvůj Šimonek pořád větší než průměrné děti, totiž jak moc souvisí porodní váha a výška s dalším vývojem jedince. Já se narodila malá a drobná a to trvá pořád. Ale třeba můj bratranec se narodil taky malý, drobný a teď ve třiceti je z něj hodně vysoký a statný chlap.

 
Betty3
Povídálka 32 příspěvků 23.08.14 09:39

Tak synáček byl opravdu kus chlapa:)

 
soney
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 23.08.14 11:37

No, tak to byl porod se vsim vsudy:) jsi statecna a silna!

@zagora
k tem pomerum porodni vahy…
prvni syn mel 3960g a je dnes v 11 letech prumer ve tride co do vysky, do vahy spis podprumer…
druhy syn mel 4610g a od chvile co vykoukl, neustale rostl dal a dal a zvetsoval svuj naskok dle tabulek… nastesti cim starsi, tim se rychlost rustu zpomalovala… ted ma bez mala 14 mesicu, cca 12500g, 86cm…

 
jednapovídalka
Povídálka 48 příspěvků 23.08.14 12:08

Děkuji za přání,
jinak dnes je Šimon hodně drobný a s porovnání s vrstevníky výškově menší, po porodu hodně ubral na váze, díky mým poporodním komplikacím, o kterých ještě napíši v dalším deníčku. Mám vlastně problémy do dnes. Strašně jsem se bála druhého porodu, tedy spíše co bude po něm, porod i když byl hodně bolestivý a opravdu to nebyla procházka růžovým sadem, mě nezasáhl tak jako to co se dělo po něm. Druhý porod jsem měla překotný, trval od první jakés takés kontrakce 2 hodiny. O něm bych též ráda napsala deníček, tak nebudu více rozebírat.

 
zaslouzilamamka
Kecalka 152 příspěvků 2 inzeráty 23.08.14 22:35

Měla jsem to obdobně, ale čas zapracoval já zapomněla a ted čekáme druhé snad to bude lepší :-) gratuluji k synkovi a třeba časem napíšeš o sourozenci.-)

 
jednapovídalka
Povídálka 48 příspěvků 23.08.14 22:39

@zaslouzilamamka
děkuji, ano již nám doma běhá skoro dvouletá treperenda, a pro změnu druhý porod byl překotný, a ráda o něm také napíši.

 
Anonymní  23.08.14 23:02

Jé, naše dvojčata se narodila ve stejný den, jen o 2 hodiny dřív :mrgreen: (a hlavně vzhledem k termínu porodu o 6 týdnů dřív než měla). Ale vážila obě dohromady méně(asi o půl kila), než váš chlapeček :lol:. Anonym, aby si někdo datum narození s našimi dětmi nespojoval ;).

 
Anonymní  23.08.14 23:06

@jednapovídalka Můžu se zeptat, jak je Šimonek velký(váha, výška)? Abych měla porovnání s těmi našemi(cca 20 kg, 110 cm). Děkuji, „majitelka“ dvojčat z předchozího příspěvku :mavam:.

 
jednapovídalka
Povídálka 48 příspěvků 23.08.14 23:11

Anonymní, Šimonek měl teď při 5ti leté prohlídce 110cm a 16kg, ale nyní za měsíc vyrostl o 3 centimetry, je to věčný nejedlík už od narození, má dlouhá období kdy jen tak ďobe a pak krátká období kdy jí jakž takž a to vždy skokově povyroste.

 
fenny
Závislačka 4962 příspěvků 24.08.14 09:25

Měla jsem podobný porod, také vyvolávaný, odhad váhy byl 3700g a výsledek 4230g a 54 cm. Teď na roce měl 8,5kg a 79cm, takže hubeňour jako blázen, už se doktorce nevejde do tabulek, jak je „podvyživený“ :-)

 
svycarka
Kelišová 6885 příspěvků 25.08.14 09:48

No pani, protlacit takoveho klucika :potlesk: Takze ja uz muzu jen gratulovat k sikovnemu petiletackovi :*

 
bube
Ukecaná baba ;) 1536 příspěvků 28.08.14 12:58

@zagora Dcera měla 4100g a 52 cm a dnes (26.07.2014 os­lavila 17. narozeniny) váží necelých 50kg a měří 150cm.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama