Rozmazlený nespavec, protože má ekzém?

Rodičovství

Milé maminky, mám osmiměsíčního syna a budu velice ráda, když mi napíšete své zlušenosti s uspáváním dětí.

Protože má syn atopický ekzém, ješte tvoří kojení převážnou část jeho stravy. Pouze přikrmuji zeleninou v poledne, večerní nemléčné rýžové kaše moc nechce.

Ve 2-3 třech měsících jme ho uspávali večer často houpáním, když ztěžkl, začala jsem si ho brát do postele a usnul mi snadno u kojení. Spánkem se fixoval na prs. Nyní neusne jinak, než u prsu, nebo pokud se s ním drncá v kočárku.

Začala jsem zkoušet zvykání na postýlku, ale když má ještě dost energii tak si v ní hraje a ve chvíli, kdy mu zůstanou nožky mezi zábradlím, začne brečet. Nebo, když už energie na pohyb moc nemá, usedavě brečí. Zkoušeli jsme na syna metody vybrečení, ale pokud nedosáhne svého a brečí déle než 10 min. tak se mu z toho stresu udělá ve vláskách a za ušima ekzém a začne se drbat.

Možná se dá podle metod „nechat vybrečet“ vydržet pohled na dítě, které usedavě bezdůvodně brečí 30 min., ale nedá se to zvládnout v případě dítěte, které se ve stresu z brečení drbe za ušima do krve.

Prosím napište mi někdo, jestli se vám takto závislé dítě, samo od sebe z vaší postele dostalo, nebo jste pokračovali v násilí? Já toho, za cenu, že se syn rozdrbává, nejsem prostě schopná. Ani by mi to moc nevadilo, kvůli nepohodlí, že spí se mnou v posteli, jako že oba s manželem sexuálně abstinujeme a rádi by jsme někdy ještě dalšího potomka, navíc máme vysoké patro, tak snad budeme muset zakoupit nízký gauč? Protože syn začíná lézt a tím ho ohrožujeme.

Opravdu je toto zapotřebí? Prosím poraďte!!! Zvláště vy, kdo jste také litovali dítěte kvůli ekzému. Skončí to někdy a samo?

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Sandi
Nováček 9 příspěvků 12.05.05 14:26

Ahoj, mám taky stejný problém. Atopika a „rozmazlence“. Myslím si, že to ale rozmazlenost není. Postupně zvykám malýho na postýlku. Sundali jsme postranici a postýlku přisunuli na těsno k posteli. Dám ho vedle sebe a držím ho za ručičku, tím má pocit, že je se mnou, ale má svůj prostor a já taky. Už ho sice nekojím, ale i tak občas přeleze ke mně do postele, ale už to není pravidelně. Rozhodně jsem proti „násilí“. Zhorší se mu zbytečně ekzém! Měj se a hodně štěstí!!!!

 
Anonymní  12.05.05 16:18

Ahoj,
syn taky neusínal sám, metodu nechat plakat jsme sice zkusili, ale nezabrala, takže jsme na tom byli jako vy. Spal v posteli mezi námi, aby nemohl spadnout. Pak jsme ho uspávali nošením a dávali do jeho postele, v noci se několikrát budil, dostal najíst a znovu jsme ho nosili po bytě dokud neusnul. Zlepšilo se to ve 13-ti měsících, začal spát celou noc, takže už jen nošení večer. Postupně odbouráváme i to, teď (22 měsíců) už usíná téměř sám v postýlce.
Přeji pevné nervy, hodně trpělivosti a neboj, jednou to skončí samo
 Eva

 
Jana12
Zasloužilá kecalka 625 příspěvků 12.05.05 17:02

ahoj,
nevím, jestli můžu radit, protože atopika doma nemám. Obecně ale platí, že by se měly vždy dodržovat stejné uspávací rituály-tj. dávat dítě spát ve stejnou hodinu a za stejných podímek (pusa na dobrou noc, oblíbená spací hračka, …). U nás se osvědčil hrací medvěd-takový ten, jak se natáhne a hraje melodii. Používáme ho výhradně večer na spaní a než malá usne, tak ho jednou až třikrát natočím a je klid. Ze začátku jsme uložili malou do postýlky a museli jsme jí držet za ruku a zpívat (resp. brzo jsme přešli na hracího medvěda), dokud neusnula nebo se aspoň hodně nezklidnila. Časem u nás už nebylo potřeba držet za ruku a stačí jen ten hrací medvěd. Já myslím, že úspěch tkví právě v pravidelnosti a důslednosti. Musíš se ale připravit na to, že ze začátku tu půjde pomalu, stojí ale za to vydržet:-)

Přeju klidné usínání bez drbání!
Jana + Kačenka skoro 5m

 
anaj
Ukecaná baba ;) 1223 příspěvků 12.05.05 18:59

Ahoj Kernerko,
Mám doma úplně stejného syna. Myslím si, že do roku je zbytečné připravovat děti o lidské teplo, pokud to samy nechtějí. Filípka jsme naučili spát v postýlce metodou nechat vyřvat, ale dneska už bych to nedělala. Stejně nám do té postele v noci přelezl. Ve 4 letech jsme ho to odnaučili „definitivně", tj. teď už k nám leze jenom, když se mu něco škaredého zdá. Tehdy ho děsně bral Mauglí, tak jsme mu řekli, že by ho nevzali do vlčí smečky, kdyby nespal sám.
U Verunky už jsem to neřešila, klidně jsem ji nechala usínat u prsa až do 21 měsíců. Pak jsme stoply kojení a usíná sama - asi už do toho dorostla. Teď má 30 měsíců.
A na komentáře ostatních, že děti rozmazluju, jsem si vždycky řekla: Co je půl roku nebo rok proti celýmu životu? Zlomek, kdy budu klidně snášet nepohodlí. Protože teplo, něhu a lásku už mu pak nikdo nedá.
Dělej to, co sama cítíš. Mateřský instinkty jsou nejlepší.
(Jo, a v sexu jsme se museli omezit na pozdější hodiny, ale spící dítě v posteli nás neodradilo.)
Měj se a nedej se
 Jana

 
KatkaN
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 12.05.05 19:11

Ahojky,

myslím že větším problémem než spaní ve společné posteli, je to vysoké patro. My máme obyč postel a k ránu mi z ní Máťa jednou spadl. Asi bych to neriskovala a uspávala (klidně kojením) třeba na gauči a po usnutí přenesla do postýlky. Třeba to pomůže.

Rozhodně bych nic nedělala násilím, zvlášť když se mu tím zhoršuje ekzém.

Ahoj Katka a kluci

 
Anonymní  12.05.05 19:51

Ahoj, Kernerko!
Já jsem si vždycky říkala, že z toho vyroste a zatím se mi to vždycky potvrdilo.
Taky jsme ze začátku houpali, uspávala jsem třeba hodinu na balonu a u toho zpívala. Pak nějaký čas usínala u prsa, pak jsem ji začala dávat do postýlky, občas to prošlo, většinou ne :-) Vyřvat jsme zkoušeli, ale vydržela jsem to jen dvakrát a dodnes toho lituju, malá když hodně brečí, tak se pozvrací…
Zavedli jsme předspánkový rituál (po vykoupání ji namažu, manžel jí dá Zyrtek a vždy stejným způsobem jí popřeje dobrou noc, pak se kojíme, u toho většinou usne, dám ji do postýlky a zpívám ukolébavku) a spací hračku a je to mnohem lepší. Jasně, někdy začne brečet, tak jí zkouším obejmout v postýlce, abych ji nezvedala a nechovala, ale někdy stejně musím.
Vydrž, on z toho vyroste (Klárce je 10 měsíců). Prostě to pomalu a láskyplně zkoušejte.

Klidné usínání!
Petra

 
Anonymní  12.05.05 22:59

Ahoj,
já jsem na tom úplně stejně 10-ti měsíční honzík a atopik a taky skoro jenim kojím. Večer musím unosit a ukojit a v noci se budí a to docela často a tak kojím, to ho naštěstí vždycky, teda skoro uspí a pak se dá přenést do své postýlky. no taky se to někdy nedaří a občas bývá noc bláznivá, to tehdy, když se vzbouří ekzém a to mnohdy usínáme nad ránem 4:00, 5:00 v obýváku na zemi a já myslím, že umřu na nevyspání. No jak vidno, zatím žiju a pevně doufám, že v 18 už bude spát beze mě…
Přeji pevné nervy Vám i sobě
Pepigaba

 
Kernerka
Povídálka 48 příspěvků 13.05.05 08:38

Díky za podporu, možná vypadám jako krkavčín matka, ale ještě jsem nedodala, že s tím jeho ekzémem se to má tak, že se mu za poslední tři měsíce výrazně zlepšil. Vlastně ho skoro nemá. Poto jsem začala uvažovat o tom, že to s tím jeho vychováváním k samostatnému spaní zkusím. Problém je v tom, že v době kdy ekzém měl hodně (3-4 měs.) tak jsme ho nechat brečet moc nemohli. Teď už je tak vychytralý, že je to s ním daleko větší problém a občas při tom brečení ty náznaky návratu ekzému hrozí.

 
Anonymní  13.05.05 15:02

Milá Kernerko,
já sama mám ekzém a vím, jak umí svědit. Osmiměsíčnímu dítěti nevysvětlíš, že by se neměl drbat, drbu se i já a to jsem dospělá a „rozumná“. Zhoršuje-li se mu ekzém stresem, snažte se mu vyhnout a vydržte s nácvikem samostatného uspávání ještě nějaký ten měsíc. Alespoň do doby, než bude moci dostat od lékaře nějaké léky, které mírní svědění.

Také je dobré počkat s nácvikem samostatného usínání na dobu, kdy bude dítě chodit spát hodně unavené. Ideální jsou přelomová období, kdy se mění počet denních spánků dítěte. Například spát dvakrát denně je pro dítě moc a jednou málo.

Já sama mám dvě dcery a obě jsme na samostatné usínání navykli dost brzy. Jednak proto, že si občas s manželem rádi vyrazíme třeba do kina a nikdo z našich příbuzných by nám nechtěl večer hlídat dítě, které má s usínáním potíže a také proto, že často jezdíme se známými na různé víkendy a dovolené a pláč nebo vztekání při usínání by rušil jejich děti.

Když byly starší dceři čtyři měsíce, už byla dost těžká na nějaké dlouhé nošení (7,3 kg), a tak jsme se dohodli, že by se měla naučit sama usínat. Dodržovali jsme všechny výše popisované činnosti (pravidelnost, rituály, hračky do postýlky, mávání na dobrou noc)… a stejně jsme ji nakonec museli nechat vybrečet. Poprvé jsem to nevydržela a po minutě jsem ji šla pochovat.

Asi za týden jsme to zkusili znovu. Každých 3-5 minut jsem chodila dceru ujišťovat, že jsem stále nablízku že jsem nikam neodešla, ale že ji nepochovám, protože je čas, aby šla spát. Vždycky ještě přidala. Rvalo mi to srdce, ale vydržela jsem. První den to trvalo 20 minut. Druhý den 15 min. a třetí den 5 min. Čtvrtý den jsem dala dceru do postýlky, ona otočila hlavu ke zdi a za chvíli byla v limbu. Byla jsem v šoku, jak rychle to šlo.

Také musím říct, že děti jsou různé a na každé platí něco jiného. Mezi známými máme několik dětí, na které nefunguje absolutně nic a spát chodí kolem dvanácté zároveň s rodiči. Buďte rádi, že Vaše děti usínají alespoň nějak.

Přeji pevné nervy a hodně trpělivosti.
Monika, 2děti (3 a 1)

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 13.05.05 20:19

Ahoj,
náš Vašek měl atopický ekzém nejvíc kolem 3 -4 měsíce. To měl hlavičku samý krvavý strup. Řešila jsem to tak, že měl o několik čísel větší pyžamka a zavázala jsem mu na noc konce rukávků, aby se nemohl drbat netíky. V nejhorší fázi to pomohlo, nedělal si žádné krvavé šrámy.
Co se týká uspávání, taky jsme zkoušeli vyřvání, ale moc to nefungovalo. Myslím, že lépe se osvědčila metoda mrtvého brouka. Po každovečerním rituálu jsem zústala u postýlky sedět na židli a dělala, že spím. Vašek byl klidný, že tam jsem, ale přitom jsem mu nijak nepomáhala usnout. postupem času jsem se přesunula od postýlky na asi 3 m vzdálenou matraci a pokud Vašek brečel, volala jsem na něj „uklidňující slova“, nebo jsem mu ještě zpívala, ale k němu jsem nešla. No a pak postupně jsem mizela i z pokojíku. Celé to trvalo několik měsíců. V noci začal spát a večer usínat sám teprve nedávno, kolem 11 m. Myslím, že ten rok je docela zlomový, že spousta dětí prostě začne spát sama od sebe. No, taky jsem přestala v noci kojit, ale tomu bych tak enormní vliv nepřikládala, protože i před tím jsem kojila jen jednou, ale on se budil i 10×.

Tak brzy prospané noci
Makýš

 
Kernerka
Povídálka 48 příspěvků 14.05.05 10:16

Tak dneska jedeme koupit matraci, na kterou se v případě zoufalství přesuneme místo na to patro (toho pádu se opravdu obávám). Jinak budeme pokračovat v uspávacích rituálech a vracení dítěte do postýlky, když se uklidní.

 
Alusa
Kecalka 172 příspěvků 14.05.05 15:36

Ahoj holky, take patrime do vasi party:-) Syn 6 mesicu, atopicky ekzem, kojeni po dvou hodinach a v noci nekolikrat. Ve 3 mesicich jsem ho krasne naucila podle vsech pravidel usinat samotneho v postylce. Nechala jsem ho tam vzdy par minut brecet a pak ho vyndala a uspala sama. Po 14ti dnech uz do par minut usnul sam. Akorat tohle se da delat jen u 3 a 4 mesicnich deti. Krasne yusinal a ja byla hrda. Vitek ale nebyl hloupy. Zjistil, ze je jednodussi usnout u kojeni a ma to bez starosti. Takze vyhral. Nekdy ho prendanim vzbudim a on usne sam, ale nikdy to neni bez place. musim k nemu nekolikrat zajit a uiklidnit ho. Nekdy usne do par minut, jindy to trva dele. Kdyz ma zrovna hodne ekzem, uspavam ho na ruce. Drbe se i pres rukavy. Proste se dre a nepotrebuje nehtiky k rozskrabani. Nekdy spi celou noc se mnou. Jindy az od prvniho ci nekolikateho nocniho kojeni. Nekdy zamerne, abych uz k nemu nemusela vstavat a jindy, protoze proste u kojeni usneme. PS: My uz sex v loznici ani neprovozujeme. jeste ze mame velky gauc v obyvaku:-) Ale taky pevne verim, ze se mnou dlouho spat nebude. jsem trosku sobec. Vsechno me vzbudi a nerada se tulim. I kdzy od Vitka mi to tak nevadi. Stejne nemam uplny klid.
 Alca

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama