S poctivostí nejdál dojdeš?

Porod

Ve svém deníčku bych chtěla popsat nejen porod, ale hlavně a především trochu si vybít svůj vztek na zdravotnický personál jedné porodnice a koneckonců i na sebe. Ale pěkně popořádku.

Odmala jsem měla moc ráda knížky typu Rychlé šípy, líbila se mi přátelská atmosféra příběhů i čestné a přímé jednání hlavních hrdinů. Sama jsem se snažila žít v tomto duchu, takže zatímco mí vrstevníci frajeřili s kouřením, ve škole si vypomohli tahákem nebo určité situace zachránili lží, já toto jednání odsuzovala a snažila se být ta správná. Pravda, občas trochu zamrzelo, že jsem měla horší známku než někdo, kdo si vypomohl náhradním zdrojem vědomostí, ale nakonec člověk zapomene skoro na všechno.

Když přeskočím pár let života, ve třiceti letech jsem poznala svého nynějšího manžela. Brzy po seznámení jsme začali bydlet spolu. Oba jsme chtěli miminko, takže při ročním výročí našeho seznámení jsem již byla těhotná. Těhotenství jsem si docela užívala, jak se blížil termín porodu, spousta lidí se mě ptalo, kde budu rodit, zda mám nějakého lékaře domluveného a za kolik. Všem jsem sdělovala název porodnice a dodávala, že se jedná o fakultní nemocnici, navíc s akreditací kvality, tudíž péče zde bude rozhodně na úrovni. A hlavně jsem v této nemocnici pracovala, dokonce na novorozeneckém odd., takže pár lidí tam znám. Já přece nechci nic extra, jen péči, která odpovídá dané situaci, takže nemám důvod někoho si domlouvat, či mu dokonce dávat obálku do kapsy! Škoda, že neumím předpovídat budoucnost, to bych těch obálek vzala třeba pět a vykašlala se na jakékoliv principy mravnostní.

Konečně přišel den D, pátek odpoledne :-)), odtekla mi plodová voda, takže, když se manžel vrátil z práce, v klidu jsme sebrali vše potřebné a v 18,30 vyrazili směr porodnice. Cestou mě manžel pochválil, jak jsem to výborně naplánovala, žádný provoz, volné silnice, prostě paráda. Po příjezdu do porodnice, vyšetření a sepsání dokumentace mi bylo sděleno, že dnes to na porod rozhodně nevypadá, takže mám poslat budoucího otce domů vyspat a zítra se uvidí. Během vyšetření jsem si Dr. hezky popovídala, připomněla jsem své působení zde :-))

Po nastěhování se na čekací pokoj mi, jsem se snažila usnout, ale ironií osudu se mi po cca půl hodiny po odjezdu manžela rozjely kontrakce s křížovými bolestmi, pěkně po pěti minutách. Když jsem to řekla Pa, vytasila se s radou, ať to neřeším, hlavně ať dýchám jako pes. Což jsem poslušně dělala, takže po chvíli se ke kontrakcím přidala i slušná nevolnost, protože jsem se předýchávala. Asi po dvou hodinách mě Pa na mou žádost znovu vyšetřila, udiveně zkonstatovala, že jsem na 8 cm a vzala na přípravu. To byl neopakovatelný zážitek, vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, kterou stranou dříve na záchod. No, byla jsem aspoň důkladně vyčištěná. Po této úžasné proceduře jsem vzala do ruky cestovní tašku a přesunula se za doprovodu Pa na porodní box. Měla jsem radost, že už bude brzy vše za mnou.

Po mém volání brzy dorazil za mnou i manžel, už se taky těšil, až bude vše za námi a my se budeme kochat miminkem. Přišel okamžik, na který jsem se těšila nejvíc, tj. až budu moci tlačit a věci se dají více do pohybu. Tlačit jsem se snažila, ale nic se do pohybu nedalo, akorát jsme pořád slyšela, že tlačím málo, špatně atd., příště to musí být lepší. Připadala jsem si jak blbec, snažila jsem se ze všech sil, ale ať jsem dělala, co chtěla, během kontrakce se mi zadařilo vždy zatlačit jen jednou, druhé dvě tlačení prostě nešly. To jsem taky PA říkala, ale tu už to asi přestalo bavit, takže prostě odešla. Za chvíli se objevila mladá lékařka, která zkonstatovala, že můžu tlačit a proč to nedělám? Takže jsem jí předvedla své umění, ale za nějakou dobu ji to také přestalo bavit, takže odešla. Já už měla všeho plné zuby, vše mi připadalo dlouhé, měla jsem chuť poslat všechny do háje nebo ještě dále, když mají takový přístup, přála jsem si, aby mi udělali císaře, což jsem taky řekla, když se zase PA objevila. Okomentovala to, slovy, to jsem vůbec neslyšela a pokračovaly jsme opět v krasojízdě, čili v mém úspěšném tlačení.

Po nějaké době ji to opět přestalo bavit, takže odešla. Ale protože každá pohádka má svůj konec, měl ho nakonec i můj porod. Po nějaké době bez PA se přihnala banda lidí, v čele se služebně nejstarším lékařem, který provedl bez zbytečných řečí vaginální vyšetření, bolest to byla hrozná, ale zjistil příčinu, proč mi nešlo účinně tlačit. Mimi bylo abnormální pozici, tudíž naštěstí pro mě se už nepokračovalo v tlačení, ale po nástřihu byl použit vakuumextraktor. Porod placenty už proběhl v pohodě, malá začala křičet jak o závod, takže jsem si pořádně oddychla.

Co říci na závěr? Druhá doba porodní, jak jsem si později spočítala, trvala celé tři hodiny. Vzhledem k tomu, že jsem byla prvorodička, měla trvat půl až hodinu. Ne že bych se chtěla nějak ohánět tabulkami, ale co je moc. Nejvíce mě fascinoval fakt, že nikoho moc nezajímalo, proč porod nepostupuje, proč mi nejde tlačit a hlavně proč vše trvá tak dlouho. Toto je přístup na kvalifikovaném akreditovaném pracovišti? Nebo se čekalo, až se vytasím s obálkou? Asi ano, nedovedu si to jinak vysvětlit. Mohu jen říci, že mou poctivost nejvíce odnesla má dcera Zuzanka, ve třech měsících jí byla diagnostikována svalová hypotonie a nyní v devatenácti měsících ještě nechodí a moříme se s Vojtovkou. Takže poučení pro příště, kdo maže, ten jede!

Hodnotilo 3 lidí. Score 2.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 21.10.12 08:58

Mrzí mě, že má dcera problémy. já bych nedělala závěr, že jsi měla dát peníze, ale že je možné, že personál skutečně něco zanedbal. každopádně říkat rodičce, že špatně tlačí a jak to má dělat, je opravdu holý nesmysl. stres nepomůže určitě. přeji hodně zdraví a případně lepší zážitek z dalších porodů.

 
Rajstajblik
Povídálka 26 příspěvků 1 inzerát 21.10.12 09:58

Podle toho co píšete, tak mě připadá, že jsme snad rodily ve stejné porodnici. U mě porod také nepostupoval, prosila jsem je o císaře (ten neprošel), musíte prostě tlačit víc:-(. No a na konec z toho byl akutní císař. Malý je teďka 9 měsíců a jediný co dělá, tak je že se otáčí, nesedí, neleze:-(

 
Alenaxxxx
Zasloužilá kecalka 907 příspěvků 21.10.12 10:43

Nemusíš dávat peníze. Stačí, když pojedeš rodit do Vrchlabí nebo jiné malé porodnice. Tam jsou milé a všímavé PA a doktoři dost staří snad se 40 lety zkušeností, tam nenarazíš na mladou doktorku, která sotva vyšla školu, jako ve velké fakultní nemocnici. Určitě i jiné malé porodnice umí poskytnout víc péče než pražská továrna na děti. Rodila jsi v leže na zádech, nebo Ti alespoň poradily různé jiné polohy? Ono mnohdy stačí jen správná pozice a dítě dorotuje samo. To co jsi zažila si nedovedu dost dobře představit. 1. dítě ze mě vylezlo na 2 zatlačení a nástřih a druhé na 1 zatlačení bez nástřihu. 2. jsem rodila na všech 4 (jak mi poradili) a šlo ven samo.

 
Anonymní  21.10.12 10:44

U mě jako prvorodičky trvalo samotné tlačení od 9h do 14h, také na mě pořád měli řeči, že špatně tlačím a pod. Nakonec tam vběhnul primář, seřval je na tři doby a jelo se na akutní císař! Pak se ukázalo, že syn byl opravdu veliký a nevytlačila bych ho ani náhodou :nevim: L.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 21.10.12 11:56

:?: Nějak to nechápu. Mrzí mě, že jsi neměla dobrý porod a že má dcerka problémy. Ale jak s tím souvisí nějaká poctivost? A peníze? To myslíš, že kdybys někoho podmázla, dítě by se líp natočilo? To jako Mirek Dušín zjistil, že reálný svět nemá s tím v časopise co dělat :idea:

 
Lynette
Echt Kelišová 7667 příspěvků 21.10.12 11:59

@kulisa V jaké to bylo porodnici?

@Rajstajblik V jaké to bylo porodnici?

Příspěvek upraven 21.10.12 v 12:00

 
Lynette
Echt Kelišová 7667 příspěvků 21.10.12 12:12

Jinak jen dodám, že kde je blbost tam ani peníze nepomůžou. Můžeš si zaplatit porodní asistentku ale když dostane chřipku a ty začneš rodit, tak tam stejně nebude. Myslím si, že je to o lidech, nikoli o penězích. Hlupákovi můžeš dát třeba milion a stejně to bude hlupák. Lepší než peníze jsou kontakty. :pankac: Ten, kdo se zná s primářem se má vždycky líp. Ani s obálkou nemáš jistotu.

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 21.10.12 12:29

Je mi to líto, co se ti stalo. Příště neradím mazat, ale zvolit si lepší porodnici. Fakultku jen v případě, že víš o nějakém zdr. problému, na který se tam oni specializují. Já debil taky poprvý rodila ve fakultce a ještě jsem si tam u toho porodu musela pomalu vyhádat postup svého porodu. Prostě nestačilo mít por. plán medikaci nutno odmítat snad desetkrát :pocitac:
Podruhé v menší porodnici - v Hořovicích to bylo úplně o něčem jiném - o všem se se mnou radili, aby dítě sestoupilo, tak mě dokonce poslali na to jejich tělocvičné nářadí, co v por. pokoji měli :lol: a mudr od mne neodešla ani na minutu v té druhé fázi.

 
Anonymní  21.10.12 12:36

Tak to já jsem si porod s kvalitním lékařem zaplatila a byla jsem naprosto spokojená. U mě to teda bylo složité, všude měli tehdy stop stav a tak jsem se rozhodla, že zaplatím známému lékaři mého otce, aby mě vzali přednostně do nemocnice, do které jsem chtěla a odrodil to on, měla jsem i polohu KP, takže jsem nechtěla spoléhat na štěstí.
Vše bylo tak trochu nelegální, ale za ty peníze jsem si tedy opravdu celý porod užívala od začátku až do konce, všichni se mnou jednali úžasně, vřele, řekla bych velmi nadstandartně, vše proběhlo jak na másle. Pokoj jsem měla sama a mohli jsme tam být všichni i s přítelem a miminkem a starali se o mě až do odchodu špičkově.
Za těch pár tisíc mi to stálo. Nechápu, proč to takto u nás není legální, že si člověk připlatí za lepší péči a zacházení. Nejsem žádný milionář, ale porod je přece zážitek na celý život, tak proč si ho kazit nějakou protivnou doktorkou.

 
IvčaIva
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 21.10.12 12:48

Tak já musím naspat, že u mě bylo tlačení taky katastrofa, ale byla jsem ve výborné porodnici s výborným personálem, takže dle přání PA, že na třetí zatlačení je malá venku to sice nebylo, ale ani na desáté zatlačení PA nestrácela trpělivost a povzbuzovala dál, nakonec se zadařilo :D je to o přístupu a o lidech, ale myslím, že obálka by to fakt nespravila…

 
Hexe
Kecalka 422 příspěvků 21.10.12 14:09

Přece nemůže být legální, že si pacient připlatí za lepší péči a zacházení, protože co nejlepší léčebný postup, péče i přístup má být samozřejmostí (nemluvím o nadstandardních pokojích, ale o práci a přístupu personálu). Takto bychom si to jako pacienti měli hájit, případně upozorňovat na to, pokud dojde k vážné chybě a ne si žádat připlácení kvalitnější léčby. Výběr lékaře je samozřejmě o něčem jiném, to by mohlo jít, ale nespojovala bych to s lepší péčí.

 
Eilaan  21.10.12 15:16

@Hexe Připlatit si na „lepší“ péči (např. zkušenějšího lékaře atd.) přece už legální je. Připlatit si za to jde už legálně v různých nemocnicích, včetně třeba porodnice v Praze Podolí. Pomíjím tedy to, že když většinu peněz shrábne nemocnice a doktor z toho má jen pár tisícovek (za což má být k dispozici 24 hodin denně a přijet ve dne v noci třeba i kvůli planému poplachu), tak se na tu závratnou legální sumu spíš vykašle. To je něco jako kdyby vám někdo řekl, že jestli chcete mít víc peněz, ať děláte přesčasy, ale za méně peněz, než kolik dostanete za normální práci.

Každopádně doktoři jsou prostě také jen lidé a kvalita práce samozřejmě závisí na momentální kondici, únavě a motivaci jako u každé jiné profese. Za vzdělání svých dětí, za lepší dovolenou, za žvanec v restauraci si připlácime běžně a neřekneme si, že kuchař tady v putice za rohem by měl vařit jak kuchař restaurace s Michelinskou hvězdičkou, ne? Snad nejsme tak naivní, že bychom to čekali… Zdraví dítěte při porodu je podle mě z nejzávažnějších věcí v velém životě, takže to bych radši nejela 2 roky na dovolenou, ale toto bych si pohlídala. Samozřejmě že bych byla jedině pro, aby bylo ve legální, bohužel systém zde je na houby, doktoři, učitelé a kdo ví kdo ještě dělají za almužnu. V Německu mají pokud vím také systém soukromého pojištění a pak máte automaticky zkušenějšího lékaře a lepší péči… Takže bych radši nějak bojovala za zlepšení systému, ale neriskovala bych v konkrétní situaci.

 
panenka87
Extra třída :D 13167 příspěvků 21.10.12 15:26

@kulisa
Ahoj, můžu se zeptat? Ta svalová hypotonie byla způsobena tím porodem?
Děkuji za odpověď :kytka:

 
Anonymní  21.10.12 19:58

@panenka87

Já myslím, že svalová hypotonie možná může, ale nemusí být způsobena porodem. Bohužel příčina svalové hypotonie není známá. Někteří odborníci na rehabilitaci se domnívají, že příčina může být v časném a četném očkování v prvním roce života kojence.

Jinak způsobu porodu je mi líto a personál se asi měl snažit zjistit příčinu, proč tlačit nelze. I když chápu, že mnohdy některé rodičky třeba fakt nezaberou fest, a proto třeba ta liknavost??

Hodně štěstí s dítětem!

 
panenka87
Extra třída :D 13167 příspěvků 21.10.12 20:48

Děkuji za vysvětlení:-)

 
panenka87
Extra třída :D 13167 příspěvků 21.10.12 20:48

Děkuji za vysvětlení:-)

 
rivka
Kecalka 246 příspěvků 21.10.12 22:45

Svým způsobem je fascinující, jak za všechno můžou doktoři. Já jsem vám k tomu nesvítila, ale ten přístup je mi z duše nepříjemný - jak víte, že za to opravdu mohli, eventuálně že kdybyste si je zaplatila, tak by to bylo jiné? Člověk není auto, aby se prostě řeklo, že když přestal svítit blinkr, tak je prasklá žárovka a vyměníme to, fertig. Třeba za to můžou, já vám k tomu nesvítila, ale přemýšlela jste nad tím, že za to třeba taky zkrátka a jednoduše nemůže nikdo?

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16233 příspěvků 22.10.12 00:46

@Makinaa007 Možná by se si jí lékaři víc všímali a nenechali mimi zaseklé :nevim:

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16233 příspěvků 22.10.12 00:47

Zlatej císař…

 
kulisa
Povídálka 24 příspěvků 22.10.12 18:02

Díky všem za přečtení a reakce :) jen abych to shrnula, rozhodně nemyslím si, že se vše dá vyřešit penězi. To že se malá nezrotovala, nešla vytlačit atd, to jsou všechno věci, ke kterým prostě dojde, spíš mi šlo o to, že jaksi nebyla moc ochota toto řešit. Mladá lékařka u porodu by mi nevadila, každý někdy začíná, ale měla by být schopna zhodnotit situace a poradit se zkušenějším kolegou, pokud neví nebo nezvládá nebo pracovat pod dozorem. Zda je hypotonie dcerky způsobená porodem nikdo stopro nepotvrdí nebo nevyvrátí, fakt ale je, že si svůj důvěřivý přístup dost vyčítám.

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 23.10.12 13:20

No nemyslím si, že je nutné podplácet lékaře. Spíš záleží na štěstí. Vždycky člověk může natrefit na neochotný personál a zároven může natrefit na velmi milý -bez ohledu na úplatky. Každopádně mě mrzí, že porod proběhl takhle :roll: Hlavně že se nic víc nestalo, tohle je prostě o lidech :zed: Ale kdyby se něco stalo-k zodpovědnosti by se stejně nikdo nehnal :,( :nevim: Taky nechápu, že nikomu nebylo divné, že tlačení trvá 3h 8o Já měla vždy druhou dobu porodní do 20minut :think: Ale já jsem jiná kategorie :oops:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26449 příspěvků 24.10.12 01:45

Ano tady v Nemecku mame opravdu privatni pojisteni, tedy jen kdo na to ma, je ale silene, ze ten co ma horsi problem a ma jen obycejne pojisteni muze prijet treba s krvacenim, ale vezmou toho kdo ma privatni a ma jen chripku, to je tezka vec tohle…Neni to vzdycky tak idealni..
Je to proste o pristupu lidi, personalu i tady se najdou unaveni vycerpani doktori, je fakt, ze pokoje jsou nadstandartni k porodu u privatka prijde primar, vsichni usmevavy, kazdy doktor poda ruku ;) ;) ;)
Jen vim, ze uz se tu resi kolik lidi si pripada jako nikdo bez privatniho a to je mi dost lito nekdy ;) :think:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama