Šikana v dětství a dospívání

O životě

K napsání tohoto deníčku mě přiměl deníček patricie2014. Nějak to, při přečtení jejího příspěvku, na mě dolehlo.

Je mi moc líto, že se najde tolik obětí šikany. Je těžké se s tou křivdou vyrovnat, sama jsem šikanu zažila, i když ne v takové míře jako patricie2014 a mnohé jiné z vás. Zažila jsem „jen“ psychickou.

Na ZŠ bylo ještě vše ok, ale pak jsem přestoupila jako jedničkářka na osmileté gymnázium, což tehdy snad ještě byla (nebo spíš měla být) výběrová škola, jak je tomu dnes, netuším - je to už x let zpět. A tam mi začalo peklo. Vždy jsem vyčnívala z kolektivu (už na ZŠ). Měla jsem jiné zájmy (hrála jsem na klavír, na flétnu, věnovala se zpěvu, atp.), kluci mě nezajímali, ani nějaké trendy oblečení a účesy, malování mi bylo proti srsti, ale žádná šmudla jsem nebyla.

Postupně začaly nadávky, posměšky, nikdo se mnou nechtěl sedět, nikdo se nekamarádil (až na jednoho spolužáka, co se mnou chodil do hudebky). Při volejbale na tělocviku si losovali, kdo si vezme „tu blbku“ do družstva (dřevo jsem také nebyla, hrála jsem závodně florbal, pak další sporty). Učitelky to viděly, ale nic s tím nedělaly. Možná to bylo proto, že já nikdy nic neřekla a jen to tupě snášela.

Pak to zazdila učitelka němčiny a češtiny. Když člověk řekl chybu, následoval výsměch, a to i z její strany. Spolužáci se toho samozřejmě chytili a byl další důvod, proč mi to „osladit“. Ač jsem v primě i sekundě měla vyznamenání, s přibývající šikanou jsem se začala rapidně horšit. Doma pro to ale neměli pochopení. V té době už naši byli rozvedeni, a to se k tomu nějak připsalo. Bohužel i to malé sebevědomí, co jsem měla, mi doma zakopali pod zem, protože jsem začala nosit trojky a čtyřky. Nechtěla jsem chodit do školy, ale musela jsem. Do školy jsem chodila se sevřeným žaludkem. Do dnes si pamatuji posměchy naší češtinářky, že jsem úplná debilka. Paradoxem bylo, že dělala i výchovnou poradkyni, což nechápu do teď, jak mohla mít přitom takový přístup.

Celé to vygradovalo v kvartě, kdy jsem chtěla přestoupit na jinou školu, ale máma mi to nedovolila. Důvodem tehdy bylo, že bych musela bych dojíždět. Tenkrát jsem spolykala prášky. Následkem toho byly sice „jen“ halucinace, ale i to asi pohnulo se mnou i s mámou - mimochodem, je sama 35 let učitelkou a na škole, kde učí, se se šikanou setkává dnes a denně. Dodnes nechápu, že to nepoznala dříve, ač jsem jí to možná ani já neuměla sdělit.

Zkrátka a dobře, nevím už, jak to ze mě dostala, ale vyklopila jsem jí to všechno. Ráno letěla do školy za třídní a za ředitelem a agresoři dostali třídní důtky. Přece se až tak moc nestalo za ty celé čtyři roky!

Začal to jeden machírek, co nakonec ani školu nedodělal, ale byl to hokejista a další se k němu „solidárně“ přidali.

Na vyšším gymplu šikana od spolužáků ustala, ale od češtinářky ne - ta to táhla až do matury.

Následky, i přes hojná sezení u psychologa, si nesu dodnes.

Dodnes se bojím cokoliv říci, i když si jsem jistá, že to je dobře, že to vím, aby zase nenásledoval posměch. Anglicky jsem se pořádně naučila až na VŠ a v práci, němčinu dodnes nesnáším a i když jsem měla intenzivní kurzy němčiny i v práci, nebyla jsem nikdy schopna mluvit (psát ano). Stále se to podepisuje i na výběrových řízeních a veškerých jednáních a je jedno, jestli se toho účastní jeden člověk nebo deset.

Někdy je mi až do breku, připadám si neschopná, ale nevím, jak to řešit.

P. S. Přitom vystupování na veřejnosti jsem zažívala od mala - klavírní přehrávky, koncerty, apod., to mi problém nedělalo a nedělá doteď.

Hodnotilo 13 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Trojlístek
Závislačka 3487 příspěvků 31.01.14 05:09

Myslím, že za tím vším v klidu můžeš udělat tlustou čáru.

Sama tušíš, že na tom nejsi vůbec špatně. Tvé životní výsledky to jasně dokazují.

Tvůj problém je mluvené slovo na veřejnosti. Pokud by se šikana týkala tvé jakékoliv jiné schopnosti a dovednosti, tak by jsi měla bloky i tam.

Zapracovala bych na vztahu s matkou, ta dost podcenila. Rozvrácená rodina se celkově podepisuje na doposud neproblémových dětech. Prostě tuhle slabinu někdo našel a dokázal toho náležitě využít.

Koho by nesmetlo neustálé ponižování a chytání za slovo, navíc když má publikum a podporu těch nejvyšších.

Buď na sebe pyšná, dokázala jsi, že zdolávání nesmyslných překážek je sice složité, nicméně to není nemožné.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8712 příspěvků 31.01.14 11:51

To je blbý, když to nepoznají rodiče. Akorád se tě zeptám, proč jsi to neřekla doma dřív?

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 31.01.14 11:57

@MartinaIrena Proč? Myslím, že proto, že jsem nikdy s rodiči neměla nějaký valný vztah. A také si myslím, že by tomu málokdo věřil - krom toho jednoho, co školu nedodělal, to byli samí excelentní žáci s rodiči na vysokých postech. Nikdo by to do nich neřekl. A v neposlední řadě asi i strach, že bych byla za bonzáka.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8712 příspěvků 31.01.14 12:01

@ZItu Ach jo, to je pitomý, škoda, že jsi neměla zastání ani u kantorů.

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 31.01.14 12:34

@MartinaIrena Nemohu všechny kantory házet do jednoho pytle. Myslím si, že kdyby to někteří věděli, tak zasáhnou. Ale spíše mě mrzí, že chování některých kantorů k tomu přispívalo. Do dnes se nemohu do očí podívat naší češtinářce za to, co mi dělala.
Akorát je to pro mě poučení do budoucna - s vlastními dětmi mluvit, mluvit, mluvit a pokud se jen něco bude podobat šikaně, tak zasáhnout. Nechci, aby si prožily to, co já.

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 31.01.14 12:37

@Trojlístek Děkuji Ti za podporu. :)
Víš, já si nejsem až tak úplně jistá, že jsem se tím vyrovnala. Už jen proto, že ten blok tu je a já se ho neokážu zbavit, což mi způsobuje nemalé problémy.

 
jannina1
Závislačka 3281 příspěvků 31.01.14 12:58

Já tedy vidím hlavní chybu v rodině. Kdyby rodiče budovali dostatečné sebevědomí, posměchy ve škole by tolik nevadily. Pokud by byl s rodiči dobrý vztah, měla by jsi se komu svěřit, poradit se a rodiče by mohli zasáhnout ve škole. Takhle si byla na to sama a to Tě asi nejvíc srazilo. :(

 
samoja
Stálice 78 příspěvků 31.01.14 21:51

No jo, to jsou ty víceleté gymply.

 
LauJak
Kecalka 452 příspěvků 31.01.14 21:59

Ježiši, je mně to moc líto.. :hug: Musela sis prožít peklo. Tomu kreténovi co tomu vévodil moc přeji, že gympl nakonec nedodělal a doufám, že skončil jako troska. Většinou to tak dopadá. U nás ve vesnici jeden takový grázl nakonec zabil v 17 letech svoji přítelkyni když se s ním chtěla rozejít. Z takových zlých lidí co dokáží v dětství šikanovat a vědomě ubližovat většinou nevzejde nic dobrého. A tu učitelku češtiny nebudu raději komentovat, musela bych být sprostá.

 
LauJak
Kecalka 452 příspěvků 31.01.14 22:01

@samoja
Nesouhlasím, u nás na gymplu byl skvělý kolektiv, šikana neexistovala. Kdyby někdo začal šikanovat, tak by ho kolektiv vypoklonkoval. Ale na místním učňáku to stálo za to. Je to o lidech a šikana se může vyskytovat naprosto kdekoliv.

Příspěvek upraven 31.01.14 v 22:01

 
ospalámyš
Závislačka 3796 příspěvků 31.01.14 22:09

To je mi líto kolik lidí má zkušenost se šikanou a jak jim to zasáhne do života…
A je děsný, jak může taková učitelka jako ta češtinářka ještě učit.

A taky se mi nelíbí, když učitelé nijak nezasáhnou při evidentním výsměchu směřovanému na jednoho žáka a v jiných situacích, ze kterých by se dalo poznat začátek šikany nebo patologický kolektiv. Já vinu přičítám hlavně škole a učitelům, oni mají ty děti svěřené a neměli by nějaké znaky ignorovat.

 
samoja
Stálice 78 příspěvků 31.01.14 23:14

@LauJak Souhlasit nemusíš. :lol: A reaguješ jako bych napsala, že šikana je jen problém víceletejch gymplů. Jako správná gymplačka potom poukážeš na učňák.:D
Větu o tom, že to jsou ty víceleté gymply jsem napsala proto, že mám taky svoji zkušenost. Jo, nejen ty jsi chodila na gympl. :P Nehodnotím tak na rozdíl od tebe prostředí, které neznám (učňák), ale prostředí, které jsem za sedm let mohla dost dobře poznat (gympl). A věř, že po zkušenostech bych svoje dítě na víceleté gymnázium nedala. Šla jsem na gympl po páté třídě, kdy opravdu člověk je ještě dítě, učitelé se podle toho ale zrovna nechovali. Zajímavý bylo třeba, že nám vůbec nikam nezapisovali známky, takže rodiče se o tom, jak na tom jejich potomek je, dozvěděli až na třídních schůzkách. Učitelé nám pořád zdůrazňovali, jak jsme oproti těm tupcům z učňáků (jejich výrazy) elita národa a jak tohle a tamto nás nebudou učit, protože to se přece dělá na základce. Takhle jsme například v matematice vynechali trojčlenku, kterou jsem asi i vzhledem k další profesní orientaci v životě neviděla. :lol: To byla humorná stránka věci. Ta smutná stránka je pak to, že učitelé na gymplu, vzděláním valná většina z nich učitelé SŠ a navíc absolventi matfyzu, přírodovědy či fildy, tj. lidi, vybavení spíš na učení na vyšším gymplu, neuměli učit jedenáctileté děti a svoji neschopnost skrývali za zdánlivou neschopnost svých žáků. Ono, proč v někom budovat nějaké návyky se učit, když je snazší říct, že na to nemá talent, proč chtít, ať se holka, co má talent na jazyky, naučí alespoň na trojku tu matiku, když můžeme prostě říct, že ona je na ty humanitní předměty a matika jí nejde? Proč řešit kluka, co tam dělá bordel, když s ho můžeme po kvartě zbavit? Nevím, jak to bylo na tvém gymplu, ale na našem gymplu se učitelé netajili tím, že ta výchovná složka je nezajímá a nejednou, když je nějaký rodič požádal, poté, co mu na schůzkách sdělili, jak špatně na tom jejich potomek je, o radu, jak by měl postupovat, odpověděla mu cynická fyzikářka a zástupkyně ředitele v jedné osobě, že teda tady jsme na gymplu a ne na základce a na gymplu přece nebudem děti hlídat. Co se šikany týče, měli jsme spolužáka, kluka, co žil s mámou a starším bráchou, měl podle mě nějaký trauma související s jejich rodinnou situací a toho si spolužáci, zajímavý je, že většinou ti premianti, taky pěkně užívali. A věděli o tom všichni učitelé. Semtam se i přidali a setřeli ho nějakou rejpavou poznámkou, což pro člověka zjevně majícího problémy s důvěrou k lidem a veřejným vystupováním nebylo zrovna moc pěkný, ne? Chlapec si nakonec ani nepřišel pro maturitní vysvědčení a od maturity o něm nikdo nic neslyšel.

 
LauJak
Kecalka 452 příspěvků 31.01.14 23:40

@samoja
Nechtěla jsem se tě dotknout, ale asi se mně to bohužel povedlo, protože jsi reagovala podrážděně. Nezlob se, nemyslela jsem to špatně. A vím, že nejsem jediná kdo chodil na gympl :mrgreen: Akorát ten můj gympl byl opravdu v pohodě, kdyby někdo šikanoval tak by si v kolektivu neškrtl, nepamatuji si nikdy ani náznak. Na základce bohužel ano. Ale ten imbecil od nás z vesnice co byl problémový snad od školky a v sedmnácti letech se z něj stal vrah byl bůh právě díky šikaně na místním učňáku. Hlavně kvůli němu mám k místnímu učňáku odpor, šikana tam jede navíc pořád. A tudíž chápu, že když jste zažily šikanu na gymplu tak máte odpor zrovna k tomu gymplu. Takže já popsala svoje zkušenosti, ale to neznamená, že si myslím, že na gymplu jsou super lidi a na učňáku jenom šikana - viz má věta z předchozího příspěvku „Je to o lidech a šikana se může vyskytovat naprosto kdekoliv“. Nerozlišovala jsem tím střední školy, jenom mně to přišlo nepochopitelné, neboť během mého studia na gymplu jsem nikdy žádného ponižování a šikany nebyla svědkem. Autorky deníčku a vůbec všech co byli takto šikanovaní mně je hrozně moc líto.

Příspěvek upraven 31.01.14 v 23:46

 
samoja
Stálice 78 příspěvků 01.02.14 14:27

@LauJak Jo, asi máš pravdu, že mě to trochu vytočilo, protože mám tak nějak averzi na opěvování gymplů jako super škol a jejich studentů jako tý geniální elity národa. A dost se mi nelíbí, že se na těch gymplech často na ty děti vlastně kašle.
Jinak máš samozřejmě pravdu v tom, že šikana může být v jakémkoli kolektivu. Jen si myslím, že na gymplech má právě takovou tu naoko méně viditelnou podobu. Je to spíš v rovině toho posmívání, verbálního urážení. A tu větu, že to jsou ty víceleté gymply jsem právě myslela tak, že zrovna moje zkušenost je taková, že na gymplech se opravdu hodně problémů bagatelizuje, věci ohledně chování se moc neřeší a proto je tam pro šikanu dost prostoru. Já osobně nemám zkušenost, že by se mi tam někdo posmíval, já jsem spíš nechápala svoje spolužáky, protože jsem nebyla tak ambiciózní jak oni a ve třinácti letech jsem ještě neměla vybranou vejšku :D, ale to, co popisovala ZItu, mně hodně připomnělo, jak to bylo tím naším spolužákem. Tomu se taky kolikrát smály i učitelky, a to, že mu ostatní žáci nadávají a nebaví se s ním, to taky věděly, protože ti žáci jim to klidně říkali…a to mi nepřijde moc pěkný, stejně jako to, když učitelé vidí, že nějaké dítě je stranou kolektivu a nesnaží se ho nějak zapojit.

Tím bych to asi ukončila, za podrážděnou reakci se omlouvám. :kytka:

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 01.02.14 15:16

@samoja Ano, nás také označovali za elitu národa a učili nás od primy učitelé, kteří měli aprobaci pro SŠ. U některých to nebylo na škodu - i přes to nám látku dokázali vysvětlit tak, abychom jí pochopili i v 11 letech, ale někteří to s malými dětmi opravdu neuměli. Známky nám nezapisovali první dva roky, pak se rodiče shodli na tom, že bychom měli mít další dva roky ŽK a studijní průkaz se nám navrátil až v kvintě.
Je úplně jedno, co je to za školu - šikana se objevuje už bohužel i v mateřinkách. O těch učňácích je to ale bohužel veřejně profláknuté, že tam je častěji, ale ono tomu až tak nebude. Spousta škol ( gymnázia, prestižní SŠ, apod. ) to tutlá, případně elegantně zamete pod koberec, protože kdyby se to náhodou rozkřiklo, může se také stát, že by jim nastupovalo méně a méně žáků.

Jinak já své spolužáky viděla naposledy na setkání po půl roce od matury, od té doby na setkání nechodím a asi to tak zůstane napořád.

 
samoja
Stálice 78 příspěvků 01.02.14 19:50

@ZItu Však řikam, že máme dost podobnou zkušenost :D Já osobně teda byla na srazu třikrát a další účast taky neplánuju, a to proto, že si s tou elitou nemam co říct.:)

 
mounky23
Ukecaná baba ;) 1219 příspěvků 02.02.14 12:36

Je to smutné jak dokážou být děti někdy takhle hnusné. :cert: Mě taky na základní škole šikanovali ale trvalo to naštěstí jen jeden rok v 6 třídě. Bylo to dost hnusné skoro každý den jsem ve škole brečela ale furt jsem měla ve třídě nejlepší kamarádku která mě podržela a vlastně jsem to i řekla učitelce a ty dotyční dostali nějaké dutky. Naštěstí z toho nemám žádné trvalé následky. Moc ti držím palce aby jsi vše dokázala hodit za hlavu :hug: :andel:

 
patricie2014
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 03.02.14 01:54

Ahoj, tak dnes jsem si přečetla tvuj deníček. Chápu čím jsis musela projít :hug: člověk co šikanu nezažil, to marno říkat, pocit, nejistota, strach, potupa to člověku v hlavě šrotuje, ikdyž zrovna sedí s kámoškou někde na kávě… Já vím že to vsobě budu mít pořád.. Jinak děkuji za tvuj deníček, který jsi napsala.. je dobré o tom mluvit. :palec: :potlesk: :hug:

 
jannina1
Závislačka 3281 příspěvků 03.02.14 09:05

@samoja
Já tedy nevím, ale Tvé špstné zkušenosti byly spíše školou, ne tím, že to byl gympl :nevim: Moje dítě vychodilo 8 letý gympl a byly jsme moc spokojení. Kolektiv tedy průměr, ale učitelé super. Dítě bylo spokojené, nestresované a nějak moc se tedy neučilo :)

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 03.02.14 10:05

@patricie2014 Ahoj, i já děkuji za Tvůj deníček - ten mě k tomu napsání vlastně nakopl. Ano, je dobré o tom mluvit - i po tom napsání se mi zase značně ulevilo. A máš pravdu v tom, že kdo si to nezažil, nepochopí a neví, jaké následky si člověk nese do budoucího života. Je to něco, s čím se těžko vyrovnává.
Také vím, že si to ponesu doživotně a nikdy se s tím asi plně nevyrovnám. Stejně tak ty lidi už nechci potkat, setkáním se vyhýbám a bude to tak pořád ( ani si s nimi nemám co říct ).

Jen pořád doufám, že třeba tyhle deníčky pomohou ostatním ( třeba i maminám ) rozpoznat byť jen náznaky, aby si to nemuseli prožít další děti.
Stane-li se to v dospělosti, snáze se s tím vyrovnáme, než když se to stane malému capartovi.

 
samoja
Stálice 78 příspěvků 03.02.14 15:10

@jannina1 Já taky nepsala, že to bylo tím, že to byl gympl a že gympl=zaručená šikana ve škole. Psala jsem, že na základě toho, jak fungoval gympl, kam jsem chodila (a vím o dalších gymplech, co tak fungovaly, nemyslím šikanu, ale to, že učitelé nezapisovali známky, neřešili problémy týkající se chování apod.), si dovedu představit, že v takovémto prostředí se děje to, co se stalo ZItu, ostatně dokreslila jsem to případem mého spolužáka, který byl v dost podobné situaci jako ona.

 
patricie2014
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 03.02.14 19:14

@ZItu jo to máš pravdu, taky vto doufám,, je dobré koukat kolem sebe a stále se ptát… sraz z naší třídou,, nikdy,, stěma lidma si nemám co říct..těžko se o tom jen tak mluví třeba se známou nebo tak,, proto jsem ráda že zde o tom člověk muže psát a pořádně to ze sebe na tu chvilku dostat,, nebát se že se na ně někdo bude koukat zkrz prsty,,,

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 11.02.14 22:59

@ZItu pises, ze je tezko vyrovnat se se sikanou. Ano, je tezko, ale neni to nemozne. Zalezi na tebe, minulost uz nezmenis, a sebelutovani bohuzel je strata casu, a neprinese nic dobreho, okrem jeste vetsi bolesti. Tak lehko se pise, co?

Jsem x let zazila sikanu, do konca muj skolni batoh strcili do zahodove misy a jeste k tomu splahli, a to jsem vyrastala v jine krajine. Na to moja mama reagovala se slovy, ze mam stisknut zuby, a stiskla jsem zuby - na x let.
4lete, anebo 8lete gymply atd, to na tom nebude nezalezet. Neni to je to hlavne. Hlavne je, jak se vyrovnat.
A vyrovnala jsem se, trvalo mi to; do konca vdaka tomu dnes jsem silnejsi clovek, da se rikat, ze to ma aj vybrousilo.

PS: Stale mam obrovsky problem, jak ty, vystupit pred publikou, premluvit neco pred vic nez 10 lidi. Ale uz se nesnazim zmenit seba za kazdu cenu, jsem taka jaka jsem :-)

 
Molokai
Povídálka 43 příspěvků 26.02.14 18:57

Nevíš jak to řešit? tak především tak, že se nebudeš pořád ohlížet zpět a dělat z toho jedinečnou událost. Šikanou si prošlo víc lidí a věř, že tělesná šikana je něco mnohem mnohem horšího. Tobě se pořád ještě nedělo nic tak hroznýho a proto vcelku nechápu, proč to tu je.To že nejsi schopná mluvit je chyba tvá, tys s tím měla něco dělat. Nazývat nynější situaci tak, že tehdejší události tě ovlivnily natolik, že i dnes nejsi schopná nějak tak ničeho, je výmluva a neochota to změnit. Udělej něco dokud je čas…žít s tímhle by bylo jen a jen horší.

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 26.02.14 21:15

@Molokai Hezký večer.
Moc nechápu Tvou útočnou reakci. Je tu spousty deníčků, spousty příběhů a pokud máš pocit, že toto sem nepatří ( nevím proč ), tak Tě přeci nikdo nenutí to číst, natož pak na to reagovat.
Nevím, zda sis prošla sama šikanou, ale dle toho, co píšeš, soudím, že asi ano.
Je úplně jedno, zda se jedná o fyzickou nebo psychickou - každá zanechává následky. Jen u fyzické je to jaksi všem na očích. Psychická poškodí duši a ta se fakt špatně hojí. A myslím si, že by Ti to potvrdilo více obětí šikany - nejen já.
Jo, možná se mi, dle Tebe, nedělo nic tak hrozného ( jen snášet 4 roky šikanu od spolužáků a 8 od učitelky, no, nevím, ale asi je to nic, jasně… ). A mimochodem, na začátku jsem psala, že jsem šikanu zažila, ale ne v takové míře, jako mnohé jiné.
Pokud jsi četla pozorně, tak víš, že s následky jsem něco dělala - ovšem v některých ohledech, i přes pomoc psychologa, vcelku bezvýsledně.
A proč to tu vlastně je? Třeba jenom proto, že jsem to potřebovala dostat ze sebe ven. Nebo proto, aby rodiče dokázali lépe poznat na svých dětech, že se něco děje.
A poslední poznámka - pokud bys toto někdy jako rodič řešila, předpokládám, že svým dětem neřekneš, že následky jsou jen výmluvy a že se jim vlastně nic neděje.

 
Kkukačka
Ukecaná baba ;) 1885 příspěvků 26.02.14 21:25

@Molokai
ahoj,
nechtěla jsem reagovat, ale co píšeš je opravdu zarážející. Na jednu stranu píšeš, že jsi zažila šikanu tělesnou. A pisatelka „jen“ tu psychickou a že se jí vlastně vůbec nic nestalo.
A tvoje „doporučení“, že pisatelka se jenom vymlouvá, a je neochotná to změnit, může napsat jenom člověk, co žádnou šikanu ve skutečnosti nezažil. Protože kdyby jo, tak by z tebe nevypadl tento blábol.

 
ospalámyš
Závislačka 3796 příspěvků 26.02.14 21:28

@ZItu seděla jsem si na prstech, abych nenapsala něco hustšího, ale paní perlí i v jiné diskuzi pod deníčkem, no udělej si obrázek ;).
Z takového příspěvku bych si nic nedělala, je vyloženě hloupý, čím méně znalostí, tím radikálnější odsudky, to platí i pro jiná témata ;)

 
Kkukačka
Ukecaná baba ;) 1885 příspěvků 26.02.14 21:35

@ospalámyš
Já bych to taky napsala peprněji, ale mám strach, aby mne neblokli.

 
ZItu
Závislačka 3219 příspěvků 26.02.14 21:36

@ospalámyš díky moc :)
Nějak mi stačí tento její příspěvek. I já to chtěla napsat lehce peprněji, ale nechtěla jsem se nechat zablokovat.
Ano, bohužel máš pravdu a přesvědčuji se o tom dnes a denně - čím méně člověk o problému ví, tím více odsuzující názory má.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama