Spravedlnost?

O čem je spravedlnost a jak by měla vypadat? Všichni v okolí známe minimálně jeden případ, kde spravedlnost nešla ani kolem. Ať už ve škole, po škole, v práci. Ale jak si může spravedlnost dovolit nejít kolem dětí? To je mi nejasné...

Běžný případ, že ten, kdo ve škole opisuje, nedělá domácí úkoly a poté je dohání o přestávkách, proplouvá až k maturitě a tam, jako by lusknutím prstu, se mu to podaří znova.

Takových případů je mnoho. Podobných, nebo jiných.

Mám ale jiný případ, o kterém bych se vám chtěla svěřit. Jde o nezletilého z úzkého rodinného kruhu. Budeme mu proto říkat písmenem „R“. Bylo mu 8 let.

„R“ si hrál odpoledne po škole pod oknem rodičů, jako každý den. Se svým kamarádem, který bydlel o něco dál, ale měl dovoleno se vzdalovat. Zato „R“ neměl dovoleno jít kamkoli bez souhlasu, či minimálního oznámení, kam jde. Rodiče „R“ bydleli v přízemí, tudíž na okno bylo a je možno zaklepat z venku lehce.

Když přišel domů „dědeček“, dal dětem pytlík bonbonů a šel do domu. Když se chtěl podívat na kluky z okna, kluci tam v tu ránu nebyli. Cesta od venkovních dveří „paneláku“ k oknu v domě trvá maximálně půl minuty včetně odemčení, svlečení. Možná minutu.

Okamžitě se po nich všichni začali shánět, ale kluci nikde. Mohlo to trvat tak 15 minut. Nakonec přiletěl z druhé strany paneláku uplakaný „R“, kterého nešlo utišit. Všichni zúčastnění, kteří hledali se tak dozvěděli, že oba dva chlapce lákal starší pán do lesoparku. Že jim ukáže myšičky. A kluky nenapadlo nic jiného, než, že když jsou dva, tak se nic nemůže stát. Takže šli.

Dospělý samozřejmě žádné myši neměl, akorát chtěl děti vylákat z dohledu. Povedlo se. Kamarád „R“ šel tak pomalu, že jim nestačil, a tak nakonec zůstal „R“ se starším pánem sám. Nebudu popisovat, jak a co pokračovalo.

Otec „R“ okamžitě volal policii, ti odborníky, psychologa, psovody. Dorazili, prohledávali, vyptávali se. „Pedofil“ zmizel, po něm jen nějaké stopy, důkazní materiály, ale nic víc. Zato tu zůstalo jedno vystrašené dítě. Všichni v okolí měli zakázáno o čemkoliv mluvit. Měli si to nechat pro sebe.

O měsíc později se toto opakovalo s horším koncem u dívenky. V tom samém městě, v tom samém lesoparku.

Od té doby byl „R“ asi 8× na výslechu, u psychiatra, na policii. Tento měsíc však přituhlo a měl by jít na výslech do „věznice“. Slyšíte správně, do věznice.

Čas vánoční je zde a dítě nemá právo zapomenout na tento strašný okamžik a je nuceno si ho pořád neustále připomínat. Natolik mne to rozhořčilo, zrovna teď, když jsem opět těhotná a jedno dítě už mám doma. Nelíbí se mi, že se s tím dítě pokaždé nějak „jakž takž“ vyrovná, přestane se budit s pláčem, přestane usínat s větou typu: „Mami, já nemůžu usnout. Když zavřu oči, vidím pořád jeho obličej.“ Je to smutné.

Je smutné, že to došlo tak daleko, je smutné, že se toto dětem děje, a že věří, že dospělí je budou chránit. Je mi líto i dívenky. Být rodiči, výslech bych odmítla. Už kvůli dítěti. Obzvláště, když není jediný „postižený“. Nevím, kdy toto pro to dítě skončí. Co vím, je, že tato doba je zlá!

Ano, toto se stávalo i v minulosti, ale dnes je všechno horší. Dnes i pustit děti samotné do školy, i kdyby byla pod barákem, nese určité riziko.

Hlídejte své děti dostatečně, ale i tak, aby měly pocit volnosti. Vysvětlete jim, že i kdyby byly ve dvou, ve třech, nedej Bože sami, ať s žádnými cizími dospělými nikam nechodí. Nenechají se nalákat na cokoli.

Všem přeji krásnější a příjemnější Vánoční svátky. Ať máte hlavu bez starostí. :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
167
8.12.16 01:33

My všichni, kdo žijeme v Třinci a máme děti, jsme byli v obrovském šoku, když se to stalo té ubohé holčičce. A v ještě větším, když se rozneslo, že to ta zrůda už zkoušela předtím. Nevím, jak daleko s chlapcem zašel, co se vlastně stalo, lidi ani přesně neví, co se stalo té holčičce, snad, že ji znásilnil a byl by ji uškrtil, kdyby ho nevyrušili. Lidé na fb si pak vzájemně „potají“ posílali profil „Reného“…
Je mi na zvracení z toho, že dneska má kdejaký hnusný zvrhlý odpad, úchyl, /toto si označení člověk nezaslouží!/ snad větší práva, než ta oběť, právo na anonymitu, skoro nikde se o tom nepsalo, nikdo vlastně nic neví, jakoby se to ani nestalo, jen vyděšení lidé na internetu v jedné skupině.. no kde to jsme??? Už poprvé měl být ten člověk povinně podroben ochranné léčbě, prostě měl být odstraněn z normální společnosti., fuj, jsem se rozčílila před spaním. :cert: :cert: :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
167
8.12.16 01:41

Ono, stačí se podívat, kam společnost spěje s přehnanou humanitou a ochranou osobních práv kdejaké zrůdy, přivandrovalce, viz teď ta zavražděná medička v Německu… Naši předkové se obrací v hrobech. Píšeš o spravedlnosti, co je to vlastně spravedlnost? Podle mě i právo na pomstu. Co by se stalo, když by taková stvůra jednoduše zmizela? Myslím si, že existuje i dost rodin, které by /v případě, že by zrůda, co ublížila jejich dítěti běhala po svobodě/vzaly situaci do vlastních rukou. Bylo by to špatně? :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
35224
8.12.16 06:44

Spravedlnost jako takova v zivote neni. Nebazit po ni za kazdou cenu a hrat svou hru s vylosovanymi kartami je cesta ke spokojenosti. Ostatne vzdyt my vsichni tady v Evrope se mame nepravedlive mnohonasobne lepe, nez vetsina lidi na planete. proste nekomu ty podfuky vyjdou pokazde - co mi pomuze, kdyz se budu utapet v rozhorceni…bude asi lepsi, kdyz ja te to vzdycky naucim, kdyz vim, ze nejsem takovy stastlivec.

Spolecnost ma urcite pravo zbavit se osoby, ktera je ji nebezpecna -coz znamena zavrit. Touhu po pomste bychom meli ovbladnout. Samozrejme neco jineho je to u rodicu a osobne zucastnenych, kteri maji pravo mit zatemneny mozek. Tedy pomstu chapu, ale neobhajuji.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
8.12.16 07:50

@Pink Bird Přesně o ten případ se jedná! Chápu, že tu zrůdu musí dostat za mříže.. Ale nestačí jim, že jim to „R“ řekl několikrát, pokaždé stejně, pokaždé na jiném místě, jiným lidem? A pořád dokola? Před spaním brečí, je vystresovaný, celý se změnil… Jak má takové dítě v klidu pokračovat a dostat se z toho, když ho pořád „nutí“ na to vzpomínat pořád a pořád dokola… :nevim: Patřím k rodině a velmi se mi to nelíbí. O holčičce jsem slyšela jen to, co vy… Chlapce se pokus svléct, podle stop „sekretu“ na tričku „R“ nad ním snad ejakuloval či podobně… Na chlapce dost silné i bez znásilnění.. Ještě když je ten „chlapec strašně citlivé dítě… Hned po porodu ho matka nechala a zavolala babičku, že jestli chce, může si ho v porodnici vzít a vyzvednout… Má se u "nás“ lépe určitě. Ale je to hnus celkově!

 • Nahlásit
Anonymní
8.12.16 08:03

@Pudloslava Naprosto souhlasim s prvnim ostavcem, bazit po spravedlnosti je vlastne byt nespokojen se svym zivotem, porovnavat ho s zivoty ostatnich a utapet se v sebelitosti. Tudy ale cesta ke spokojenemu zivotu nevede. Tem kterym se dari to prejme bez ohledu na to, jak sveho stesti nabyli a vazme si toho, co mame my, uz jen to, ze ted ctete tento prispevek na internetu je neskutecne..Mozna by bylo fajn si denne pripomenout 5 veci, ktere mam a nejsou pro me malo…

V osmi letech jsem mela podobny osud jako ta holcicka. Nebudu to rozepisovat, chci jen napsat, ze to nikdy neskonci. Pro to dite je to celozivotni cesta a ani nej psycholog nedokaze zazraky. V tech detech to zustane i v dospelosti a ruzne situace muhou byt spousteci vzpominek. Da se naucit s tim zit a pracovat, ale nikdy to nezmizi. Budou chvile, kdy to clovekem projede jako nozem a budou chvile kdy to ani nezamrzi, alke bude to v nich cely zivot :?

 • Nahlásit
27274
8.12.16 08:19

To se mi nezda. Proc by mel chodit na výslech do věznice?
Jedine snad kdyby tam mela proběhnout rekognice, tj poznání pachatele mezi jinými osobami. Jinak neni duvod. Rovněž se zda velmi přehnane, ze byl kluk vyslýchán 8×. To opravdu neni obvykle. Pokud to tak je, at se jeho zákonni zástupci brani, výslech deti ma svoje pravidla v trestním radu.

Příspěvek upraven 08.12.16 v 08:19

 • Nahlásit
 • Zmínit
1885
8.12.16 08:23

Děs

Příspěvek upraven 08.12.16 v 08:24

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
8.12.16 08:24

„@veria“ Také nevím proč, ale osobně jsme ho na 4výslechy vozili my s mužem, jelikož tam nikdo není „pojízdný“ a do Ostravy je to docela dálka :( a vím, že byl na další výslechy v místě bydliště… Také jsem říkala „rodičům“ že mohou odmítnout a ať to také udělají, ale bohužel… Mě nikdo neposlouchá…

 • Nahlásit
Anonymní
8.12.16 08:57

Když mi bylo asi 11, jen o vlas jsem unikla něčemu podobnému. Předesílám, že jsem byla velmi rozumné dítě, velmi vyspělá fyzicky i psychicky na svůj věk a přesto mi to v tu chvíli nedošlo. Nechala jsem se také nalákat na něco, co mě velmi zajímalo. Naštěstí jsem se včas vyděsila, když za mnou cvakly dveře maringotky (ano, cirkus :roll: ), začala jsem ječet a on mě nechal utéct. Ale raději nedomýšlet, co se mohlo stát. Přijde mi, že člověk musí tyhle telecí léta nějak přežít s notnou dávkou štěstí. Samozřejmě jsem věděla, že s nikým cizím nikam nesmím, nebyla jsem pitomá, hodně jsme si s rodiči povídali co se vše může stát, ale v tu chvíli to dítěti nemusí hned secvaknout :(

 • Nahlásit
718
8.12.16 09:44

Člověk který domácí úkoly napíše za pět min o přestávce a nemusí se moc učit, je obvykle nadanější než ten, který co se nenaučí to neumí, takže je v pořádku, když složí lehce i maturitu, co je na tom špatně?

 • Nahlásit
 • Zmínit
718
8.12.16 09:49

A myslím že opakovaný výslech v tomto případě je v TrŘ zákázán přímo, nebo ne?

 • Nahlásit
 • Zmínit
8.12.16 09:53

Tak s tou věznicí, to je nesmysl. Výslech a další úkony v tak závažných věcech u dětí jsou přesně stanoveny, kde, jak a za jakých podmínek to probíhá. Doporučuji obrátit se na advokáta, nebo na soc. pracovnici.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
8.12.16 09:58

Jako čerstvě náctiletá jsem potkala dva exhibicionisty - onanisty u řeky, na vychazkovem území. Nepříjemný zážitek vidět, jak zírají a ukajeji se. Naštěstí se o nic nepokusili, ale ve druhém případě, kdy proti mě jel na kole a hrabal se mezi nohama a pak slezl a sundal kalhoty, jsem měla i strach. Nejhorší je, že takoví lidé jsou často i spořádanými a „normálními“ a tudíž na první pohled ne nebezpečnymi. Stejně jako chlapík, který brutálně znásilnil mě velmi blízkou osobu a při pomyšlení na to se mi otevírá kudla v kapse, i když je to už třicet let zpátky…

 • Nahlásit
8.12.16 10:43

Je to hrozný, měli by ho dostat. Čím dřív to bude, tím dřív na to děti zapomenou a hlavně se to už nestane dalším. :,(

 • Nahlásit
 • Zmínit
167
8.12.16 11:50

Další výslech dítěte bych odmítla, myslím, že slušný obvoďák by vypsal potvrzení, že dítě psychicky již výslechu není schopno atd. Určitě mají jeho výpověď zaprotokolovanou a toto by již bylo ke škodě dítěte. Neuvěřitelné… dnešní systém :zed:
Tady se chlapi nechali slyšet, že být to dítě z jejich rodiny, dostat dotyčného do ruk, už by ho nikdo nikdy nenašel. A myslím, že by se to i patřilo. O jednoho nebezpečného hnusáka méně. Tak ho možná zavřou, možná prohlásí za nemocného, pak ho pustí, nikdo nebude kontrolovat, jestli bude nebo nebude brát léky a udělá to zas.
Tyto věci by se měly silně medializovat, už jen proto, aby si rodiče dávali na své děti víc pozor a i proto, aby si případný potencionální další úchylák uvědomil riziko, že ho chytnou atd.. i když… co mu tady hrozí, maximálně to, že ve věznici další vězňové vezmou spravedlnost do vlastních rukou. :( V USA mají myslím sytém, že si každý člověk může zobrazit mapu, kde kolem něj žijí usvědčení sexuální násilníci. Nebylo by to vůbec špatné ani u nás, ale Evropané na toto asi nikdy nebudou mít koule. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1087
8.12.16 11:52

Je to hrozny, mel by ten uchyl shnit ve vezeni, je mi moc lito obou deti, tohle je nocni mura vsech rodicu. Jen prosim autorko, jestli je to ve fazi vysetrovani, neprozrazuj moc detaily, at tu nezverejnis neco, kvuli cemu by ho pak museli treba pustit (nejaky klicovy udaj treba). Ja se v tom uplne nevyznam, ale davala bych si bacha, protoze takovymu hajzlovi to projit nesmi

 • Nahlásit
 • Zmínit
2511
8.12.16 11:58

Dnes to horší není. To jen dřív bylo ve zvyku o tom nepsat, nezmiňovat se a tak se zdánlivě dařilo předstírat, že se nic takového neděje…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2537
8.12.16 13:02

To je hrozný, bych ho nechala vykastrovat hnusaka a zavřela ho na doživotí

 • Nahlásit
 • Zmínit
488
8.12.16 13:45

Ale prdlajs doživotí. Povinně kastrovat a veřejně na pranýř s takovým parazitem a jim podobným!!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
jun
600
8.12.16 13:47

Šmarja pano, zrovna dnes, když jsem poprvé pustila svého syna z družiny domů samotného :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
8.12.16 13:59

@Poustevnice Ta výslechová místnost či co to, je v budově věznice v Ostravě,… Tak mi to bylo řečeno, neboť jich tam máme opět vézt… Takže jak to tam vypadá nevím :nevim:

 • Nahlásit
303
8.12.16 15:08

Ja pustila sveho trileteho lidumila do skolky, byl nadseny. pak zacal brecet, ze tam nechce. od te doby se boji zen kdyz neni s nim jeden z nas rodicu. a o skolce nechce ani slyset. uz je to tri mesice a boji se porad stejne. nevime co se stalo ani nemame dukazy ze se neco stalo. je mi maleho lito, snad ho strach casem prejde. ale ja ve spravedlnost verim. neprijde hned, ale casem a jinou formou… vetsinou ale prijde.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
8.12.16 17:46

@Pink Bird
Nebylo by to špatně, bylo by to dobře, ale ne spravedlivě. Ať by se úchylovi rodiče pomstili jakkoliv, myslím, že to děcko na tom bude ve srovnání s úchylem pořád hůř. To už nejde pomstít. To jsou zrůdnosti, které se nemají vyskytovat a jakmile se jednou něco takového objeví, zavřít, léčit nebo zlikvidovat a ne nechat na svobodě. To jsou samí humanisti a ochránci, všechno jenom na oko, a ten, který ochranu skutečně potřebuje, ji nedostane. Mělo by platit oko za oko, zub za zub. Někdo mě bude ohrožovat nožem, zbraní, na mém pozemku, nebo přímo u mě doma, tak pokud ho zabiju, neměla bych být souzena za vraždu, neboť je jasné, že kdybych nevyhrála, byla bych mrtvá. A že o kamarádskou návštěvu z jeho strany nešlo, to si soudy snad domyslí. A přesto je to opačně :-D Máme Zákony na hlavu. Sebemenší spravedlnost v nich nehledejte. A v životě tuplem ne.

 • Nahlásit
Anonymní
8.12.16 17:49

@Padme93
Přesně tak.

 • Nahlásit
8.12.16 18:11

…jak umění je pořád služkou mocných,
jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
JAK ZLO SE DOBRU CHECHTÁ DO OČÍ.
Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,
jen nemuset tu tebe zanechat.
Uz Shakespeare to věděl :,(
Nebohé deti :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10319
8.12.16 20:48

@lisatka Tys pustila trilete dite, aby slo samo do skolky? To snad ani nesmi a krom poruseni skolniho radu je to i zanedbani povinne pece 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
Envie
8.12.16 21:50

@unuděná nechce se mi verit, ze by nekdo pustil tak male dite samotne 8o ale taky prispevek tak chapu 8o

 • Upravit
21232
8.12.16 22:24

@unuděná
Spíš myslí, že ho dala do školky. Ne že šlo samotné.

 • Nahlásit
 • Zmínit
26842
8.12.16 22:54

@NapoleonovaDesire PRESNE NAPROSTO -pravdive a plati to v kazde dobe:palec:
chudaci deti :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
10319
9.12.16 10:00

@Envie @Russet @lisatka To doufám, že jen „pustila“ do školky ve smyslu že ho tam dala. Ale pak zase nechápu - to je snad celkem zjistitelné, co se mu tam přihodilo. Jsou tam učitelky, tak jako první se snad zeptám jich, ne? Já první týden, co mi syn ve 3 letech začal chodit, každý den vyzvídala :nevim: A pokud mám pochybnosti o kompetentnosti personálu, tak si jdu stěžovat k ředitelce, či dítě rovnou stáhnu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
12.12.16 14:19

To, že je oběť opakovaně vyslýchána, se jmenuje sekundární viktimizace a vlastně jde o to, že oběť opakovaně trpí a znovu a znovu se musí svými myšlenkami utápět. Na co máme diktafony, že. Aby to pokaždé řekl stejně? Na co jsou odborníci na tuto problematiku (moje spolužačky z vš) přímo v řadách Policie ČR?

nestačím se divit, co se pořád děje. Vlastně já se už nedivím ničemu. Ani, že pachatel je obecně chudák, který musí mít anonymitu, kdežto oběť je viditelně ničena dál a dál :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
12.12.16 14:22

@aleaa

Bylo zajímavé poslouchat debatu Máte slovo právě o kastracích. Byli tam muži, kteří ji podstoupili dobrovolně a ještě ji chtěli a říkali, jak se jim ulevilo. Přitom EU veřejně „řve“, proč ty kastrace se stále v ČR dějí. Ta ví taky kulový, stejně jako s vyčítáním baby boxů :zed: Tím chci říct, že pro řadu deviantů je to taky řešení -viz spartakiádní vrah z mého okolí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
12.12.16 14:24

@Pink Bird

Vidíš, tos mi připomněla případ, který se stal před několika lety v Olomouci, kde vzal otec mrtvé zákon do svých rukou, „mstitelům“ poskytl alibi a nikdo nic nezjistil. Je to veřejné tajemství, ale bez důkazů není trestu, jak říká zákon.

 • Nahlásit
 • Zmínit