Těhotenství a porod našich zlatíček

Porod

Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám napsat deníček. Občas je čtu a před porodem jsem je hltala a čerpala v nich sílu k porodu. Snad to taky někomu pomůže, když zjistí, že i dvojčata se rodí rychle a bez komplikací.

Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám napsat deníček. Občas je čtu a před porodem jsem je hltala a čerpala v nich sílu na porod. Snad to taky někomu pomůže, když zjistí, že i dvojčata se rodí rychle a bez komplikací :)
O miminko jsme se s manželem snažili od prosince 2008. Prošla jsem si měřením bazální teploty, Clostylbegitem, laparoskopií kvůli průchodnosti vaječníků a nakonec jsme skončili v IVF institutu v Plzni. Nejdřív jsme zkusili 3× inseminaci, ta se nepovedla, a tak jsme se rozhodli podstoupit IVF. Píchat si injekce do břicha nebyl žádný med, ale zvládla jsem to a nakonec jsme nechali zavést 2 embrya té nejlepší kvality. Doktor říkal, že je 5% šance, že se uchytí oba :) No vešli jsme se do těch 5% a v prosinci loňského roku jsme zjistili, že čekáme dvojčátka.

Těhotenství probíhalo v klidu, všechny testy byly ok až do půlky května. Po kontrole na UTZ se zjistilo, že jsem se začala otvírat (hrdlo bylo 22 mm), musela jsem do nemocnice a měla jsem klidový režim, takže jsem mohla jen na wc a do sprchy (to jsem byla 27+6 tt). Byla to otrava, ale kvůli dětem jsem to vydržela :) Přežila jsem to a dočkala se propuštění na konci června. Užívala jsem si pak doma klidu a soukromí celých 11 dní než přišla další kontrola, při které zjistili, že jeden z prcků přestal přibírat a musela jsem zpět do nemocnice :( Pořádně jsem to obrečela, dojeli jsme mě i miminkům pro věci a ve středu 11. 7. jsem nastoupila zpátky na oddělení rizikového těhotenství. Ve čtvrtek 12. 7. měl manžel 40. narozeniny a dělal si legraci, že by chtěl děti k narozeninám :)

Večer odjel domů a já jsem začala mít divný pocit v břiše a postupně se začaly objevovat slabé kontrakce. Myslela jsem si, že jsou to poslíčci a nevěnovala tomu velkou pozornost, ale když to trvalo hodinu a byly pravidelně po 10 minutách, poradily mi holky tady ne eMiminu, ať jdu za sestřičkou. Šla jsem, natočili mi monitor, zavolali doktora a ten řekl, tak budeme rodit, odvezte ji rovnou na sál. Ještě jsme se chvíli dohadovali o porodu, protože jsem měla od ortopeda doporučení na císaře kvůli kyčlím, ale ten doktor, který sloužil, o tom nechtěl ani slyšet, když jsou děti obě hlavičkou dolů, tak že to zkusíme přirozeně. Měla jsem strach, ale nakonec jsem na to kývla. To bylo 21:00. Cestou na sál (o patro výš) jsem volala manželovi, že rodíme. Ten mi v první chvíli ani neodpověděl a poté, kdy jsem to opakovala ještě dvakrát, ze sebe dokázal vypravit pouze větu „si děláš pr..l“ :) Pak pochopil, že si legraci nedělám a řekl, že jede.

Na sále jsem byla asi 20 minut a on se objevil ve dveřích (bydlíme 22 km od nemocnice, musel jet jako blázen). Mě mezitím zase vyšetřili a zjistili, že jsem otevřená jen na 3 cm, kontrakce byly po 5 minutách a nic víc se nedělo. Takhle to bylo celou noc, kontrakce po 5–10 minutách, nález nepokročil, v šest ráno jsem byla otevřená jen na 4 cm a bylo mi řečeno, že počkáme na další směnu a pak to rozjedeme :) Ještě jsme s porodní asistentkou vtipkovaly, že se děti narodí v pátek 13. Kontrakce se daly v pohodě vydržet, dvakrát jsem byla ve sprše a jinak jsem celou noc chodila po místnosti a manžel v klidu spal na dvoulůžku na porodním sále :)) Ráno v půl sedmé se vyměnila směna a přišla nová doktorka, shodou okolností ta, kterou jsem si přála u porodu mít, MuDr. Landsmanová. Oba jsme měli obrovskou radost, když se objevila ve dveřích.

V sedm hodin mě znovu vyšetřila, zjistila, že jsem stále na 4 cm a kontrakce byly stále po 5–10 minutách. Už jsem byla docela unavená a doktorka měla strach, abych to zvládla, proto jsme se dohodly, že mi píchne vodu, nasadí kapačku s oxytocinem a rozjedeme to. V 7.30 mi píchla vodu takovou dlouhou jehlicí a dala kapačku a začalo to. V 8:15 kontrakce zesílily, byly najednou po 3 minutách a začalo to i víc bolet. Chvíli pomáhal míč, ale úplně nejlíp mi bylo ve stoje, když jsem byla opřená o manžela. Ten sledoval hodiny a říkal, kdy přijde další, pomáhal mi je prodýchávat a ještě vtipkoval, že nemám moc tlačit, ať malá neskončí na podlaze :)

Najednou jsem pocítila tlak na konečník a doktorka řekla, že budeme tlačit, to bylo 8:45. Doktorka rychle volala na dětské a druhému gynekologovi a začal šrumec. Musela jsem si sednout na porodní lůžko, ale naštěstí paní doktorka netrvala na tom, že musím dát nohy nahoru. Kvůli mým problémům s kyčlemi je nedám do klasické polohy. Mohla jsem si opřít chodidla o držáky kolen a šlo se tlačit. Mezitím na poslední chvíli přiběhli z dětského a druhý gynekolog (u dvojčat musí být dva doktoři) no a na třetí zatlačení byla malá Karolínka venku, bylo 9:06.

Byla jsem dost vyčerpaná a říkala jsem si, že to druhé už nedám. Mezitím malou ošetřili, zabalili a ukázali mi ji, ale pochovat jsem si ji nemohla. Přišly další kontrakce a šlo se zase tlačit. Zatlačila jsem dvakrát a náš Daneček byl venku v 9:14. Manžel si vyprosil přestřižení šňůry (u Karolínky to nestihl) a pak šel fotit. Daneček hned začal křičet a sotva ho položili, počural dětskou sestřičku :) Pak mi ho na chvíli ukázali a oba je odvezli na novorozeneckou JIP. Vidět jsem je pak mohla až odpoledne. Až za hodinu nám přišli říci míry našich zlatíček. Karolínka měla 2030 g a 44 cm a Daneček 1980 g a 43 cm. Pak jsem s nimi byla ještě dva týdny na JIPce a 27. 7. jsem se dočkala a já jsem konečně šla domů i našimi zlatíčky.

Z porodu jsem měla hrůzu od puberty, docela špatně snáším bolest, ale nakonec to proběhlo rychle a bolest se dala vydržet. Nejvíc to bolelo při tlačení, když šly ven hlavičky, ale dalo se to zvládnout a výsledek stál za to.

Omlouvám se za délku a možná i trochu zmatenost, kdybych měla napsat všechno, bylo by to dvakrát tak dlouhé. Doufám, že to někomu pomůže zvládnout porod v klidu a beze strachu. Když jsem to zvládla já, tak to dá každá :) Nakonec bych chtěla poděkovat i skvělému personálu FN Plzeň Lochotín za péči o mě a má dvojčátka.

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
javelinka
Zasloužilá kecalka 891 příspěvků 04.12.12 09:30

Moc gratuluji k úspěně zvládnutému porodu a ke zdravým dvojčátkům. Jen se chci zeptat, v kolikátém týdnu jsi tedy nakonec rodila?

 
Diana.Kyss
Kecalka 213 příspěvků 04.12.12 09:36

Pěkný, ráda čtu deníčky a připomínám si vlastní porod. Rodila jsem 24.7. Jak vám dvojčátka rostou? A jak zvládáš dvě najednou?

 
Sopttíček
Závislačka 3326 příspěvků 04.12.12 09:48

Díky :srdce:
@javelinka bylo to přesně 36+0tt

@Diana.Kyss rostou pomaleji, ale rostou :mrgreen: už mají 5kg a 6kg. Zvládám to už dobře, nejhorší byly první týdny, krmení po 3 hodinách, nikdy se nepřisáli pořádně k prsu, takže jsem musela odstříkávat a krmit z lahviček, to trvalo 45 min, pak 30 min odstříkávání a zbytek na vše ostatní. Bylo období, kdy jsem spala cca 2 hodiny za 24 hodin, ale teď už je to paráda. V noci spí od 22.00 do 8.00 a už začínám stíhat i domácnost, pomalu, ale jistě :mrgreen:

 
Diana.Kyss
Kecalka 213 příspěvků 04.12.12 10:27

No tak to je paráda, že už tak pěkně chrupkají. Obdivuju tě, že si to zvládla, já mám co dělat s jednou rošťandou. Hlavně ať vám dělají jen radost a pořád pěkně rostou.

 
Sopttíček
Závislačka 3326 příspěvků 04.12.12 11:29

@Diana.Kyss díky :srdce: :*

 
dvojmatka
Kelišová 5278 příspěvků 04.12.12 13:34

@Sopttíček velká gratulace k dvojčátkům a k porodu, kterej mimochodem závidím! mám taky dvojčátka z IVF institutu v Plzni a taky jsem rodila ve FN Lochotín…i když jsem z Kladna a na personál z IVF institutu a i Z porodnice vzpomínám moc ráda!

naše holky měly při narození 1980 a 1890gr a 42cm a začátky byly krušný! ale dneska jsou dvouletý slečny a pěkný dračice :lol:

tak přeju ať děti krásně rostou, prospívají a dělají jen radost a Tobě přeju hodně energie a pevný nervy do budoucna…to pravé s dvojčaty teprve začne :mrgreen: :kytka:

 
Sopttíček
Závislačka 3326 příspěvků 04.12.12 15:19

Dvojmatka díky :srdce: všichni říkají, že dokud leží je to pohoda :mrgreen: trochu se bojím toho až začnou lézt a běhat, bude to asi záhul

 
evicka82
Kecalka 251 příspěvků 04.12.12 17:15

Gratuluji ke dvojčátkům :srdce: :srdce:! Dětičkám přeji hodně zdraví a mamince hodně trpělivosti ;) Jsem taky maminou dvouletých dvojek. Můj porod byl rychlý a bezbolestný, za necelé 3 hoďky bylo odrozeno, velmi ráda na něj vzpomínám ikdyž to zní asi zvláštně.

 
dvojmatka
Kelišová 5278 příspěvků 04.12.12 19:20

@Sopttíček čéče běhání a lezení ještě pohoda - ty začátky, ale období vzdoru, věčný ječení a to jak se mezi sebou masakrujou! a pak hlavně, jakmile začnou vymejšlet lumpárny…dva maj vždycky před jednou matkou náskok, takže než zlikviduješ jednu pohromu, už je vytvořená druhá…a stačí na chvíli zaváhat a z bytu je doslova chlív a matka se hroutí :mrgreen: ale třeba budou ty Tvoje dvojky zrovna zlatíčka - držím palce!

já si nedávno zrovna vzpomněla na jednu pokladní, když se rozplývala nad holkama a říkala, že má už dospělý kluky a že mě lituje…když ví! vyprávěla, že jakmile bylo v pokoji ticho, tak s hrůzou šla kouknout, co se děje a jednou prý našla dokonale uklizenej pokojík - klucí vyházeli všchny hračky z okna…do jedný :mrgreen: to mě pobavilo! netušila jsem, že budu mít podobných a horších zážitků mnohem víc :mrgreen:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 04.12.12 22:01

Krásnej deníček. Moc gratuluji k dvojčátkům :kytka:

 
KačkaM
Ukecaná baba ;) 1381 příspěvků 04.12.12 23:51

Krasny pribeh, ze zacatku, do porodu jako bych jej psala ja. 3roky snaha,2laparos­kopie,7iui,1.iv­f,nyni cekam parecek ;-) jsem od 26tt otevrena na 25mm, zatim drzime. Preji vam jen zdravicko!!!

 
Sopttíček
Závislačka 3326 příspěvků 05.12.12 09:35

@dvojmatka :mrgreen: slyšela jsem spoustu podobných příběhů. Podle toho jak se teď projevují, vypadá to, že malá něco vymyslí a malej to udělá :mrgreen: Kája bude čertík už teď má ten rošťákovskej výraz v očích, bude to naše dračice

@KačkaM držím moc palce ať ještě alespoň 4 týdny vydržíš :srdce: chce to být v klidu a nestresovat se. Kdybys potřebovala radu nebo nějaké věci, napiš SZ

A všem děkuji za gratulace, fakt jsem se porodu hrozně bála a nakonec to taková hrůza nebyla

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama