Trápení s kojením

Rodičovství

Kojení je opravdu boj, po prvním porodu své dcerky jsem si myslela, že je kojení jednoduché, prostě se jen dá prso a miminko se přisaje, a je to. Dcerce to šlo na výbornou, ale ouha, po druhém porodu synkovi to vůbec nešlo, byla jsem zoufalá, propadala jsem beznaději, že nejsem schopná nakrmit mimnko. Co dělám špatně, když mi to poprvé šlo snadno?

Svou první dcerku jsem kojila asi půl roku, chtěla jsem i déle, ale měla jsem zdravotní komplikace, brala jsem silná antibiotika, tak jsem kojit přestala, ale myslím, že bych jinak kojila aspoň do roku a myslím, že bez problémů. Jak jsem už psala v předchozích deníčcích, dcerka se narodila po dlouhém težším porodu, ale okamžitě mi ji dali na břicho a nechali ji i přisát. Myslím, že tohle je asi hodně důležité. Krásně a silně sála, i když jsem ještě nic neměla. Sací reflex měla opravdu hodně vyvinutý, když se přisála, lezly mi oči z důlků :-) Nikdy neměla problém s bolavým bříškem nebo prdíky, doktorka mi říkala, že miminko by mělo co nejdřív po porodu začít sát mlezivo, které má hodně protilátek a taky živé bakterie do střívek, které pomáhají trávit mlíčko a čím víc jich tam je, tím méně bříško bolí. Pak v mlezivu protilátky a bakterie prudce klesají, je to všechno i v mlíčku, ale už né tolik.

Myslím že na tom určitě něco je, protože dcerka silně sála, nakojená byla za 10 až 15 minut, plně, když náhodou pila déle, vyzvracela to, po kojení se pustila, někdy si odříhla, jindy ne a bříško ji nikdy netrápilo. U ní nevím, co je probděná noc - pro mě to byla opravdu mateřská DOVOLENÁ, BYLA JSEM VYSPANÁ, ODPOČATÁ A MĚLA JSEM SPOUSTU VOLNÉHO ČASU.

Dokonce jsem se ani nehlídala v jídle, mohla jsem se nacpat zelím a jí to nic nedělalo, jediné, na co reagovala, byly pomeranče, jahody… to dostávala kopřivku, ale postupně jsem přidávala a bylo to v pohodě. Po 10minutovém kojení dcerla tvrdě usnula na několik hodin, spala vždycky nejméně 2 hodiny, většinou 3 až 4 hodiny, někdy i 5 :-) Od narození spinkala celou noc, usínala mezi 20. až 22. hodinou a vstávala mězi 7 až 8 hodinou ráno :-) Já byla naprosto vyspaná, prsa vždycky chtěly explodovat, jak byla nalitá, ale mlíčko jsem nestrácela ani tím, že jsem kojila po několika hodinách. Chodila jsem do ní dloubat, jestli dýchá, nenechala se ničím vyrušit, žádné auto, motorky, řezání, sekání, prostě nic ji nevzbudilo. Chvilkama jsem si říkala, jestli není hluchá, ale slyší dobře :-) Prostě byla dobře nakrmená, vyspinkaná a pak pořád usměvavá… miminko zlatíčko za odměnu :-)

Ovšem chlapeček, co přišel na svět za 12 let po dcerce mi dává hodně zabrat. Je naprosto jinačí než byla dcerka. Porod byl také dlouhý a těžší ,Adámka museli i resuscitovat, byl v přímém ohrožení života, po rozdýchání, byl ihned umístěn do inkubátoru a plně na kyslíku 5 dní.

Jsem nesmírně štastná, že mi chlapečka zachránili, je to s ním dost těžké, ale je to náš milovaný drobeček a naštěstí se jeví, že je všechno v pořádku a neměl by mít ani žádnou neurologickou poruchu.

V inkubátoru dostával umělé mlíčko sondou ,protože se nesměl z inkubátoru vyndavat. Mně se mlíčko začalo tročku tvořit až 4. den, ale ještě jsem nic neodsála, prsa nebyla stimulovaná sáním, tak se nechtělo asi mlíčko tvořit, ani spouštět. 5. den večer jsem konečně dostala chlapečka poprvé k nakojení, ale byl to boj, nechtěl se ani za nic přisát a KDYŽ JO, TAK SE HNED PUSTIL. Byla jsem zoufalá, plakala jsem, jaktože mi to nejde :-( Nakonec jsem dostala silikonový klobouček a světe div se, on se přisál a dokonce polykal mlíčko, ale sál jen tak jemně, moc mu to nešlo. Vždycky jsem zkoušela kojit nejdřív přes klobouček, pak bez, ale bez klouboučku nechtěl sát, zkusila jsem, když byl hladový, prvně bez kloboučku, ale on se tak rozplakal a rozhodil, že pak už nechtěl sát ani s kloboučkem, tak jsme bojovali asi měsíc, navíc každé kojení bylo minimálně půhodiny někdy i hodinu, většinou po dvou hodinách nebo po 1,5 hodině, podle toho, kolik vypil, ovšem ve dne i v noci, pořád stejně a mezitím, když se nekojil, tak křičel, protože ho bolelo bříško, trápily ho prdíky, už ale v inkubátoru.

Od druhého dne po narození jim tak stále hrozně moc křičel, to nedostával moje mlíčko, protože jsem ještě neměla, ale UM, rvalo mi to srdce, chtěla jsem ho pochovat, uklidnit, ale nesměli ho vyndat. Už v porodnici mu zaváděli rektální rourku a musím říct, že bez ní by to bylo asi ještě o dost horší, prdíky docela pěkně odcházely, ale pomáhlo to jen na chvilku. Kapky jsme vyzkoušeli všelijaké, cvičení s nožičkama, teplo na bříško, masírovaní, ale nic nezabralo, po některých kapkách mi to přišlo ještě horší. V jídle jsem se hlídala jak nikdy, už jsem skoro nic nejedla, protože jsem fakt nevěděla, co jíst, aby ho to netrápilo. Párkrát mě bolela hlava, neměla jsem na nic chuť a nejedla jsem opravdu nic a synka bolelo stejně bříško a jednou tak, že jsem myslela, že snad pojedeme na pohotovost. Můj spánek od porodu do ted je tak 3 až 4 hodiny denně, je to těžké, ale musíme to vydržet, jednou to prostě přejde, ale už se na tu dobu fakt těším :-) Takže si myslím, že jídlo mu tyhle potíže nezpůsobuje. Vždycky si pěkně odříhne a stejně ho bříško po kojení trápí. Prostě jak roste, tak to pomaličku všechno přechází.

Už má 3 měsíce, prdíky ho sice trápí, ale už ne tolik, už se vyprdí i bez rourky nebo teploměru. Dokonce se už přisává i bez kloboučku a docela saje, ale pořád to není žádný výkon, klobouček je pořád velký kamarád, i když se musí víc snažit, tak tak mu to jde lépe uchopit, mám velká prsa a maličké bradavky, ale dcerka s nimi neměla jediný problém :-) Ale snažím se co nejvíc klobouček omezovat.Pořád ale kojíme, alespoň půlhodiny. Malý saje daleko míň než dcerka, takže to trvá než se nakrmí.

Tím, že saje tak málo a slabě, si myslím, že se mi dělá i míň mlíčka, piji už litry vody, ale nijak to nepomáhá, je ho asi málo, tak po 15 minutách se vždycky začne hrozně vztekat a pouštět se, plakat, 100× to uchopí a pustí, až to pak vůbec nechce. Zkoušela jsem odsávačku, ale nic neodsaji. Sice zatím přibíra pěkně, ale začal už hlady plakat, takže ho asi tak 1× až 2× za 24 hodin po kojení dokrmím umělým mlíčkem Beba Ha 1, vypije 60 až 100 ml, což je už dost, začínám se bát, že mlíčko stratím úplně, zatím tedy kojím ještě hodně, ale u každého kojení je vztekání -to dělal i před tím než jsem začala dokrmovat -dokrmuji asi necelých 14 dní.

Takže už vím, že kojení je velká věda a není pravda, že je to naprosto přirozené a jednoduché, některému miminku to prostě jde hned, jiné se to naučí časem, jiné se to bohužel nenaučí vůbec. Přeji všem maminkám hodně trpělivosti s miminky a kojením. Zatím stále bojujeme a doufám, že budeme kojit, alespoň částečně a co nejdéle.

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
zelvicka2003
Stálice 61 příspěvků 22.06.11 08:02

Ahoj Pajinko,nemůžeš se divit,že malej nechce sát,když byl krmenej od začátku sondou.Už ví,že to jde jednodušše,tak určitě nechápe,proč ho takhle trápíš:).Já jsem si to taky prožila s mojí starší dcerou,ať jsem dělala,co chtěla tak pořád brečela,vztekala se,mlíka úbývalo.Tak jsem jí začala krmit umělým mlíkem,svoje jsem jí dala jen jako zákusek a obě jsme se uklidnily.Ono je sice fajn dát dítěti co nejlepší mlíko,ale když si vezmeš,že ze 70 % za zdraví může psychika,tak to opravdu za to nestojí.Tak se uklidni,nebojuj,ať nemusí ani tvůj chlapeček a třeba se pak konečně oba pořádně vyspíte.Prostě přijmi fakt,že tolik kojit jako u prvního miminka nebudeš a uvidíš,že se vám oběma uleví.

 
Květulííína  22.06.11 08:30

Děkuju za takový deníček :-) Pokoušela jsem se kojit už dvě své děti, ale nikdy s valným úspěchem. Teď se chystám za „pár dní“ kojit třetí a doufám, že to půjde. Když čtu, že se prostě za to bojovat dá, bojovat budu :-)
Mám problém s vpáčenými bradavkami, které se mi vždy tak „rozedraly“, že šlo ven mlíčko a krev :-( Tím jsem děti krmit nechtěla. Tak jsem to vždy vzdala tak po měsíci :-( Teď jsem koupila kloboučky a s novou nadějí se do toho vrhneme, až přijde čas :-)

 
cvrčík
Nováček 10 příspěvků 22.06.11 10:09

Ahoj Pájo, jako bys popisovala naše kojení. Malá se narodila sice fialová,ale pak už bylo vše v pořádku, ovšem kojení je boj už od začátku. Od porodnice kojíme s kloboučky, Terce je 2 a půl měsíce a občas saje i bez nich, ale vždy s nimi začínáme. Paní doktorka nám od prvního týdne dodala Bebu Pro 1 a dodnes dokrmujeme, plné kojení nám vydrželo pouze týden (já měla takovou radost) tu mi ovšem zkazila doktorka, že prý málo přibíráme, takže pokračujeme v Bebě. Nedá se nic dělat, nejdřív kojíme, pak dokrmujeme, několikrát denně odsávám mlíčko, nějak to jde a uvidíme, do kdy bude mlíčko. Malá je navíc spavá, u kojení od začátku usíná, i na tom jsme zvykli, prostě kojíme ze začátku 2 hodiny, dnes už i půl hodiny a zlepšuje se to. Držím palečky, ať je to jen lepší, kojení není samozřejmost, ale dar, tak bojuj, ale jestli můžu doporučit, když dokrmujeme, jsem v klidu já i Terezka, a asi to tak je lepší, i když sem moc chtěla jenom kojit. Vydrž, bude líp. :kytka:

 
elija
Kecalka 308 příspěvků 22.06.11 10:19

Moc hezký deníček :kytka: Vůbec se nestresuj, jestli to půjde nebo ne, umělá mléka jsou dnes kvalitní a miminko na něm strádat nebude :wink: Vím, že chceš dát synovi to nejlepší, ale věř, že je mu jedno, co pije, nejdůležitější je KLIDNÁ A VYROVNANÁ MATKA. Někdy kojení prostě nejde (ať už z jakýchkoli důvodů) a i kdyby ses rozkrájela, neovlivníš to. A upřímně řečeno, přijde mi, že se to s propagací kojení trošku přehání, pak se matky, které kojit nemůžou, cítí jako méněcenné či neschopné…
Vím o čem mluvím, bojovali jsme s kojením víceméně pořád u obou dětí. Syn se po narození nechtěl přisávat, z porodnice jsme odjížděli na Nutrilonu a já téměř bez mléka… Doma jsme se po velkém boji rozkojili, vydrželo nám to do roka, kdy se odstavil. Ale občas prostě bylo mléka málo :nevim: a musela jsem dokrmovat. Dcerka sice pila ze začátku hezky, ale pak asi od 3m se začala kroutit a musela vidět všechno kolem a na kojení prostě neměla čas :roll: Sála málo, taky jsme pak přikrmovaly a nakonec se mi v půl roce odstavila :-( Teď je na UM a je moc spokojená (a já nakonec taky), může se vrtět jak chce a lahvička se vrtí s ní :lol: Můžu i na delší dobu odejít, nakrmit zvládne kdokoli.
Takže se hlavně netrap, když to půjde, buď ráda, když ne, svět se nezboří :kytka: :mavam:

 
Rarach
Kecalka 412 příspěvků 22.06.11 10:39

Tak já bych se už snad na to vyflákla. Pěkně bych koupila tu nejlepší odsávačku, aby opravdu prso vyprázdnilo a narvala to do flašky. Třeba by se lépe napil a tobě by se prsa začala ještě více nalejvat.
Už tady některá holčina popisovala kojení a trvalo jí to snad tři měsíce, než se vrátili k přirozenému kojení.
Rozhodně neztrácej nervy a bojuj. Vlastně to už si dokázala. Já bych už umřela. Jsi moc statečná.

 
Cupinka  22.06.11 12:52

Tak malá se nepřisála vubec ani přes klobouček. já mlíko měla a tak mi bylo líto ji dávat UM.....oidsávala jsem každé 4 hoďky…bylo to hodně náročné, ke konci jsem odsávala i půl hodiny, aby malá měla něco málo mlíčka ode mne. Vlastně jsem měla pocit, že péče o miminko je celá o mlíku.....Vy­držela jsem to s vypětím 3 měsíce, pak už se mlíčko přestalo tvořit.Umím si představit čím procházíš.Držím palce!!!!

 
ahink
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 40 inzerátů 22.06.11 21:06

Máme podobný problém, už v porodnici dceru dokrmovali UM, teď je jí 7 týdnů a já už nemám mléko skoro žádné. Zkoušela jsem odsávat, ale odsaji tak 10 ml, zkusila jsem snad všechny polohy, kloboučky, homeopatika, nic nepomáhá. Dcerka asi cítí, že tam mlíčko není a odvrací se, vůbec se nechce přisát, spustí strašný řev. Doktorka mi řekla, že jestli neodsaju aspoň 50 ml, tak jí mám odstavit, ale já to pořád nějak nedokážu a asi se trápíme obě dvě :-(

 
Emina
Kecalka 337 příspěvků 23.06.11 06:47

Ahoj Pájinko, vím, o čem píšeš. Můj syn se narodil předčasně, také mi ho nedali hned na přisátí, pil z láhve a potom už se ode mě sát vůbez nenaučil. Odstříkávala jsem 4 měsíce, mléka bylo čím dál míň. Na bolení také trpěl. Dcera se přisála hned po porodu a kojila jsem rok. Ale po těch 18 a 15 letech mohu posoudit, že syn byl méně nemocný než dcera, a každá nemoc (např. neštovice) měla u něho lehčí průběh než u dcery. Také ti děkuji za reakci na můj deníček, moc mi to pomohlo.

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 23.06.11 09:28

díky holky moc za podporu :hug: ,no stresovat se nebudu,pokud to prostě nepujde tak přejdeme na umělé úplně,zatím jen dokrmuji,přece jen se někdy přisaje pije hzky,z toho se zase nechce přisát ani za nic a po flašce skočí a někdy zase odmítá falšku a přisaje se k prsu :nevim:

 
Jannes
Závislačka 4854 příspěvků 23.06.11 09:40

Jako bych tento deníček psala já. Mám také chlapečka ( 6 týdnů ) a také se jmenuje Adámek. S kojením mám úplně stejné problémy, zuřivě saje, pak se s pláček a vztekem pustí bradavky, zase se přisaje. Při kojení pořád tlačí prdíky. Po kojení jsou prdíky ještě horší, masáže, nahřívání, cvičení - nic nepomáhá, bohužel jen ta rektální rourka mu uleví, i když ne vždy je to konec pláče.
Chtěla bych přesto kojit co nejdéle, protože je prostě mateřské mléko to nejlepší, navíc připravovat umělou výživu někde venku moc nejde, mám takovou představu, že bych musela pořád sedět doma (no, nemám zkušennosti, tak nevím …).
Vlastně jsem si vůbec nedokázala představit, jak je péče o miminko obtížná.

 
Haňulka žabulka
Kecalka 451 příspěvků 23.06.11 21:34

Ahoj, jen bych tě chtěla povzbudit, protože jsme si s dcerkou prošly stejným peklem. Narodila se po komplikovaném porodu císařem, přiložili mi ji až po 6 hodinách (měla jsem celkovou narkózu). Jelikož mám vpáčené bradavky, dostaly jsme klobouček. No šlo to, ale málo přibírala, tak jsme taky dokrmovaly, už v porodnici. Doma jsme s tím bojovaly, trápily nás šíleně, ale fakt šíleně prdíky, malá plakala ve dne v noci, fakt hrozný šestinedělí a vlastně celých 2,5 m. Pak jsme nasadili po poradě s novou dětskou doktorkou probiotické kapky + kapky Babycalm na prdíky a do týdne jsme měli doma dítko jako vyměněné. Prdíky byly, ale už se nepouštěla prsu, nepropínala se a nekroutila se bolestí bříška. Zkuste ještě toto.
Já jsem x-krát u kojení až brečela, prsa jsem měla rozdrásaná až do krve, malá nechtěla pít, nechtěla se vůbec přisát, ani v noci, já brečela jako želva, že nejsem schopná nakrmit vlastní dítko …
A jak to máme s kojením dnes? Malé budou za chvíli dva roky a kojím ji ještě teď :-) Vždycky večer před spaním dáme ňami ňami a jdeme chrupkat :lol: :srdce: :srdce:
Zkuste ještě zabojovat a vyzkoušejte ty kapičky a pokud vám to ani pak nepůjde, nelámej to přes koleno, lepší je spokojená a vyspaná máma i za cenu toho, že budete na UM, svět se nezboří. Svou lásku mu dáš i bez kojení :-D

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 24.06.11 07:06

Hanulko díky za povzbuzení,pro­biotické kapky jsme dávali taky,asi když mu bylo 5 týdnů a bez úspěchu,pak sme je nasadili ještě jednou a taky žádný úspěch,to mu byly tak 2 měsíce, prdíky ho taky trápily hrozně moc,ale pak bez ničeho,pár dní před tím než měl 3 měsíce,to přestalo,teda prdíky má pořád,ale už nekřičí,nepropíná se,ale u toho kojení prostě bojujeme,po chvilce se pouští zuří,asi mám málo mlíčka,ale už příbírá dost,ale taky tak 2× za den dokrmuju po kojení..už se nestresuju,prostě to nějak bude,když to půjde,budu kojit co nejdýl,když ne,tak na um je taky spoustu dětí a jsou zdravé..ale vzdát to ještě úplně nechci..

 
lisacek
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 24.06.11 16:28

ahoj pajinko, já měla taky stejné problémy a bohužel jsem to musela vzdát po 3 měsících, protože malý trpěl na alergii na kravské mléko a já ho dokrmovala špatným UM - a tu alergii jsme zjistili pozdě :cry: kdy už jsem to kojení vzdala s tím, že je moje mlíčko špatné :nevim:
Teď bych to zpětně tak rychle nevzdávala a odpustila si raději veškeré mléčné produkty, ale už je pozdě :oops:

Můžu poradit dobrá homeopatika na rozjetí laktace: Ricinus Communis 5CH - mě dost pomohla.

Držím palce a hlavně buď v pohodě :mavam: :palec:

 
EvaG
Extra třída :D 10665 příspěvků 25.06.11 16:16

AHojky, nevzdávej to. Já jsem u dcery byla na tom podobně. Oba porody jsem měla císařem bez přikládání. U dcery jsme bojovali do tří měsíců podobně jak ty, jednou denně jsem ji musela přikrmit. Ale potom se krásně chytla a plně jsme kojili do 13.měsíců. A druhé dítko se mi předčasně narodilo o dva měsíce, také dostával sondičku a až po měsíci mi ho poprvé přiložili. Po dalších 14 dnech jsme šli domů s tím, že jsme plně kojili. Míša pije jen přes klouboučky, ale asi den po šestinedělí mi přestal tahat a já přicházela o mlíčko, tak jsem musela odstříkávat a dávám mu to flaškou. Ted je to tak, že bez klouboučků se nechce chytat a z jednoho prsa neumí pít. Vypije si někdy i 50ml, 10ml, ale je to málo, protože pije pořád z jednoho prsa tak se mi nestačí dělat. Začíná si zvykat na láhev a u prsa jen spí. Hlavně u toho z kterého neche pít a přitom v tom se mi mlíčko tvoří víc. MOc jsem byla pyšná na to, že plně kojíme, ale teď to vidím černě.

Já si nemyslím, že to je tou sondičkou. Někdy se stává, že kluci jsou lenoši a nechtějí prostě pít.

 
Popapip
Závislačka 3124 příspěvků 30.06.11 10:27

ahoj taky so nemyslím že je to sondičkou,rodila jsem ve 32tt mesic byl Kubíček v nemocnici,od­sávala jsem měsíc MM, krmili ho sondou a pak normalne z láhve s dírou jak…,no neřikala jse nic hlavne aby byl už u me doma,protože jsem za ním mohla jen docházet,zkoušela jsem kojit 1krat denne v nemocnici,no propuštení domu,mi trvalo 14 dni než jsem jen kojila a jsem štastná že jsme to zvládli,ale ikdybych přikrmovala tak to nevadi hlavne že je mimi zdrave.Nyní je mu pul roku a stale kojim,no a zavadime zeleninove příkrmy :-D

Příspěvek upraven 30.06.11 v 10:28

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 13.10.11 16:57

díky za reakce,kojela sem nakonec 5.5 měsíce,žádný zázrak,ale dýl to už nešloa,ale tolik jsem ani nedoufala.Maly už ode mě nechtěl a odsávačka nějak moc nepomáhala,kojila sem už jen v noci a to spíš tak že to jen žužlal,když už sem odsála sotva 20ml tak jsem to vzdala,,ikdyž sem možná měla přece jen vydržet,ted mi to chybí,že bych si ho přiložila :nevim: krásně papá přikrmy a um,ikdyž všeho sotva polovičn dávky,stačí mu to a krásně přibírá,ale nespí pořád..pořád aspon 5× za noc vzhůru..takže to kojením asi taky nebylo :think: ,ale jinak jinak je to můj malej čipera,už se plazí po celém domě :palec:
hlavně sem pochopila že kojení není jen o tom,že matka chce nebo nechce kojit,ale i otm jak saje miminko,když to nejde a zkouší se všelico tak pak díky za UM :wink:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama