Vyvolávaný porod

Porod

O mém porodu, který byl velmi rychlý a kdejaká maminka by mohla závidět. Aneb ne vždy je vyvolávaný porod bolestivý a zdlouhavý.

Moje těhotenství bylo vcelku bezproblémové. Když mi doktor oznámil termín porodu, a to 24. 5. 2015, byla jsem ráda, protože jsem tak tajně doufala, že by to mohlo přijít už o den dříve, kdy moje sestra slaví narozeniny. Bohužel se tak nestalo. A nenastalo to ani 31. 5., kdy jsem měla druhý termín porodu, a to podle MS.

Byl pátek a začalo mě pobolívat břicho, něco jako silnější menstruace. Říkala jsem, že by to už mohlo být ono, a jelikož jsem i ten den měla kontrolu, tak jsem byla i celkem v klidu. Jenže můj gynekolog mě vyvrátil rychle z toho omylu. Prý se nic nechystá, nejsem ani otevřená, čípek se nezkracuje, tudíž mi naplánoval nástup do porodnice, a to 2. 6. 2015.

Celý víkend jsem se snažila porod vyvolávat babskými radami jako sex, kořeněné jídlo, dlouhá procházka a nic. Nastalo tedy pověstné úterý, přítel mě vezl do nemocnice a já se modlila, aby zrovna nesloužil lékař, se kterým sem měla špatnou zkušenost z pohotovosti, kde jsem byla asi v 21. tt. Taky že jo, zrovna on. V tu chvíli jsem myslela, že se otočím mezi dveřma a půjdu prostě domů. Přítel říkal, ať nehysterčím, a že třeba ani za jeho služby neporodím.

Nahlásila jsem se, porodní asistentka mě odvedla na pokoj, kde se mnou sepsala případné papíry a natočila monitor. Přítel mezi tím odjel domů. To bylo v půl osmé. Po prvním monitoru v 8:00 přišla příjemná primářka a zavedla mi tabletu, poté jsem šla znova na monitor.

Porodní asistentka za mnou chodila co 10 minut a pořád se divila, že se nic neděje. Prý se čeká dvě hodiny, než budou moct zavést další tabletku. To jsem si v duchu říkala co asi do těch 10 budu dělat a co vůbec budu dělat celý den, když se mi ten porod nerozjede.

Pořád připojená na monitoru, a v 9:30 první nějaké bolesti, podobné menstruaci. Říkala jsem si: „No, to už tady bylo, určitě to nic nebude.“

V 9:35 další bolest, už silnější, v 9:40 sakra, ono je to pravidelné! V 10 přišla primářka, vyšetřila, další tabletku nezaváděla, byla jsem otevřená na 2 cm. To už jsem každou kontrakci prodýchávala, protože to byla opravdu síla.

Od desíti jsem měla kontrakce po 3 minutách a od půl jedenácté po 1,5 minutě. To už jsem byla na 4 cm otevřená, přišel zrovna ten doktor, co sem ho tak měla v lásce, píchnul mi vodu, udělali mi klystýr no a já zavolala přítele.

V 11 dorazil přítel, říkám na rovinu, při těch kontrakcích tam stejně na mě koukal a nevěděl, jak mi pomoc. Já strávila ve sprše asi do konce porodu, protože jakmile jsem vylezla a osušila se, tak jsem měla další mega kontrakci. To jsem zase zalítla do sprchy, ani nevím, jak. Dost mi to pomáhalo. Ve 12 mi přišel vyšetřit doktor, a to jsem byla na 6 cm. Říkal, že někdy později odpoledne porodím. Říkala jsem si, že tam to prostě nevydržím, usínala jsem mezi kontrakcemi, jak sem byla unavená.

V 13:00 jsem už byla ze sprchy venku, a seděla na takovém křesílku, najednou cítím tlak, tak říkám přítelovi, ať zavolá sestru, že asi rodím, protože už to strašně tlačí. Asistentka přišla, řekla že jsem na 8 cm, tak že ještě chvilku. Půl hodina byla jak věčnost, a to už zase říkám přítelovi, ať ji zavolá, že teď už je to ono. Taky že jo. Přišla, vyšetřila a na 9 cm.

Šli jsme tedy na sál. To teprve bylo peklo - ležet při kontrakcích? To nezvládnu, po pár hysterických scénách říkám, že ho prostě nevytlačím a že nevím jak tlačit, a najednou to šlo. Porodní asistentka si v klídku telefonovala a já měla velkou kontrakci. Přiběhla ke mně, rychle zavolala doktora, a když si ke mě doktor akorát stačil stoupnout, tak já vytlačila hlavičku a na další kontrakci už to bylo.

S tím, že sem pak tlačila asi i mimo kontrakci, protože v té bolesti to prostě nešlo rozeznat. Mírně jsem se potrhala na čípku a dva stehy jsem měla zvenku. Šití jsem vůbec necítila. A nakonec i strach z obávaného doktora jsem zvládla.

Malej se narodil v 13:54 s mírami 3580 g a 50 cm. Na sále sem tedy strávila celkem 25 minut, což je nádhera. Tímto obdivuji všechny maminky, které na sále stráví věčnost, vůbec nevím, jak bych to zvládla já, no asi by mi nic jiného nezbylo.

Jsem opravdu ráda, jak to nakonec dopadlo. A říkám si, že každý porod bolí, ať je to vyvolávaný nebo ne. Teď jsem měsíc a půl po porodu a na tu bolest jsem už zapomněla.

Hodnotilo 16 lidí. Score 3.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
katka.polka
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 21.07.15 07:21

Pěkný deníček, gratuluju k miminku :srdce:

 
verulicek  21.07.15 08:42

Krásný deníček. k miminku gratuluju! jen mi vrtají havou dvě otázky…jak dlouho se nechává přenášet? Mylslela jsem, že dva týdny nebo aspoň deset dní..? A druhá - proč je nutné píchat vodu když je rodička jen na 4cm? :think: Jinak hodně zdraví, bylo to pěkné počtení!

 
fenny
Závislačka 4933 příspěvků 21.07.15 08:51

@verulicek Doktoři se z nějakého důvodu domnívají, že ten jejich ultrazvukový termín je super přesný, mě se potom taky pokoušeli nahnat na častější kontroly. Dva dny po termínu bych si teda ale porod nenechala vyvolat ani náhodou, když k tomu žádný důvod nebyl. Vodu píchli určitě proto, aby měli pocit, že něco dělají… přece nenechají rozjetý porod jenom tak běžet, od čeho by tam potom byli? :jazyk:
Autorce gratuluju k miminku i k rychlému porodu.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 21.07.15 11:16

Taky jsem trochu nepochopila, proč hezky rozjetý porod, ketrý se co do bolesti dal vydýchat, kazí píchnutím vody??

 
Omiii
Ukecaná baba ;) 1094 příspěvků 1 inzerát 21.07.15 12:22

@verulicek
Ahoj běžně se nechává přenášet 7 - 10 dní, setkala jsem se i se 14 dny, záleží na porodnici, lékaři, systému :nevim:
U rodiček, které přenášejí se voda píchá, aby se vědělo jestli není náhodou zakalená, pak by se musel celý průběh porodu bedlivě sledovat na monitoru a příp. popohánět medkací. No nemocniční rutina :nevim:

Taky jsem měla vyv. porod, tak jsem se na všechno v porodnici vyptala…
Každopádně by se mělo k rodičkám a porodům přistupovat individuálně a ne jet jak fabrika podle schématu.

Příspěvek upraven 21.07.15 v 12:24

 
verulicek  21.07.15 12:27

@Omiii tak to bych raději rodila doma…přenášející rodička není podle mě žádnou indikací pro nějaký speciální přístup (jako brzké píchání vody) Nemyslím si, že ty „výpočty termínů“ jsou vždy spolehlivé a může být vše naprosto fyziologické i 14 dní po onom termínu :nevim: neříkám, pokud má někdo hypertenzi nebo trpí různými obtížemi…ale pokud nemám problémy, přece se nebudu řídit nějakým mustrem na všechny „přenašečky“ :?: :nevim:

 
lucka.sisi
Zasloužilá kecalka 688 příspěvků 21.07.15 13:25

Děkuju moc za gratulace. A teď k těm otázkám, nechává se přenášet maximálně 10 - 14 dní jak už někdo tady zmínil, akorát já celou dobu žila v domnění že se to počítá podle druhého termínu, ať už ultrazvukového a nebo podle MS. V mém případě i když jsem přenášela 10 dní podle ultrazvuku tak nebyl malej žádnej obr (3580g). Což je normální porodní váha. U mě byla příčina vyvolání, že jsem otíkala a den ode dne jsem měla vyšší tlak což značilo blížící se preeklapsmii.

A vodu mi píchli kvůli tomu, že jsem přenášela, tak aby vyloučili to jestli není třeba zakalená nebo tak něco.

 
Omiii
Ukecaná baba ;) 1094 příspěvků 1 inzerát 21.07.15 13:57

@verulicek
Moj slova!
Zrovna nedávno tu byl deníček o jedné rodičce, která vyvolání odmítla.
Takovýhle „koule“ jsm měla mít taky, jenže já se bála.

 
verulicek  21.07.15 14:00

@Omiii jojo té dotyčné jsem taky složila obdiv :pankac:

 
macina25
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 21.07.15 14:07

Gratuluju k pohodovemu porodu :palec:
Mě zavedli tabletu v 7 a pak u půl 10. O půl 11 to začalo 8o a od 11 jsem měla kontrakce po 2 minutách až do konce porodu. Chvilkama byli i častější… Takže některou hodinu jich bylo i 35 8o nemohla jsem se kolikrát ani nadechnout a už tu byla další… No hrůza. Skončeno akutní sekcí po 13 hodinách utrpení. :,( za mě chemický porod hnus!
PS: rodila jsem v 41+0 s vysokým tlakem.

 
PM94
Zasloužilá kecalka 567 příspěvků 21.07.15 14:29

Náš malej je taky 2.6, ostatně v porodnici kde jsem rodila se narodilo v ten stejný den asi 10 děti. Nejspíš nějaké magické datum :lol: Jinak gratuluji k miminku :srdce:

 
Luca10  21.07.15 21:17

@Omiii @verulicek

O jaky denicek se jedna, prosim?

 
Gritos
Zasloužilá kecalka 691 příspěvků 21.07.15 23:14

Gratuluju k mimču a hlavně k dobrému pocitu z porodu, ač vyvolávaného. Nenech si to pokazit od vševědoucích ;)

 
Omiii
Ukecaná baba ;) 1094 příspěvků 1 inzerát 22.07.15 06:46

@Luca10
Tuším, že tenhle:
https://www.emimino.cz/…porod-12290/#…

 
Keshi
Kecalka 215 příspěvků 22.07.15 10:56

@macina25 Měla jsem to úplně stejně… jen nás tam nechali trpět 32 hodin. Začli jednat až když jsem ztratila vědomí a malému hrozila hypoxie.

Příspěvek upraven 22.07.15 v 11:06

 
sao
Ukecaná baba ;) 1589 příspěvků 22.07.15 12:57

Já jsem přenášela prvního syna a vyvolávali mi ho myslím 10 dní po prvním termínu… Ale vodu mi kvůli tomu teda nepíchali, odmítla jsem to (stejně jako i u dalších porodů) a bylo to respektováno. Ty termíny nejsou přesné, takže je fakt blbost plašit a brát maminku automaticky jako komplikovaný případ, jenom proto že neporodila ve vypočítaném termínu. Pokud je maminka i mimčo ok, nevidím důvod plašit. Sranda byla ale až když jsem čekala druhého - do termínu mi zbývaly 3 dny a doktor na prohlídce v porodnici už strašil, že se k porodu nic nechystá a že přenášení není dobré - že to je jako když spadne přezrálé jabko ze stromu atd. :D A prý za týden nástup na vyvolání 8o No, syn mu jeho plány překazil - následující den po této prohlídce jsem rodila :D
Autorce deníčku gratuluji k synovi :)

 
alena0402
Povídálka 45 příspěvků 25.07.15 14:15

Nádhera a gratulace… já měla vyvolávané oba porody a rtaky rychlé u syna to nebylo to tak šílený ty bolesti… ale u dcery jsem měla třeba dvě tři kontrakce po sobě a pak pauza minutku… u syna tbl zavedena v 8:00 a narodil se 14:05 a u dcery zavedena v 10:00 a narodila se v 13:05 jinak kuriozita s dcery… 12:30 otevřena na tři prsty a čípek ještě nezašel, přišla dr že to dlouho už nevydržím při takových kontrakcích tak mi dali epidural no a ten působil cca 5 min, otevřena na 10 a okamžitý porod…všichni koukali jak blázni

 
lucka.sisi
Zasloužilá kecalka 688 příspěvků 25.07.15 15:22

@alena0402 tak to je nádherné. Po porodu jsem si říkala, že už nechci rodit, a jak jsem se natrhla jen trošku a krásně jsem se zahojila tak už dva měsíce po porodu mám jiný názor, a nebránila bych se druhému, ale přítel už nechce takže mám smůlu..

Mě taky doktor říkal, že porodím až tak ve čtyři a pak mi nevěřili když jsem říkala jak mi to tlačí. A pak jsme stěží doběhli na sál. No a malej se vyklubal za 5 minut dvě..

 
alena0402
Povídálka 45 příspěvků 27.07.15 08:58

@lucka.sisi manžel už teď taky moc nechce další…já bych ale ještě jedno chtěla( dost možné ale je, že by mohli být dvojčátka:o)))) ) notak uvidíme za 3 roky jak se na to bude tvářit. Jen mi je jasné, že by optě nastalo to stejné… plánovaný porod atd. Nicméně je to tak krásný pocit:o)
Muž určitě poleví uvidíte… bude mu smutno po mimču, jinak já u druhého porodu byla i bez nástřihu, takže super, ale i kdyby byl nástřih potřeba to už je vedlejší produkt toho štěstí a lásky co přichází s mimčem :o)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama