Vyvolávat, nevyvolávat a tak dokola:)

Porod

Vždycky jsem z porodu měla děsný strach, ale když jsem někdy v půlce ledna 2012 objevila na testu dvě čárky, strach pomalu ustupoval a měnil se na těšení, jak na porod a hlavně na toho malého mimíska. Říkala jsem si, že když to zvládlo tolik ženských, musím to přece zvládnout taky. Samozřejmě nějaký ten strach tam byl, ale jak už jsem psala, spíš jsem se těšila. Zajímalo mě, jaké to bude, jak to bude bolet, nebolet.

Těhotenství probíhalo úplně v pohodě, kdybych nevěděla, že jsem těhotná, asi bych to dost dlouho nepoznala. Žádné nevolnosti, zvracení, ze začátku ani přibírání, ale nejsem žádná z těch hubených, takže ono se nějaký to kilčo navíc u mě ztratí.

Když jsem chodila na kontroly ke svému gynekologovi, vždy proběhlo vše v pohodě a srozumitelně. Ovšem jak jsem začala chodit na kontroly do porodnice, nevěděla jsem, jestli jsem blázen já, nebo oni :) Nějaké ty první kontroly proběhly normálně, kontrola, ozvy, šup domů a za pár dní zase na kontrolu. Termín jsem měla 19.9. 2012, jak podle MS, tak podle ultrazvuku.

V pátek, 14. září jsem šla opět na kontrolu a tak jsem si říkala, kdyby mi řekli, že už se to chystá, byla bych i ráda, protože ty poslední dva měsíce se nám neskutečně táhly. Už jsme se s manželem nemohli dočkat, až Adámka poprvé uvidíme. Nicméně jsem došla na kontrolu, udělali mi ozvy a následovala kontrola ultrazvukem, protože se panu doktorovi něco na ozvech nezdálo. Udělal mi dopplera a řekl, že s takovýma hodnotama se nesetkal, že spíš to bývá obráceně, než jak to mám já. Ovšem aby mi vysvětlil, co to pro mě, nebo pro mimíska znamená, to ne a já v tu chvíli byla tak vyjukaná, že jsem se ani nezeptala, navíc dr byl takovej arogantní, tak jsem asi ani neměla chuť s ním něco rozebírat, což je samozřejmě chyba, ale dobře. Hodnoty asi nebyly úplně tak hrozné, protože to by si mě tam snad asi rovnou nechali, ale jeden nikdy neví.

Řekl mi, že druhý den, v sobotu, nastupuji na vyvolání. Tak jsem odcházela s lehkým šokem, ale stále jsem se těšila, i když i obavy byly. Ještě tentýž den jsem odcházeli na svatbu známému a asi v 11 říkám, musíme domů, ať se na zítřek vyspím. ta noc byla zvláštní, stejně jsem věděla, že toho moc nenaspím.
Ráno jsem se nasnídala, dobalila poslední věci do tašky a jelikož máme nemocnici asi 10 minut, vyšli jsme si pěšky. Je to dost do kopce, tak jsem si říkala, třeba se tomu trošku pomůže.

Došla jsem do porodnice, poslali mě na ozvy a že je všechno v pořádku, že paní doktorka nevidí jediný důvod, proč porod vyvolávat. Cože? Šok..zapomněla jsem se zmínit, že se tu na každé kontrole potkáte s jiným dr, no, někdy máte štěstí na toho stejného, ale je jich tam asi dost, tak se to tam střídá, jak na běžícím páse.

Tak se ptám, jak to, že se doktorovi předtím nezdálo něco v pořádku a ona, že pan doktor je takový, že by všechno nejraději hned vyvolal a má klid. No, odcházím s dost zvláštním pocitem zpět domů, s taškou. Na kontrolu mám jít v neděli, nebo v pondělí, to už přesně nevím, kdy dr napsala do papíru, ať udělají miminku odhady váhy, míry a znovu dopplera.

Pocity mám smíšené, sleduju pohyby miminka a doufám, že je vše ok. Jdu na tedy na další kontrolu. Setkám se s panem doktorem, který mě chtěl poslat na vyvolání. Ozvy v pořádku, ultrazvuk se nechystá dělat, tak se ptám, proč mi ho něudělá, když mu to tam dr napsala. A on mi odpovídá, že mu to stejně nic neřekne. No, super přístup opravdu. Další kontrola druhý den. Zase jiná dr, ovšem ta už udělá vše, ozvy, v pořádku, ultz v pořádku a doppler-hodnoty přesně podle tabulek.

Zvláštní, ale odcházím domů s pocitem, že je teda snad vše v pořádku. Možná jsem taky trošku popletla dny těch kontrol, už si to přesně nepamatuju, ale to není tak podstatné. Jistě ale vím, že ve středu, v den termínu, tedy 19.9. 2012 jdu na opravdu poslední kontrolu. Opět je tam pan doktor vyvolávač :) Tak si tak v čekárně říkám, co mě čeká, jestli bych chtěla, ať mě zase pošle na vyvolání, nebo počkat. To jsem o vyvolávaných porodech ještě neměla nic načteného, jen úplně okrajově. Dneska bych zase asi tak nespěchla. I když, kdo ví, co by se do té doby mohlo stát.

Pan doktor mi udělá kontrolu a opět slyším, není na co čekat, proč to zbytečne prodlužovat, máte tady tašku nebo dojdete zítra na vyvolání? Já už v tu chvíli něvěděla, jestli se mám smát, nebo co dělat, při představě, že mě zítra jiná dr zase pošle domů. Podívám se na sestřičku a ptám se jí, kdo tam bude zítra, aby mě zase neposlali domů. Říká, že pan doktor a tentokrát, že už se bude opravu vyvolávat. Sestřička mě ujišťuje, že opravdu nemá smysl čekat, že bude lepší, když už budu držet Adámka v náručí. Nic jsem nenamítala, co bych taky zmohla a navíc jsem to už chtěla mít za sebou. Odpovídám, že tašku nemám, že přijdu zítra. Takže následovala další podivná noc, zase smíšené pocity, radost, že třeba zítra konečně spatřím to stvořeníčko, které je 9. měsíců u mě v bříšku a opět strach, ze všeho, jak to bude probíhat.

Je čtvrtek, 20.9.2012 a zase se s mužem vydáváme s taškou do porodnice, teď doufáme, že to není žádná sranda a půjdu rodit. Nahlásím se na příjmu a ano, teď už mě nikdo domů neposílá :) Na sesterně zapíšeme různé info o miminku a o průběhu porodu, jestli budu chtít epidurál a takové ty věci, no, znáte to. Byla mi přidělena skvělá asistentka, tak jsem se i dost nasmály a já si říkala, díky bohu, že po mě nechtěj vyplňovat dotazník v porodních bolestech, to musí být fakt záhul, nebyl zrovna krátký. :)

Kolem půl 9 dostávám vyvolávací tabletku. PA chodí asi každou hodinu na ozvy, ptá se, jak se cítím a jestli už něco začíná bolet. Jsem pořád v pohodě, nic mě nebolí. Další tabletku dostanu asi o půl 3, už ani přesně nevím. Stále se nic neděje. Než končí této PA služba, dělá poslední ozvy, kdy jí dost dlouhá trvá, než najde srdíčko. Já už polomrtvá strachy a pak slyším buch..buch..buch­..Ufff..nicmé­ně jde za dr, aby to přišel zkontrolovat.

Na dr vidím, že ho tím PA snad otravuje, že co ho volá, když je vše, jak má být. Ozvy jsou v pořádku, no nic..PA odchází, vím, že s tou už neporodím. Škoda, byla fakt milá. Přichází druhá PA, kterou když poprvé uvidím, chlupy se mi pomalu ježí, jak je nesympatická. Nééé!!! Manžel už je celkem unavený, začíná to být trochu nuda, stále se nic neděje. Nová PA říká, no nic, manžela pošlete domů, ať se vyspí, vám přijdu ve 23 h udělat ozvy a pak vám dám prášek na spaní, ať se taky vyspíte. Říkám si prášek na spaní během vyvolávání porodu? Není to trochu divný? Ok, je asi 22:00, manžel odchází.

Asi jen 15 minut po jeho odchodu, co je, co se to děje? Bolest v břichu. Klid, a zase, znova a dokola.Asi o půl 11, sakra, asi je to tady!!Bolesti nastoupily hnedka velké a asi po minutě!! Volám PA, že už to asi začalo. Během vteřiny se změní protivná PA ve skvělou, nechápu, ale je mi o jedno, to jsem si uvědomila až den poté :) Ozvy stále na sobě, vše v pohodě. PA říká, ať zavolám manžela, zvláštní, mě to v tu chvíli vůbec nenapadlo, kdyby mi to neřekla, asi bych mu vůbec nevolala :D. Tak mu volám, nevím, asi ve 23:30, ať rychle dojde. PA říká, že nemusí spěchat. Bolesti už jsou fakt hrozné, vím, že jsem si říkala, jak děsně to bolí, ale dneska už si to nedokážu vybavit:) Najednou přijde další paní doktorka, která mi píchá plodovou vodu, nejdřív se mě teda ptá, jestli mi odtekla, a odpovědi se nedočká, protože to nevím. Jak to píchla, tak to celkem zabolelo.

Pak mi PA říká, že si můžu dojít do sprchy a jestli teda budu chtít ten epidurál a já odpovídám, že určitě a už se ho nemůžu dočkat. Říká mi, ať ze sprchy dojdu tak za 10 minut. Vzhledem k tomu, že nemám vůbec pojem o čase, si pro mě do sprchy přijde, bylo mi tam tak dobře a pomáhá mi dojít na pokoj, sama bych to už asi nezvládla :) Sprcha pomáhala luxusně, ale stejně se těším na epidurál. Nějak se doplazím na postel, ozvy, najednou je mi píchnutá nějaká jiná injekce na bolest, epidurál ne. Nechápu, co je, proč ne epidurál. Ta injekce vůbec nezabrala.

Když se u mě objeví asi 5 dalších lidí, tak mi to dochází! aha! Něco není v pořádku!!Vím, že jsme se podívala na ten přístroj, kde to ukazuje ozvy a křivka byla půlně jinak, než měla být. V tu chvíli mi stejně nedochází vážnost situace, to mi došlo až později, kdy jsem přemýšlela o průběhu porodu a o všem, co se vlastně mohlo stát.

Prstýnky pryč, podpis nějakýho papíru. Kdyby mi dali podepsat cokoliv, podepsala bych :D Najednou jedu na sál, v chodbě manžel, který vůbec neví, která bije, říkám mu jen, císař a frčíme dál. Poslední bolesti, cévka, kterou v tu chvíli ani necítím, jen vím, že mi anesteziolog říká, píchneme vám injekci, dám vám kyslík a budete spát..tak jsem se těšila, až mě to přestane bolet. V tu chvíli jsem si přála jenom, ať už spím, jak jsem už psala, vůbec mi nedocházelo, co se děje..

Probouzím se asi o půl 3, v hlavě pěknej guláš, ale hned se ptám na Adámka. Adámek je v pořádku, narodil se v 1:15, dusil se, já nebyla otevřená, proto císař. V 1 jsem podepisovala ty papíry, takže to musela být asi pěkná rychlovka. Chci ho hned vidět, tak mi sestřička donesla a po chvíli to to došlo! Jsem máma!!!:) manžel nikde, hned mu volám, on že šel domů, že si mysleli, že se probudím až později, manžel si ho ale hned choval, byl u vážení i u měření. I když je půl 3 ráno, hned jsem všem musela volat, vzbudila jsem půlku rodiny, kamarádky, nemohla jsem skoro mluvit, asi ještě tou narkózou, ale byla jsem šťastná :)

Ještě by mě zajímalo, jestli se dusil vlivem toho porodu, nebo jestli, kdyby mi porod nevyvolávali, by to mohlo dopadnou špatně. Proto i doktorovi zmatkaři jsem vděčná, že jsem na konec na vyvolání šla. I přes všechny zmatky, které byly před mým porodem bych na tuto nemocnici nedala dopustit a jestli bude nějaké podruhé, tak zase jedině tam.

Pro někoho to bude asi hodně dlouhý a nudný deníček, ale pro mě je to nezapomenutelný zážitek, ze kterého mám teď už půlročního broučka Adámka :)

Hodnotilo 26 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 04.04.13 08:21

Zaplaťpánbůh za ten císař! Každopádně gratuluji ke krásnému chlapečkovi :kytka:

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 04.04.13 08:34

Gratuluju k Adámkovi. Taky máme Adámka, taky byl vyvolávaný, po termínu, nakonec se narodil 42+1. A taky jsme šli do porodnice na 2×. Poprvé nás paní doktorka nenapsala do počítače, tak pro mě neměli postel a musela jsem domů a dorzit druhý den. A taky jsme skončili po 12 hodinách kontrakcí na císaři. Adam byl omotaný pupeční šňůrou a dusil se. A teĎ mu bude v červnu 5 let a je to pěkný čipera a uličník a už má i ségru :)

 
micta
Generální žvanilka 20589 příspěvků 04.04.13 08:46

Až mi slzička ukápla. hodně zdraví a štěstí celé rodině. :lol:

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 08:47

@zzuzzinda no já ty bolesti měla jen 2-3 hodiny, po 12 hodinách bych už byla mrtvá :) jinak taky dobrý, no :) že jsou fakt takový zmatkaři..

 
nepřihl. Betty1981  04.04.13 09:35

Tak já mám dojem, že za ten průběh mohlo vyvolávání, i když jsem u toho nebyla… Já porodila spontánně holčičku s 4× omotaným pupečníkem kolem krčku, takže i tak se to dá, ale pokud tělo není připravené, je tenhle průběh dost běžný - skoro bych řekla, že se to brzy bude považovat za „normální“ porod - vyvolat bez větších důvodů a pak situaci zachraňovat císařem :nevim:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 04.04.13 10:04

Gratuluju k narození miminka a přeju hlavně hodně zdraví!!

pravděpodobně děťátko nezvládlo nápor chemie. mrzí mě to, ale do příště třeba o tom něco nastuduješ a přistoupíš k tomu nějak jinak :)

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 04.04.13 11:33

Gratuluju k miminku :kytka:. A těžko říct, jestli vyvolání miminko zachránilo nebo naopak ohrozilo.

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 11:46

Díky :) no jako nakonec jsem byla ráda, že to šlo takto..opravdu těžko říct, ale asi to bylo špíš fakt tím vyvoláním..kaž­dopádně díky bohu za to, jak to dopadlo :)

 
Mišanila  04.04.13 13:19

Tak hlavně že to dobře dopadlo a miminko je v pořádku!

Já bych si teda na termín porod vyvolat nenechala, když bylo vše v normě.
Chodila bych na pravidelné denní kontroly a čekala až do těch cca 14 dní po termínu, dle situace, váhy a zdraví dítěte.

Udivuje mě teda přístup doktora, „nač čekat, proč to zbytečně prodlužovat“, dítě bylo v té chvíli ok, porod se mohl během pár dnů sám rozjet a nemuselo to třeba skončit císařem. To už se ale nedozvíš, jak by to dopadlo bez spěchání a umělých zásahů…

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 04.04.13 13:31

Nechápu, proč ten porod vyvolávali. Mám pocit, že císařem končí velká část vyvolávaných porodů, aspoň podle zdejších deníčků. Kdybys 14 dní přenášela, tak nic neříkám. Ale takhle? Hlavně, že jste to ve zdraví přežili.

 
bahbouhi
Stálice 83 příspěvků 04.04.13 13:47

Ja nechapu, proc pri cteni kazdeho denicku tak brecim…ceka me to za 14dni a nejradeji bych si maleho v brisku nechala…ach jo:(

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 13:47

Jak uz jsem psala, o vyvolavanych porodech ctu poradne az ted.driv jsem to nejak neresila. nevim, jestli jsem to psala v denicku, ten dr mi jeste rekl, ze mam malo plodovky, ale ta dalsi dr mi rekla, ze to je jeste ok.ja pak uz byla tak zmatena a mela jsem strach, po tom prvnim doppleru, to by jste jeste musely videt vyraz toho doktora..jeste, kdyz mi rekl, ze s timto se nesetkava, spis naopak..tak jsem radsi s vyvolanim souhlasila.ted,jak ctu taky ruzny denicky, tak je fakt, ze hodne vyvolavanych porodu konci cisarem.ale treba kamoska mela chvili predemnou vyvolavanej a za chvili byl malej venku.ono se s tim taky kazdy telo popere jinak no. a taky, nejsem zadnej hubenour a tomu asi taky moc neprida..

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 13:47

Jak uz jsem psala, o vyvolavanych porodech ctu poradne az ted.driv jsem to nejak neresila. nevim, jestli jsem to psala v denicku, ten dr mi jeste rekl, ze mam malo plodovky, ale ta dalsi dr mi rekla, ze to je jeste ok.ja pak uz byla tak zmatena a mela jsem strach, po tom prvnim doppleru, to by jste jeste musely videt vyraz toho doktora..jeste, kdyz mi rekl, ze s timto se nesetkava, spis naopak..tak jsem radsi s vyvolanim souhlasila.ted,jak ctu taky ruzny denicky, tak je fakt, ze hodne vyvolavanych porodu konci cisarem.ale treba kamoska mela chvili predemnou vyvolavanej a za chvili byl malej venku.ono se s tim taky kazdy telo popere jinak no. a taky, nejsem zadnej hubenour a tomu asi taky moc neprida..

 
sibi
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 04.04.13 13:52

Kam spěchají ti doktoři… já když nahlásila že nechci žádné podpůrné a utěšující prostředky tak se na mě dívali jak na debila… at malý dělá radost

 
Gabika83
Závislačka 3221 příspěvků 04.04.13 14:31

Tak to je super že to takhle dopadlo :pankac: Hlavně ať jste zdraí, to je nejdůležitější :hug:

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 14:32

@sibi s malým už je to sranda tedka. ale ty začátky mě teda nějak extra nebraly.. :)

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 14:34

@bahbouhi já, když měla do konce 14 dní, tak už jsem chtěla, at je venku, ale pak, jak už venku byl, jsem si kolikrát říkala, jeslti si do toho bříška zase nechce třeba na dvě hodky skočit :mrgreen:

 
Uživatel je onlinefiona313
Echt Kelišová 8918 příspěvků 04.04.13 17:05

@Bauerkaa Ahoj, já to měla podobně. Vyvolávaný porod, bolesti 8 hodin po minutě a nakonec z důvodu špatných ozev a nepostupujícícho porodu - císař. Hlavně, že to dobře dopadlo a ty máš své mimi v náručí. Naše holčička se narodila úplně zdravá a růžová, takže doktoři zasáhli včas. Naštěstí.

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 04.04.13 17:36

Gratuluji moc:-)no a z toho doktora by mě teda kleplo :mrgreen: Ale ještě že to tak všechno dobře dopadlo :potlesk:

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 17:51

@fiona313 :) adámek je taky v pořádku, ale když vylezl, tak byl trošku fialovej :) manželovi říkali, že do něj teda museli dvakrát fouknout..ve zprávě jsem nic takovýho neměla..

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 04.04.13 17:52

@Alllla však jsem z něj měla trochu psycho :lol:

 
Uživatel je onlinefiona313
Echt Kelišová 8918 příspěvků 04.04.13 19:44

@Bauerkaa Naše malá byla růžová. Doktoři to stihli včas. Ale hlavně, že to u obou nás dobře dopadlo. :palec:

 
Ann
Echt Kelišová 9977 příspěvků 04.04.13 21:35

Taky jsem po vyvolávaném porodu skončila na sále s CS. Jsem přesvědčená, že to bylo vyvoláváním, byla tam totiž moc milá PA, která mi pak na tajno řekla, že mimču nic nebylo - prostě nesneslo chemii a porodní cesty byly nepřipřipravené (37tt). Mně tedy vyvolávali kvůli preklamsii. Jsem samozřejmě ráda, že jsme obě v pořádku, ale jednou bych to chtěla dát znovu přirozeně. Nějak to ve mně zůstalo. :think:

 
rustypipe
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 04.04.13 21:51

Gratuluju k miminku a šťstnému konci.
Já byla na vyvolání pro vysoký tlak v 38 tt. myslím, že to bylo i tím, že viděli maminu co mám přes cent a trošku se báli co bude. Já na vyvolání nechtěla, brečela jsem tam, když si mě tam chtěli nechat. ALe pak jsem se dala do kupy a noc před tím už jsem spala na porodním sále a rozhodla jsem se, že se s Mariankou „nedáme“. Tak jsem se na to naladila, že mi stačila jen ta jedna tableta. nedošlo naštěstí ani na oxytocin, ani na nic jiného. Epidurál jsem nechtěla už předem. Dcerka se narodila po 3 hoďkách od zavedení tablety, bez jakékoliv kapačky. Takže to jen zpráva pro ty, co je čeká vyvolávaný porod.
Na druhou stranu až pak jsem si pořádně porčetla souhlas vyvolávaným porodem a tam je automaticky psané, že se podporuje oxytocinem, píchnutím plodovky a je veden lékařsky. Příště se budu víc bránit a asi budu mít i odvahu podepsat reverz a počkat do termínu.

Příspěvek upraven 04.04.13 v 21:51

 
rustypipe
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 04.04.13 21:54

A ještě jedna poznámka. Hodně záleží i na tom, je-li tělo už k porodu připravené. Já byla 4 dny před tím na kontrole otevřená na dva prsty, hlavička tlačial už dole a paní doktorka mi tehdy říkala, že to klidně může přijít každým dnem. Tak snad i proto to byla rychlovka. A primář, když rozhodl o vyvolání říkal, že se rozhoduje i na základě toho, že porodní cesty vypadají připravené.
Horší jsou podle mě ta vyvolávání, kdy tělo nechce a nemůže, protože ještě není čas.
Ale co doktoři poznají že? Prostě mám pocit, že to dělají nějak automaticky a že to mají naučené to takto dělat.

 
kacabus
Kelišová 6885 příspěvků 04.04.13 23:51

@Bauerkaa ještě jednou velká gratulace k Adamkovi… :hug: :hug: :hug:

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 04.04.13 23:51

@Bauerkaa Však jsem taky byla skoro mrtvá :) Nechala jsem si dát epidurál a když zabral, připadala jsem si jako sjetá :) Ale aspoň se díky tomuhle zmatku nenarodil na narozeniny mé mámy. Moc spolu nevycházíme, tak to by můj drahý nebyl moc nadšený (mmch, dcerka měla mít naplánovaného císaře na mámin svátek, ale já to ukecala :) ).

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 05.04.13 10:22

@Bauerkaa To se vůbec nedivím :,( To člověku nepřidá.

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 05.04.13 12:08

@rustypipe tak to jsi měla krááásný :)

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 05.04.13 12:09

@kacabus díky kači :mrgreen: ty tu nemáš nějakej deníček, že bych si početla? :)

 
kacabus
Kelišová 6885 příspěvků 05.04.13 13:01

@Bauerkaa Nn nemám… :P :P :P

 
Bauerkaa
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 05.04.13 13:02

@kacabus kurňa škoda!!ty bys jich mohla mít :))

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama