Zasloužilé maminy 43 - Dobré rady

Rodičovství

Milé maminky, dobrých rad najdeme v časopisech opravdu hodně. Ale většinou se týkají situací, kdy má mamka svoje první dítko. Jako kdyby v redakci věděli, že se dvěmi na čtení opravdu není čas. Mě leží v hlavě jedna obzvláště povedená. Noční vstávání, co si budem nalhávat, nepatří k mým oblíbeným činnostem. Ale kojit se musí. Při prvním dítku jsem opravdu používala radu, lehněte si s miminkem, kdykoli spí a docela se mi dařilo. Teď mám dítko druhé a to nabíhá nerudovská otázka: „Kam s ním?

Moje starší holčička je od narození nespavec. Přes noc si naspí, co potřebuje a přes den od dvou let nespí. Povedlo se mi při těhotenství naučit ji v poledne odpočívat, to jsem si v klidu i zdřímla. Jenže teď mají obě holky jiný rytmus a já ten klid nemám. Když už by se to snad skoro povedlo, tu se ozve: „Maminko, nepinkej."

Bojuju proto s úhlavním nepřítelem - únavou. Omezuju aktivity, abych šla co nejdříve spát. Tak se mi nedivte, že vzalo za své i moje pravidelné psaní.

Jak jinak se máme? Dopoledne se mi naučila Věruška nádherně spinkat na balkoně. V tu dobu si stihnu pouklízet, pohrát se s Evičkou a spolu i uvaříme oběd. Pak si Evinka vybere pohádku a Věrka se usádlí na podlaze, protože se nám holka začíná otáčet a hraje si s hrazdičkou. Já se snažím uvelebit se pohodlně v křesle a chvilku odpočívat. Ovšem nejsem tak opakovací jako Evka a celý týden stejné pohádky o krtkovi, či jiné zvířeně, mě už doopravdy neberou.

Odpoledne pak zvažuju, jestli dát znovu spát Věrku na balkon, kde se určitě další dvě hodiny zachumlá do hajánek a nebo se vydat na prochajdu. V kočárku mi ta moje holčička tak hezky nespí. A Evinka? Strašně lenoší. Jet s kočárkem pro ni znamená celou dobu postávat na skejtovi. Takže s nastupující zimou jí to zatrhnu. Skejta oddělám. A snad bude holka ťapat. Pak se vrátíme domů a holky na chvilku zabaví táta. Já vyřizuju nákupy a nebo se snažím na dvacet minut usnout.

Pak už začíná večerní kolotoč. Vykoupat, převléct a uspat mladší, večerda, koupel a uspání starší. Zabere nám to skutečně hodinu a půl času.

A jak to, že jsem našla chvilku času na článek? Evinka je na chvilku u dědečka a babičky. Tak si představujte. Je sedm hodin ráno. Sedím na zeleném baloně jako na vrbě. Místo šití botiček vyťukávám slova do klávesnice a z nosu mi kape jako z vodníkova šosu.

Tak papa a myslete na mě, že jsi jdu zase užívat do peřin.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 01.11.07 10:44

Chápu a rozumím… Ale k mému štěstí jsme já i holky spavci. Naprosto vy vyhovuje rytmus, kdy chodím spát kolem půlnoci až jedné a vstáváme kolem osmé. Ideální!!!!! Jen mi to teď narušuje Adlétčino vstávání do školky - tatínek sice zvládá vzbudit, obléknout i vyčistit zoubky, ale vlásky, ty ne, ty jsou pro něho španělská vesnice :o Tak musím vstávat a česat…

Navíc naše Elča chytá rozum a tak stejně jako její starší ségry začíná zjišťovat, že by si dala noční gáblík… A já se netěším na vysvětlování, že ano, noční dlabanec je fajn, ale když ho nepotřebovala doteď, nebude ho potřebovat ani v budoucnu… Ale počítám, že dřív jak po vánocích to nepochopí.

A holky, začínám zjišťovat výhody více sourozenců - starší dračice mě skoro nepotřebují :)

Linko, pokud toho máš fakt moc, vyšli signám a v deníčku se můžeme střídat :)

L. + dračice

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 01.11.07 10:57

Ahojky!!!
Tak se hlásím do stavu zasloužilých mamin na druhou…resp. na třetí.
Od 18.10. je nás pět. Po 3 hodinách (z toho hodinu jsme strávili doma) se nám narodila Klárka. Za 3 dny nás pustili, týden s námi byl tatínek a od pondělka jsem doma sama s Klárkou a Štěpou. Eliška je (ťuk, ťuk na dřevo) zdravá a chodí do školky. Začínám si zvykat, ale je to mazec:) Hlavně večery; starší děti strašně divočí. Už jsem je jednou koupala všechny 3 sama a to bylo fakt dobrodružný… Jinak ale v pohodě; Ela se Štěpou přijali sestřičku v pohodě, semkli se ještě víc k sobě… a Klárka je zatím „hodná“, hezky spí a moc nepláče. I tak se cítím občas celkem unavená. Ale 2 týdny po porodu mám snad nárok:)
Tak se mějte
Katka
Jo, čas od času klidně taky nějaký deníček můžu nadatlovat…teda třeba po šestinedělí:) (no, šestinědělí - co to je???při třetím dítěti)

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 01.11.07 11:03

Jůůů, paráda gratulujeeeem!!!!

A o koupání mi povídej, už jsem to tu popisovala:

Po narození Pepi u nás nastalo dost změn. Zpočátku jsem musela začít vařit večer a vzdát se své oblíbené ranní sprchy Pak mi hodně pomohlo trvat na režimu a nevzdávat se ho - dost mi pomohla kamarádka, s níž jsem chodila na procházky - prostě jsem musela holky vykopat ven na desátou… Byl to boj.

Po narození Elči se nám už život moc nezměnil - zvládám i ranní sprchu a pocvičila jsem se v superrychlých receptech… Dokonce zvládám vykoupat všechny tři najednou - prostě je naházím najednou do jedné vany a pak je postupně tahám ven…

Ale měli jsme jeden večer absolutní krizi, byla jsem doma sama a Ela po vytažení z vany spustila šílený řev a dožadovala se hned koja, Pepi chytla hysterák - takový ten nepříčetný - a Ada ječela, že ji to ve vaně nebaví, že chce hned ven… No, Elča si musela pořvat v postýlce, Ada ve vaně a Pepi se utěšovala v náruči v postýlce, byla prostě nejakutnější - po chvíli přešel řev do vzlykání a ona si lehla, Ela jen pofňukávala a Ada se zabavila hrou… Tak jsem vytáhla Adlu z vany, vyčistila jí zuby, šoupla ji do postele, nakojila a uspala Elu a šla číst holkám pohádku… Ale byla jsem zralá na panáka
Jindy je to pohoda - hodně nám pomáhá tatínek, koupe starší dračice a vodí Adlu do školky s tím, že je schopen ji sám vypravit, když se náhodou Ela vzbudí dřív a vyžaduje kojo kojo zrovna při vstávání Ady.

L.

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 01.11.07 11:13

Jo, jo, to jsem četla:) A od kdy je koupeš v jedné vaně? Já zatím koupu malou ve vaničce na přebalováku.
A díky za gratulaci! Mám konečně pocit, že jsme doma komplet:))))
 Ka

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 01.11.07 11:38

Do jedné vany je občas házím od narození :) tedy jen když mám frmol - jinak si Elinka užívá malé vaničky s tím, starší dračice jsou vedle ve vaně - konečně máme v koupelně místo - v bytě jsme měli pidikoupelničku 140*150 cm :o A jak ji vytáhnu, vyklopím vodu holkám do velké vany :)
Ale když koupu v jedné vaně, tak je to pohoda - dávám Elču holkám na klín a jim se to děsně líbí.

A s tím, že jste komplet ti rozumím, taky to cítím. Umím si teda představit i další děti, ale už necítím potřebu je mít. Po Pepi jsme byli neúplní, teď jsme komplet… Takže asi další dráčátka nebudou - ale neříkám nikdy :)

L.

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 01.11.07 12:36

Cauky!

Katulinku moc velka gratulace ke Klarce!!!Hlavne ze jste ok, to je nejdulezitejsi!!!!!!

Teda Lesi a Katuli vy jste fakt zaslouzile maminy. Ja jsem si rikala, ze tri deti je super. Ale uz ted citim, ze jsme komplet - a to jsem ted vynechala hruzu porodu, komplikaci s Matesem a tak. Fakt me ty dve deti staci!! Takze velky obdiv vam obema!!!!

Linko ja jsem mela nespavce prvni ditko, ale nakonec se i Lenicka umoudrila a od 1,5roku spala po o 2h a v noci v pohode celou noc. Mates je od miminka spavec, dop mi taky spaval na balkone, odp v kocarku sice taky moc ne, ale oproti Lenicce super vec. Od jeho pul roku spali do roka oba po o ve stejnou dobu, cili to bylo super!! Lenicka to obcas i ted zalomi po o. JInak jsem rada, ze chodi do MS, prece je jen vic casu na vse, i kdyz od doby lezouciho a chodiciho Matesa je casu zase min!!

Pa

Diblik

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 01.11.07 13:13

A propos - noční kojení. Je to paradox, ale já se na něj těším!!! Je to totiž jediné, kdy jsme s Klárkou samy a můžem si to užít. Jinak přes den sedíme na gauči a já mám vedle sebe 1-2 další děti s knížkou na klíně a čteme a čteme a čteme… Naštěstí je malá stejně jako starší děti „rychlopijan“, tak i s odříhnutím to máme většinou do 15-20 minutk hotové. Jinak bych asi už měla vymluvené hlasivky:)
 Katka

 
PeZa
Ukecaná baba ;) 2257 příspěvků 01.11.07 13:33

Ahoj maminky zasloužilky !!
I mě se to pomalu blíží, bojuju s Adélkou a její nechutí spát sama v nové postýlce, ani tatínek neuspěje, takže jsme zakoupili Krtka, ale  i ten moc nepomáhá, takže nakonec to asi skončí na pořádnej grupáč :o))Já, Adélka, Myška, Medvěd a Krtek v posteli, občas mimi-panenka a jestli do toho přibude ještě prcek, tak to bude sranda. Čtu a obdivuju vaše dovednosti a trpělivost, neumím si to ještě pořádně představit, ale už mi začíná docházet, jak to kdysi moje kamarádka myslela, když říkala, že jedno dítě není dítě, že děti jsou teprve dvě (doufám, že jsem to napsala správně :o)
No, a ještě jedna taková soukromá věc: Jak se tatínkové vyrovnali s tím, že mají doma třeba jen holky?? Náš to vědět nechce, ale myslím, že pořád myslí na toho Pepu, nicméně já bych raději tu holku a při debatě s mojí pediatričkou, která mě ujistila, že holky jsou lepší (asi kdybych věděla na 100%, že to bude kluk, bude mi utvrzovat, že kluci jsou lepší), ale zároveň upozornila, že třeba bude chtít napotřetí toho kluka, což jsme zatím oba vůůůbec neřešili a pořád se bavili jen o dvou..Možná jsem hloupá a dělám si starosti, pro mě jako pro mámu bude hlavní mimčovo zdraví, ale tak trochu mě to hlodá, protože u Adélky se taky pořád čekal Adam a pak jsem si těžko zvykala na tu holku. Ale je fakt, že dneska jsem taaaaak děsně ráda, že bych fakt tu druhou buchtu brala :o))
Neberte mě nijak zle, možná na mě leze ta těhu demence, možná už i to, že každý se ptá Adélky, jestli se těší na bratříčka, kterého přeci zákonitě musíme mít, když už tu holku máme, ale jen mě to tak napadá, když si manžel prohlíží v krámě klučičí oblečení a v hračkářství mašinky (se kterými si Adina hraje děsně ráda).
Tak Linko a spol, držím palce a těším se zase na další povídání pap

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 01.11.07 13:54

My moc chtěli kluka u prvního těhotenství :) Moc a moc… No a máme první holčičku - nevěděli jsme to, ale zklamání se nekonalo, byli jsme rádi, že je na světě.
U druhého jsme také nevěděli, ale pohlaví nám bylo fuk - brali jsme to tak, že když ne teď, tak na napotřetí bude na tuty kluk :) A u třetího jsem zjistila, že bych docela brala zase holčičku, manžel chtěl sice víc kluka - ale holčičku uvítal s nadšením a sám ze sebe si děla srandu, že má doma babinec. Tak jsme mu pořídili alespoň dva kocoury, když i pes je fena…

Švagr má dvě holky a v jeho gratulační SMSce k Eli bylo něco jako - Myslel jsem, že přestaneš být členem klubu neschopných otců, ale ty ses pochlapil a stáváš se jeho předsedou :DNo není to milé? :D

Na čtvrté mě neukecává, ale spíš kvůli autu než kvůli tomu, že by nechtěl kluka. Kdybych zavelela, že do toho jdem znovu, neprotestoval by… Ale věřím, že by v pohodě čekal, že bude čtvrtá baba :) Manžel tvrdí, že Pepina vydá za dva kluky - i když teď začala taky milovat růžovou, tak nevím, nevím…

L.

 
LinkaK
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 01.11.07 14:18

Dvě holky jsou supr. Kdo nepochopil, pořád říká, že se nepovedl kluk. ALe kupodivu se nepovedl mě, protože můj manžel má raděj holky.

Jéje nakecaly jste toho spoustu. Jsem ráda že se mi zase povedlo psát, ale střídání v deníčku beru, jenže zatím jsem slyšela jen sliby…

Třetí dítě je u nás taky otázka, pořád přemýšlím, nepřipadá mi to úplné,ale zároven se bojím, že bych ty noce fakt nezvládala jako pařby zamlada. A to můj chlap včera prohlásil, že kdyby byly takové děti jako Věrka s Evičkou všechny,tak klidně i čtyři… blázen.....

Šupajdím zase do postýlky, je mi blivno, a pořád slyším přijíždět vlak…

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 01.11.07 21:12

Holky, myslím, že je fakt jedno, jestli je to holka nebo kluk. Holky jsou asi takové zvládnutelnější, ale vztah k synovi je taky něčím výjimečný a jsem moc ráda, že mám doma zastoupeno oboje pohlaví:) U Klárky jsme si mysleli až do 30.týdne, že je to Tobiáš, ale ten poslední UTZ pindíka jasně vyloučil. Byl to šok, ale ne zklamání.
 Katka

 
emitom
Zasloužilá kecalka 562 příspěvků 02.11.07 12:33

zdravím z jihu..
já patřím k těm, co jsou šťastné, že mají dvě holky.. a manžel nikdy neřekl, že by chtěl kluka, on má tři starší sestry, takže i jeho tatínek potřeboval na kluka víc pokusů..
aby toho nebylo málo, i naše nové štěně je holka.. a je to horší než miminko: teď jak se ochladilo, pořád hlídám jestli jí není zima, jestli není mokrá.. všechno žere, kouše a škrábe nás /Míša se jí už bojí, v sobotu kousla i mimčo, to se začalo smát a nádherně výskat/… je jí všude plno, v kufru od auta jsem musela sundat tu roletu, protože kočárek a bedna na psa jsou skoro neslučitelné věci..
Jo, a máme nový kočárek-golfky. Snad malé moc neublížím, že v tom jezdí tak brzy, ale dávám ji tam jen do města, na chvíli.. s tím původním to prostě nešlo-když jsem venčila, psice na kočárek neustále skákala, takže jsem pořád prala, myla kočárek a už nezvládala nic jiného… tak teď už zase chodíme mezi lidi slušně oblečené.
Přiznám, vozím v autě hadr na boty, protože než se mi podaří zavřít doma bránu, pes mě stokrát na nohu šlápne..
Ale jinak si tu žijeme spokojeně, moc oceňuju školku, jinak by Míše šlo občas o život.. a kochám se tím jak je tam šťastná a co všechno se tam naučí. Teď jsou to vlastně dva měsíce a už měli několikrát divadlo, pořád něco tvoří, besedu s hasičema, policajtama…
Kupodivu máme doma i poměrně uklizeno, tedy nárazově je tu příšerný binec, to když v rychlosti potřebujeme někam odjet.. jsme i najedení.. vypráno, vyžehleno.. až se divím…
Dáváte už mimča někam na hlídání? Verča byla třikrát u tety, zatím max. na 3h mezi kojením… minule jsem si pro ni přijela, švára mě nechal ji nakojit a řekl mi, že mám jet pryč, že s ní chce jet ven na procházku, že si mám někam „vypadnout“.. tak jsem jela.. no, stálo nás to asi 3000, protože jsem vlítla do zahradnictví a ještě pár obchodů, pokoupila to, co už děsně dlouho odkládám… teď je ty ovocné stromky za:,–(it…

ufffff, jdu za holkama.. za chvíli má přijet návštěva

 
jaana01
Kecalka 292 příspěvků 02.11.07 20:54

ahoj holky,

precteno mam uz od vcerejska…jen se dostat ke psani…

Co se tyce spani,myslim ze mame celkem spave deti…ale zaroven jsem presvedcena,ze urcitou zasluhu na tom ma rezim,ktery se snazime dodrzovat.Hlavne teda u starsiho(obcas mi pripada,ze jde spat jen ze zvyku :-))…Katuska nam zatim na rezim kasle :-),i kdyz se uz zacina neco rysovat…

Stepanek spal do 14m dvakrat denne,ale pouze venku v kocarku…za kazdeho pocasi a situace…ve meste,na horach…a to cca 2+2hod.Od tech 14m spava jednou denne po obede a to 1-3hod dle obdobi,kterym zrovna prochazi…pred narozenim Katky to byla krize,to vypadalo,ze proste uz spat pres den prestane,ale zuby nehty jsem to udrzela a ted jsme na trech hodinach..od jedne do ctyr je tuhy…a je to teda pomoc a uleva.(jo a od narozeni Katky konecne spava doma v posteli,ne venku…)
Ale jinak to mame hodne podobne,jak pise LInka…deti proste spi na stridacku…rano vstavame spolecne,pak ma Katuska dopoledni spanek…jak jinak venku v kocarku 2-3hod chrni …,ta ja se venuju Stepankovi a uklizime,peceme atd. …pak skocime vsichni pro obed (takova unavovaci prochazka do jidelny)…no a pak jde maly spat,je Katuska cila…(no a to uspavani Stepanka a zaroven zabavovani miminka..obcas mazec…ale zatim se dari…)…ted se mi parkrat podarilo asi tak na dvacet minutek uspat i Katku,kdyz Stepanek spal,tak ze jsem si odpocinula…zkousim z toho udelat pravidlo..:-) a pak zase chodiva Katuska kolem ctyr odpoledne na dve hodky spat a maly se budi .....
Tak ze vlastne mam na starosti jedno dite…ale porad.
Spat chodi mladsi v pul osme,starsi mezi osmou a devatou…jo a mlecny bar otevirame zatim jen jedenkrat za noc,ve ctyri rano…a hodlam to taky neporusovat :-)

Koupani celkem jde…spolecne se Stepankem (zapojuju ho,ale obcas to chce fakt pevne nervy) okoupeme Katku (mame od znamych pujceny kyblik..mala je v nem nadsena,blazena…ve vanicce rvala jako turek)…pak kojim a zaroven ctu,hraju si s vlakem a nakladam bagrem atd…to uz zacne byt Katka gumova…v tu chvili fici maly do vany a ja uspim Katku…vytahnu Stepanka a jde spat on…
Ovsem,kdyz je doma tatka…tak to je pohoda…o Stepanka se vecer postara on a my holky si uzivame chvilky jen ve dvou.....

A kdyz to shrnu…citim se zatim v pohode,mnohem horsi mi to pripadalo,kdyz jsem si domu prinesla prvni miminko…
tak doufam,ze mi optimismus a sily vydrzi.....stiham i vecer jet hodinu na kole (mame ergometr,jedu u TV..at se aspon hybu)…

Toz tak … u nas na severovychode :-)

Jaana

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 02.11.07 22:26

Jo jo, sice jsem ještě jakožto šestinedělka pod vlivem rozbouřených hormonů a občas na mě jdou chmury, ale už teď je mi jasné, že nechápu, jak jsem mohla s jedním dítětem tak vyšilovat a nic nestíhat:) Teď mám třetí a jó, je to mazec, ale já se ráno stačím vysprchovat, namalovat si řasy, přes den se dostanu i k internetu, žehlím a uklízím zá:,–(ně ve dne a občas stihnu od osmi i nějakou tu televizi.
Takže Jaano, vnímám to podobně jako Ty, že je to vlastně pohoda:)
Mějte se a spoustu sil!!!
Katka a spol.

 
jaana01
Kecalka 292 příspěvků 03.11.07 16:37

Katko,ja jsem vcera diky vypadku internetu ani nestihla napsat,ze

GRATULUJEME k narozeni Klarky!! a prejeme hodne zdravicka,ostatni se nejak vyvrbi … ja vas trojmaminky obdivuju…my planujeme zustat u dvou deti…tak jeste jednou veeeliiiikaaa gratulace…

Jana

 
jaana01
Kecalka 292 příspěvků 03.11.07 16:41

no,nase mala Katuska je taky rychlopijan…o tom se mi u Stepanka jen zdalo…tam se zuzlalo i hodinu…a taky porad dokola u kojeni opakujeme oblibene knizky…a beda mi,kdyz nejak pozmenim dej,ktery jsem vypravovala pri minulem prohlizeni…proste Stepanek ma sve ritualy i tady..ma obrovskou knizku o bagrech,autech,vla­cich a ja tam do detailu popisuju cinnosti tech stroju…hihi…vcetne odbornych nazvu :-)

 
jaana01
Kecalka 292 příspěvků 03.11.07 16:50

no nas stehovani starsiho do vlastni postele ceka ted,tak procitam zkusenosti ostatnich kde se da…i ty tvoje (uz v diskuzi)…uvi­dime,jak se zadari,nas Stepan je takove kontaktni dite,porad je na nekoho nalepeny,pri hrani se musi spolecnika aspon dotykat atd…
Se spanim nema problemy,ale prave ta poreba blizkosti nejakeho jineho „zivocicha“ nam muze udelat problem…ale treba zabere plysak :-)

A co se pohlavni deti  tyce…manzel chtel porad dva kluky…kdyz to druhe mela byt holka,ne ze by nebyl rad…jen zacal byt nejisty,co s ni bude delat,o cem si s ni bude pry vykladat a tak…nakonec je myslim spokojeny a je rad,ze vsechno dopadlo dobre…
Ja jsem chtela zase od zacatku holcicku.....mame prvniho kluka.....tak tam mi to nevyslo.Druhe tehotenstvi tak nejak plynulo a jak mi doktor rekl,ze to vypada na holku,tak jsem se zacala teprve poradne tesit…a jsem rada,ze mame doma oba „svety“…

Jaana

 
jaana01
Kecalka 292 příspěvků 03.11.07 16:54

teda,tak to je svagr dobry…

My davame malou Katusku na hlidani jedne z babicek…moji mamce…ta si s ni poradi v pohode,jen nenakoji.....:-)
tak ze taky max. na 3hod.....jinak jsem jeste nemela odvahu…no ja jak ja…tchyne si treba netroufa,ze co kdyby zacla mala brecet,ze......:-)

 
LinkaK
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 06.11.07 14:35

Katulinku, co takhle ze sebe veřejně dostat všechny ty záležitosti tvého šesti nedělí?

Vložit nový komentář